Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako zvládnuť sťahovanie?

Ako zvládnuť sťahovanie?

17. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Pri pomyslení na sťahovanie mnohým naskočí husia koža. Balenie, prevážanie, rozbaľovanie, stres. Nie div, že sťahovanie je považované za jeden z najväčších stresujúcich faktorov. Dá sa to však aj inak. Poradíme vám, ako zvládnuť sťahovanie v pohode a bez zbytočného vypätia.

JE ČAS ZBAVIŤ SA NEPOTREBNÝCH VECÍ – MESIAC PRED SŤAHOVANÍM

Za niekoľko rokov sa u vás dokáže nahromadiť množstvo nepotrebných vecí, ktoré nemáte energiu pretriediť alebo vyhodiť. Sťahovanie predstavuje ideálny čas na poriadne vytriedenie všetkého, čo doma máte. Práve toto by mal byť prvý krok ešte predtým, než vytiahnete krabice a začnete baliť.
Náš tip: Marie Kondo sa preslávila ako expertka na organizovanie domácností. Vytvorila tzv. Konmari metódu, ktorá spočíva v triedení predmetov na tie, ktoré vo vás vzbudzujú radosť a tie, ktoré je čas vyhodiť.

AKO SI ROZTRIEDIŤ VECI V ZMYSLE KONMARI?

1. Rozhodnite sa, že je čas svoje veci preriediť.

2. Predstavte si ideálny život v novom príbytku.

3. Začnite triediť – Marie Kondo neodporúča triediť predmety podľa miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, ale podľa druhu. 

4. Skúste sa zamerať najskôr na oblečenie, potom knihy, papiere, zmiešané predmety a napokon tie sentimentálne.

5. Zamyslite sa, či vám daná vec prináša radosť, alebo nie. 

V praxi to môže vyzerať tak, že pozbierate oblečenie z celého bytu, hodíte ho na kopu a následne budete prechádzať jednu vec za druhou a vyberiete tie kúsky, ktoré si chcete vziať so sebou. Následne spravíte to isté s knihami, papiermi a tak ďalej.


Náš tip: Vytvorte si niekoľko kôpok, na ktoré si budete ukladať veci. Na jednu položte všetky, ktoré si chcete vziať so sebou. Na ďalšiu tie, ktoré sú súce na vyhodenie. A na ďalšie dve kopy dajte také, ktoré môžete a chcete predať, a veci, ktoré chcete darovať.
Ako zvládnuť sťahovanie?

SPOTREBUJTE VŠETKO, ČO SA DÁ – MESIAC PRED SŤAHOVANÍM

Nezabudnite na inventár potravín, ktoré doma máte. Aby ste ich zbytočne nemuseli prenášať z domu do domu, pokúste sa spotrebovať všetko, čo sa dá. Pri tejto inventúre pravdepodobne narazíte aj na množstvo expirovaných potravín, ktoré už je nutné vyhodiť. Trvanlivé potraviny, ako sú konzervy, zaváraniny, ryža, strukoviny, múka či mrazené jedlá, môžu byť spotrebované v priebehu vášho posledného mesiaca, stačí si upraviť jedálniček.


Náš tip: Opúšťanie domova môže vyvolávať nostalgické pocity. Uctite si svoje spomienky domácimi večerami so svojou rodinou. Spravte si zoznam všetkých potravín, ktoré by ste mali spotrebovať a pripravte špeciálne večery s dobrým jedlom a spoločnými aktivitami. Okrem dobrého pocitu sa poteší aj vaša peňaženka.

Ako zvládnuť sťahovanie?

KONTAKTUJTE SŤAHOVACIU FIRMU – MESIAC PRED SŤAHOVANÍM

Sťahovacia firma vám ušetrí množstvo stresov. Ak sa pre ňu rozhodnete, je vhodné rezervovať ju v dostatočnom predstihu – ideálne mesiac pred sťahovaním. Môže sa totiž stať, že ak ju oslovíte na poslednú chvíľu, už nebude mať kapacity. V prípade, že vám so sťahovaním pomáha rodina, je tiež vhodné dohodnúť sa a naplánovať si všetko dopredu.

ZAČÍNAME S BALENÍM – DVA TÝŽDNE PRED SŤAHOVANÍM

V prvom rade si zožeňte krabice, vrecia, fólie a iný obalový materiál, do ktorého zbalíte všetky vaše veci. Pri balení postupujte podľa kategórií a dôležitosti. Na krabice a obaly si píšte, čo obsahujú. Výborným pomocníkom vám bude zoznam vecí, ktoré si so sebou jednoducho musíte a chcete vziať.

Náš tip: Vytvorte si špeciálnu škatuľu na všetky dôležité dokumenty a dobre ju označte, keďže pôjde do vášho nového domu ako absolútna priorita. Nemenej významná je škatuľa prvej pomoci, vložte do nej obväzy, lieky, lekárničku, prakticky všetko, čo môžete potrebovať v prípade úrazu alebo zdravotných problémov. Pri balení myslite na to, čo bude pre vás na začiatku v novom dome najdôležitejšie.
Ako zvládnuť sťahovanie?
Nábytok pred sťahovaním čiastočne rozoberte, obaľte do fólie a dôkladne označte. Jednotlivé kusy držte pri prevážaní pri sebe, aby sa vám opätovne ľahko skladali.

KONTROLA PO VYSŤAHOVANÍ

Priviezli ste do nového domu všetko? Výborne! Je čas poriadne prekontrolovať starý príbytok. Môže sa totiž stať – najmä ak z neho neodvážate všetko, ale nechávate niečo novým podnájomníkom či majiteľom bytu – že si tam zabudnete časť mixéra, zapatrošené dokumenty a podobne. Ak je všetko v poriadku, je čas vybaľovať a zariadiť si váš nový domov podľa vašich predstáv.

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…