Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako vyčistiť matrac od roztočov

Ako vyčistiť matrac od roztočov

03. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Do svojej postele si neraz líhame v domnienke, že neexistuje čistejšie a príjemnejšie prostredie. Zdanie však často klame. Lôžko býva domovom veľkého množstva drobných organizmov, najmä roztočov, ktoré nám dokážu život poriadne „osladiť“. Prečo môže byť ich prítomnosť v našom matraci a posteľnej bielizni nebezpečná a ako sa pred nimi chrániť?
Prvý zásadný problém spočíva v tom, že roztoče nemožno vidieť voľným okom. Biológovia ich zaraďujú medzi článkonožce, kam patria napríklad aj pavúky či kliešte. Samotné roztoče nepredstavujú pre ľudí problém. Rizikom pre zdravie sú výlučky týchto organizmov – ak ich vdýchnu ľudia trpiaci alergiou, môžu spôsobiť neželanú reakciu, pretože dráždia sliznice dýchacích ciest. Pod reakciou možno rozumieť svrbenie a sčervenanie očí, kašeľ či výtok z nosa. Z počiatočných „nevinných“ symptómov sa však môže vyvinúť chronický zápal dýchacích ciest, či dokonca priedušková astma alebo atopický ekzém.

Vedeli jste, že...?


Existuje niekoľko druhov roztočov, skutočné vrásky na čele však alergikom spôsobujú najmä tie bytové, resp. prachové. V jednom grame prachu sa môže ukrývať až 15-tisíc neželaných hostí, v jednej posteli tak môže žiť naraz až 1,5 milióna jedincov!

KDE TO ROZTOČE VEDIA „ROZTOČIŤ“


Roztočom sa páčia tmavé, teplé a vlhké miesta. Vyhovuje im teplota v rozmedzí 22 až 26 °C a vyššia relatívna vlhkosť vzduchu (70 – 80 %). Obľubujú koberce, deky, oblečenie aj huňaté plyšové hračky. Prečo sa im však darí predovšetkým v posteli, matracoch, vo vankúšoch a v perinách? Odpoveď je jednoduchá – potrava. Roztočom chutia odumreté zvyšky kože a nepohrdnú ani vlasmi – a v posteli ich je viac než dosť. Keď k tomu pripočítate teplo a zvýšenú vlhkosť, ktoré telo vytvára počas spánku dýchaním a potením, máte vytvorené ideálne podmienky pre týchto nemilých spoločníkov.
Ako vyčistiť matrac od roztočov

3 KROKY PROTI ROZTOČOM

Krok č. 1: Začnite výberom matrace


 

Najlepšie urobíte, ak vytvoríte roztočom nehostinné prostredie hneď od začiatku. Základ je investovať do správneho roštu a vhodného matraca. Kvalitný rošt je síce skrytý pod hlavnou časťou lôžka, neponúka však iba oporu pre matrac, ale aj jeho správne odvetrávanie. Výber samotného matraca je nemenej dôležitý. V prípade bežných modelov je obťažné najmä čistenie vnútorných vrstiev, kde sa môžu roztoče ľahko usadiť. Vyberajte si preto matrace, ktoré majú nielen dlhú technickú, ale aj hygienickú životnosť
 

Riešením sú moderné matrace vyrobené z antialergénnych materiálov, ktoré sú vzdušné, nedržia prach a zároveň ponúkajú jednoduchú údržbu. Takéto modely sú obyčajne vyrobené z rozličných typov peny s antibakteriálnou úpravou proti roztočom. Zvyknú obsahovať napríklad Aloe vera, ktoré navyše príjemne vonia a pôsobí počas spánku ako arómoterapia, alebo striebro, ktoré je známe svojimi dezinfekčnými účinkami. Na trhu dokonca nájdete matrace s obsahom probiotík, ktoré fungujú ako prirodzené „čistiace prostriedky“, a tak prispievajú k odstraňovaniu alergénov, ale aj plesní.
Ako vyčistiť matrac od roztočov
Matrac IMPERIA
Odolnosť matracov pomáhajú vylepšiť snímateľné poťahy alebo takzvané bariérové obliečky, ktoré ľahko operiete v práčke na 60 °C. Povlaky slúžia ako ochrana, ktorá neprepúšťa nielen samotné roztoče, ale ani ich výlučky. Zároveň lepšie pohlcujú vlhkosť a chránia lôžko pred vznikom plesní. Takéto poťahy sú často zložené z prírodných vláken, ktoré vytvárajú prostredie zamedzujúce rozmnožovaniu roztočov. Skvelé antibakteriálne vlastnosti majú aj matrace s poťahom prešitým klimatickými vláknami.

Krok č. 2: Snížte riziko na minimum


 

Okrem matraca je kľúčová aj mikroklíma vašej spálne či detskej izby. Vplývajú na ňu teplota, množstvo čerstvého vzduchu, relatívna vlhkosť vzduchu, ale aj dostatok slnečného svetla. Ľudia robia často veľkú chybu, ak svoje priestory zbytočne prekurujú. Myslite na to, že v spálni by teplota nemala stúpnuť nad 20 °C. Sledovať však treba aj vlhkosť, napríklad jednoduchým vlhkomerom. Ak zistíte, že hodnota stúpla nad 50 %, mali by ste buď lepšie vetrať, znížiť teplotu v miestnosti, alebo – pri dlhodobých problémoch s vyššou vlhkosťou v byte – si zaobstarať odvlhčovač. Prípadne si rovno zadovážte čističku vzduchu bez zvlhčovača.


Dobrá rada nad zlato

Ani samotné vetranie netreba brať na ľahkú váhu. Vhodná je pravidelná výmena vzduchu – oknom dokorán a v krátkych intervaloch, najmä ráno a večer. Vetranie by ste mali opakovať niekoľkokrát denne.

Ako vyčistiť matrac od roztočov
Dobrým pomocníkom môže byť aj obyčajné slnečné svetlo – hoci roztoče milujú teplo, slnečné žiarenie rozhodne v láske nemajú. Aj preto bolo kedysi dobrým zvykom dávať posteľnú bielizeň do okna alebo na dvor. Stavte na túto jednoduchú zbraň aj vy: posteľnú bielizeň nechajte vysušiť vonku a matrac, ak vám to priestor dovolí, z času na čas takisto vystavte na slnku, či už na balkóne, alebo v záhrade.

Krok č. 3: Ako zbaviť matrac roztočovMôžete si, samozrejme, vybrať aj chemické prípravky, ale pokiaľ nemusíte, uprednostnite radšej prírodné prostriedky. Musíte sa však zmieriť s tým, že roztoče budú váš matrac obývať neustále. Preventívne opatrenia a pravidelné čistenie vám pomôžu v čo najväčšej miere obmedziť ich výskyt.  
 

Na začiatku matrac dobre povysávajte, aby ste ho zbavili prachu, odrobiniek či vlasov. To by ste mali opakovať pravidelne každých pár mesiacov, prípadne zakaždým, keď meníte posteľnú bielizeň. Používajte vysávač s HEPA filtrom, ktorý zachytí aj najjemnejšie čiastočky alergénov. Dôležité je, aby ste hlavicou prešli všetky časti matraca vrátane bočných strán a spodnej strany. Vhodná je najmä sacia trubica, ktorá ho vyčistí do väčšej hĺbky, s okrajovými časťami si poradí tenký nadstavec. Vysávanie môžete doplniť aj parným čističom, ktorý pracuje s teplotou nad 100 °C. Spoľahlivo tak zlikviduje nielen baktérie, ale aj roztoče.


Najskôr vyschnúť 

Matrac nikdy neobliekajte do poťahu a posteľnej plachty bezprostredne po vyčistení parným čističom. Nechajte ho najprv vyschnúť a dobre vyvetrať. 

Ako vyčistiť matrac od roztočov
Rovnako môžete vyskúšať recepty z kuchyne starých mám. Vhodným prostriedkom je napríklad sóda bikarbóna, ktorou „pocukrujete“ celý matrac. Jedlú sódu nechajte pôsobiť niekoľko hodín a následne povrch dôkladne povysávajte. Prípadne ju zmiešajte s esenciálnym olejom, vďaka čomu bude matrac po procedúre pekne voňať.

Ďalším osvedčeným prírodným pomocníkom je mráz. Môžete to urobiť dvomi spôsobmi: buď v zime necháte na chvíľku vymraziť celú miestnosť, kde sa spí, alebo matrac na pár minút postavíte k oknu či priamo na balkón, alebo terasu. Takto vymrznutý matrac treba, samozrejme, pred ďalším použitím nechať odstáť pri izbovej teplote.
Ako vyčistiť matrac od roztočov

PÁR TIPOV NA ZÁVER

  • Miestnosti a predovšetkým spálňu by ste mali pravidelne vysávať a zbavovať prachu, ideálne navlhčenou handrou, aby prach zbytočne nevíril po izbe.
  • V domácnosti, predovšetkým v spálni, uprednostňujte jednoduché zariadenie bez „lapačov prachu“, akými sú huňaté doplnky a koberce s vysokým vlasom.
  • Pokiaľ to model matraca dovoľuje, pravidelne – napríklad raz za mesiac – ho otáčajte. Zabránite tak jednostrannej záťaži určitých miest, ale aj hromadeniu vlhkosti a potu.
  • Udržiavajte posteľnú bielizeň v čistote, často ju vymieňajte a perte minimálne na 60 °C.
  • Samotné periny a vankúše nechajte aspoň raz do roka vyčistiť profesionálne v čistiarni, tie ľahšie môžete dokonca vyprať vo vlastnej práčke, stačí si pozrieť etiketu výrobku.
  • Raňajky v posteli síce vyzerajú romanticky, je však dosť nehygienické jesť v perinách, pretože môžete lôžko zaniesť omrvinkami, prípadne zašpiniť. Obmedzte tento rituál na sviatočné dni alebo výnimočné príležitosti. Odvyknite si tiež od vyjedania rôznych maškŕt pri pozeraní televízora priamo z postele – poďakuje sa vám nielen matrac, ale aj vaša váha. :-)
  • A ešte jedna dôležitá rada: posteľ sa nesnažte ustlať hneď po prebudení. Nechajte periny aj matrac najprv poriadne vyvetrať pri otvorenom okne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Eco & Smart Home: Inteligentné domáce spotrebiče do kuchyne

Smart nemusí byť iba váš termostat, bezpečnostná kamera alebo osvetlenie. Podobné technológie sa stávajú aj súčasťou domácich spotrebičov vrátane tých kuchynských. P…

S vlhkosťou v byte vám pomôžu tieto rastliny

Vysoká vlhkosť vzduchu v byte je problémom mnohých domácností. Príčiny môžu byť rôzne, medzi najčastejšie však patrí nedostatočné vetranie, bežné činnosti, ako sú va…