Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako vyčistiť matrac od roztočov

Ako vyčistiť matrac od roztočov

27. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Lôžko býva domovom veľkého množstva drobných organizmov, najmä roztočov, ktoré nám dokážu život poriadne osladiť. Prečo môže byť ich prítomnosť v našom matraci a posteľnej bielizni nebezpečná a ako sa pred nimi chrániť?
Roztoče nemožno vidieť voľným okom. Biológovia ich zaraďujú medzi článkonožce, kam patria napríklad aj pavúky či kliešte. Samotné roztoče nepredstavujú pre ľudí problém. Rizikom pre zdravie sú výlučky týchto organizmov – ak ich vdýchnu ľudia trpiaci alergiou, môžu spôsobiť neželanú reakciu, pretože dráždia sliznice dýchacích ciest. K obvyklým príznakom, ktoré prezrádzajú prítomnosť roztočov, patrí svrbenie a sčervenanie očí, kožné vyrážky, bolesť hlavy, kýchanie, kašeľ či výtok z nosa. Z počiatočných nevinných symptómov sa môže vyvinúť chronický zápal dýchacích ciest, priedušková astma alebo atopický ekzém.
Vedeli ste, že...?
Existuje niekoľko druhov roztočov, skutočné vrásky na čele však alergikom spôsobujú najmä tie bytové, resp. prachové. V jednom grame prachu sa môže ukrývať až 15-tisíc neželaných hostí, v jednej posteli teda môže žiť naraz až 1,5 milióna jedincov!

Kde to roztoče vedia „roztočiť“

Roztočom sa páčia tmavé, teplé a vlhké miesta. Vyhovuje im teplota 22 až 26 °C a vyššia relatívna vlhkosť vzduchu v rozmedzí 70 až 80 %. Obľubujú koberce, deky, oblečenie aj huňaté plyšové hračky. Prečo sa im však darí predovšetkým v posteli, matracoch, vo vankúšoch a v perinách? Odpoveď je jednoduchá – potrava. Roztočom chutia odumreté zvyšky kože a nepohrdnú ani vlasmi – a v posteli ich je viac než dosť. Keď k tomu pripočítate teplo a zvýšenú vlhkosť, ktoré telo vytvára počas spánku dýchaním a potením, máte vytvorené ideálne podmienky pre týchto nemilých spoločníkov.

3 kroky proti roztočom

Krok č. 1: Začnite výberom matraca

Najlepšie urobíte, ak roztočom vytvoríte nehostinné prostredie hneď od začiatku. Základom je investícia do správneho roštu a vhodného matraca. Kvalitný rošt je síce skrytý pod hlavnou časťou lôžka, no neponúka iba oporu pre matrac, ale zabezpečuje aj jeho správne odvetrávanie.
 
Výber samotného matraca je nemenej dôležitý. V prípade bežných modelov je obťažné najmä čistenie vnútorných vrstiev, kde sa môžu roztoče ľahko usadiť. Vyberte si preto matrace, ktoré majú dlhú nielen technickú, ale aj hygienickú životnosť.
 
Riešením sú moderné matrace vyrobené z antialergénnych materiálov, ktoré sú vzdušné, nedržia prach a zároveň ponúkajú jednoduchú údržbu. Takéto modely sú obyčajne vyrobené z rozličných typov peny s antibakteriálnou úpravou proti roztočom. Zvyknú obsahovať napríklad Aloe vera, ktoré navyše príjemne vonia a počas spánku pôsobí ako arómoterapia, alebo striebro, ktoré je známe svojimi dezinfekčnými účinkami. Na trhu dokonca nájdete matrace s obsahom probiotík, ktoré fungujú ako prirodzené „čistiace prostriedky“, a tak prispievajú k odstraňovaniu alergénov, ale aj plesní.
Odolnosť matracov pomáhajú zlepšiť snímateľné poťahy alebo takzvané bariérové obliečky, ktoré ľahko operiete v práčke na 60 °C. Povlaky slúžia ako ochrana, ktorá neprepúšťa samotné roztoče ani ich výlučky. Zároveň lepšie pohlcujú vlhkosť a chránia lôžko pred vznikom plesní. Takéto poťahy sú často zložené z prírodných vláken, ktoré vytvárajú prostredie zamedzujúce rozmnožovaniu roztočov. Skvelé antibakteriálne vlastnosti majú aj matrace s poťahom prešitým klimatickými vláknami.
Mohlo by vás zaujímať
Okrem Aloe vera roztoče odpudzuje aj eukalyptus či levanduľa. Využiť ich môžete vo vonných difúzoroch, ale aj pri upratovaní. Stačí ich aplikovať napríklad vo forme esenciálnych olejov na handričku a tou pretrieť matrac a ďalšie povrchy.

Krok č. 2: Znížte riziko na minimum

Okrem matraca je kľúčová aj mikroklíma vašej spálne či detskej izby. Vplýva na ňu teplota, množstvo čerstvého vzduchu, relatívna vlhkosť vzduchu, ale aj dostatok slnečného svetla. Ľudia často robia veľkú chybu, ak svoje priestory zbytočne prekurujú. Myslite na to, že v spálni by teplota nemala stúpnuť nad 20 °C. Sledovať však treba aj vlhkosť, napríklad jednoduchým vlhkomerom. Ak zistíte, že hodnota stúpla nad 50 %, mali by ste buď lepšie vetrať, znížiť teplotu v miestnosti, alebo – pri dlhodobých problémoch s vyššou vlhkosťou v byte – si zaobstarať odvlhčovač. Prípadne si rovno zadovážte čističku vzduchu bez zvlhčovača.
Dobrá rada nad zlato
Ani samotné vetranie netreba brať na ľahkú váhu. Nevyhnutná je pravidelná výmena vzduchu – oknom dokorán a v krátkych intervaloch, najmä ráno a večer. Vetranie by ste mali opakovať niekoľkokrát denne.
Dobrým pomocníkom môže byť aj obyčajné slnečné svetlo – hoci roztoče milujú teplo, slnečné žiarenie rozhodne v láske nemajú. Aj preto bolo kedysi dobrým zvykom dávať posteľnú bielizeň, ako aj vankúše a paplóny do okna alebo na dvor. Stavte na túto jednoduchú zbraň aj vy. Ak vám to priestor dovoľuje, aj matrac z času na čas vystavte slnku, a to či už na balkóne, alebo v záhrade.

Krok č. 3: Ako zbaviť matrac roztočov

Môžete si, samozrejme, vybrať aj chemické prípravky, ale pokiaľ nemusíte, uprednostnite radšej prírodné prostriedky. Musíte sa však zmieriť s tým, že roztoče budú váš matrac obývať neustále. Preventívne opatrenia a pravidelné čistenie vám pomôžu v čo najväčšej miere obmedziť ich výskyt.

Na začiatku matrac dobre povysávajte, aby ste ho zbavili prachu, odrobiniek či vlasov. To by ste mali opakovať pravidelne každých pár mesiacov, prípadne zakaždým, keď meníte posteľnú bielizeň. Používajte vysávač s HEPA filtrom, ktorý zachytí aj najjemnejšie čiastočky alergénov. Dôležité je, aby ste hlavicou prešli všetky časti matraca vrátane bočných strán a spodnej strany. Vhodná je najmä sacia trubica, ktorá ho vyčistí do väčšej hĺbky, s okrajovými časťami si poradí tenký nadstavec.
Pomôcť môže aj mráz
Prírodným pomocníkom v boji proti roztočom je okrem slnka aj mráz. Buď v zime dáte na chvíľku vymraziť celú miestnosť, kde sa spí, alebo matrac na pár minút postavíte k oknu či priamo na balkón, prípadne terasu. Takto vymrznutý matrac treba, samozrejme, pred ďalším použitím nechať odstáť pri izbovej teplote.

Pár tipov na záver

  • Miestnosti by ste mali pravidelne vysávať a zbavovať prachu, ideálne navlhčenou handrou, aby prach zbytočne nevíril po izbe.
  • V domácnosti, predovšetkým v spálni, uprednostňujte jednoduché zariadenie bez lapačov prachu, akými sú huňaté doplnky a koberce s vysokým vlasom.
  • Pokiaľ to model matraca dovoľuje, pravidelne, napríklad raz za mesiac, ho otáčajte. Zabránite tak jednostrannej záťaži určitých miest, ale aj hromadeniu vlhkosti a potu.
  • Udržiavajte posteľnú bielizeň v čistote, často ju vymieňajte a perte minimálne na 60 °C.
  • Samotné periny a vankúše dajte aspoň raz do roka vyčistiť profesionálne v čistiarni, tie ľahšie môžete dokonca vyprať v práčke, stačí si pozrieť etiketu na výrobku.
  • Raňajky v posteli síce vyzerajú romanticky, no je dosť nehygienické jesť v perinách, pretože na lôžko môžete natrúsiť, prípadne ho zašpiníte. Obmedzte tento rituál na sviatočné dni alebo výnimočné príležitosti.
  • Cez deň posteľ chráňte prestieradlom, aby sa na nej neusádzalo zbytočne veľa prachu.
  • Posteľ neustielajte hneď po prebudení. Nechajte periny aj matrac najprv poriadne vyvetrať pri otvorenom okne.
  • Pravidelne čistite aj ostatné textílie v spálni, ako sú závesy, deky, koberce. Nevynechajte ani sedačku, kreslo či iný čalúnený nábytok, ktorý je tiež dobrým útočiskom pre roztoče.
  • Pri čistení matraca i textílií sa vždy držte pokynov výrobcov, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…