Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte penový matrac

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte penový matrac na spanie

05. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Zorientovanie sa v širokej škále matracov je pomerne náročné. Obzvlášť vtedy, ak máte v pláne zadovážiť si penový matrac. Existuje totiž veľké množstvo druhov takýchto matracov, pričom mnohé z nich dokonca kombinujú rôzne typy pien. Ako sa v nich teda vyznať?

Penové matrace sú výdobytkom 20. storočia – ich produkciu podnietilo objavenie polyuretánu v roku 1937, o čo sa zaslúžil Otto Bayer. V polovici minulého storočia sa z nového materiálu začali vyrábať peny, ktoré našli uplatnenie aj v oblasti čalúnenia. Penové matrace dnes ponúkajú celý rad výhod, ako je napríklad vysoký komfort, ergonómia či jednoduchá údržba.
 
Samozrejme, existuje niekoľko druhov pien, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami, napríklad pružnosťou, pevnosťou, schopnosťou telo spiaceho ohrievať či ochladzovať, ale aj štruktúrou alebo priedušnosťou, ktorá zabezpečuje odvádzanie nadbytočnej vlhkosti. Zaujímavosťou je aj to, že sú elektrostatické a majú dobré meno i medzi alergikmi či ľuďmi s ortopedickými problémami.

Vedeli ste, že?
V súčasnosti sa často využívajú sendvičové matrace, ktoré sa skladajú aj z niekoľkých druhov pien, aby uspokojili vysoké požiadavky na ergonómiu a celkové
pohodlie počas spánku.

Matrac z polyuretánovej peny

Keďže spomínaná polyuretánová pena (PUR) je pomerne lacný a dostupný materiál, na výrobu matracov sa používa najčastejšie. Matrac z PUR peny osloví najmä výhodnou cenou. PUR pena sa pritom môže pochváliť pomerne vysokou hustotou, pevnosťou aj nosnosťou. Zároveň sa vyznačuje vysokou elasticitou a tvarovou stálosťou. V našom sortimente nájdete tento typ matraca pre jednolôžko aj manželskú posteľ.

Plusom je aj malá hmotnosť, vďaka čomu sa s matracom z polyuretánovej peny dobre manipuluje. Samozrejme, existuje celý rad penových materiálov, ktoré majú lepšie vlastnosti, napríklad vyššiu priedušnosť.

HR pena

HR pena matrac ukrýva veľmi kvalitnú polyuretánovú penu, ktorej sa hovorí aj studená pena. Prečo studená? Súvisí to s technológiou výroby, pri ktorej sa na rozdiel od PUR peny neuvoľňujú vysoké teploty, ale materiál sa spracúva „za studena“. Teplotu organizmu však predsa len ovplyvňuje – keďže vynikajúco odvádza teplo, bráni tomu, aby sa telo počas spánku prehrialo. Rovnako si poradí s nadbytočnou vlhkosťou, a to vďaka štruktúre z väčších pórov, ktorými ľahšie cirkuluje vzduch.

Ak hľadáte stabilný matrac, ktorý sa prispôsobí krivkám vášho tela a zároveň sa ani pri dlhodobom používaní tak rýchlo nezdeformuje, HR pena je dobrou voľbou.

RE pena

Názory na RE penu sa rôznia. Ide o takzvanú rekonštituovanú penu, čo značí, že sa vyrába recykláciou – konkrétne lisovaním zvyškov iných polyuretánových pien. Vďaka lisovaniu je veľmi hustá, a teda aj výrazne tvrdšia v porovnaní s inými typmi pien. Aj z toho dôvodu sa používa najmä na vyplnenie jadra matracov, aby sa zvýšila ich tuhosť a nosnosť. Často dokonca obsahuje kokosové vlákna, ktoré tieto vlastnosti ešte viac podporia. Istou nevýhodou samotnej RE peny je nízka priedušnosť.
Vedeli ste, že?
Na trhu sú dostupné matrace, ktorých jednotlivé strany sú tvorené penou s rôznym stupňom tvrdosti. Môžete si preto vybrať, ktorá strana matraca vám bude viac vyhovovať. V súčasnosti sú bežné aj zónované matrace, ktoré pozostávajú z niekoľkých zón podľa tuhosti peny. Poskytujú teda lepšiu oporu najmä chrbtici, zatiaľ čo pleciam a lopatkám je vyhradená mäkšia – pohodlnejšia – zóna, aby mali počas spánku zabezpečené príjemné uvoľnenie.

Viskoelastická pena

 
Možno ju poznáte skôr pod názvom lenivá či pamäťová pena. Prečo dostala takéto pomenovania? Podstata jej benefitov spočíva v jej termoaktívnych vlastnostiach. Ak sa dostane do kontaktu s ľudským telom, viskoelastická hmota pod jeho teplotou zmäkne, resp. zmení tuhosť, a stane sa poddajnejšou, vďaka čomu dokonale skopíruje krivky tela. Samozrejme, nestratí pri tom potrebnú pevnosť na to, aby spiacemu poskytla optimálnu ergonomickú oporu.
Treba však podotknúť, že jej prednosti môžu byť pre určité kategórie používateľov aj nevýhodou – u ľudí, ktorí trpia nadmerným potením alebo nadváhou, by sa mohli problémy prehĺbiť.
Vedeli ste, že?
Pri vybraných matracoch sa môžete stretnúť s takzvanou profiláciou cube care. Bola vyvinutá pre zdravotné matrace a jej účelom je optimálne rozkladať tlak tela a brániť vzniku preležanín.

Cellpur pena

Zaraďuje sa do kategórie studených pien a bola vyvinutá špeciálne pre potreby alergikov, ktorí vyžadujú vysoko hygienické matrace. Cellpur pena obsahuje Tencel, vyrobený z drevenej buničiny (napríklad eukalyptu). Celulóza má totiž ako prírodný materiál veľmi jedinečnú otvorenú mikroštruktúru, ktorá „dýcha“ a počas spánku dokáže absorbovať vlhkosť. Takéto matrace v porovnaní s bežnými matracmi z PUR peny dokážu v rovnakom čase pohltiť až dvojnásobný objem vlhkosti. Kombinácia celulózy a priedušnej peny vedie k zaisteniu suchého prostredia bez roztočov, čo je obzvlášť dôležité najmä u alergikov.
Vedeli ste, že?
Tencel sa nezriedka pridáva aj do poťahov matracov. Tým, že vynikajúco odvádza vlhkosť, zamedzuje rastu baktérií a množeniu roztočov a je teda ideálny na udržiavanie hygienického prostredia. Z rovnakého dôvodu sa do poťahov často pridáva aj lyocel, ktorý sa obyčajne vyrába z bambusovej buničiny.

Latexová pena

Tu sa na začiatku treba pozastaviť pri tom, z akého latexu je matrac vyrobený. Existuje totiž stopercentne prírodný latex, ale aj pena, ktorá je zmesou prírodného latexu a syntetických látok – v tom prípade je dobré sledovať pomer zastúpených látok vo finálnom produkte. Čím je podiel prírodnej zložky vyšší, tým lepšie. Čistý prírodný latex je totiž z ortopedického hľadiska najvhodnejší. Zmes prírodného a syntetického latexu zasa zlepšuje úžitkové vlastnosti matraca.
Latexové peny používateľov vo všeobecnosti potešia veľmi dobrými vlastnosťami. Sú odolné voči plesniam aj baktériám, mimoriadne flexibilné a majú vysokú trvácnosť.

Ich vynikajúca anatomická flexibilita spočíva najmä v takzvanej bodovej deformácii, čo znamená, že reagujú na tlak na konkrétnom mieste, pričom zvyšná časť matraca si zachováva svoj tvar. Po uvoľnení tlaku sa zaťažený bod opäť vráti do pôvodnej formy. Negatívom môže byť nižšia priedušnosť. Aj z toho dôvodu musí byť takýto matrac uložený na lamelový alebo latkový rošt, aby sa dobre odvetrával.

Biopena

V prípade, že si potrpíte na prírodné materiály a výrobky z udržateľnej produkcie, môžete zvoliť matrace z takzvanej biopeny. Vyrábajú sa zo sójového extraktu, ktorý nezaťažuje životné prostredie a zároveň má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Sója totiž obsahuje lecitín, ktorý reguluje pH prostredie kože a vytvára tak prirodzenú ochrannú bariéru pred pôsobením nepriaznivých vplyvov. Tieto vlastnosti sa zvyknú ešte vylepšovať pridaním prírodných olejov.

Pri výbere matraca však dbajte na to, aby podiel biopeny bol aspoň 50 percent. Okrem prírodného charakteru má biopena aj dobrú elasticitu.
Vedeli ste, že?
Do matracov sa často pridávajú rôzne látky, ktoré majú relaxačné či antibakteriálne účinky. Patria sem napríklad ricínové oleje, výťažky z Aloe vera, levandule či harmančeka.

HR pena a PUR pena - akú zvoliť pre váš klidný spánok

Matrace je najlepšie vyberať si v spolupráci s expertmi – či už s predajcami, ktorí dobre poznajú plusy aj mínusy jednotlivých typov penových materiálov, alebo aj s ortopédmi, ktorí vedia posúdiť, čo si vyžaduje vaše telo. Dôležité totiž je, aby vám matrac dobre slúžil dlhý čas a podporoval kvalitu vášho spánku. Pri kúpe je dobré brať do úvahy aj nasledujúce:
 

  • Pri výbere penového matraca sledujte, na aký druh podkladu ho môžete položiť. Niektoré sú určené na pevnú dosku, iné na latkové, prípadne polohovateľné rošty.
  • Ak máte ortopedické problémy, lacné matrace z PUR peny nebudú pre vás vhodné. Siahnite radšej po matraci z pamäťovej alebo latexovej peny.
  • Ak trpíte nadváhou či obezitou a ste nižšieho vzrastu, lepší pre vás bude tvrdší matrac s vyššou hustotou peny. Vhodný môže byť matrac s jadrom z RE peny alebo s implementovanou kokosovou doskou.
  • Pre ľudí s nadmernou potivosťou je dôležité pozerať na priedušnosť matraca. Platí, že čím priedušnejší, tým lepšie. Vzdušnosť, resp. cirkuláciu vzduchu podporuje aj uloženie matraca na lamelový, latkový rošt.
  • Majte na pamäti, že s nízkou vzdušnosťou sa spája aj tvorba zvýšenej vlhkosti, ktorá vytvára ideálne podmienky na množenie nežiaducich mikroorganizmov. To môže byť problematické najmä pre alergikov.
  • Ak radi spíte na boku, vhodnejšia pre vás bude mäkšia pena, ak radi spíte na chrbte, voľte radšej tvrdšiu penu.
  • K hygiene matraca prispievajú aj vlastnosti vrchných poťahov. Je ideálne, ak sú snímateľné a môžu sa prať.
  • Tak ako pri iných produktoch, aj pri penových matracoch platí, že čím vyššia kvalita, tým dlhšia životnosť. Najmä lacné penové matrace majú sklon rýchlo sa opotrebovať, t. j. v priebehu relatívne krátkeho časového úseku (do troch rokov) sa môžu vytvoriť preležané miesta, ktoré znižujú komfort spánku. Ak si vyberáte matrac na každodenné spanie, voľte kvalitu. Na príležitostné spanie postačia aj lacnejšie penové varianty.
Spíte na dvojlôžku s partnerom? Krom matrace je aj kvalita konštrukcie rozhodujúca pre váš pokojný spánok. Prečítajte si naše tipy na výber tej správnej manželskej postele.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zaka…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …