Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte penový matrac

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte penový matrac

10. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Zorientovať sa v širokej škále matracov je pomerne náročné. Obzvlášť vtedy, ak máte v pláne zadovážiť si penový matrac. Existuje totiž veľké množstvo druhov takýchto matracov, pričom mnohé z nich dokonca kombinujú rôzne typy pien. Ako sa v nich teda vyznať?

 

Penové matrace sú výdobytkom 20. storočia – ich produkciu podnietilo objavenie polyuretánu v roku 1937, o čo sa zaslúžil Otto Bayer. V polovici minulého storočia sa z nového materiálu začali vyrábať peny, ktoré našli uplatnenie aj v oblasti čalúnenia. Penové matrace dnes ponúkajú celý rad výhod, ako je napríklad vysoký komfort, ergonómia či jednoduchá údržba.

Samozrejme, existuje niekoľko druhov pien, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami, napríklad pružnosťou, pevnosťou, schopnosťou telo spiaceho ohrievať či ochladzovať, ale aj štruktúrou alebo priedušnosťou, ktorá zabezpečuje odvádzanie nadbytočnej vlhkosti. Zaujímavosťou je aj to, že sú elektrostatické a majú dobré meno aj medzi alergikmi či ľuďmi s ortopedickými problémami.Vedeli ste, že...?

V súčasnosti sa často využívajú sendvičové matrace, ktoré sa skladajú aj z niekoľkých druhov pien, aby tak uspokojili vysoké požiadavky na ergonómiu a celkové pohodlie počas spánku.

Matrac MASIV 24

PUR PENA

Keďže spomínaná polyuretánová pena (PUR) je pomerne lacný a dostupný materiál, na výrobu matracov sa používa najčastejšie. Takéto matrace oslovujú najmä výhodnou cenou. PUR pena sa pritom môže pochváliť pomerne vysokou hustotou, pevnosťou aj nosnosťou. Zároveň sa vyznačuje vysokou elasticitou a tvarovou stálosťou.


Plusom je aj malá hmotnosť, vďaka čomu sa s matracom z PUR peny dobre manipuluje. Samozrejme, existuje celý rad penových materiálov, ktoré majú lepšie vlastnosti, napríklad vyššiu priedušnosť.
Matrac SUPRA

HR PENA

Pod skratkou HR sa ukrýva veľmi kvalitná polyuretánová pena, ktorej sa hovorí aj studená pena. Prečo studená? Súvisí to s technológiou výroby, keď sa na rozdiel od PUR peny neuvoľňujú vysoké teploty, ale materiál sa spracúva „za studena“. Teplotu organizmu však predsa len ovplyvňuje – keďže vynikajúco odvádza teplo, bráni tomu, aby sa telo počas spánku prehrialo. Rovnako si poradí s nadbytočnou vlhkosťou, a to vďaka štruktúre z väčších pórov, ktorými ľahšie cirkuluje vzduch.


Ak hľadáte stabilný matrac, ktorý sa prispôsobí krivkám vášho tela a zároveň sa ani pri dlhodobom používaní tak rýchlo nezdeformuje, HR pena je dobrou voľbou.
Matrac SWISS AVENT

RE PENA

Názory na RE penu sa rôznia. Ide o takzvanú rekonštituovanú penu, čo značí, že sa vyrába recykláciou – konkrétne lisovaním zvyškov iných polyuretánových pien. Vďaka lisovaniu je veľmi hustá, a teda aj výrazne tvrdšia v porovnaní s inými typmi pien. Aj z toho dôvodu sa používa najmä na vyplnenie jadra matracov, aby sa zvýšila ich tuhosť a nosnosť.


Často dokonca obsahuje kokosové vlákna, ktoré tieto vlastnosti ešte viac podporia. Istou nevýhodou samotnej RE peny je nízka priedušnosť.
Detský matrac COLOR DREAMS

Vedeli ste, že...?


Na trhu sú dostupné matrace, ktoré sú na obidvoch stranách tvorené penou s rôznym stupňom tvrdosti. Môžete si preto vybrať, ktorá strana matraca vám bude viac vyhovovať. V súčasnosti sú bežné aj zónované matrace, ktoré pozostávajú z niekoľkých zón podľa tuhosti peny. Poskytujú teda lepšiu oporu najmä chrbtici, zatiaľ čo pleciam a lopatkám je vyhradená mäkšia – pohodlnejšia – zóna, aby mali počas spánku zabezpečené príjemné uvoľnenie.

 

VISKOELASTICKÁ PENA

Možno ju poznáte skôr pod názvom lenivá či pamäťová pena. Prečo dostala takéto pomenovania? Podstata jej benefitov spočíva v jej termoaktívnych vlastnostiach. Ak sa dostane do kontaktu s ľudským telom, viskoelastická hmota pod jeho teplotou zmäkne, resp. zmení tuhosť a stane sa poddajnejšou, vďaka čomu dokonale skopíruje krivky tela. Samozrejme, nestratí pritom potrebnú pevnosť na to, aby spiacemu poskytla optimálnu ergonomickú oporu.


Treba však podotknúť, že jej prednosti môžu byť pre určité kategórie používateľov aj nevýhodou – u ľudí, ktorí trpia nadmerným potením alebo nadváhou, by sa mohli problémy iba prehĺbiť.
Matrac ANTISTRESS VISCO

CELLPUR PENA

Zaraďuje sa do kategórie studených pien a bola vyvinutá špeciálne pre potreby alergikov, ktorí vyžadujú vysoko hygienické matrace. Cellpur pena obsahuje prášok Tencel, vyrobený zvyčajne z dreva. Celulóza má totiž ako prírodný materiál veľmi jedinečnú otvorenú mikroštruktúru, ktorá „dýcha“ a počas spánku dokáže absorbovať vlhkosť. Takéto matrace dokážu v rovnakom čase v porovnaní s bežnými matracmi z PUR peny pohltiť až dvojnásobný objem vlhkosti. Kombinácia celulózy a priedušnej peny vedie k zaisteniu suchého prostredia bez roztočov, čo je obzvlášť dôležité najmä u alergikov.

LATEXOVÁ PENA

Tu sa na začiatku treba pozastaviť pri tom, z akého latexu je matrac vyrobený. Existuje totiž stopercentne prírodný latex, ale aj pena, ktorá je zmesou prírodného latexu a syntetických látok – v tom prípade je dobré sledovať pomer zastúpených látok vo finálnom produkte. Čím je podiel prírodnej zložky vyšší, tým lepšie. Čistý prírodný latex je totiž z ortopedického hľadiska najvhodnejší. Zmes prírodného a syntetického latexu zasa zlepšuje úžitkové vlastnosti matraca.


Latexové peny užívateľov vo všeobecnosti potešia veľmi dobrými vlastnosťami. Sú mäkké, odolné voči plesniam aj baktériám, mimoriadne flexibilné a majú vysokú trvácnosť.
Vrchný matrac LATEX MEDIUM PUNTO
Ich vynikajúca anatomická flexibilita spočíva najmä v takzvanej bodovej deformácii, čo znamená, že reagujú na tlak na konkrétnom mieste, pričom zvyšná časť matraca si zachováva svoj tvar. Po uvoľnení tlaku sa zaťažený bod opäť vráti do pôvodnej formy. Negatívom môže byť nižšia priedušnosť. Aj z toho dôvodu musí byť takýto matrac uložený na lamelový alebo latkový rošt, aby sa dobre odvetrával.

BIOPENA

V prípade, že si potrpíte na prírodné materiály a produkty z udržateľnej produkcie, môžete zvoliť matrace z takzvanej biopeny. Vyrábajú sa zo sójového extraktu, ktorý nezaťažuje životné prostredie a zároveň má blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Sója totiž obsahuje lecitín, ktorý reguluje pH prostredie kože a vytvára tak prirodzenú ochrannú bariéru pred pôsobením nepriaznivých vplyvov. Tieto vlastnosti sa zvyknú ešte vylepšovať pridaním prírodných olejov.


Pri výbere matraca však dbajte na to, aby podiel biopeny bol aspoň 50 percent. Okrem prírodného charakteru má biopena aj dobrú elasticitu.
Matrac BIORYTMIC ALOE

RADA SA VŽDY ZÍDE

Matrace je najlepšie vyberať si v spolupráci s expertmi – či už s predajcami, ktorí dobre poznajú plusy aj mínusy jednotlivých typov penových materiálov, alebo aj s ortopédmi, ktorí vedia posúdiť, čo si vyžaduje vaše telo. Dôležité totiž je, aby vám matrac dobre slúžil dlhý čas a podporoval kvalitu vášho spánku. Pri kúpe je dobré brať do úvahy aj nasledujúce:

  • Pri výbere penového matraca sledujte, na aký druh podkladu ho môžete položiť. Niektoré sú určené na pevnú dosku, iné na latkové, prípadne polohovateľné rošty.
  • Ak máte ortopedické problémy, lacné matrace z PUR peny nebudú pre vás vhodné. Siahnite radšej po matraci z pamäťovej alebo latexovej peny.
  • Ak trpíte nadváhou či obezitou a ste nižšieho vzrastu, lepší bude pre vás tvrdší matrac s vyššou hustotou peny. Vhodný môže byť matrac s jadrom z RE peny alebo s implementovanou kokosovou doskou. 
  • Pre ľudí s nadmernou potivosťou je dôležité pozerať na priedušnosť matraca. Platí, že čím priedušnejší, tým lepší. Vzdušnosť, resp. cirkuláciu vzduchu podporuje aj uloženie matraca na lamelový, latkový rošt.
  • Majte na pamäti, že s nízkou vzdušnosťou sa spája aj tvorba zvýšenej vlhkosti, ktorá vytvára ideálne podmienky na množenie nežiaducich mikroorganizmov. To môže byť problematické najmä pre alergikov. 
  • Ak radi spíte na boku, vhodnejšia bude pre vás mäkšia pena, ak radi spíte na chrbte, voľte radšej tvrdšiu penu.
  • K hygiene matraca prispievajú aj vlastnosti vrchných poťahov. Je ideálne, ak sú snímateľné a môžu sa prať.
  • Tak ako pri iných produktoch aj pri penových matracoch platí, že čím vyššia kvalita, tým dlhšia životnosť. Najmä lacné penové matrace majú sklon rýchlo sa opotrebovať, t. j. v priebehu relatívne krátkeho časového úseku (do troch rokov) sa môžu vytvoriť preležané miesta, ktoré znižujú komfort spánku. Ak si vyberáte matrac na každodenné spanie, voľte kvalitu. Na príležitostné spanie postačia aj lacnejšie penové varianty.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Plastová alebo drevená doska na krájanie? Dôležitý nie je iba materiál

Doska, lopárik či denko na krájanie – nech už túto kuchynskú pomôcku nazývate akokoľvek, výber by ste nemali podceňovať. Nevhodná doska rýchlo otupí vaše nože a navy…

Aké stoličky do kuchyne či jedálne?

Pôžitok z jedla ovplyvňuje aj pohodlie pri jeho konzumácii. Stoličky do jedálne by preto mali byť nielen vkusné, ale aj ergonomické. Ako vybrať tie správne?