Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Odpočívame: 10 tipov na manželské postele

Odpočívame: 10 tipov na manželské postele

31. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Nie je to iba miesto, kde počas noci čerpáme nové sily do ďalších dní. Manželská posteľ predstavuje najintímnejšiu zónu nášho domova, kde sa môžeme uvoľniť aj túliť či spoločne sa deliť o sny. Ak premýšľate o novej posteli, vybrali sme pre vás desať typov, ktoré vás môžu inšpirovať pri hľadaní tej ideálnej pre vás.

1. MINIMALISTICKÁ

Posteľ, ktorej dominujú jednoduché línie a neutrálne farby, sa hodí takmer do každej spálne. Je ideálnou voľbou aj vtedy, ak svoju spálňu chcete skrášliť nápadnejšími doplnkami, napríklad obrazmi, umeleckými dielami, výrazným kobercom alebo závesmi. Pri výbere vhodného modelu pozerajte predovšetkým na kvalitné vyhotovenie detailov, napríklad na dôkladné prešívanie spojov na čalúnení. Skontrolujte aj kvalitu dyhy či spoje laminovaných povrchov. Na veľkých hladkých plochách prípadné nepresnosti a chyby oveľa viac vyniknú.

2. VEĽKORYSÁ

Máte radi vlastný priestor a zároveň aj veľkú spálňu, do ktorej dokážete umiestniť aj veľké kusy nábytku? Potom môžete bez obáv poškuľovať po manželskej posteli s rozmermi 180 x 200 cm či 200 x 200 cm. Na takomto kráľovsky širokom lôžku sa ani jeden z partnerov nebude cítiť obmedzovaný. Mnohé modely sa dodávajú spolu so zabudovanými nočnými stolíkmi, na ktoré môžete položiť svietidlo alebo si odložiť knihu, pohár vody či budík. Na dosiahnutie extra pohodlia si do veľkej spálne môžete vybrať aj nadrozmernú posteľ 280 x 220 cm.
Veľká manželská posteľ Lotina s rozmermi 200 x 200 cm a nadrozmerná posteľ One4All s rozmermi až 280 x 220 cm. Zdroj: Sconto
Náš tip: 
Veľká manželská posteľ je vhodná aj pre tých, ktorí sú single. Poskytuje pohodlie a množstvo priestoru, a keďže ide o investíciu na dlhšie obdobie, treba brať do úvahy aj potenciálne potreby na nadchádzajúce roky.

3. ŠKANDINÁVSKA

Zdá sa, že severské línie a filozofia hygge (umenia vytvoriť si dokonale útulné domáce prostredie) učarovali aj našincom. Na trhu preto bez problémov nájdete aj manželské postele navrhnuté v tomto štýle. Ich dizajnu dominujú jemné krivky, ponúkajú však i čosi navyše, napríklad nádhernú kresbu dreva alebo čalúnenie zo štruktúrovanej textílie, ktorá spálni dodá hĺbku, mäkkosť a hrejivosť. Navyše sa takáto posteľ výborne kombinuje trebárs s kožušinami či pleteninami.

4. MULTIFUNKČNÁ

Menšie spálne si vyžadujú šikovné riešenia a nábytok, ktorý dokáže poslúžiť viacerým účelom. Manželské postele s niekoľkými doplnkovými funkciami však ocenia aj prakticky založení partneri. Dvojlôžková posteľ tak môže ponúkať skryté úložné priestory pod roštom či v zásuvkách pod posteľou, ale aj priznané police. Práve tie sa stanú ideálnym miestom na rozčítané knihy a časopisy, prípadne ďalšie drobnosti.
Posteľ s úložnými zásuvkami a policami Fiena a posteľ Dentro s úložným miestom pod matracom, vstavanou policou s otvormi na kabeláž a tlmeným LED osvetlením. Zdroj: Sconto

5. PRÍRODNÁ

Drevo je nadčasový materiál s vynikajúcimi vlastnosťami, dlhou životnosťou a vyžarovaním, ktoré nedokáže nahradiť žiadny iný prvok v interiéri. Hodí sa do moderných i klasických spální, ale aj izieb v rustikálnom či historizujúcom štýle. Pri výbere dekoru majte na pamäti, že kresba aj farba dreva pôsobia odlišne na malej ploche na vzorkovnici a na veľkej ploche pri hotovom výrobku. Odporúčame vám preto obhliadku v showroome či predajni, kde si vystavené kúsky môžete pozrieť na vlastné oči.

6. ČALÚNENÁ

Manželská posteľ kompletne potiahnutá textíliou je hitom posledných rokov. Vďaka nej bude spálňa pôsobiť veľmi elegantne a útulne. Látkový poťah zvýrazní zaoblené línie záhlavia aj bočných hrán postele, ktoré vašej súkromnej oáze oddychu dodajú oveľa mäkší vzhľad. Čalúnenie môže byť vyhotovené aj z materiálu, ktorý pripomína príjemný semiš alebo luxusnú kožu. Pri koženom modeli odporúčame impregnáciu aspoň dvakrát ročne.
Náš tip: 
Nový rozmer posteli dodá ozdobné prešívanie čalúnenia, ktoré môže byť doplnené vsadenými obťahovanými gombíkmi. Okrem látkových gombíkov sa môžete stretnúť aj s kryštálikmi, ktoré zase navodia dojem luxusu.
 

7. NEBESKÁ

Postele s nebesami, ako sa modely s baldachýnom zvyknú nazývať, patria k tým extravagantnejším kúskom. Pôvodným účelom látky bola ochrana súkromia v období stredoveku, keď sa hradní páni delili so svojím služobníctvom o jednu miestnosť. Sluhovia spali na zemi, zatiaľ čo panstvo si lôžko oddeľovalo závesmi. Súčasné modely majú skôr subtílnejšiu konštrukciu a transparentné závesy, vďaka ktorým pôsobia ľahko. Postele s nebesami si však vyžadujú vyšší strop aj dostatok priestoru v spálni, aby vynikli.

8. FUTURISTICKÁ

Milujete minimalizmus, ale zároveň hľadáte niečo špeciálne? Vysoký lesk a asymetrické geometrické detaily vnesú do obyčajnej spálne závan budúcnosti a tiež moderny tretieho tisícročia. Samozrejme, to neznamená, že srdce vašej domácej intimity bude v dôsledku toho pôsobiť chladne. Postačí, keď takýto moderný nábytok skombinujete so solitérmi a s doplnkami v zemitých či pastelových farbách.
Náš tip: 
Pinterest zaznamenal minulý rok nárast vyhľadávania obrázkov interiérov v zelenej farbe až o 80 percent. Skúste do spálne zakomponovať farbu roka 2022 october mist od spoločnosti Benjamin Moore, ktorá má šalviovozelený odtieň, alebo zelený odtieň gentle olive, ktorý je zase farbou roka u výrobcu náterov Minwax.

9. KRÁĽOVSKÁ

Stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí obľubujú nábytok dýchajúci históriou. Takéto kúsky sú charakteristické svojím náročným vypracovaním a bohatými ozdobnými detailmi ako rúčky, nožičky a filigránske čelá. Manželské postele v takomto štýle sa hodia najmä do miestností historických budov s vysokými stropmi, ale pokojne si nimi môžete zariadiť aj interiér v novostavbe.

10. NETRADIČNÁ CHUŤOVKA

Ak hľadáte naozaj netypický solitér, ktorý bude dominantou vašej spálne, potom sa poobzerajte po manželskej posteli v štýle wabi-sabi. Japonská filozofia, ktorá oslavuje krásu nedokonalosti, sa možno zapáči aj vám. Rám postele môže byť vytvorený z jednoduchých drevených hranolov s matracom. Ako nočné stolíky vám dobre poslúžia napríklad obyčajné klátiky alebo príručný stolík zo starého dreva. Nič viac, nič menej...

Trendové tipy na záver: 

  • Aj v roku 2022 pretrváva trend veľkého a výrazného čela postele. Čím veľkolepejšie, tým lepšie. Na Pintereste stúplo ich vyhľadávanie o 88 percent. 
  • Čelo postele nemá len tvar obdĺžnika, nahrádza ho poloblúk v hornej časti či zakrivenie po stranách smerom k bočniciam postele. 
  • Čalúnenie nemusí byť len v neutrálnych farbách, v kurze sú aj výrazné farby, vzory a potlače
  • Do popredia sa dostávajú aj lavice k posteli, ktoré majú spravidla o pár centimetrov menej ako výška matraca.
Manželská posteľ Willow s oblúkovým čelom a boxspringová posteľ Estee s výrazným červeným čalúnením. Zdroj: Sconto

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…