Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Na príjemný spánok: paplóny, vankúše a matracové chrániče

Na príjemný spánok: paplóny, vankúše a matracové chrániče

18. 08. 2022, SCONTO Nábytok
Spánok je dôležitý na regeneráciu tela a pre zdravie organizmu. Na jeho kvalitu má vplyv viacero faktorov vrátane svetla, tepla či samotného vybavenia postele. Ako si vybrať paplóny a vankúše vytvárajúce príjemnú atmosféru ako stvorenú na oddych a akú funkciu plnia matracové chrániče?

Rôzne rozmery a tvary

Lôžkoviny vám budú dobre slúžiť vtedy, keď budú mať správne rozmery. Pri paplónoch platí, že by mali byť o približne 20 – 30 cm dlhšie ako telesná výška. Spravidla sa stretnete s rozmermi: 90 x 130 cm – paplón pre deti, 135 alebo 140 x 200 cm – univerzálny paplón a 200 x 200 alebo 220 cm, prípadne až 220 x 240 cm – paplón na dvojlôžkovú posteľ. Okrem toho sú v ponuke aj predĺžené prikrývky s rozmermi 135 alebo 140 x 220 cm. Ponuka paplónov, čo sa týka rozmerov, je široká, pri voľbe však treba myslieť aj na to, že čím atypickejšie rozmery, tým ťažšie môže byť zohnať na ne vhodné obliečky. Univerzálnejšie rozmery sú teda v tomto prípade lepšou voľbou.

Veľkosť vankúša môže byť takisto rôzna. Vyberať by ste si ju mali podľa veľkosti postele, svojich preferencií a takisto na základe toho, či už sa nejaké vankúše na vašom lôžku nachádzajú. K najrozšírenejším rozmerom patria 40 x 40 alebo 60 cm, 50 x 70 cm, 70 x 90 cm a 80 x 80 cm. V rámci tvaru si vyberáte štvorec alebo obdĺžnik. Inou alternatívou je anatomicky tvarovaný model, ktorý má tvar vlnovky. Ideálny je pre tých, ktorí spia na boku a chrbte. Rovnako ako pri paplónoch platí, že väčší výber posteľnej bielizne budete mať pri univerzálnych veľkostiach než pri rôznych atypických rozmeroch. Ak si nie ste istí, aký vankúš, čo sa týka výšky, vám bude najlepšie vyhovovať, môžete si zakúpiť taký, pri ktorom je možné regulovať množstvo výplne – tak si výšku, resp. hustotu vankúša upravíte sami podľa vlastných požiadaviek.
Tip pre vás

Typ vankúša si môžete vybrať aj podľa spánkovej polohy. Platí, že keď spíte na chrbte alebo bruchu, mali by ste zvoliť nižší a skôr menší vankúš. Na druhej strane, keď spíte na boku, zvoľte vyšší a pokojne aj väčší vankúš.

Samostatnou kategóriou sú paplóny a vankúše pre deti

Deti majú iné požiadavky na lôžkoviny ako dospelí. Bábätká a deti do troch rokov vankúš vôbec nepotrebujú. Mohol by negatívne ovplyvniť vývoj chrbtice. Neskôr zvoľte nižšie vyhotovenie s rozmermi 40 x 40 cm, 40 x 60 cm alebo 50 x 70 cm.

Detské paplóny nájdete takisto vo viacerých rozmeroch:
 
  • Paplóny pre bábätká a menšie deti do postieľky – zvoľte rozmery 90 x 120 cm, 90 x 130 cm alebo 100 x 135 cm.
  • Paplóny pre väčšie deti do klasickej postele – zvoľte klasické rozmery 140 x 200 cm. Takéto paplóny budú s deťmi rásť a vydržia im roky.

Sledujte výplň

Pri výbere paplónov a vankúšov by ste mali myslieť hlavne na ich výplň. Od tej sa odvíja, aké vlastnosti výrobok poskytne, koľko vydrží a či vám bude vyhovovať. Najčastejšie sa stretnete s materiálmi ako:
 
  • Perie – ak túžite po nadýchanom paplóne alebo vankúši so skvelou izoláciou, perie je pre vás to pravé. Výrobky dobre hrejú a hodia sa do chladných miestností alebo na používanie počas studených ročných období. Lôžkoviny sú najčastejšie plnené husacím perím, prípadne lacnejším kačacím. Nevýhodou tohto materiálu je, že nie je vhodný pre alergikov.
  • Pamäťová pena – využíva sa len v prípade vankúšov. Keďže sa prispôsobuje hlave, skvelo sa na nej leží a spí. Výborná je pre ľudí s problémami s krčnou chrbticou a pre alergikov.
  • Polyester – pohodlný materiál s jednoduchou starostlivosťou je skvelý pre všetky vekové skupiny. Materiál príjemne hreje, je antibakteriálny a vhodný aj pre alergikov a astmatikov.
  • Lyocelové vlákno – ide o materiál vyrobený z drevitej buničiny, ktorý sa pýši vysokou priedušnosťou a antibakteriálnosťou. Vankúše a paplóny z lyocelového vlákna využijete hlavne počas leta, keď je vonku veľmi teplo.
Nezriedka sa používajú aj kombinácie viacerých materiálov. Tým sa zvyšujú úžitkové vlastnosti a komfort spiaceho. Poťahy paplónov bývajú navyše obohatené napríklad o uhlíkové vlákna, ktoré rušia elektrostatický náboj a chránia pred elektrosmogom, alebo aj o výťažky z Aloe vera, ktoré hydratujú, upokojujú a pomáhajú pri celkovej obnove ľudského organizmu, ako aj o ďalšie prírodné látky (kokos, levanduľa, bambus a podobne), ktoré prispievajú k zdravému a dobrému spánku.
Tip

Okrem materiálu sa môžete pri výbere paplónov a vankúšov orientovať aj podľa hrejivosti. Vo všeobecnosti sa lôžkoviny rozdeľujú na celoročné, letné alebo zimné. Na trhu nájdete aj tzv. duo vyhotovenia, ktoré sú spojením dvoch paplónov rozličných gramáží – buď ich používate oba naraz ako hrejivú zimnú prikrývku, alebo používate len jeden z nich ako ľahkú alternatívu v teplejších mesiacoch.

Nezabudnite na správnu starostlivosť

Pravidelná a správna starostlivosť zaistí, že lôžkovina vydrží dlhé roky. Spôsob údržby sa odvíja od konkrétneho výrobku, preto sa držte návodov priložených k výrobku a symbolov nachádzajúcich sa na štítkoch. Spravidla platí, že bežné paplóny a vankúše by ste mali prať na nižších teplotách. Vyhotovenia vhodné pre alergikov sú zas presným opakom. Musia sa prať na vyšších teplotách, aby sa vyhubili prípadné roztoče a ďalšie mikroorganizmy. Niektoré vankúše zas majú snímateľný prací poťah, to znamená, že nie je potrebné prať celý vankúš, prípadne to umožňuje udržovať vankúš čistý, ak sa vzhľadom na výplň prať nesmie.

Pri praní používajte menej pracieho prostriedku. Prebytočný prášok alebo gél sa zachytáva vo vláknach a lôžkoviny strácajú svoje charakteristické vlastnosti. Po skončení pracieho cyklu nechajte vankúše a paplóny dobre preschnúť, najlepšie vonku alebo na stojanovom sušiaku. Ak to výrobca dovoľuje, môžete použiť aj sušičku.

Keď sú lôžkoviny suché, oblečte ich do posteľnej bielizne, ktorá ich nielenže ochráni pred zničením a znečistením, ale poskytne aj štýlový dizajn. Posteľ bude vďaka nej pôsobiť moderne a nadčasovo.

Matracové chrániče na dosiahnutie vyššieho komfortu

Spolu s vankúšmi a paplónmi si môžete kúpiť aj matracové chrániče. Ich úlohou je chrániť matrac pred opotrebovaním a znečistením. Chrániče majú dobré absorpčné a termoregulačné vlastnosti, zachytávajú pot a zabraňujú vzniku plesní a baktérií v matracoch. Mnohé matracové chrániče zabraňujú tiež prieniku tekutín do matraca, prípadne ponúkajú ďalšie výhody, ako napríklad ochranu pred elektrosmogom, ktorý je zodpovedný za svalové napätie, poruchy spánku či stres. Chrániče sa udržiavajú jednoducho – v prípade potreby ich ľahko snímete a vyperiete. Pri ich výbere treba zohľadniť najmä veľkosť a výšku matraca, na ktorom budú položené.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…