Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Eco & Smart Home: Inteligentné domáce spotrebiče do kuchyne

Eco & Smart Home: Inteligentné domáce spotrebiče do kuchyne

23. 01. 2023, SCONTO Nábytok
Smart nemusí byť iba váš termostat, bezpečnostná kamera alebo osvetlenie. Podobné technológie sa stávajú aj súčasťou domácich spotrebičov vrátane tých kuchynských. Prečítajte si, ako vám inteligentné domáce spotrebiče uľahčia život a na čo si dať pri ich výbere do vašej novej kuchyne pozor.

Trendom je inteligentná domácnosť

Zrejme ste už počuli o tom, čo dokáže tzv. inteligentná domácnosť (nazývaná aj smart home). Môžete v nej ovládať vykurovanie, osvetlenie, žalúzie či ďalšie prvky na diaľku alebo to nechať na automatiku. Okrem toho však existujú aj inteligentné domáce spotrebiče (ktoré sa tiež často označujú anglickým prívlastkom smart). Aj tie vám, rovnako ako inteligentná domácnosť, zjednodušia každodenné činnosti, zlepšia komfort i bezpečnosť používania a pomôžu ušetriť energiu.

Ich spoločným menovateľom je, že ich môžete prepojiť so smartfónom či s tabletom cez bluetooth alebo wifi. V príslušnej aplikácii potom máte k dispozícii nastavenia v omnoho prehľadnejšej forme než na ovládacom paneli spotrebiča. V niektorých aplikáciách môžete skontrolovať aj aktuálny stav spotrebiča a dať si zobraziť prehľadné štatistiky o používaní a spotrebe energie.

Čerešničkou na torte je ovládanie hlasom pomocou tzv. hlasového asistenta v smartfóne, tablete, smart reproduktore, televízore či inom zariadení. Nevýhodou je, že hlasoví asistenti zatiaľ nerozumejú slovenčine ani češtine.

V prípade wifi funguje ovládanie pomocou aplikácie alebo hlasového asistenta aj na diaľku. Potrebujete predhriať rúru pred príchodom z práce? Nezabudli ste vypnúť varnú dosku? Aké potraviny vám chýbajú v chladničke? Smart spotrebiče vám zodpovedia všetky podobné otázky, či už budete v danom okamihu v práci, v dopravnej zápche, alebo na dovolenke.

Medzi výbavu, ktorou disponujú niektoré inteligentné domáce spotrebiče, patrí aj smart diagnostika. Tá vám pomôže odhaliť príčinu chýb, takže budete vedieť, či naozaj musíte volať servisného technika. Ten zase bude vedieť, aké náhradné diely si má priniesť, čo môže opravu značne urýchliť.

Smart chladnička vám pomôže obmedziť plytvanie

Pri smart chladničkách môžete pomocou aplikácie nastavovať a kontrolovať teplotu (to platí aj pre prípadnú vstavanú mrazničku), zapínať a vypínať dovolenkový režim a ďalšie funkcie. Pri niektorých modeloch si môžete vo forme grafov zobraziť spotrebu energie alebo počet otvorení dverí. Ušetriť energiu vám pomôže aj notifikácia, ktorú vám smartfón zobrazí, ak dvere nezavriete úplne.
 
Väčšina smart chladničiek je vybavená jednoduchým ovládacím panelom s LED displejom a kontrolkami. Niektorí výrobcovia však idú ešte ďalej a smart chladničky vybavujú veľkoplošnými dotykovými displejmi pripomínajúcimi tablet. Takáto smart chladnička má okrem wifi pripojenia vstavaný vlastný operačný systém s aplikáciami.
 
Vďaka vnútornej kamere sa môžete presvedčiť, aké potraviny sa nachádzajú vnútri, aj bez otvárania dverí a plytvania elektrinou. Môžete na to využiť aj aplikáciu v smartfóne a priamo pri nakupovaní skontrolovať, či ste niečo nezabudli pripísať na nákupný zoznam. Navyše chladnička vás upozorní na blížiace sa dátumy spotreby potravín a pomôže vám tak obmedziť plytvanie jedlom.
 
Displej môžete použiť na tvorbu nákupných zoznamov, prehliadanie receptov, sledovanie videí (napr. videoreceptov), prehrávanie hudby či handsfree telefonovanie. Zároveň vám poslúži ako rodinná nástenka. Na nej môžete zanechať odkazy pre členov domácnosti napísané pokojne aj rukou či zobrazovať fotografie. Nechýba ani predpoveď počasia, kalendár a ďalšie funkcie, aké poznáte napríklad zo smart hodiniek či zo smartfónov.

Nevýhodou je, že väčšina smart chladničiek nie je určená na zabudovanie do skrinky, ale sú voľne stojace. Chladničku však môžete kuchynskými skrinkami „obstavať“, prípadne umiestniť na koniec linky, kde nebude pôsobiť rušivo.

Smart rúra mäso nevysuší 

So smart rúrou budete mať k dispozícii množstvo receptov, ktoré si budete môcť vybrať priamo z menu na displeji. Okrem toho, že vám smart rúra zobrazí zoznam surovín a postup, automaticky zvolí i najvhodnejší čas, teplotu a spôsob ohrevu. Tieto parametre dokáže automaticky nastaviť aj podľa údajov o množstve surovín či hrúbke cesta, ktoré zadáte (samozrejme, nechýba ani plne manuálne ovládanie).

Na dosiahnutie ešte lepších výsledkov sú niektoré modely vybavené teplotnou sondou, ktorú môžete zapichnúť priamo dovnútra pokrmu. Mäso teda už nikdy nevysušíte, smart rúra totiž bude mať presnejšiu informáciu o teplote, než by získala zo senzora v jej vnútornom priestore. 

Po prepojení so smartfónom budete môcť rúru ovládať na diaľku – predhriať si ju napríklad pred príchodom domov, zmeniť teplotu, čas alebo okamžite zastaviť pečenie v prípade problémov. Hneď ako rúra pečenie ukončí alebo budete musieť vykonať nejakú akciu v rámci zvoleného receptu (napríklad podliať alebo otočiť mäso), dostanete o tom notifikáciu. Niektoré modely vám umožnia nahliadať dovnútra pomocou vstavanej kamery.

Väčšina rúr sa vyrába vo forme vstavaných spotrebičov. Ak teda neplánujete novú kuchyňu, pred kúpou sa uistite, že vami vytypovaná rúra bude pasovať do súčasnej kuchynskej zostavy.
Tip pre vás:
Rúru umiestnite radšej do výšky ramien než pod varnú dosku. Manipulácia s horúcimi plechmi pre vás bude bezpečnejšia a pohodlnejšia, čo oceníte aj s pribúdajúcim vekom.

Smart môže byť aj kávovar, umývačka a ďalšie spotrebiče

Inteligentná môže byť napríklad aj umývačka riadu. Pomocou aplikácie vám umožní nastavovať parametre umývacích programov či sledovať spotrebu tabliet. Dokáže i automaticky prispôsobiť umývací program na základe vašej spätnej väzby. Smart umývačky nájdete vo vstavanom aj voľne stojacom vyhotovení.

Smart kávovar zase umožní všetkým členom vašej domácnosti vytvárať si osobné profily. V rámci nich si budete môcť nastaviť intenzitu arómy, množstvo kávy, mlieka či teplotu podľa toho, ako to každému z vás vyhovuje. Aplikácia vám okrem toho pošle notifikáciu pri potrebe odvápnenia alebo údržby

Samozrejme, zoznam smart spotrebičov sa týmto nekončí, uviesť možno napríklad varné dosky, digestory či kuchynské váhy, no vymenúvanie všetkých spotrebičov a funkcií by bolo na hodiny. Obraz o ich výhodách si určite dokážete urobiť aj z tých pár príkladov, ktoré sme spomenuli vyššie v texte.

Inteligentné domáce spotrebiče prispôsobte kuchyni

Inteligentné domáce spotrebiče už dávno nie sú luxusom. Vďaka čoraz nižším cenovým rozdielom oproti bežným spotrebičom ich nájdete už aj v bežných slovenských domácnostiach.

Čo sa týka tých kuchynských, počítajte s tým, že každý smart spotrebič nemusí byť dostupný vo vstavanej verzii, no či už siahnete po vstavaných, alebo voľne stojacich, nezabudnite, že dispozíciu kuchyne budete môcť dodatočne upravovať iba v obmedzenom rozsahu. Pred objednaním kuchynskej linky alebo návštevou kuchynského štúdia si teda dôkladne premyslite, aké spotrebiče budete chcieť v kuchyni používať a kde približne by mali byť rozmiestnené. Do kuchynského štúdia by ste mali prichádzať s vopred pripraveným zoznamom spotrebičov

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášh…

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Mô…