Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Home office – ako zariadiť domácu kanceláriu?

Home office – ako zariadiť domácu kanceláriu?

03. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Práca z domu bola kedysi veľkou túžbou mnohých zamestnancov, dnes sa stáva všednou realitou. Mnohé firmy ako jeden z benefitov ponúkajú možnosť pracovať aspoň niektoré dni v týždni či mesiaci v pohodlí vlastného domova. Viete, ako si vytvoriť naozaj dobrú domácu kanceláriu?

Kde začať?

Najskôr sa rozhodnite, kde sa bude váš pracovný kútik nachádzať. Ak na to máte vyčlenenú samostatnú miestnosť, máte spolovice vyhraté. Ak nie, treba uvažovať o reorganizácii existujúcich miestností a o vytvorení ideálnej pracovnej zóny. Vhodným miestom býva spálňa, a to najmä preto, že v nej trávite čas iba v noci a cez deň je prakticky nevyužitá. Môžete ju teda premeniť na pokojné útočisko na riešenie pracovných povinností.

Za určitých okolností si pracovňu môžete zriadiť aj v obývačke, kuchyni či otvorenej spoločenskej zóne vášho bytu alebo domu. Takéto frekventované miestnosti si však vyžadujú premyslené zónovanie a sú vhodné iba za predpokladu, že nežijete v početnej domácnosti, ale maximálne so svojím partnerom, ktorý sa vám v čase veľkého pracovného nasadenia prispôsobí a nebude vás rušiť. V prípade nevyužitých chodieb môžete dať novú funkciu tzv. hluchým miestam. Ak pracujete do návratu ostatných členov rodiny, nebude problém „okupovať“ práve takýto priestor.

Skôr ako sa pustíte do práce
Ak domácu kanceláriu umiestnite do spálne, dajte si pozor na to, aby ste dodržiavali denné rituály. V žiadnom prípade nezapínajte počítač ihneď po zobudení sa. Najskôr zamierte do kúpeľne a doprajte si raňajky, prípadne rannú rozcvičku alebo meditáciu. V opačnom prípade sa vám ľahko môže stať, že vás pracovné povinnosti „priklincujú“ na väčšinu dňa k počítaču ešte v pyžame.

Odpovedzte si na základné otázky

Hlavným prvkom kancelárskeho kútika je, celkom logicky, pracovný stôl. Zistite rozmery priestoru, do ktorého ho plánujete umiestniť, no pred výberom vhodného modelu dobre porozmýšľajte aj nad nasledujúcimi bodmi:
 

  • Ako často budete home office využívať? Ak každý deň, nebojte sa investovať do kvalitného nábytku a svojej kancelárii vyhradiť viac priestoru. Občasnú prácu z domu vybavíte aj v menšom kútiku, o ktorý sa môžete deliť napríklad so svojím partnerom.
  • Má pracovňa dostatok prirodzeného svetla? Na prvý pohľad je to zanedbateľný faktor, slnečné žiarenie však dokáže ovplyvniť náladu aj pracovné nasadenie. Nebojte sa vybrať si ten najkrajší výhľad v byte, najmä ak vás v pracovni čakajú celé hodiny či dlhé dni práce. Je dôležité, aby ste sa tam cítili príjemne.
  • Z ktorej strany bude miestnosť presvetlená? Svetlo by nemalo dopadať priamo na monitor a zároveň by vám nemalo svietiť do očí. Ak neexistuje iná možnosť, zabezpečte si dobré tienenie okna.
  • Poskytuje kancelársky kútik dostatok úložného priestoru? Pamätajte nielen na počítač, ale aj na tlačiareň, miesto na dokumenty, spisy, zakladače a kancelárske potreby. Vo svojej kancelárii môžete mať aj knižnicu s obľúbenou beletriou, odbornou literatúrou alebo časopismi. Inšpiráciu tak budete mať hneď poruke.
  • Chcete vytvoriť „miestnosť v miestnosti“? Potom vyskúšajte rozličné deliace prvky, ktoré pracovný kút opticky odčlenia od zvyšku izby. Vynikajúce sú napríklad rôzne regály a regálové diely, ktoré sa dajú umiestniť kdekoľvek v priestore a môžu byť doplnené aj o praktické dekoračné škatule. Myslite však na to, že regály treba v priestore zabezpečiť proti prevrhnutiu. 

Aký tvar kancelárskeho stola zvoliť?

Najpraktickejšie sú klasické pozdĺžne stoly, lebo nezaberú veľa miesta a zmestia sa takmer všade. Vhodným riešením sú aj PC stoly, ktoré sú ergonomicky navrhnuté špeciálne pre potreby ľudí pracujúcich na počítači a poskytujú ideálne miesto na samotný počítačový hardvér vrátane miesta na „debnu“, klávesnicu a monitor.

Ak potrebujete vhodne vymedziť pracovnú zónu v rámci otvorenej dispozície, vyskúšajte stôl v tvare písmena L, resp. rohové riešenia. Takéto stoly poskytujú viac miesta na prácu, čo je optimálne najmä vtedy, ak pri práci narábate nielen s počítačom, ale aj s rôznymi dokumentmi.
Ak vám ide v prvom rade o to, aby pracovný kútik zapadol do štýlu, v ktorom je zariadený váš interiér, môžete si vybrať pôsobivejší dizajnový kúsok, trebárs stôl s atypickými nohami a so zaujímavou doskou.
V prípade, že potrebujete dostatok úložného miesta, môžete siahnuť po písacích stoloch, ktoré majú zakomponované regály. Robia sa v rôznych vyhotoveniach, s uzatvorenými aj otvorenými policami, takže podľa potreby si môžete vyberať spomedzi rôznych subtílnejších i robustnejších modelov. Náhradou za regály môžu byť aj kontajnery a vozíky.

Sedavá práca si vyžaduje kvalitnú stoličku

Z ergonomického a zdravotného hľadiska je najdôležitejšou „ingredienciou“ pracovne kancelárska stolička. Dlhé hodiny za počítačom sa môžu odraziť na stave vašej chrbtice, častých bolestiach hlavy či ďalších problémoch neurologického pôvodu. Tu platí, že čím viac času strávite pri práci na počítači, tým kvalitnejšiu kancelársku stoličku potrebujete.
Otočná stolička je príjemná a praktická, vďaka nej nemusíte jednostaj otáčať svoj trup. Dôležitejšie však je, aby sa stolička dala prispôsobiť vašej postave, teda aby bola výškovo nastaviteľná. Skvelý je aj hojdací mechanizmus, ktorý umožňuje dynamické sedenie a bráni telu upadnúť do strnulej a nezdravej polohy. Ak potrebujete na prácu maximálne pohodlie, hľadajte stoličky s opierkou hlavy, bedrovou opierkou či opierkami na lakte. Všímajte si aj to, aké má stolička kolieska – zvykne sa uvádzať, na aký typ podlahy sú vhodné. Aké parametre si všímať pri výbere kancelárskeho kresla sa tiež dozviete v našom SCONTO Magazíne.

Domáca kancelária v samostatnej miestnosti

Ak máte na kanceláriu vyhradenú samostatnú miestnosť, potom to budete mať s prácou z domu podstatne jednoduchšie – rovnako ako aj so zariadením. Stačí sa poobzerať po kancelárskych nábytkových programoch. Tie zahŕňajú všetky základné prvky, pričom si z nich vyberiete tie, ktoré budú najviac vyhovovať vašim priestorom a potrebám. Výhodou je, že spolu dokonale ladia, a tak bude domáca kancelária pôsobiť aj bez väčšej námahy dobre a harmonicky. Určite sa nevyhýbajte ani dekoráciám a doplnkom, ktoré kanceláriu zútulnia.

Trochu psychológie na záver

Akokoľvek úžasná sa môže javiť práca z domu, skúsenosti vás zbavia ružových okuliarov veľmi rýchlo. Home office je ideálny najmä na prácu s vysokým stupňom koncentrácie. Zatvorení medzi štyrmi stenami a chránení pred ruchom okolia máte predpoklad sústrediť sa na svoju úlohu naozaj maximálne. Lenže ľudská myseľ je veľmi nedisciplinovaná, a tak nás od dobrého úmyslu často odvedú úvahy o kadečom inom, len nie o práci. Pred tendenciou odbiehať myšlienkami preč od cieľa a odkladať dokončenie vecí na neskôr vás môže ochrániť aj účelný a premyslený dizajn vášho domáceho pracovného kútika. Jeho naplánovaniu a zariadeniu teda venujte ozaj dostatočnú pozornosť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…