Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Home office – ako zariadiť domácu kanceláriu?

Home office – ako zariadiť domácu kanceláriu?

11. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Práca z domu bola kedysi veľkou túžbou mnohých zamestnancov, dnes sa stáva všednou realitou. A to nielen v prípade, že ste živnostník. Aj firmy ako jeden z benefitov ponúkajú možnosť pracovať niektoré dni v mesiaci v pohodlí svojho domova. Viete však, ako si vytvoriť naozaj dobrý kancelársky kútik?

KDE ZAČAŤ?

Najskôr rozhodnite, kde sa bude váš pracovný kútik nachádzať. Ak máte na to vyčlenenú samostatnú miestnosť, máte spolovice vyhraté. Ak nie, treba uvažovať o reorganizácii existujúcich miestností a vytvorení ideálnej pracovnej zóny. Vhodným miestom býva spálňa, najmä preto, že v nej trávite čas iba v noci a cez deň je prakticky nevyužitá. Môžete ju teda premeniť na pokojné útočisko na riešenie vašich pracovných povinností.

Za určitých okolností si pracovňu môžete zriadiť aj v obývačke, v kuchyni či otvorenej spoločenskej zóne vášho bytu alebo domu. Avšak, takéto frekventované miestnosti si vyžadujú premyslené zónovanie a sú vhodné iba za predpokladu, že nežijete v početnej domácnosti, ale maximálne so svojím partnerom, ktorý sa vám v dobe veľkého pracovného nasadenia prispôsobí a nebude vás rušiť. V prípade nevyužitých chodieb môžete dať novú funkciu hluchým miestam. Ak pracujete do návratu ostatných členov rodiny, nebude problém „okupovať“ práve takýto koridor.

Skôr, ako sa pustíte do práce

Ak domácu kanceláriu umiestnite do spálne, dajte si pozor na to, aby ste dodržiavali denné rituály. V žiadnom prípade po zobudení nezapínajte počítač, najskôr zamierte do kúpeľne a doprajte si raňajky, prípadne rannú rozcvičku alebo meditáciu. V opačnom prípade sa vám môže ľahko stať, že vás pracovné povinnosti „priklincujú“ na väčšinu dňa k počítaču v pyžame.

Písací stôl CLIF

POLOŽTE SI ZÁKLADNÉ OTÁZKY

Hlavným prvkom kancelárskeho kútika je, celkom logicky, pracovný stôl. Zistite rozmery priestoru, do ktorého ho plánujete umiestniť, pred výberom vhodného modelu však dobre porozmýšľajte aj nad nasledujúcimi bodmi: 

  • Ako často budete home office využívať? Ak každý deň, nebojte sa investovať do kvalitného nábytku a svojej kancelárii vyhradiť viac priestoru. Občasnú prácu na doma vybavíte aj v menšom kútiku, ktorý môžete zdieľať trebárs so svojím partnerom.
  • Má pracovňa dostatok prirodzeného svetla? Na prvý pohľad je to zanedbateľný faktor, slnečné žiarenie však dokáže ovplyvniť náladu aj pracovné nasadenie. Nebojte sa vybrať si ten najkrajší výhľad v byte, najmä, ak vás v pracovni čakajú celé hodiny či dlhé dni práce. Je dôležité, aby ste sa tu cítili príjemne.
  • Z ktorej strany bude miestnosť presvetlená? Svetlo by nemalo dopadať priamo na monitor a zároveň by vám nemalo svietiť do očí. Ak neexistuje iná možnosť, zabezpečte si dobré tienenie okna.
  • Poskytuje kancelársky kútik dostatok úložných priestorov? Pamätajte nielen na počítač, ale aj na tlačiareň, miesto na dokumenty, spisy, zakladače, šanóny a kancelárske potreby. Vo svojej vlastnej kancelárii môžete mať zriadenú aj knižnicu s obľúbenou beletriou, odbornou literatúrou alebo časopismi. Inšpiráciu tak budete mať hneď poruke.
Regál / knižnica LITE RM44

Chcete vytvoriť „miestnosť v miestnosti“?

Potom vyskúšajte rozličné deliace prvky, ktoré pracovný kút opticky odčlenia od zvyšku izby. Vynikajúce sú napríklad rôzne regály a regálové diely, ktoré sa dajú umiestniť kdekoľvek v priestore, a môžu byť doplnené aj o praktické dekoračné boxy.

AKÝ TVAR STOLA ZVOLIŤ?

Najpraktickejšie sú klasické pozdĺžne stoly, ktoré nezaberú veľa miesta a zmestia sa takmer všade. Vhodným riešením sú aj subtílne PC stoly, ktoré sú ergonomicky navrhnuté špeciálne pre potreby ľudí pracujúcich s počítačom a poskytujú ideálne miesto pre samotný počítačový hardvér, vrátane miesta pre „debnu“, klávesnicu a vyvýšený monitor.

Ak potrebujete vhodne vymedziť pracovnú zónu v rámci otvorenej dispozície, vyskúšajte stôl v tváre písmena L, resp. rohové riešenia, prípadne stôl v tvare poloblúka.

PC stôl FRANZ
Písací stôl QUADRO 39

Ak vám ide v prvom rade o to, aby pracovný kútik zapadol do štýlu, v ktorom je zariadený váš interiér, môžete si vybrať pôsobivejší dizajnový kúsok, trebárs stôl s atypickými nohami a zaujímavou doskou.

Home office – ako zariadiť domácu kanceláriu?

SEDAVÁ PRÁCA SI VYŽADUJE KVALITNÚ STOLIČKU

Z ergonomického a zdravotného hľadiska je najdôležitejšou „ingredienciou“ pracovne kancelárska stolička. Dlhé hodiny za počítačom sa môžu odraziť na stave vašej chrbtice, častých bolestiach hlavy či ďalších problémoch neurologického pôvodu. Tu platí – čím viac času strávite pri práci na počítači, tým kvalitnejšiu kancelársku stoličku potrebujete. Otočná stolička je príjemná a praktická, vďaka nej nemusíte jednostaj otáčať svoj trup. Dôležitejšie však je, aby sa stolička dala prispôsobiť vašej postave – bola teda výškovo nastaviteľná. Skvelý je aj hojdací mechanizmus, ktorý umožňuje dynamické sedenie a bráni telu upadnúť do strnulej a veľmi nezdravej polohy. Ak potrebujete k práci maximálne pohodlie, hľadajte stoličky s opierkou hlavy, bedrovou opierkou či podrúčkami pre lakte.
Kancelárske kreslo MAG

TROCHA PSYCHOLÓGIE NA ZÁVER

Akokoľvek úžasná sa môže javiť práca z domu, skúsenosti vás ružových okuliarov zbavia veľmi rýchlo. Home office je ideálny najmä na prácu s vysokým stupňom koncentrácie. Zatvorení medzi štyrmi stenami a chránení pred ruchmi okolia máte predpoklad sústrediť sa na svoju úlohu naozaj maximálne. Lenže, ľudská myseľ je veľmi nedisciplinovaná, a tak nás od dobrého úmyslu často odvedú úvahy o kadečom inom, len nie o práci. Od tendencie odbiehať myšlienkami preč od cieľa a odkladať dokončenie vecí na neskôr vás môže ochrániť aj účelný a premyslený dizajn vášho domáceho pracovného kútika.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Biele obývacie steny sú stále trendy

Hľadáte štýlový nábytok do svojej obývačky? Možno vás oslovia práve biele obývacie steny. Biela je totiž nesmierne univerzálna a nadčasová farba. Ak sa obávate, že v…

Ako zariadiť modernú detskú izbu, z ktorej dieťa nevyrastie?

Zariaďovanie modernej detskej izby priam vyzýva na to, aby ste sa kreatívne vyžili. Lenže pozor! Ani sa nenazdáte a z vášho bábätka bude batoľa, školák a napokon dos…