Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom

Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Komoda vznikla v druhej polovici 17. storočia vo Francúzsku. Bola vytvorená ako náhrada veľkej ťažkej skrine a primárne slúžila ako priestor na odkladanie bielizne. V súčasnosti už do nej ukladáme aj množstvo ďalších vecí, a to v závislosti od toho, v ktorej miestnosti ju používame. Často je skutočným umeleckým dielom, šperkom, ktorému mnohí dizajnéri venujú veľa pozornosti. Tieto kúsky nábytku sú nám k dispozícii v rôznych prevedeniach – od najjednoduchších po bohato zdobené, zapadajúce do každého štýlu interiéru.
Sotva by sme našli domácnosť, v ktorej by komoda chýbala. Vďaka tomu, že je pekným a najmä užitočným kusom nábytku, nachádza svoje miesto v obývacích i detských izbách, spálňach, jedálňach aj predsieňach. Jej dizajn môže byť prispôsobený celkovému zariadeniu interiéru, ale zároveň je možné zvoliť do bytu takú, ktorá vynikne ako samostatný kúsok, doplnok dodávajúci miestnosti ozvláštnenie a pútajúci na seba pozornosť. Často je súčasťou rôznych nábytkových programov, takže ju môžete kúpiť spolu s inými kusmi nábytku v rovnakom prevedení. Obľúbená býva nielen pre svoje vnútorné úložné priestory, ale aj hornú plochu, ktorá sa často využíva ako miesto na tvorbu rôznych zátiší z doplnkov.
Komoda STONE 673-D5
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom

TIPY NA KOMODY

Ako sme spomenuli už v úvode, dnes sú komody dostupné v mnohých prevedeniach, nie je teda problém vybrať si takú, ktorá by zodpovedala osobnému vkusu a presne zapadala do štýlu nášho príbytku. Veľmi obľúbené sú najmä praktické komody s jednoduchým dizajnom. Decentným dekorom v tomto prípade bývajú úchytky či vrchná doska z iného materiáluotvorené police alebo aj príjemné osvetlenie.
Komoda RANIA
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom
Cítite sa príjemne vo vidiecky zariadenom interiéri, máte radi provensalský štýl alebo si zariaďujete chalupu? Tu je najlepším výberom komoda s patinou, v rustikálnom vzhľade, ozdobená úchytkami z mosadze, zo železa či z medi. Ak vás oslovuje lesk a luxus, stavte na komody s nádychom glamour, pre ktoré sú typické ohýbané nožičky, oblé tvary, lakované povrchy, svetlé i tmavé žiarivé farby a zlaté alebo strieborné kovanie.
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom
Pokiaľ milujete čistotu a funkčnosť, tou najlepšou voľbou je minimalistická komoda. Dekoratívnosť pri tomto štýle nábytku vychádza zo základných tvarov, využíva sa štruktúra samotného materiálu, často býva bez viditeľných úchytiek. Minimalistický štýl bývania má jednu nespornú obrovskú výhodu – veľmi ľahko sa všetko udržiava na poriadku, z čoho vychádzajú aj strohé línie nábytku. Jednoduchosťou je charakteristický aj škandinávsky štýl, ktorý reprezentuje napríklad komoda v neutrálnych farbách a na štíhlych nožičkách.
Komoda GENUA
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom
Pevná, odolná a veľmi osobitá je komoda poňatá v industriálnom štýle. Drevo a železo sú základné materiály, používané tak, aby vyzneli v plnej drsnej kráse. Charakteristické šikmé nožičky pripomínajúce pomalšie tempo života v 60. rokoch, to sú zas retro komody. Hravé a pohodové – ako detstvo, ktoré nám pripomínajú. Samostatnou kapitolou sú dizajnové komody, ktoré sa pýšia originálnym, neobvyklým spracovaním a často aj netradičnými farbami a materiálmi.
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom

KOMODY V JEDNOTLIVÝCH MIESTNOSTIACH

Do komody v spálni či detskej izbe najčastejšie ukladáme posteľnú bielizeň, uteráky a menšie kúsky oblečenia. Na tento účel sa najviac hodí komoda dostatočne široká a vybavená praktickými zásuvkami, prípadne aj kombinovaná s policami ukrytými za dvierkami.

Komoda RUFA
Komoda NOVI
V kuchyni môže byť skvelým spojencom, pokiaľ máme menšiu kuchynskú linku. Veľmi praktické sú nízke zásuvky na príbory. Hlboké zásuvky využijeme na uloženie tanierov, mís, prípadne iného riadu. Podobne nám komoda môže poslúžiť aj vtedy, ak máme samostatnú jedáleň, prípadne v obývacej izbe, kde často hostíme návštevy. Do obývačky sa neraz vyrábajú komody kombinujúce skryté a otvorené úložné priestory v podobe políc, na ktoré je možné vystaviť rôzne dekorácie. Siahnuť môžete aj po modeloch, kde police chránia zasklené dvierka a sú decentne osvetlené. Tak sú dekorácie na policiach chránené pred prachom a zároveň vyniknú.
Komoda BONANZA
Komoda s LED osvetlením LIMA
Mnoho ľudí si odkladá kľúče, peňaženky a doklady na chodbe. To je jeden z dôvodov, prečo sa komoda hodí aj do predsiene. Postará sa nielen o spomenuté drobnosti, ale tiež o čiapky, šály, rukavice, obuv a ďalšie veci, ktoré máme pri vstupe do bytu i vychádzaní z neho radi poruke. Vzhľadom na to, že chodby obyčajne nedisponujú veľkými priestormi, je vhodné vyberať si užšie modely skriniek. Komody určené do predsiení bývajú zvyčajne vybavené niekoľkými zásuvkami na drobnosti a policami na odkladanie obuvi ukrytými za dvierkami.
Komoda ROMANCE 2
Komoda – úložný priestor a dekorácia bytu v jednom

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…