Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Komody pre milovníkov vintage štýlu

Komody pre milovníkov vintage štýlu

31. 03. 2023, SCONTO Nábytok
Komoda je nezameniteľný kus nábytku, ktorý si nájde svoje miesto v obývačke, na chodbe, v kúpeľni aj v spálni. Môže mať veľa podôb. Na svoje si, samozrejme, prídu aj fanúšikovia vintage štýlu. Ak medzi nich patríte, nedajte si ujsť naše tipy na praktické komody s atmosférou starých čias.
Predchodkyňou komody bola jednoduchá truhlica, do ktorej sa odkladalo šatstvo alebo bielizeň a mala tri zásuvky. Svojím názvom odkazuje na pohodlnosť – pochádza z francúzskeho slovíčka comode. Komody boli pôvodne zdobené intarziou, obkladané exotickými dyhami či vykladané drahými kovmi. Preto sa pekne vynímali v spoločenských miestnostiach. Poslúžili však aj ako nočné stolíky. Dnes je členenie komôd rozmanitejšie, na trhu nenájdeme len tie trojzásuvkové. Majú rôzne dizajny a sú estetickým nábytkom, ktorý má široké využitie a uplatní sa v každom štýle bývania.

Vintage komody mnohých tvárí

Vintage komody charakterizuje viacero znakov. Jedným z nich je dojem opotrebovanosti, ktorý sa dosahuje napríklad patinou a drevom (či drevodekorom), ktoré na pohľad poznačil čas. Obvykle sú používané tlmené, pastelové, zemité odtiene, veľmi obľúbená však je aj kombinácia bielej a hnedej farby. K typickým patria doplňujúce prvky z kovu alebo zo skla, či z keramiky, kvetinové motívy a okrasné frézovanie
 

Bielo-hnedé variácie

Azda najväčší výber máme pri vintage komodách práve vo vyhotovení, ktoré spája biele korpusy s hornou doskou z dreva či dreveného materiálu. Takéto komody pôsobia romanticky a často bývajú vsadené do vidieckeho štýlu bývania. Vidieť ich možno s patinou aj bez nej, obvykle s kovovými úchytkami, ktoré dotvárajú celkový dizajn komody. Reprezentujú ich napríklad nasledujúce:

Nadčasové drevo

Samotná kresba dreva je vzorom, ktorý dodáva nábytku jedinečný charakter. Vintage komody z dreva či drevených materiálov však nevyužívajú len prirodzenú krásu tohto materiálu, ale aj jeho nedokonalosti a znaky starnutia, ktoré podčiarkujú hodnotu výrobku. Dostupné sú rôzne farebné variácie a vyhotovenia, ktoré sa v závislosti od detailov (ako napríklad vyhotovenie úchytiek, frézovanie, rezba) hodia do rôznych štýlov bývania. Reprezentujú ich napríklad tieto:

Ozvláštnené motívmi

Ako solitéry vyniknú najmä komody, ktorých dvierka či zásuvky skrášľujú rôzne ornamenty. Hravosť a nevšednosť sa dosahuje využívaním viacerých pastelových alebo aj výrazných odtieňov, ktoré bývajú nezriedka upravené patinovaním. Takto zdobené komody často vidieť v bytoch s orientálnym nádychom. Reprezentujú ich napríklad nasledujúce:

V neutrálnej sivej

Sivá farba je mimoriadne obľúbená. Jednak je nadčasová, jednak sa dá dobre kombinovať s doplnkami. Jednoduché vintage komody často bývajú podobne ako tie biele kombinované s vrchnou doskou z dreva a dozdobené kovovými úchytkami. Reprezentujú ich napríklad nasledujúce:

Vintage do každej miestnosti

Nielen rôzne vyhotovenia vintage komôd, ale aj to, že často sú súčasťou nábytkových programov, uľahčuje ich zakomponovanie do akejkoľvek miestnosti v domácnosti. Pri zariaďovaní myslite na to, že štýl nábytku by mal celkovo ladiť s priestorom. K tomu v štýle vintage patrí napríklad vymaľovanie stien v zemitých farbách, tehlový obklad, tapety s kvetinovým motívom, drevené podlahy či trámy, keramické a textilné doplnky. No ako všade, aj tu platí, že menej je niekedy viac. Vintage totiž predstavuje eleganciu a tej rozhodne pristane hlavne jednoduchosť. 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…