Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Meníme detaily, meníme ráz interiéru

Meníme detaily, meníme ráz interiéru

13. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Ak má byť akýkoľvek interiér doladený ako dokonalý celok, záleží aj na najmenších detailoch a prvkoch, ktoré majú hoci len niekoľko štvorcových centimetrov. A niekedy aj ich drobná zmena dodá priestoru úplne iný ráz. Reč je o úchytkách na nábytku, o kľučkách dverí a vypínačoch.

Úchytky, ktoré sú trendové

Vzhľad a tvar úchytiek ovplyvní nielen to, ako nábytok v konečnom dôsledku vyzerá, ale aj to, ako bude fungovať. Pri výbere sa zamerajte nielen na štýl, ktorý sa vám páči, ale aj na to, či sa úchytky hodia k nábytku – tvarovo, materiálovo aj farebne. Základom je ladiť doplnky v interiéri do jedného odtieňa alebo tvaru. Nábytkové úchytky bývajú najčastejšie vyrobené zo zliatiny hliníka (s povrchovou úpravou eloxovanou alebo lakovanou) a zo zliatiny zinku (s povrchovou úpravou niklovanou alebo lakovanou). Tieto varianty môžu byť tmavé alebo lesklé. Okrem nich môžete na trhu nájsť aj plastové úchytky, gumové, drevené, porcelánové či sklenené od Swarovského.
 
Z farieb sú aktuálne najviac trendové čierne úchytky, ktoré ladia s drevodekormi, ale aj tmavosivé odtiene (grafit a antracit). Ich lak môže byť hladký alebo s miernou štruktúrou. Ak máte interiér zariadený v modernom štýle, vyberajte si úchytky na nábytok s povrchovou úpravou eloxovaný hliník, brúsený hliník, chróm, chróm satén či nikel satén. Na brúsených variantoch nebude tak vidno odtlačky prstov, zároveň sú veľmi podobné antikorovým. Ak máte interiér ladený do rustikálneho štýlu, siahnite po farbách ako mosadzná, medená, strieborná a podobne.
Okrem klasiky
Popri klasických nábytkových úchytkách typu hrazda sú čoraz obľúbenejšie profilové nábytkové úchytky. Montujú sa buď zo zadnej plochy dvierok, alebo do vopred pripravenej drážky na hrane dvierok.

Pod rukou

Máme ich denne v rukách a s dverami tvoria jeden tím. Kľučky sú akousi bodkou pri dokončovaní bytu či domu. Ak kupujete nové dvere alebo uvažujete nad výmenou starých kľučiek za nové, najskôr si vyberte typ kovania. Rozetové (delené) a štítkové sa líšia v podstate len dizajnom, ich funkčnosť je rovnaká.
 
Veľkú pozornosť venujte materiálu – kľučky by mali odolať poškriabaniu kľúčmi či nárazom prsteňov. Vyhnite sa zamaku, lacnej zliatine kovov s nízkou oteruvzdornosťou povrchu. Do priestorov s vysokou frekvenciou pohybu sú vhodné kľučky z nehrdzavejúcej ocele. Masívna mosadz bude zase prirodzene starnúť a meniť svoju farbu podľa okolitého priestoru a klimatických podmienok. Z povrchových úprav sú obľúbené galvanické pokovovanie matným niklom či odolné titánové povrchy. Tých najnáročnejších oslovia dizajnové kľučky, pri ktorých do kovania môžete vsadiť rovnaký materiál, aký je použitý na ploche dverí, napríklad dyhu či kožu.
Nepriateľ baktérií
Kľučky z masívnej mosadze s veľkým obsahom medi (minimálne 60 %) sa vyznačujú antimikrobiálnym povrchom a likvidujú baktérie a vírusy na svojom povrchu ešte rýchlejšie ako materiály a povrchy s obsahom striebra.

Ako si vybrať vypínače?

Zaspávame s nimi aj vstávame. Vdychujú svetlu život a obklopujú nás každý deň bez toho, aby sme si to vlastne uvedomovali. Reč je o vypínačoch a zásuvkách. Výrobcovia tohto sortimentu chápu, že zaužívané modely z plastu aj napriek farebnej škále potrebujú svoje štýlovejšie varianty, ktoré sa hodia do rôzne ladených interiérov – od minimalistických až po industriálne. Dekoratívne rámčeky vypínačov sa dnes okrem plastu vyrábajú zo skla, z kovu, ale aj z netradičných materiálov ako koža alebo kameň. Klasické plastové zase dostali antibakteriálnu povrchovú úpravu, ktorá obsahuje ióny striebra, zneškodňujúce mikróby a baktérie.
 
Ako si z tejto širokej ponuky vybrať? V minimalistickom priestore vyniknú krycie rámčeky vypínačov z tmavej bridlice, oceľové rámčeky s oxidovou povrchovou úpravou, s brúsenou hliníkovou povrchovou úpravou alebo s kovovými ružovými odleskmi. Do moderného interiéru sa hodí sklo – vypínače s rámčekmi z tvrdeného skla vydržia veľmi dlho a budú pôsobiť ako dizajnový kúsok. Nemusí pritom ísť len o klasické biele sklo, nádych elegancie dosiahnete vďaka čiernemu zrkadlovému sklu alebo jemnému sivému nádychu. Pod transparentný rámik si zase môžete umiestniť fotografiu či obrázok.
 
Netradičným riešením pre náročných je vypínač z pravej kože – ten nájde svoje uplatnenie v modernom aj rustikálnom interiéri. Láka nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Farebne aj materiálovo si ho teda môžete zladiť napríklad s koženou sedacou súpravou. Ako si vybrať vypínač, ak sa vám páči vidiecky štýl alebo bývate v prvorepublikovom byte s vysokými stropmi, ktorý si pýta výnimočné doplnky? Do takýchto interiérov dokonale zapadnú porcelánové vypínače a zásuvky; na trhu nájdete ručne vyrábané kúsky rôznych tvarov a s rôznymi farebnými glazúrami.


Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…