Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle
Vidiecky štýl je jedným z tých, ktoré prinášajú pravé teplo domova. Vidiecka kuchyňa nepatrí len na chalupy či dediny – suverénne si vydobyla svoje miesto všade tam, kde sa očakáva útulnosť spojená s funkčnosťou. Aké sú jej hlavné znaky a čo by v nej nemalo chýbať?

PATINA DODÁ RUSTIKÁLNOSŤ

Vidiecky štýl miluje patinu. Pre tradičné vidiecke kuchyne sú typické masívne dvierka s patinou. Ak vás odrádza ich vyššia cena, rozhodnúť sa môžete pre fóliované dvierka s drevodekormi, ktoré v dnešnej dobe dokážu verne napodobniť povrchy drevín ako dub, borovica či jaseň, a to vrátane ich unikátnej plastickej štruktúry či patiny. Dokonalý dojem podtrhnú úchytky s vintage vzhľadom. Ak chcete dodať vidieckej kuchyni punc exkluzivity, skúste skombinovať rustikálne dekory dreva s lakovanými dvierkami. Chladná elegancia lakovaných dvierok v kontraste s teplými prírodnými odtieňmi dreva vnesie do priestoru dynamiku. Pre „klasikov“ sú tu bledé odtiene dreva a elegantné svetlé farby vo vznešenom matnom vyhotovení.

STAVTE NA VÝRAZNÉ DETAILY VIDIECKEJ KUCHYNE


Aj keď sú momentálne trendom hladké dvierka v matnom vyhotovení, ozdobné kazetové frézovanie k rustikálnym kuchyniam akosi prirodzene patrí. Nadčasový štýl zdôraznia jemné detaily ako ozdobné pilastre a rímsy, či dvierka so sklenenými výplňami na horných skrinkách. Nebojte sa takúto kuchyňu so závanom nostalgie kombinovať s hi-tech zariadením. Ak sa predsa len obávate, že moderné spotrebiče v nej budú pôsobiť cudzorodo, výrobcovia dnes ponúkajú aj najrôznejšie retro a vintage edície, od voľne stojacich chladničiek až po kávovary a rýchlovarné kanvice.
Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

KUCHYNSKÝ OSTROV AKO CENTRUM ŽIVOTA


Tradičná vidiecka kuchyňa sa nezaobíde bez kuchynského ostrovčeka, ktorý je doslova centrom priestoru. Tvar ostrova sa zvyčajne prispôsobuje tvaru kuchyne a jeho rozmery závisia od toho, akú bude plniť funkciu – umývaciu, varnú, jedálenskú alebo pracovnú. Alebo na ňom môžete vyčleniť plochu na servírovanie a pridaním barových stoličiek rozšíriť jedálenský priestor. Pri tomto štýle sú na ostrovčeku typické zásuvky a police (napríklad na kuchárske knihy) či malá vinotéka. V menšej miestnosti dosiahnete podobnú flexibilitu vozíkom na kolieskach, ktorý pridá dodatočný pracovný priestor kdekoľvek potrebujete.
Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

UKÁŽTE, ČO SA DÁ


Prečo veci schovávať, ak sa nimi môžete pochváliť, obzvlášť ak ide o rodinné dedičstvo! Vidiecky štýl praje dvierkam so sklenenými tabuľami, nástenným policiam z masívneho dreva, otvoreným regálom aj držiakom na stene, ktoré sa postarajú o to, že najčastejšie používané kuchynské náčinie budete mať stále poruke. Tiež vďaka nim môžete vystaviť na obdiv taniere, šálky či iné kuchynské pomôcky po babičke. Otvorené úložné priestory vás zároveň donútia udržiavať veci v poriadku a prehľadne usporiadané. Efektne budú pôsobiť aj mosadzné panvice zavesené nad kuchynským ostrovom alebo pod poličkou na stene s tehlovým obkladom.
Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

NEZABÚDAJTE NA DOPLNKY

Vo vidiecky ladenej kuchyni by nemali chýbať prírodné materiály, preto pri voľbe doplnkov uprednostnite drevo, ľan, jutu, keramiku či hlinu. Vítaným pomocníkom sa stanú prútené koše, ktoré využijete na zeleninu a ovocie zo záhrady či farmárskych trhov, a tiež ako úložné boxy. Ak máte radi textílie, vidiecka kuchyňa je pre vás ako stvorená. Vzor drobných kvietkov na kuchynských utierkach môžete zladiť so záclonkami a sedákmi na stoličkách za jedálenským stolom. Štýlovo bude vyzerať aj záves pod drezom, ktorým nahradíte dvierka skrinky. Takéto riešenie dodá vašej vidieckej kuchyni kúsok originality.
Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle
Publikováno: 15. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií