Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

Prajete si vidiecku kuchyňu v byte? Poradíme tipy, ako na to

03. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Vidiecka kuchyňa nepatrí len na chalupy či dediny – suverénne si vydobyla svoje miesto všade tam, kde sa očakáva útulnosť spojená s funkčnosťou. Vidiecky štýl prináša pravé teplo domova a harmóniu. Aké sú hlavné znaky vidieckej kuchyne a čo by v nej nemalo chýbať?

 

Rustikálnosť si rozumie aj s čiernou

Vidiecky štýl miluje patinu. Pre tradičné vidiecke kuchyne sú typické masívne dvierka s patinou. Ak vás odrádza vyššia cena kuchyne z masívu, rozhodnúť sa môžete pre fóliované dvierka s drevodekormi. Dokážu verne napodobniť povrchy drevín ako dub, borovica či jaseň, a to vrátane ich unikátnej plastickej štruktúry či patiny. Dokonalý dojem podčiarknu úchytky s vintage vzhľadom. Ak chcete dodať vidieckej kuchyni punc exkluzivity, skúste skombinovať rustikálne dekory dreva s lakovanými dvierkami. Chladná elegancia lakovaných dvierok v kontraste s teplými prírodnými odtieňmi dreva vnesie do priestoru dynamiku. Pre „klasikov“ sú tu bledé odtiene dreva a elegantné svetlé farby vo vznešenom matnom vyhotovení.
Náš tip: 
Skúste rustikálny drevodekor kuchyne skombinovať so skrinkami či s pracovnými doskami podľa súčasných kuchynských trendov, teda vo farbe čiernej bridlice, betónu či kameňa.

Vidiecka kuchynská linka miluje detaily

Aj keď momentálne sú trendom hladké dvierka v matnom vyhotovení, ozdobné kazetové frézovanie k rustikálnym kuchyniam už prirodzene patrí. Nadčasový štýl zdôraznia jemné detaily, ako sú ozdobné pilastre a rímsy či dvierka so sklenenými výplňami na horných skrinkách. Takúto kuchyňu so závanom nostalgie môžete pokojne kombinovať aj s hi-tech zariadením. Ak sa predsa len obávate, že moderné spotrebiče v nej budú pôsobiť cudzorodo, poobzerajte sa po retro a vintage edíciách spotrebičov. Vo vidieckom štýle dnes kúpite takmer všetky druhy spotrebičov – od voľne stojacich chladničiek až po kávovary a rýchlovarné kanvice.

Kuchynský ostrovček musí byť

Tradičná vidiecka kuchyňa sa nezaobíde bez kuchynského ostrovčeka. Jeho veľkosť sa zvyčajne prispôsobuje veľkosti kuchyne a jeho rozmery závisia aj od toho, akú bude plniť funkciu – či na ňom bude len pracovná doska alebo aj sporák, či dokonca umývadlo. Navyše na ňom môžete vyčleniť plochu na servírovanie a pridaním barových stoličiek tak rozšíriť jedálenský priestor. V prípade ostrovčeka vo vidieckom štýle nesmú chýbať typické zásuvky a police (napríklad na kuchárske knihy) či malá vinotéka. V menšej miestnosti dosiahnete podobnú flexibilitu servírovacím vozíkom z masívu na kolieskach.
Náš tip: 
Originálne bude pôsobiť dekoratívny rebrík zavesený na reťaziach zo stropu nad kuchynským ostrovčekom alebo závesná polica s háčikmi. Získate tak úložný priestor navyše – môžete tam zavesiť riad alebo priviazať bylinky.

Na očiach aj poruke

Prečo veci schovávať, ak sa nimi môžete pochváliť, obzvlášť ak ide o rodinné dedičstvo! Vidiecky štýl praje kuchynským dvierkam so sklenenými tabuľami, nástenným policiam z masívneho dreva, dreveným regálom aj držiakom na stene. Tie sa postarajú o to, že najčastejšie používané kuchynské náčinie budete mať stále poruke. Okrem toho vďaka nim môžete vystaviť na obdiv taniere, šálky či iný kuchynský riad po babičke. Otvorené úložné priestory vás zároveň donútia udržiavať obsah skriniek a políc prehľadne usporiadaný. Efektne budú pôsobiť aj mosadzné panvice zavesené nad kuchynským ostrovčekom alebo pod poličkou na stene s tehlovým alebo iným obkladom dotvárajúcim vintage štýl.

Vidiecke doplnky do kuchyne z prírodných materiálov

Vo vidiecky ladenej kuchyni by nemali chýbať prírodné materiály, preto pri voľbe doplnkov uprednostnite drevo, ľan, bavlnu, jutu, keramiku či hlinu. Vítaným pomocníkom sa stanú prútené koše, ktoré využijete na zeleninu a ovocie zo záhrady či z farmárskych trhov a tiež ako úložné boxy. Ak rádi zapájate v interiéri bytový textil, vidiecka kuchyňa je pre vás ako stvorená. Vzor drobných kvietkov na kuchynských utierkach môžete zladiť so závesy do kuchyně vo vidieckom štýle a sedákmi na stoličkách za jedálenským stolom. Štýlovo bude vyzerať aj záves pod drezom, ktorým nahradíte dvierka skrinky. Takéto riešenie vnesie do vašej vidieckej kuchyne závan originality.

Venkovský štýl prirodzene podčiarknete čerstvými bylinkami. Prečítajte si náš článok venovaný tomu, ako pestovať bylinky v kuchyni.
Náš tip: 
Variácie vidieckeho štýlu sú rôzne – od vidieckej kuchyne, ktorá má blízko k severskému hygge, až po stredomorský vidiecky štýl so sýtymi farbami. Vyberajte si podľa toho aj doplnky – od prírodných farieb cez pastelové až po jemné vzory kvetov či pruhov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…