Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Lampička – malé svetlo s veľkým efektom

Lampička – malé svetlo s veľkým efektom

03. 06. 2024, SCONTO Nábytok
Niektorí ľudia hľadajú pekné miesto na bývanie, iní dokážu každý obytný priestor urobiť pekným. Takíto ľudia totiž vedia, aké prvky a doplnky použiť, aby aj ten najmenej zaujímavý interiér získal nový šmrnc. Kúskom, ktorý vám vždy pomôže pozdvihnúť atmosféru, je aj lampička.
Stolné lampy síce primárne fungujú ako doplnkové svetlo, no majú zvláštnu moc premeniť každý tmavý kút na príjemné a útulné miestečko. Často si ich kupujeme práve na vytvorenie pohodovej atmosféry. Ako plnohodnotné funkčné svietidlo obyčajne dopĺňajú kancelárske a písacie stoly, prípadne čitateľské kútiky. Na čo pamätať pri ich výbere do interiéru?

Správna výška lampičky na stôl

Kamkoľvek ju postavíte – na nočný, písací alebo príručný stolík, prípadne na komodu –, vrchná časť tienidla by sa nemala nachádzať vyššie ako 150 – 160 cm od podlahy. V tejto výške sa svetlo príjemne rozlieva po miestnosti a vytvára správne „ambientné“ podsvietenie.

Lampičky na pracovný stôl by mali dosahovať približne výšku monitora počítača, môžu ju však aj mierne prevyšovať. Pracovnú plochu musia osvetľovať tak, aby vás neoslňovali a nevytvárali nepríjemné odrazy na monitore. Svetlo by malo pokrývať najmä tú časť pracovnej plochy, ktorú využívate najčastejšie, čiže klávesnicu alebo priestor určený na písanie či kreslenie. Situovanie lampy na stole by ste mali prispôsobiť aj tomu, či ste ľaváci alebo praváci.
Stolná kancelárska lampa

Vhodné proporcie doplnkového svietidla

Tento bod sa týka hlavne dizajnových lampičiek, ktoré sa kladú na nočné alebo príručné stolíky. Ak je stolná lampa robustnejšia, zaslúži si ideálneho partnera v podobe masívnejšieho stolíka. Za každých okolností by mala merať maximálne jedenapolnásobok výšky podstavca, na ktorom bude stáť, a jej tienidlo by nemalo presahovať plochu samotného stolíka.
Stolná lampa z čierneho kovu a prírodného bambusu
Stolná lampa vo vintage štýle

Farba svetla

V prípade stolných lámp s ambientným charakterom sa môžete spoľahnúť na teplejšie svetlo majúce okolo 2 700 kelvinov. Musíte však počítať s tým, že miestnosti prepožičia žltkastý nádych. V prípade lampičky na pracovný stôl je lepšie zvoliť neutrálne biele svetlo s hodnotou okolo 3 000 kelvinov alebo ostrejšie chladné svetlo majúce okolo 4 000 kelvinov, ktoré stimuluje koncentráciu. Veľmi vhodné sú stmievateľné LED stolné lampy, ktoré vám umožnia meniť farbu aj intenzitu svetla a navyše sú úsporné.
Stolná LED lampa s nastaviteľnou intenzitou a farbou svetla
Klasická stolná lampička s možnosťou výberu zdroja svetla
Stmievateľná stolná RGB LED lampička

Stabilita lampičky

Výber lámp závisí aj od toho, aká veľká „premávka“ je zvyčajne vo vašej domácnosti. Ak máte doma večne pobehujúce deti či štvornohých miláčikov, umiestňujte stolné lampy na bezpečné miesta, ako sú kúty a nábytok pri stenách. Podstavec, na ktorom je lampa umiestnená, by mal byť dostatočne stabilný a aj samotná lampa by mala mať pevnú konštrukciu.
Stolná lampa s kovovou konštrukciou
Stolná lampa s konštrukciou z ratanu

Typ miestnosti a účel lampičky

Stolná lampa do obývacej izby

Pokiaľ hľadáte modernú stolnú lampu do obývacej izby, máte na výber z naozaj pestrej palety lámp s nádhernými tienidlami, ale aj originálnymi podstavami. Praktické sú kĺbové lampy, vďaka ktorým môžete svetlo natočiť želaným smerom. Takéto modely sú vítané najmä na miestach, kde sa venujete čítaniu alebo prácam vyžadujúcim dostatok svetla. Medzi veľmi obľúbené patria v súčasnosti i rôznorodo tvarované LED pásiky.
Mosadzná stolná lampička s otočnou objímkou
strieborná lampička s LED zdrojom v teplej bielej farbe
Náš tip: Efektné tienidlo
Upokojujúcu náladu vytvorí lampa s tienidlom, cez ktoré jemne prestupuje svetlo žiarivky do celej miestnosti. Nepriehľadné tienidlo zasa vytvára dramatický „reflektorový“ efekt, pretože svetlo nasmeruje do konkrétnej časti miestnosti.
Keramická stolná lampička s textilným tienidlom
Dizajnová stolná lampička čierna
Ak máte v miestnosti viac lampičiek, nemusia byť nevyhnutne z jednej súpravy. Z hľadiska dizajnu je dokonca vítané, ak si vyberiete rozličné modely. Vždy však dodržiavajte základné pravidlo – vyberajte si ich tak, aby mali jeden spoločný atribút, napríklad materiál, štýl, farbu alebo tvar. Ak chcete zladiť viacero lámp s kovovou podstavou či konštrukciou, je dobré zjednotiť farbu kovu. Samozrejme, môžete skombinovať aj dve rôzne kovové úpravy, napríklad zlato so striebrom, bronz s meďou alebo chróm s poniklovanými modelmi.
 
Lampička sa v obývačke najčastejšie umiestňuje na príručný stolík a komodu. Neurobíte však žiadnu chybu, ak ju postavíte vedľa televízora. Tlmené svetlo totiž odľahčí žiaru obrazovky. Stolná lampa vám poskytne skvelé osvetlenie aj pri kresle, v ktorom si radi čítate
Stolná lampa s dreveným podstavcom
Stmievateľná kovová LED lampička bez kábla
 
Skúste to aj netradične
Drobnú lampičku môžete postaviť aj do regálu či knižnice s dostatočne vysokými policami. Na toto miesto sú výborné aj rôzne stolné lampy bez kábla.

Osvetlenie do spálne

Lampičky do spálne nájdete v katalógoch výrobcov aj ako nočné lampy. Zvyčajne si ich môžete kúpiť ako súpravu dvoch rovnakých kusov, ktoré umiestnite na nočné stolíky vedľa postele. Nemusíte sa však obmedzovať iba na štandardné riešenia. Pokojne zvoľte dve odlišné lampy podľa toho, aký typ osvetlenia preferuje každý z partnerov. Jeden môže mať lampičku na čítanie, druhý zas iba nepatrné podsvietenie, ktoré vytvára mäkký rozptyl svetla v blízkosti nočného stolíka.
Dizajnová nočná lampa

Kancelárska a detská lampička

detskej izbe a pracovni sa v podstate využíva rovnaký typ lampičiek, ak hovoríme o osvetlení písacieho stola. V prípade detí, ktoré majú citlivejší zrak, je naozaj kľúčové dodržať princípy správneho osvetlenia pracovnej plochy. V tomto prípade by nemal byť na prvom mieste dizajn, ale kvalita žiarovky a veľká flexibilita tienidla.
Náš tip: Detské nočné lampy
V detskej izbe si svoje miesto ľahko nájdu aj zábavnejšie modely lampičiek, ktoré spríjemnia atmosféru pri zaspávaní.
LED lampička v tvare dinosaura
3D LED lampa v tvare futbalovej lopty
LED lampička v tvare hviezdy
Pokiaľ v pracovni či vo vlastnom kancelárskom kútiku netrávite veľa času, môžete písací stôl doplniť aj dizajnovými lampičkami, ktoré sú typické skôr pre spoločenské priestory. Aktuálne sú v kurze aj lampy s nádychom vintage či retra, ako je napríklad ikonická „bankárska“ lampa s typickým farebným skleným tienidlom, ktorá vznikla na začiatku 20. storočia.
Vedeli ste, že?
Pôvodnú bankársku lampu si dal patentovať Američan Harrison D. McFaddin, pričom tienidlá pre jeho spoločnosť exkluzívne vyrábala česká skláreň Schreiber a synovci z moravského Rapotína.

Dizajnová lampička do každej domácnosti

Moderné stolné lampy dávajú používateľom veľký priestor na zapojenie fantázie a vytvorenie neopakovateľnej atmosféry. Rôzne dizajnové lampičky dokážu podčiarknuť akýkoľvek štýl bývania – napríklad vidiecky, minimalistický, škandinávsky, industriálny –, stačí si len vybrať ten správny model. Samozrejme, pri výbere nikdy nezabudnite zohľadniť typ miestnosti a účel svietidla.
Moderná stolná lampa kovová čierna
Prečítajte si aj článok o farbe a teplote svetla a inšpirujte sa, ako s nimi správne pracovať pri osvetľovaní vašej domácnosti.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…