Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Očami dizajnéra: Praktická a harmonická predsieň

Očami dizajnéra: Praktická a harmonická predsieň

19. 01. 2023, SCONTO Nábytok
Predsieň je vstupná brána do našich domovov. Vypovedá o charaktere obyvateľov, ako aj celého interiéru. Mala by byť zariadená čo najpraktickejšie, no zároveň štýlovo, aby sme sa hneď po príchode do príbytku cítili príjemne a komfortne. Ako to docieliť? Čo by v nej určite nemalo chýbať? Pripravili sme pre vás ukážku, ako možno postupovať pri jej zariaďovaní.
Predsieň obyčajne nie je priestorovo rozľahlá a práve preto zvykne obyvateľov pri zariaďovaní dosť potrápiť. Situáciu často komplikujú aj viaceré dvere či celkové členenie priestoru, do ktorého sa ťažko zakomponovávajú potrebné nábytky. Za každých okolností by však mala odzrkadľovať životný štýl majiteľa – jeho zvyklosti pri odchode z domu a príchode späť.

Existuje veľa možností na zariadenie priestoru predsiene. V našej malej ukážke sme sa zamerali na to, aby na jednej strane obsahovala nevyhnutné prvky a na druhej aby všetko spolu dôkladne ladilo, aby sme vytvorili funkčný, ale aj harmonický priestor. Ide pritom o väčší priestor, no vybrané odporúčania môžete aplikovať aj v menších dispozíciách.

Základné vybavenie predsiene

Samozrejmosťou každej predsiene je nábytok na odkladanie vrchného oblečenia, ako sú bundy a kabáty. Základom preto býva samostatne stojaci vešiak či panel, prípadne predsieňová stena. Okrem toho sem neodmysliteľne patrí skrinka na topánky, a ak to predsieň priestorovo umožňuje, je vhodné umiestniť sem aj samostatné sedenie, keďže niekedy je pri obúvaní topánok lepšie posadiť sa a dopriať si pohodlie. Uvítajú to najmä starší obyvatelia domácnosti či návštevníci, ktorí už majú pri obúvaní topánok problém. Môžete si zadovážiť elegantné a pohodlné čalúnené sedenie alebo praktickú subtílnejšiu lavicu, ktorá môže mať zabudovaný priestor na odkladanie obuvi.

Pokiaľ nie je dostatok priestoru na všetky uvedené prvky, prípadne sa snažíte minimalizovať počet prvkov v predsieni, skvelou voľbou môže byť vešiaková stena kombinovaná s odkladacím priestorom na topánky a s lavicou. Do našej ukážky sme vybrali predsieňovú zostavu Tero v industriálnom štýle, ktorá predstavuje práve takýto multifunkčný prvok. Okrem toho, že je praktická, reprezentuje aj moderný kus nábytku, ktorý vďaka otvorenej konštrukcii dodáva predsieni vzdušný ráz a opticky ju nezmenšuje.
Prirodzene, takáto vešiaková zostava poskytuje dosť obmedzené odkladacie miesto. Pokiaľ to teda dispozícia predsiene dovoľuje, je vhodné doplniť ju o šatníkovú či predsieňovú skriňu, resp. iný úložný priestor, ktorý je uzatvorený a skrýva potrebné veci pred zrakmi návštevníkov. Tento druh nábytku je určený hlavne na oblečenie a obuv, ktoré sa aktuálne nenosia, môže však slúžiť aj na odkladanie kabeliek, tašiek či rôznych domácich potrieb. Do nášho interiéru sme vybrali skriňu, ktorá má pekné antracitové prvky kombinované s drevodekorom a ladí s vešiakovou zostavou v industriálnom štýle. Siahli sme po modeli s posuvnými dverami, ktoré sú do menších priestorov praktickejšie.

Doplnky (nielen) na zatraktívnenie priestoru

Použitá skriňa neobsahuje žiadne zrkadlo, avšak to patrí k základnému vybaveniu predsiene, keďže tesne pred odchodom z domu si ešte zvykneme skontrolovať svoj outfit. Preto sme do predsiene zvolili väčší závesný model, ktorý zároveň opticky presvetľuje, prevzdušňuje a zväčšuje priestor. Vzhľadom na to, že celý interiér predsiene sa nesie v industriálnom podtóne, aj výber zrkadla bol zameraný na podobný štýl. Zrkadlo v kovovom ráme s policou na odkladanie drobností je praktickým a zároveň pekným dizajnovým kúskom, ktorý dodáva predsieni šmrnc.

Dôležitú úlohu v priestore predsiene zohrávajú aj nábytkové doplnky, ako sú napríklad nástenné police, ktoré sú v jednom dizajne a štýle so zrkadlom. Takéto police sú síce iba malým prvkom v priestore, ale zároveň ho dotvárajú a zútulňujú. Slúžia ako pomocník na odkladanie drobností, ako sú napríklad kľúče či slnečné okuliare, ale aj na umiestnenie dekorácií. Na dotvorenie priestoru sme využili aj zaujímavý a zároveň elegantný dizajnový stojan na dáždniky. Ide nielen o užitočný doplnok, ale aj o tematickú dekoráciu priestoru.

Hranaté industriálne prvky použité na nábytku a doplnkoch sme vizuálne narušili svietidlami, ktoré sú síce tiež v čiernych odtieňoch, ale ich organické tvary celý priestor zjemnia. O celkové zútulnenie a oteplenie priestoru sa zaslúžil použitý okrúhly koberec, ktorý sa zároveň stará o to, aby sme pri prezúvaní sa stáli na teplom podklade.

Farebné variácie

Je všeobecne známe, že farebnosť ako taká dodáva každému priestoru určitý charakter. Aj malou zmenou farby stien môžeme navodiť novú a inú atmosféru. Ak chceme, aby priestor pôsobil dušou aj vizuálom industriálne, určite sa to docieli použitím antracitovej farby na steny. Ak, naopak, preferujeme jemnejšie a vzdušnejšie priestory, odporúča sa voliť skôr svetlý alebo biely odtieň. Pri výbere konkrétneho odtieňa však berte do úvahy nielen osobné preferencie, ale aj svetelné podmienky miesta.
Každá predsieň by kvôli komfortu mala obsahovať aspoň základné zariaďovacie prvky. Určite však nepodceňte ani výber doplnkov, ktoré z nej spravia útulné a trendy miesto. Aj drobnosťami, ako sú kvety, obrázky, sošky alebo i vonné difúzory, ktoré navyše vítajú návštevníkov príjemnou vôňou, môžete zmeniť atmosféru tohto frekventovaného miesta na nepoznanie.
Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…