Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Poschodové postele – obľúbené nielen v malých izbách

Poschodové postele – obľúbené nielen v malých izbách

13. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Poschodové postele sú v detskej izbe výhodné z mnohých dôvodov. Nemusíte na ne myslieť ako na nutné zlo, práve naopak. Ide o vynikajúce riešenie na tých miestach, kde akékoľvek iné zlyháva. Môžete si zaobstarať váľandu pre dve deti, ale aj posteľ s jedným lôžkom na poschodí a s ďalším využiteľným priestorom dole. Aké sú výhody poschodových postelí a z akých typov máte na výber?

Výhody poschodových postelí

Poschodová posteľ je praktický kus nábytku, ktorý ukazuje svoje prednosti najmä v detskej izbe, ktorá je buď malá rozlohou, alebo sa o ňu delia viacerí súrodenci. Aké sú jej výhody?
 
  • Je to ideálne riešenie, ak je detská izba primalá, a to bez ohľadu na to, či máte dve (prípadne aj viac detí) alebo len jedno. S poschodovou posteľou totiž šikovne vyriešite priestor na spanie, navyše v prípade jedného dieťaťa získate aj miesto na hranie, učenie sa alebo odkladací priestor.
  • Lôžko máva obvykle štandardnú veľkosť 90 × 200 cm, pohodlne sa teda na ňom vyspí i väčšie dieťa a v prípade potreby aj dospelý (ak to dovoľuje nosnosť).
  • Matrace nebývajú pevnou súčasťou postele, preto ich možno v prípade potreby ľahko vymeniť za nové.
  • Záleží, pochopiteľne, na modeli postele, ktorý si vyberiete, ale spoločne s miestom na spanie môžete získať aj ďalšie užitočné doplnky, ako napríklad poličky či stôl.
  • Poschodové postele majú rôzny dizajn, takže si môžete vybrať skutočne takú, ktorá bude v súlade s vašimi predstavami po praktickej i estetickej stránke.
  • Vybrané modely sú vhodné aj pre študentov.
  • Deti tieto postele obľubujú – už samotné lezenie do postele je pre ne hrou.

Druhy poschodových postelí

Ako sme spomenuli už v úvode, poschodové postele sa robia v rôznych variantoch. Vybrať si teda môžete presne podľa vašich potrieb. S akými druhmi postelí sa môžete stretnúť?

Jednoduché viaclôžkové váľandy

Váľanda je ideálna v prípade, že do izby potrebujete dostať posteľ pre dve alebo tri deti. Jednoduché modely vyrobené z masívneho dreva mávajú dobrú stabilitu a vysokú nosnosť, preto sa na nich v prípade potreby bez problémov vyspí aj dospelá osoba.
Patrová postel MILOS

Viaclôžkové váľandy s úložným miestom

Pokiaľ sa snažíte vyťažiť z každého nábytku maximum úžitku, určite oceníte poschodové postele doplnené o úložné miesto, napríklad na lôžkoviny. Bežne je riešené formou zásuviek pod posteľou. Pri atypických modeloch však môžete nájsť aj iné formy úložísk, napríklad v podobe skriniek.
V prípade, že u vás prespávajú návštevy, vhodnou voľbou môže byť aj poschodová posteľ s prístelkou. Ide o doplňujúce lôžko, ktoré sa ukrýva v zásuvke a vysúva spod postele.

Hore posteľ, dolu viacúčelový priestor

Poschodovú posteľ môžete umiestniť aj do izby pre jedno dieťa, najmä ak miestnosť nie je príliš veľká a bojujete o každý centimeter. V tomto prípade vám poslúži posteľ, ktorá má lôžko iba hore. Pod posteľou je extra miesto, ktoré môžete využiť podľa potreby ako pracovný kútik či úložný priestor. K dispozícii sú modely so zakomponovanou šatníkovou skriňou, prípadne s menšími skrinkami a policami. Obľúbeným doplnkom býva aj pracovný stôl, ktorý sa nachádza priamo pod posteľou alebo je možné spod postele ho vysunúť.
Ak hľadáte posteľ pre študenta, zaujímavou voľbou môžu byť rôzne dizajnové vyhotovenia poschodových postelí s písacím stolom, ktoré sú vybavené úložným miestom a ďalšími praktickými či estetickými doplnkami (napríklad háčikom na zavesenie slúchadiel, LED osvetlením). Tínedžeri určite ocenia aj väčšie lôžko, akým disponujú vybrané modely.
Poschodové postele sú optimálne z hľadiska ceny, veľkosti a dizajnu. Ich najväčšou výhodou je kompaktné využitie priestoru. Spolu s posteľou však môžete získať i šatník, zásuvky na hračky alebo miesto na stôl, preto zvážte, či by sa poschodová posteľ nehodila aj do vašej detskej izby. Niektoré modely bývajú aj súčasťou detských nábytkových programov, preto nie je problém zladiť ich s ostatným zariadením izby.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…