Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

01. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovnaká pozornosť ako interiérovému zariadeniu. Na čerstvom vzduchu si vychutnávame chvíle s rodinou aj s hosťami, pričom terasy meníme na miesta, kde sa chceme cítiť maximálne pohodlne. Aký nábytok na terasu si vybrať?

Materiál záhradného a terasového nábytku

Základom nábytku na terasu alebo do záhrady by mala byť predovšetkým funkčnosť. Keďže je vystavený poveternostným vplyvom, dažďu, slnečnému žiareniu a rôznym nečistotám, musí byť vysokoodolný, resp. správne ošetrený. V súčasnosti si môžete vybrať spomedzi rozličných materiálov, ako sú kov, drevo, ratan či plast, ktoré sa zvyknú aj kombinovať. Niektoré spojenia materiálov majú výlučne praktický charakter, iné modely využívajú príjemné pôsobenie kombinovaných materiálov. Nábytok je často doplnený o podušky, ktoré zvyšujú komfort sedenia.

Pevný a moderný kov

 

K najodolnejšiemu nábytku na terasu patria modely s hliníkovým alebo oceľovým rámom. Ten zvykne byť ošetrený ešte práškovým nástrekom, ktorý kovu dodáva pôsobivejší vzhľad a zároveň slúži na ochranu proti korózii a oterom. Okrem odolnosti sa kov vyznačuje aj vysokou pevnosťou, stabilitou a ľahkou údržbou. Samozrejme, má vyššiu hmotnosť než napríklad plastový nábytok, manipulácia s ním môže byť preto o čosi náročnejšia. Kov je zároveň odpoveďou na trend čistých línií v modernom dizajne a architektúre. Aby sa zabezpečilo pohodlie, býva kombinovaný s textilnými tkaninami, ktoré tvoria výplň chrbtových a sedacích častí nábytku.

Nadčasové drevo

Robustnú a pevnú konštrukciu má aj terasový nábytok vyrobený z dreva. Výhodou tohto materiálu je jeho prirodzený vzhľad a nadčasový prírodný charakter, vďaka ktorému krásne zapadne do zeleného prostredia vašej záhrady. Drevený nábytok je zároveň príjemný na dotyk, nikdy nie je studený ani príliš rozpálený. Istou nevýhodou môže byť nevyhnutná starostlivosť, keďže drevené povrchy treba pravidelne a správne ošetrovať.

Drevený záhradný nábytok sa často vyrába z exotických druhov dreva, ako sú napríklad eukalyptus či tík, ktoré sú síce drahšie, ale vysokoodolné voči vonkajším vplyvom. Z domácich drevín sa často používa agát, ktorý v našich zemepisných šírkach patrí k najodolnejším a najtrvanlivejším. Stále obľúbený je aj prírodný ratan. Výplet z tohto materiálu pôsobí veľmi príjemne, až exoticky. Aj ten však vyžaduje špeciálnu starostlivosť a dôslednú ochranu, najmä pred vlhkosťou a slnkom.

Nenáročný plast

Plast je skvelou voľbou, ak hľadáte ľahký a odolný nábytok s minimálnou potrebou údržby. Znesie dokonca aj dážď a hravo z neho odstránite akúkoľvek špinu. Často ho volia aj ľudia, ktorí túžia po ratanovom nábytku, ale nemajú čas venovať záhradnému mobiliáru toľko pozornosti. Polyuretánový výplet má rovnaký vzhľad ako prírodný ratan, no lepšie vlastnosti z hľadiska údržby.
Čalúnenie záhradného nábytku

Sedáky, vankúše i opierky by mali byť vyrobené z kvalitnej textílie, ktorá je stabilná voči UV žiareniu a pomerne dobre znáša aj vlhkosť. Ak takýto nábytok počas krátkej prehánky nedopatrením zmokne, mal by sa dať na slnku ľahko vysušiť. Nezabudnite však na prvom mieste sledovať pokyny výrobcov – niektorí odporúčajú čalúnené časti pred dažďom skryť a nevystavovať ich nepriaznivému počasiu.

Jedálenská alebo relaxačná zóna? 

Pri výbere posedenia na terasu by ste sa mali zamyslieť nad tým, akému účelu má záhradná zostava slúžiť. Ak plánujete raňajkovať alebo obedovať „alfresco“, čiže pod holým nebom, určite si radšej zadovážte vonkajšiu jedálenskú súpravu alebo sedaciu súpravu s vyšším sedením, ktorá bude súčasne pôsobiť ako komfortná exteriérová pohovka.

Keď sa chcete cítiť ako v obývačke, pokojne zvoľte rohovú sedaciu zostavu – je veľkorysá podobne ako interiérové sedačky v tvare písmena L. Pokiaľ nemáte krytú terasu alebo altánok, mali by ste zvážiť kúpu záhradného stolíka s otvorom na slnečník, prípadne si zaobstarať samostatne stojaci slnečník.

V prípade, že potrebujete flexibilný nábytok, ktorý sa prispôsobí vašim aktuálnym požiadavkám, potom vám najviac vyjdú v ústrety modulárne zostavy. Vďaka nim si môžete záhradný nábytok vyskladať do podoby sedenia, aké práve potrebujete, či už je to klasická, alebo rohová sedačka. Pri väčšom počte hostí určite oceníte aj rozkladací záhradný stôl.

Pokiaľ ide o relax, vítaným doplnkom môže byť aj klasická lavička. V záhrade poslúži nielen na oddych, ale bude pôsobiť aj ako dekorácia, podobne ako v parkoch. Na terase sa môže zísť najmä vtedy, ak potrebujete šikovné doplnkové sedenie v prípade početnejšej návštevy.

Pre milovníkov hojdania

 
Vedeli ste, že hojdanie znižuje stres? Závesné kreslá sú skvelou možnosťou pre tých, ktorí v záhrade hľadajú absolútne uvoľnenie mysle. Podľa odborníkov pohojdávanie sa vyvoláva v človeku pocity podobné tým, ktoré má dieťatko v matkinej maternici. Aj preto na mnohých ľudí pôsobí tak upokojujúco. Záhradné hojdačky dostať v jednomiestnom aj dvojmiestnom vyhotovení. Robia sa v rôznych zaujímavých dizajnoch, preto si ich majitelia mimo letnej sezóny často presúvajú do interiéru, kde im poskytujú miesto na oddych aj počas chladných mesiacov roka. 

Myslite na odkladanie

Ešte pred kúpou záhradného nábytku sa ubezpečte, že ho počas daždivých dní alebo mimo sezóny budete môcť bez problémov skladovať, ideálne na tmavom a suchom mieste. Ak máte naozaj málo úložného priestoru, vyberte si radšej nábytok, ktorý hravo zložíte, alebo stohovateľné kúsky, ktoré jednoducho naukladáte na seba. 

Pohodlie nadovšetko

Nepodceňujte výber samotnej záhradnej stoličky či kresla. Sedenie určené na terasu jednak musí zodpovedať vášmu štýlu, jednak by vám malo priniesť maximálny komfort. Napríklad po výdatnom obede určite oceníte polohovaciu stoličku. Niektoré modely možno polohovať v niekoľkých stupňoch, a tak môžete nastaviť uhol opierky podľa aktuálnej nálady. V najnižšom stupni si zo stoličky vytvoríte „ležadlo“, na ktorom si môžete dopriať aj krátku siestu. Takisto dbajte na výber bočných podrúčok – niektorí používatelia si nepotrpia na to, aby mali podopreté aj lakte, iní si to vyslovene žiadajú.
Podobne je to aj so záhradnými ležadlami. Vybrané modely možno polohovať, čo vyhovuje napríklad tým, ktorí relaxujú v záhrade čítaním. Okrem toho sú k dispozícii vyhotovenia s opierkami aj bez opierok rúk.

Farebná striedmosť

Záhradný nábytok je na rozdiel od interiérového zariadenia doplnkom vašej exteriérovej oázy, kde hrajú prím najmä zeleň, kvety, výhľad či architektúra samotného domu. Aj z toho dôvodu nábytok či samotné čalúnenie sú ladené skôr do neutrálnych farieb. K obľúbeným odtieňom patrí béžová, biela, sivá či antracitová. Okrem nich je to napríklad aj čierna, ktorá vytvára zaujímavý kontrast s prírodným drevom alebo so sivým hliníkom. Samozrejme, ak máte chuť na živé farby, môžete neutrálne čalúnenie doplniť vankúšikmi alebo dekou vo veselých tónoch
Tip na záver
O príjemné posedenie vonku sa stará nielen nábytok, ale aj doplnky, ktoré dotvárajú priestor, zútulňujú ho a dodávajú mu potrebné čaro. Neváhajte teda a obohaťte váš relaxačný kútik o svietidlá, lampáše, zaujímavé kvetináče, exteriérové koberce a rôzne dekorácie.
Aj malý balkón môže byť príjemným a pekným miestom na relax. Ako zariadiť malý balkón, zútulniť ho a akými rôznymi spôsobmi sa dá využívať? To sa dočítate v ďalšom článku nášho magazínu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…