Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

19. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Časy, keď sme záhradný nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok našich terás a záhrad, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovnaká pozornosť ako interiérovému zariadeniu. Chceme predsa tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu a cítiť sa pri tom maximálne pohodlne.

AKÉMU MATERIÁLU DAŤ PREDNOSŤ?

Základom nábytku na terasu alebo záhradného nábytku by mala byť predovšetkým funkčnosť. Keďže je vystavený poveternostným vplyvom, dažďu, slnečnému žiareniu a rôznym nečistotám, musí byť vysoko odolný, resp. správne ošetrený. V súčasnosti si môžete vybrať medzi rozličnými materiálmi, ako sú kov, drevo, ratan či plast, ktoré sa dokonca zvyknú kombinovať. Vďaka tomu nájdete napríklad kúsky s drevenou alebo plastovou sedacou časťou a kovovými nohami.

Kombinácie 

Niektoré spojenia materiálov majú výlučne praktický charakter, iné modely využívajú príjemné pôsobenie kombinovaných materiálov. Efektne pôsobí napríklad kov alebo drevo s textilným výpletom, ktorý je aktuálne veľmi populárny.

PEVNÝ A MODERNÝ HLINÍK


K najodolnejšiemu nábytku na terasu patria modely s hliníkovým alebo oceľovým rámom. Ten zvykne byť ošetrený ešte práškovým nástrekom, ktorý kovu dodáva pôsobivejší vzhľad a takisto slúži na ochranu proti korózii a oterom. Okrem odolnosti sa kov vyznačuje aj vysokou pevnosťou, stabilitou a ľahkou údržbou. Samozrejme, má vyššiu hmotnosť než trebárs plastový nábytok, manipulácia s ním je preto o čosi náročnejšia. Kov je zároveň odpoveďou na trend čistých línií v modernom dizajne a architektúre.
Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

NADČASOVÉ DREVO

Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?


Robustnú a pevnú konštrukciu má aj terasový nábytok vyrobený z dreva. Výhodou tohto materiálu je jeho prirodzený vzhľad a nadčasový prírodný charakter, vďaka ktorému krásne zapadne do zeleného prostredia vašej záhrady. Drevený nábytok je zároveň príjemný na dotyk, nikdy nie je studený, ani príliš rozpálený. Istou nevýhodou môže byť zložitejšia starostlivosť, keďže drevené povrchy treba pravidelne a správne ošetrovať. 

Drevený záhradný nábytok sa často vyrába z exotických druhov dreva, ako napríklad eukalyptus, ktoré sú síce drahšie, ale oveľa odolnejšie. Z domácich drevín sa často používa agát, ktorý v našich zemepisných šírkach patrí k najodolnejším a najtrvanlivejším. Stále obľúbený je aj prírodný ratan. Výplet z tohto materiálu pôsobí veľmi príjemne, až exoticky. Opäť však vyžaduje špeciálnu starostlivosť a dôslednú ochranu, najmä pred vlhkosťou a slnkom.

NENÁROČNÝ PLAST


Plast je skvelou voľbou, ak hľadáte ľahký a odolný nábytok s minimálnou potrebou údržby. Znesie dokonca aj dážď a hravo z neho odstránite akúkoľvek špinu. Často ho volia aj ľudia, ktorí túžia po ratanovom nábytku, ale nemajú čas venovať záhradnému mobiliáru toľko pozornosti. Polyuretánový výplet má rovnaký vzhľad ako prírodný ratan, no lepšie vlastnosti z hľadiska údržby.
Záhradný program PADUA

Čalúnenie záhradného nábytku 

Sedáky, vankúše i opierky by mali byť vyrobené z kvalitnej textílie, ktorá je stabilná voči UV žiareniu a pomerne dobre znáša aj vlhkosť. Ak takýto nábytok počas krátkej prehánky nedopatrením zmokne, mal by sa dať na slnku ľahko vysušiť. Nezabudnite na prvom mieste sledovať pokyny výrobcov – niektorí odporúčajú čalúnené časti sedačky pred dažďom skryť a zbytočne ich nevystavovať nepriaznivému počasiu!

JEDÁLENSKÝ ALEBO RELAXAČNÝ?

Pri výbere posedenia na terasu by ste sa mali zamyslieť aj nad tým, akému účelu má záhradná zostava slúžiť. Ak plánujete raňajkovať alebo obedovať „alfresco“, čiže pod holým nebom, určite si radšej zadovážte vonkajšiu jedálenskú sadu alebo sedaciu súpravu s vyšším sedením, ktorá bude súčasne pôsobiť ako komfortná exteriérová pohovka.  

Keď sa chcete cítiť ako v obývačke, pokojne zvoľte rohovú sedaciu zostavu – je veľkorysá podobne ako interiérové sedačky v tvare písmena L. Pokiaľ nemáte krytú terasu alebo altánok, mali by ste zvážiť kúpu záhradného stolíka s otvorom na slnečník, prípadne si zaobstarať samostatne stojaci slnečník.

Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?


 

Čerešnička pre milovníkov hojdania

Vedeli ste, že hojdanie znižuje stres? Závesné kreslá sú skvelou alternatívou pre tých, ktorí na záhrade hľadajú absolútne uvoľnenie mysle. Podľa odborníkov pohojdávanie vyvoláva v človeku pocity podobné tým, ktoré má dieťatko v matkinej maternici. Aj preto na mnohých ľudí pôsobí tak upokojujúco. 

 

Potrebujete flexibilný nábytok, ktorý sa prispôsobí vašim aktuálnym potrebám? Potom vám najviac vyjdú v ústrety modulárne zostavy. Vďaka nim si môžete záhradný nábytok vyskladať do sedenia, aké práve potrebujete, či už je to klasická alebo rohová sedačka. Pri väčšom počte hostí určite oceníte aj rozkladací záhradný stôl. Aj niektoré záhradné lavice fungujú ako rozkladacie pohovky – sklopením podrúčok sa z nich razom stane perfektné ležadlo, prípadne mávajú výsuvný stolík na odkladanie nápojov. Funkciu dva v jednom získate aj vďaka taburetom s „tajným“ úložným priestorom.
Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

Myslite na odkladanie

Ešte pred kúpou záhradného nábytku sa ubezpečte, že ho počas daždivých dní alebo zimy budete môcť bez problémov skladovať, ideálne na tmavom a suchom mieste. Ak máte naozaj málo úložného priestoru, vyberte si radšej nábytok, ktorý hravo zložíte, alebo stohovateľné kúsky, ktoré jednoducho naukladáte na seba.

POHODLIE NADOVŠETKO


Nepodceňujte výber samotnej záhradnej stoličky či kresla. Sedenie na terasu musí jednak zodpovedať vášmu štýlu, jednak by vám malo priniesť maximálny komfort. Po výdatnom obede napríklad určite oceníte polohovaciu stoličku. Niektoré z nich možno polohovať v niekoľkých stupňoch a nastaviť tak uhol opierky vašej aktuálnej nálade. V najnižšom stupni si zo stoličky vytvoríte „ležadlo“, na ktorom si môžete dopriať aj krátku siestu. Takisto dbajte na výber bočných podrúčok – niektorí užívatelia si nepotrpia na to, aby mali podopreté aj lakte, iní si ich vyslovene žiadajú.
Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

 

FAREBNÁ STRIEDMOSŤ

Záhradný nábytok je, na rozdiel od interiérového zariadenia, doplnkom vašej exteriérovej oázy, kde hrajú prím najmä zeleň, kvetiny, výhľad či architektúra samotného domu. Aj z toho dôvodu je nábytok či samotné čalúnenie ladené skôr do neutrálnych farieb. K obľúbeným odtieňom patria béžová, biela, sivá či antracitová. V poslednom období však na popredných priečkach figuruje aj čierna, ktorá vytvára zaujímavý kontrast s prírodným drevom alebo sivým hliníkom. Samozrejme, ak máte chuť na živé farby, môžete neutrálne čalúnenie doplniť vankúšikmi alebo servisom vo veselých tónoch. Tejto sezóne napríklad velí koralová.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Praktická a harmonická predsieň

Predsieň je vstupná brána do našich domovov. Vypovedá o charaktere obyvateľov, ako aj celého interiéru. Mala by byť zariadená čo najpraktickejšie, no zároveň štýlovo…

Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

Rohová sedačka v tvare písmena L alebo U je snom mnohých majiteľov bytov alebo domov. Má viacero výhod, nie je však ideálnym riešením do každého priestoru. Čo by ste…