Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Pružinové matrace – klasika v modernom poňatí

Pružinové matrace – klasika v modernom poňatí

02. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Ak sa vám s pružinovými matracmi spája predstava nepríjemného vŕzgania, možno vás vyvedieme z omylu. Dnešné moderné matrace sú totiž oveľa sofistikovanejšie, aj keď obsahujú staré známe pružiny. Čo je charakteristické pre pružinové matrace a aké typy rozoznávame?
Výhody pružinových matracov oceňujú najmä ľudia s vyššou hmotnosťou. Sú totiž veľmi pevné, trvácne a pritom znesú naozaj veľkú záťaž bez toho, aby sa rýchlo zdeformovali (najmä pružinové matrace vystužené kokosovou doskou). Vďaka pružinám, pomedzi ktoré ľahšie cirkuluje vzduch, majú aj dobrú priedušnosť. Ak teda trpíte nadváhou a často sa pri spánku potíte, prípadne ste alergici vyžadujúci dobre prevetrávaný matrac, pružinový model vám urobí dobrú službu. Okrem toho umožňujú pružinové matrace zo svojej podstaty ľahšiu zmenu polohy tela pri spánku. Pri výbere pružinového matraca je dobré vopred zistiť, či má snímateľný poťah, prípadne si taký zaobstarať. Takto si značne uľahčíte jeho údržbu, keďže patrí medzi ťažšie modely, s ktorými sa nemanipuluje práve jednoducho.

Podklad je dôležitý

Pri kúpe pružinového matraca treba dbať (rovnako ako pri iných druhoch matracov) na výber správneho podkladu, resp. roštu. Väčšina pružinových matracov nie je napríklad vhodná na polohovateľné rošty. Optimálnym riešením sú pevné latkové rošty, prípadne lamelové posteľné rošty, ktoré majú vyššiu hustotu lamiel, a tak dokážu vytvoriť ideálnu oporu aj pre ťažký pružinový matrac. Vďaka pevnosti a priedušnosti môžete pružinové matrace položiť – na rozdiel od penových matracov – aj na pevnú dosku.
Latkový rošt Sogno Masiv
Lamelový rošt La Vida

Vedeli ste, že...?

Hovorí sa, že predchodcovia dnešných pružinových matracov vznikli už v 18. storočí a využívali podobné pružiny ako konské vozy, pričom ich spevňovali lanká a popruhy. Prvý patent posteľnej konštrukcie s vinutými pružinami bol oficiálne zapísaný v roku 1865. Na začiatku 20. storočia sa objavili aj prvé taštičkové modely, ktoré mali jednotlivé pružiny uzatvorené vo vreckách.

Typy pružinových matracov

V súčasnosti sa pružinové matrace členia na dve základné skupiny – bonelové a taštičkové –, avšak poznáme ešte aj matrace s takzvanými penovými pružinami. Aký je medzi nimi rozdiel?

Bonelové matrace

Kostru bonelových matracov si možno predstaviť ako pružiny v tvare presýpacích hodín, ktoré sú vzájomne pevne previazané tenkými oceľovými drôtmi. Ak sa teda pohne jedna pružina, vyvolá tým pohyb ostatných okolitých pružín. Bonelové matrace sú pomerne priedušné a vhodné aj pre alergikov, oproti iným typom matracov sú však zároveň tvrdšie. Ich hlavnou výhodou je vysoká nosnosť, vďaka ktorej sú ideálnou oporou pre ľudí s väčšou hmotnosťou. Nevýhodou je absencia zón, keďže bonelové pružiny sú navzájom prepojené. Kvalitné bonelové matrace zároveň patria medzi najodolnejšie, pretože ich tvar sa len tak ľahko nezdeformuje ani pri dlhodobom používaní.

Pružinový matrac Bonellia

Taštičkové matrace

Ako napovedá ich názov, taštičkové matrace majú jednotlivé pružiny umiestnené v separátnych textilných „vreckách“ (taštičkách), takže sa vzájomne vôbec nedotýkajú a nevydávajú ani vŕzgavý zvuk. Lacnejšie varianty taštičkových matracov majú vrecká rozložené klasickým spôsobom – jedno vedľa druhého. Náročnejšie modely ich majú uložené vo forme včelích plástov – používateľovi tak poskytujú lepší komfort pri spánku i pevnejšiu oporu tela. Taštičky sa starajú o to, že pohyb pružín ovplyvňuje len tá časť tela, ktorou sú bezprostredne zaťažené.
 
Aj preto sa vyznačujú oveľa lepšou bodovou elasticitou (tašková pružina reaguje iba tam, kde je to potrebné) než bonelové matrace a z rovnakého dôvodu sú pre používateľa ergonomickejšie. Vďaka ortopedickým vlastnostiam možno taštičkové matrace považovať za zdravotné matrace. Podobne ako bonelové modely sú vhodné aj pre ľudí s väčšou hmotnosťou. V porovnaní s nimi sú však drahšie.

Taštičkový matrac Muriel

Koľko pružín?

Celkovú pružnosť a komfort taštičkového matraca ovplyvňuje hustota a počet pružín, resp. taštičiek. Čím väčšie množstvo pružiniek telo matraca obsahuje, tým lepšie. Ak sa budete pri výbere matraca pozerať na množstvo taštičiek, treba byť obozretní. Niektorí výrobcovia uvádzajú počet taštičiek na štvorcový meter, iní zas celkový počet taštičiek v matraci.
Súčasné taštičkové matrace dokonca pozostávajú z niekoľkých vrstiev, nielen zo samotných pružín, pričom taštičky tvoria nosnú časť – jadro matraca. Jeho povrch býva tvorený priedušnou elastickou penou s masážnymi prvkami a ochranným poťahom z kvalitného materiálu. Cieľom výrobcov je dosiahnuť tak čo najlepšie ortopedické vlastnosti produktov. Pružiny môžu byť rozdelené do rôznych zón tuhosti, čo ešte viac zvyšuje celkovú ergonómiu tela počas spánku.
Matrac Pocketta
Matrac Ambra

Matrace s penovými pružinami

Predstavujú kombináciu pružinového a penového matraca. Samotné pružiny vyrobené zo špeciálnej PUR peny a uložené vo forme penových taštičiek v sebe spájajú pevnosť a priedušnosť klasickej pružinovej konštrukcie s bodovou elasticitou a flexibilitou penových matracov. Dobre sa tak prispôsobujú krivkám tela. Vďaka svojmu zloženiu zároveň dobre odvádzajú vlhkosť.

Matrac Imperia

Aj o pružinový matrac sa treba starať

Kvalitný pružinový matrac vám dokáže poslúžiť v priemere aj desať rokov, pomôcť mu však môžete i pravidelnou starostlivosťou. Ako sme spomenuli v úvode, najlepšie urobíte, keď si na pružinový matrac zaobstaráte aj snímateľný poťah, resp. matracový chránič, čím jeho životnosť značne predĺžite. Poťah treba prať aspoň pri teplote 60 °C, aby ste zlikvidovali všetky roztoče, zárodky plesní a mikroorganizmov, ktoré sa v ňom mohli usadiť. Keď matrac zbavíte poťahu, mali by ste ho rovno povysávať, ideálne vysávačom s HEPA filtrom. A hoci pružinové matrace patria medzi najtrvácnejšie, mali by ste ich pravidelne otáčať, aby ste minimalizovali riziko vzniku preležaných miest.

Tip pre vás: Pružiny aj v boxspringových posteliach

Tento typ postelí patrí k najluxusnejším a najdrahším kúskom, aké si vo svojej spálni môžete dopriať. Mnohé sú charakteristické tým, že obsahujú hneď niekoľko typov matracov vrátane pružinových. Spodnú vrstvu zvyknú tvoriť najpevnejšie bonelové matrace, zatiaľ čo jadro ako hlavná nosná časť pozostáva zväčša z taštičkového matraca. Najvrchnejšiu vrstvu tvorí krycí penový matrac, ktorý zaisťuje dokonalý komfort.
Boxspringová posteľ Fendy
Boxspringová posteľ Diori

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…