Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať kreslo

RADÍME: Ako si vybrať kreslo

23. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Kreslo má poskytovať dostatočný relax, lahodiť oku a robiť svojim majiteľom radosť počas dlhého obdobia. Čo všetko vplýva na komfort sedenia v kresle a ako si vybrať to správne?
Pri výbere kresla je dôležité jeho využitie. Tak ako stoličky, aj kreslá môžu slúžiť na viaceré účely. Najčastejšie si ľudia kupujú pohodlné relaxačné kreslá do obývačky. Môžu byť súčasťou sedacej zostavy alebo si ich môžete zaobstarať samostatne. V prvom prípade je kreslo navrhnuté priamo k sedacej súprave a svojím tvarom aj čalúnením bude zodpovedať pohovke.

Ak sa rozhodnete sedačku doplniť novým kreslom, nebojte sa siahnuť po farbe, ktorá s ňou kontrastuje. Alebo z neho rovno spravte solitér tejto miestnosti. Už dávno neplatí, že kreslo musí ladiť a mať príbuzné dizajnové prvky. Naopak, vďaka dobre vybranému kúsku v inom štýle môžete obývačku posunúť na vyšší level. Stále však musí „komunikovať“ s ostatným nábytkom a dodať interiéru jedinečnosť. Okrem obývačky nájde kreslo svoje uplatnenie i v spálni, detskej izbe (mnoho mamičiek má svoje obľúbené „kreslo na dojčenie“), hale, ale aj v kancelárii v podobe pohodlného otočného kancelárskeho kresla.

Čo zvážiť pri výbere kresla

Ak sa rozhodnete vybrať si kreslo ako solitér, doprajte mu dostatok priestoru, lebo aby vynikol, potrebuje okolo seba vzduch. Nádherný dizajnový kúsok natlačený či schovaný medzi iným nábytkom len zbytočne zanikne. Priestorové možnosti sú dôležité aj vzhľadom na jeho rozmery – vo všeobecnosti viac miesta potrebujú relaxačné kreslá, rozkladacie kreslá alebo kreslá s podnožkou. Vybrané solitérne kreslo môžete umiestniť voľne do priestoru, do rohu miestnosti, prípadne ho postavte ku knižnici či v zime ku krbu.

Výber kresla podľa štýlu

Existuje niekoľko druhov kresiel, pričom každé má svoju špecifickú funkciu. Najpopulárnejším je určite kreslo typu ušiak. Toto pomenovanie dostalo podľa tvaru opierky chrbta, z ktorej po stranách akoby vytŕčali menšie uši. Ide o výrazný a veľký kus nábytku, ktorý potrebuje priestor. Hodí sa aj do veľkej haly, kde ho môžete doplniť príručným stolíkom a vytvoriť príjemné miesto na pohľad aj na oddych. Jeho výhodou je najmä pohodlnosť, celé vás doslova objíme a je dobrým sedením aj pre vyšších ľudí.
Štýlovo bude v interiéri pôsobiť retro kreslo na nožičkách alebo otočnej oceľovej podnoži. Jeho jedinou nevýhodou sú drevené rúčky, ktorými disponujú niektoré modely a ktoré nemusia byť každému pohodlné. Lakťovú opierku si všímajte aj preto, lebo pri opieraní by mal váš lakeť smerovať mierne nahor. Ratanové kreslo v štýle boho sa zase hodí do predsiene ozdobenej trávou, slamenými prvkami alebo dekoráciou z makramé na stene. Pôsobí vzdušne, a ak chcete docieliť útulný dojem, môžete ho doplniť kožušinkou. Hojdacie kreslo je dobrou voľbou nielen pre starších. Táto klasika obývačiek sa znova vracia v modernom šate a vyhotovení.

Aby ste v kresle (či pri jeho výbere) neuviazli

Pri kúpe kresla do domácnosti si položte niekoľko otázok. Pomôžu vám presne identifikovať, aký typ potrebujete. Zodpovedajte si najmä:
 
  • Kto bude v kresle najčastejšie sedieť? Dôležité sú výška a váha, aby sa nestalo, že niektorý z členov domácnosti sa do kresla jednoducho „nezmestí“, bude sa mu z neho zle vstávať alebo mu bude opierka chrbta krátka.
  • Do ktorej miestnosti chcete kreslo umiestniť? Aký priestor naň máte vyčlenený?
  • Bude kreslo fungovať ako solitér? A v akom štýle je zariadená vaša domácnosť?
  • Aký materiál preferujete? Luxusne bude pôsobiť pravá koža, látkové čalúnenie je stávkou na istotu – vybrať si môžete z množstva farieb aj štruktúr látok.
  • Potrebujete „obyčajné“ pevné kreslo alebo trváte na jeho polohovaní?

Detaily, ktoré rozhodujú

O dokonalom kresle do obývačky rozhodujú zvyčajne detaily a funkcie navyše – farba čalúnenia, ozdobné prešívanie, prítomnosť opierok rúk, výška operadla, podhlavník, možnosť elektrického polohovania či dokonca funkcia rozťahovania. Ak túžite po dokonalom oddychu (a v prípade, že máte naozaj dostatok miesta), môžete sa poobzerať aj po loungových kreslách a leňoškách. Od polohovateľných kresiel sa odlišujú tým, že sú tvarované v trvalo sklopenej polohe. V rozličných podobách existujú už tisíce rokov a pôvodne boli výsadou bohatej vrstvy. A tak si na nich kráľovsky oddýchnete aj vy.

Čo si všímať pri výbere kresla v skratke:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…