Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Stavte na nesmrteľné ušiaky a polohovateľné kreslá

Stavte na nesmrteľné ušiaky a polohovateľné kreslá

20. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Pohodlné ušiaky patria k nesmrteľným kusom nábytku a nemali by chýbať v žiadnej domácnosti. Vedeli ste, že vznikli už v 17. storočí? Dnes sa ponúkajú v dizajnoch od výmyslu sveta a v najrozličnejších farebných vyhotoveniach. Veľkú dávku pohodlia vám však ponúknu aj praktické polohovateľné kreslá.

Kreslo ušiak – najpohodlnejšie na svete

V anglicky hovoriacich krajinách ich kedysi prezývali fireside chairs, čiže kreslá ku krbu. Ich tvar s typickou vysokou chrbtovou opierkou a „postrannými krídlami“ mal znásobiť pocit tepla a chrániť sediaceho pred chladom. Slovo ušiak sa ujalo v starom Anglicku neskôr, keď ľudia týmto kresielkam začali hovoriť lug chair (lug znamená uško). A zatiaľ čo historicky sa spájajú najmä s odpočinkom seniorov, v súčasnosti predstavujú moderné a veľmi štýlové solitéry, ktoré si do svojich bytov s obľubou zadovažujú aj mladí ľudia. S tvarmi ušiakov sa radi pohrajú aj súčasní dizajnéri, ktorí neustále vymýšľajú nové a nové verzie týchto populárnych kresiel.

Ako ušiaky využiť

Ušiak je vďaka svojej výške pomerne výrazný kus nábytku, preto by ste mali dávať pozor na jeho umiestnenie. Dokáže fungovať ako samostatné kreslo, napríklad pri kozube, alebo ako doplnok spálne, no aj v tandeme s kreslom iného typu, s taburetom či spolu s ďalším ušiakom. Takisto môže doplniť sedačku – dnes sú kombinácie nábytkov, ktoré nie sú z rovnakej série, modernou záležitosťou. Ušiaky slúžia najmä na sledovanie televízie, čítanie knihy či krátky oddych počas dňa. Ich uchá totiž môžu fungovať aj ako bočné opierky hlavy.
Tip pre vás
V prípade dvoch rovnakých kusov, ktoré umiestnite oproti sebe, môžete získať intímnejší „poloskrytý“ priestor, ideálny na rozhovor. Aj preto ušiaky s nadšením používajú interiéroví dizajnéri vo svojich kaviarenských konceptoch či návrhoch moderných otvorených kancelárií.

Koľko ľudí, toľko úch...

Existuje nespočetne veľa modelov tohto druhu relaxačných kresiel. Samotné uchá môžu byť výraznejšie a vytvárať akúsi bočnú clonu pre celú sedaciu časť alebo len naznačené v jemnom oblúku, prípadne sú navrhnuté tak, aby zadná opierka namiesto výstupkov podobných uchu vytvárala súvislý polkruh a ponúkala tak sediacemu akúsi ochrannú „škrupinku“.
Niektoré ušiaky majú zas predĺženú sedaciu časť a fungujú ako interiérové ležadlá. Chuti sa teda medze nekladú, môžete si vybrať kreslo presne podľa svojho gusta.
Tip pre vás
Ak máte dostatok priestoru, vhodnou alternatívou ušiakov s predĺženou sedacou časťou môžu byť pre vás leňošky. Moderné dizajny dobre zapadnú aj do obývacích izieb a ich ergonomický tvar z nich robí vskutku ideálnych partnerov na oddych. Vybrané modely dokonca umožňujú polohovanie chrbtovej opierky, a tak ich môžete prispôsobiť činnosti, ktorej sa popri oddychu chcete venovať.

Relax s polohovaním

Ak vám klasický či moderný dizajn ušiaka úplne nevyhovuje, vyskúšajte relaxačné polohovateľné kreslo. Niektoré majú funkciu pomoci pri vstávaní, čo je vítané najmä u starších ľudí, iné potešia nastaviteľným sklonom chrbtovej opierky, opierky nôh či nastavením hĺbky sedenia. Nastaviteľná výška operadla je vhodná hlavne v domácnostiach, kde kreslo používajú viaceré osoby rozdielneho vzrastu. Kreslá mávajú štandardné nožičky alebo podnož, vďaka ktorej je kreslo otočné o 360° a vhodné aj ako konferenčné kreslo.

Vybrané funkcie polohovateľných kresiel sa dajú ovládať manuálne, ale aj elektronicky. Je len na vás, aký náročný model si vzhľadom na svoje potreby a rozpočet vyberiete.
Tip pre vás
Po namáhavom dni vám môže priniesť skvelú úľavu aj masážne relaxačné kreslo. Ovládanie býva maximálne jednoduché a obyčajne si môžete vybrať z niekoľkých masážnych zón a metód. To, či si popri masáži vychutnáte šálku lahodného nápoja alebo si pozriete obľúbený televízny program, je len na vás. V každom prípade si určite dobre oddýchnete.

Výber kresla

Ako sme už uviedli, kreslá je možné kúpiť v rôznych dizajnových vyhotoveniach, farbách a vzoroch. Ako poťahový materiál sa rovnako ako pri sedačkách využívajú textílie aj prírodná či syntetická kožanožičky bývajú obyčajne z masívneho dreva či kovu. Všetky tieto prvky dovedna dávajú kreslu osobitý charakter, ktorý ho predurčuje na použitie v tom-ktorom interiéri. Či už preferujete vidiecku klasiku, alebo minimalistický, škandinávsky, glamour, priemyselný štýl, určite nebude problém vybrať si. Do menších priestorov môžu byť vhodnejšie subtílnejšie modely, s ktorými sa zároveň ľahšie manipuluje, vo väčších sa uplatnia aj robustné kreslá, ktoré pôsobia obzvlášť pohodlne a hrejivo.

Myslite však aj na detaily. Ak napríklad kreslo chcete umiestniť do priestoru, určite by malo mať pekne potiahnutý chrbát opierky, v prípade polohovateľného kresla zas treba brať do úvahy rozmery kresla v rozloženom stave či blízkosť zásuvky, ak ide o elektronicky ovládaný model. Neutrálne farby urobia z kresla nadčasový kúsok, výrazné odtiene ho môžu povýšiť na trendový solitér, ktorý perfektne oživí miestnosť. V každom prípade však dbajte najmä o komfort, ktorý má prinášať, a ak si nie ste istí výberom na internete, navštívte kamennú predajňu. Tam si môžete vyskúšať, ako vám to-ktoré kreslo vyhovuje.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…