Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Stavte na nesmrteľné ušiaky a polohovateľné kreslá

Stavte na nesmrteľné ušiaky a polohovateľné kreslá

29. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Pohodlné ušiaky patria k nesmrteľným kúskom nábytku a nemali by chýbať v žiadnej domácnosti. Vedeli ste však, že vznikli už v 17. storočí? Dnes ponúkajú dizajn od výmyslu sveta a najrozličnejšie farebné vyhotovenia. Veľkú dávku pohodlia vám ale ponúknu aj praktické polohovateľné kreslá.

NAJPOHODLNEJŠIE KRESLO NA SVETE

V anglicky hovoriacich krajinách ich kedysi prezývali „fireside chairs“, čiže kreslá ku krbu. Ich tvar s typickou vysokou chrbtovou opierkou a „postrannými krídlami“ mal znásobiť pocit tepla a chrániť sediaceho pred chladom. Slovo ušiak sa ujalo v starom Anglicku neskôr, keď ľudia týmto kresielkam začali hovoriť lug chair (lug znamená uško). A zatiaľ čo historicky sa spájajú najmä s odpočinkom pre seniorov, v súčasnosti predstavujú moderné a veľmi štýlové solitéry, ktoré si do svojich bytov s obľubou zadovažujú aj mladí ľudia. S ušiakmi sa radi hrajú tiež súčasní dizajnéri, ktorí neustále vymýšľajú nové a nové verzie týchto populárnych kresiel.
Stavte na nesmrteľné ušiaky a polohovateľné kreslá

AKO ICH VYUŽIŤ?

Stavte na nesmrteľné ušiaky a polohovateľné kreslá
Ušiak je vďaka svojej výške pomerne výrazný kus nábytku, preto by ste mali dávať pozor na jeho umiestnenie. Dokáže fungovať ako samostatné kreslo, napríklad pri kozube, alebo ako doplnok spálne, no aj v tandeme s kreslom iného typu, s výraznejším taburetom či spolu s ďalším ušiakom. Môže však takisto doplniť veľkú sedačku. Ušiaky slúžia najmä na sledovanie televízie, čítanie knihy či krátky oddych počas dňa. Ušká totiž môžu fungovať aj ako bočné opierky pre hlavu.

Ideálne zátišie

V prípade dvoch rovnakých kúskov, ktoré umiestnite oproti sebe, môžete získať intímnejší „poloskrytý“ priestor, ideálny pre rozhovor. Aj preto ušiaky s nadšením používajú interiéroví dizajnéri vo svojich kaviarenských konceptoch či návrhoch moderných otvorených kancelárií.

KOĽKO ĽUDÍ, TOĽKO UŠÍ...

Existuje nespočetne veľa modelov relaxačných kresiel. Samotné ušká môžu byť výraznejšie a vytvárať akúsi bočnú clonu pre celú sedaciu časť, alebo len naznačené v jemnom oblúku. Prípadne sú navrhnuté tak, aby zadná opierka namiesto ušatých výstupkov vytvárala súvislý polkruh a ponúkala tak sediacemu akúsi ochrannú „škrupinku“. Niektoré ušiaky majú predĺženú sedaciu časť a fungujú ako interiérové ležadlá. Chuti sa preto medze nekladú, môžete si vybrať kreslo presne podľa svojho gusta.

RELAX S POLOHOVANÍM

Ak vám klasický či moderný dizajn ušiaka úplne nevyhovuje, vyskúšajte relaxačné polohovateľné kreslo. Niektoré majú funkciu pomoci pri vstávaní, čo je vítané najmä u starších ľudí, iné potešia nastaviteľným sklonom chrbtovej opierky, opierky nôh či nastavením hĺbky sedenia. Tieto funkcie sa dajú ovládať manuálne, ale aj elektronicky. Je len na vás, aký náročný model si vzhľadom na svoje potreby a rozpočet vyberiete.
TV kreslo ATANA

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Výbava každej kuchyne: hrnce a panvice

Hrnce a panvice sú základným riadom do kuchyne, bez nich si v podstate teplé jedlo nenavaríme, ak teda nerátame instantné polievky, ktoré stačí zaliať horúcou vodou.…

Na príjemný spánok: paplóny, vankúše a matracové chrániče

Spánok je dôležitý na regeneráciu tela a pre zdravie organizmu. Na jeho kvalitu má vplyv viacero faktorov vrátane svetla, tepla či samotného vybavenia postele. Ako s…