Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Tipy na typy: Kreslo

Tipy na typy: Kreslo

15. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Kreslo nepatrí len do obývačky, ale svoju úlohu plní aj v spálni, v kancelárii alebo v chodbe. Inšpirujte sa piatimi rôznymi typmi tohto sedacieho nábytku, ktorý je synonymom odpočinku a príjemného posedenia v interiéri.

Klasický ušiak

Kreslo ušiak je klasickou voľbou, ktorá poskytne príjemné a komfortné sedenie pri sledovaní televízie, čítaní knihy alebo ručných prácach. V anglicky hovoriacich krajinách sa nazýva aj fireside chair, čo napovedá, že bolo určené ku krbu; neskôr dostalo názov lug chair. Jeho typickými znakmi sú vysoká chrbtová opierka, postranné bočné opierky v okolí hlavy, ktoré vytvárajú akúsi clonu či ochrannú škrupinu, a vysoké (drevené) nožičky. Kreslo typu ušiaka sa hodí ako solitér do obývačky alebo spálne a dobre funguje v tandeme s taburetom na vyloženie nôh. Najčastejšie sa čalúni do jednofarebných poťahových látok, ale na trhu nájdete aj jeho pestré varianty so vzormi.
Kreslo Oskar a Natalia
Kreslo Oskar a Natalia. Zdroj: Sconto

Hojdacie kreslo

Hojdacie kreslo rozhodne nie je outsiderom ani dnes, keď sú obchody preplnené nádhernými kreslami rôznych farieb a vyhotovení. Dizajnéri sa pohrávajú s jeho podobou alebo, naopak, nechávajú vyniknúť jeho krásu v pôvodných tvaroch a materiáloch, ktoré nahrávajú vidieckemu štýlu. Na relaxáciu pri krbe v interiéri aj na terase, balkóne či v chatke je ako stvorené hojdacie kreslo s konštrukciou z ratanových prútikov, so sedadlom a operadlom s látkovým poťahom. Hoci hojdanie máme spojené predovšetkým s deťmi, obľuboval ho napríklad aj americký prezident J. F. Kennedy, ktorému hojdacie kreslo odporučil lekár vzhľadom na problémy s chrbticou.

Hojdacie kreslo Rock
Hojdacie kreslo Rock. Zdroj: Sconto

Pánske klubové kreslo

Priestranné, čalúnené do príjemnej látky alebo kože a so zaoblenými krivkami, ktoré optimalizujú pohodlie – takto by sa dalo charakterizovať klubové kreslo. Na konci 19. storočia malo v Anglicku v pánskych kluboch podobu hlbokého sedenia s drevenými lakťovými opierkami. Začiatkom 20. storočia ho nahradila jeho pohodlnejšia verzia so širokými opierkami rúk. Klubové kreslo nájde uplatnenie okrem obývačky napríklad aj v pracovni, kancelárii alebo v kútiku vyhradenom pre pánov. V domácom prostredí ho môže dopĺňať taburet. Hodí sa k nemu koža a jej imitácia.

Kreslo a taburet Cedar
Kreslotaburet Cedar. Zdroj: Sconto

Relaxačné kreslo

Niektorí historici tvrdia, že prvým človekom, ktorý vlastnil tento typ kresla, bol Napoleon Bonaparte. Iní vidia jeho pôvod v prvých zubárskych kreslách. Relaxačné kreslo typu reclinera dostalo časom mnoho inovácií – páčku, ktorú potiahnete, aby ste si vyklopili nohy, nahradilo elektrické polohovanie, v dnešných smart časoch dokonca prepojené so smartfónmi. Elektrické polohovanie má jeden alebo dva motory, ktoré umožňujú aj naklápanie kresla ako pomoc pri vstávaní. A pribudli aj také vymoženosti ako zabudované mini chladničky či masážne funkcie. Jeho miesto je predovšetkým pred televíznou obrazovkou, aj preto sa mu hovorí televízne kreslo.

Relaxačné kreslo Borchen
Relaxačné kreslo Borchen. Zdroj: Sconto
Ak dávate prednosť subtílnejším kusom nábytku, pestrá ponuka je aj pri relaxačných kreslách jednoduchšieho dizajnu bez elektronického ovládania.

Kreslo Nelson
Kreslo Nelson. Zdroj: Sconto

Kreslo ako dizajnový solitér

Jednoduchý interiér dokáže pozdvihnúť o level vyššie kreslo, ktorému priradíme funkciu solitéra. Aby dizajnové kreslo vyniklo, potrebuje okolo seba voľný priestor, prípadne len podlahovú lampu alebo malý príručný stolík, s ktorým vytvorí zohratú dvojicu. Tú potom umiestnite do obývačky alebo priestrannej haly. V prípade dizajnu máte na výber z viacerých možností – buď pôjdete cestou výrazných farieb a neobvyklých materiálov, alebo siahnete po klasike ako koža, zato však v netradičnom vyhotovení a atraktívnom dizajne inšpirovanom ikonickými kreslami minulého storočia.

Dizajnové kreslo SPRING
Dizajnové kreslo SPRING. Zdroj: Sconto
Už ste počuli o mini kreslách? Sú šikovnou alternatívou klasických kresiel, ale aj jedálenských stoličiek či taburetov. Zatiaľ čo tradičné masívne kreslo zaberie viac miesta a ťažšie sa premiestňuje, štandardná stolička môže byť príliš tvrdá na pohodlné usadenie sa. Ľahučkej taburetke pre zmenu chýba zádová opierka. Ak teda hľadáte riešenie, ktoré vyrieši všetky tri problémy, malé kresielka budú pre vás ideálne. Viac sa dozviete v ďalšom článku nášho magazínu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Zariadenie izby pre tri deti

Zariaďovanie detskej izby pre tri deti môže byť náročné, najmä ak vezmeme do úvahy ich rozdielny vek, pohlavie a záujmy. Začať treba od nevyhnutných prvkov, bez ktor…

Vyrobte si s deťmi motýľa z papiera

Či už vám sychravé počasie nedovoľuje vybehnúť s deťmi von, alebo len tak dostanete chuť niečo si spolu vyrobiť a zabaviť sa pri tom, tieto jednoduché origami motýli…