Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Radíme: Ako si vybrať predsieňový program

Radíme: Ako si vybrať predsieňový program

28. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Vstupné priestory môžete vybaviť nábytkom na mieru alebo siahnite po hotových zostavách, ktoré máte dostupné prakticky ihneď, cez internet aj na pár kliknutí. Predsieňový program je ideálny pre tých, ktorí preferujú interiér tón v tóne alebo si netrúfajú sami zladiť jednotlivé kúsky. Čo teda brať do úvahy pri výbere predsieňovej zostavy?

Veľkosť miestnosti

Pri výbere predsieňového nábytku berte do úvahy ako prvé veľkosť vstupnej chodby. Typická zostava do predsiene sa zvyčajne skladá z predsieňovej skrine, komody či zo skrinky na topánky, z vešiakovej steny so zrkadlom a z lavice na sedenie. V niektorých zostavách nájdete samostatné nástenné zrkadlo alebo zrkadlo ktoré je umiestnené na dverách skrine. Súčasťou môžu byť aj vrchné police, panely na zavesenie kľúčov a odkladanie drobností, doplnkový malý nástenný vešiak či dekoratívne nástenné policové boxy.

Potenciál predsiene najlepšie využijete s modulovým programom. Napríklad samostatný predsieňový panel kúpite v šírke už od 30 cm. Tá poteší vo veľmi malej miestnosti. Alebo môžete siahnuť po veľkorysejších modeloch so šírkou okolo 80 cm, kam sa vám zmestí viacej búnd a kabátov. Predsieňové skrine nájdete v ponuke štandardne v šírke okolo 85 cm, v niektorých nábytkových programoch sú však aj výrazne užšie vyhotovenia. Pri výbere sa preto nepozerajte len na dizajn, ale aj si dobre pomerajte priestor, kam nábytok plánujete umiestniť. Niekedy to totiž býva boj o centimetre.

Skladisko vecí alebo reprezentatívny vstup?

Pred tým, než sa pustíte do zariaďovania vstupnej chodby, položte si niekoľko otázok. Tie vám pomôžu presne identifikovať, aký nábytok a doplnky budete v predsieni potrebovať. Zodpovedajte si najmä:
 
  • Koľko členov má vaša domácnosť – bude predsieň v zime plná búnd viacčlennej rodiny alebo vám stačí miesto na zavesenie vrchných odevov pre dve osoby?
  • Chcete v nej mať veľa úložného priestoru alebo sa bude niesť skôr v odľahčenom tóne?
  • Máte v byte či dome aj iné miesto na odkladanie búnd a topánok?
  • Hodilo by sa vám v predsieni miesto aj na klobúky a podobné doplnky?
Ak investujete do predsiene premyslene, poďakuje sa vám celá rodina. Vešiak na kľúče či stojan na dáždniky sú práve tie detaily, na ktoré mnohí dopredu nemyslia a ocenia ich až pri prvom využití. Pri výbere chodbovej zostavy si však dajte pozor, aby ste z tejto miestnosti nespravili skladisko. Vždy myslite na to, že vstupné priestory reprezentujú celý váš interiér.

Interiér tón v tóne

Dnes sa často stretávame s dispozíciami, pri ktorých vstupná chodba plynulo prechádza do spoločenských priestorov a ich hranice sa stierajú. Ak chcete mať interiér ladený tón v tóne, nábytkové zostavy sú ideálnym riešením. Jednotlivé prvky použijete napríklad v predsieni, ale aj v obývačke. Ak sa bojíte nudy, skúste v takomto prípade nábytok v obývačke (alebo aj v predsieni, ak to priestor dovoľuje) doplniť zaujímavým solitérom alebo kúskom mimo nábytkového programu, aby ste rozbili monotónnosť.
Či už preferujete minimalizmus, máte radi vidiecky šarm, škandinávske línie, alebo si vás získala výrazná kresba dreva a kontrasty, z predsieňových programov rozhodne nebudete mať problém si vybrať. Veľké množstvo materiálov, dekorov, farieb, kovaní, vyhotovení aj veľkostí a tvarov uspokojí prakticky každého a do vkusu sa trafí aj náročnejším zákazníkom. Pri výbere myslite aj na to, ako bude predsieň vo výsledku vyzerať. Plánujete farebné steny, tapetu alebo výrazné dekorácie? Tapeta či maľovka neladiace s nábytkom vám nakoniec môžu pokaziť celkový dojem z novozariadenej miestnosti.

Výhody predsieňových programov:

  • Predsieňové zostavy sa často vyrábajú v jednej kolekcii so zariadením obývačky, vstupné priestory teda ľahko dizajnovo prepojíte so spoločenskou zónou, prípadne s celým interiérom vrátane spálne, jedálne, detskej izby a kúpeľne.
  • Sú skvelým riešením pre váhavých, ktorí majú problém zladiť jednotlivé kúsky tak, aby sa k sebe hodili – tento problém s predsieňovým programom odpadá.
  • Na výber máte z rôznych štýlov, od jednoduchých bielych skriniek s vysokým leskom, ktoré opticky zväčšia priestor, až po modely s rôznymi dekormi a estetickými či funkčnými detailmi, ktoré miestnosti dodajú želaný charakter.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …