Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať sedačku

RADÍME: Ako si vybrať sedačku

14. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Kúpa sedačky predstavuje jednu z najdôležitejších investícií týkajúcich sa nábytku. Ako si vybrať sedačku, ktorá sa stane pýchou vašej obývačky?
Sedacia súprava patrí k najpoužívanejším a najobľúbenejším typom nábytku v domácnosti. Väčšina z nás si ju spája s chvíľami oddychu a pohody osamote, v kruhu rodiny či priateľov. Zároveň býva dominantným prvkom miestnosti, najčastejšie obývačky. To sú hlavné dôvody, prečo venujeme výberu pohovky značnú pozornosť.

V ponuke sú sedačky rôznych tvarov, veľkostí, farieb i štýlov. Vďaka tomu môže mať každý sedaciu súpravu, ktorá do bodky spĺňa jeho predstavy a požiadavky. Ak sa zamýšľate nad kúpou sedacej súpravy do nového bytu či domu alebo chcete vymeniť tú opotrebovanú, je dobré zvážiť viacero aspektov. 

1. Venujte pozornosť typu vyhotovenia

Výber typu sedačky sa odvíja od priestorových možností, vlastných preferencií a potrebného počtu miest na sedenie. K dispozícii sú klasické pohovky, rohové sedačky v tvare L a U, ako aj súpravy, ktoré kombinujú viacero kusov sedacieho nábytku. Najmä ak chcete umiestniť sedačku do priestoru, všímajte si, či ide o celočalúnený model.

Klasické pohovky majú obyčajne dve až tri miesta na sedenie a bývajú vyhotovené buď bez bočných opierok na ruky, čo im dodáva otvorený, vzdušný ráz, alebo s opierkami, čo im dodáva uzatvorený, intímny charakter. Výhodou troj- a viacmiestnych sedačiek je, že obyčajne sa na nich dá pohodlne odpočívať aj ležmo. Pohovky sa hodia do malých priestorov, prípadne je možné vo veľkom priestore použiť dve rovnaké alebo na dosiahnutie kontrastu dve odlišné pohovky.
Rohové sedačky sa využívajú v menších i väčších obytných priestoroch. Umiestnením do rohu šetria miesto, v otvorených dispozíciách sú vhodné ako predel jednotlivých funkčných zón.

Rohová sedačka v tvare L pozostáva obvykle z dvoch sedákov, ku ktorým sa pripája jeden predĺžený do leňošky. Univerzálne modely umožňujú napojiť leňošku, resp. otoman na tú stranu sedačky, kde vám to vyhovuje. Pokiaľ nejde o univerzálny model, pri sedačke nájdete uvedené, či sa leňoška pripája na pravý alebo ľavý roh. Stretnúť sa môžete aj so sedačkou v tvare L, ktorá nemá leňošku, ale má po celom obvode chrbtovú opierku.
Najveľkorysejšie, čo sa týka počtu miest na sedenie, sú sedačky v tvare U. Usadiť sa na ne môže zväčša až osem osôb. Existuje viacero alternatív vyhotovenia sedačky v tvare U. Obyčajne má sedačka buď po oboch stranách umiestnené otomany, alebo je otoman len na jednej strane a na druhej je klasické sedenie s chrbtovou opierkou.

Výhodou väčších modelov rohových sedačiek je, že si na nich poležiačky pohodlne oddýchnu i dve osoby.
Okrem klasických či rohových sedačiek je možné siahnuť po sedacích súpravách vo vyhotoveniach 3 + 1 + 1, 3 + 2 + 1 alebo 2 + 1 + 1. Jednotlivé čísla označujú, koľkými miestami na sedenie disponujú jednotlivé kusy nábytku zo súpravy. Obvykle ide o kombináciu jednej alebo dvoch pohoviek a kresiel. Napríklad 3 + 2 + 1 znamená, že súprava obsahuje jednu trojmiestnu a jednu dvojmiestnu pohovku plus jedno kreslo. V menších priestoroch môžu mať súpravy jednu veľkú výhodu – kreslá možno podľa potreby používať v iných častiach bytu a k sedačke sa pridružia len vtedy, keď napríklad príde návšteva.
Vedeli ste, že?
Väčšina sedacích súprav sa dá objednávať v rôznych zostavách, látkach a farebných vyhotoveniach. Jednotlivé možnosti sa uvádzajú v typových plánoch. Typový plán ku konkrétnej sedačke býva zákazníkovi dostupný v kamenných predajniach a v e- shopoch ako materiál na stiahnutie. Objednávku z typového plánu je možné urobiť len v kamennom obchode.

2. Zvoľte správny rozmer

Sedacie súpravy sa vyrábajú v rôznych šírkach, výškach a hĺbkach. Rozdeliť ich možno do troch kategórií: malé sedačky s dĺžkou do 250 cm, stredné sedačky s rozmermi od 251 do 298 cm a veľké sedačky od 299 cm. Pred výberom sedacej súpravy je dôležité zmerať priestor a určiť si maximálne rozmery sedačky. Základné parametre vysnívanej sedacej súpravy si môžete na podlahe označiť lepiacou páskou. Vďaka tomu uvidíte, či bude okolo nej dostatok priestoru na stolík, pohodlné sedenie alebo priechod. Myslite aj na to, že od radiátora či krbu by mala byť vzdialená minimálne 40 centimetrov.
Rozmery jednotlivých častí, rozmiestnenie vybraných prvkov a vyhotovenie je potrebné všímať si z pohľadu používateľského komfortu aj umiestnenia sedačky v priestore

3. S lôžkom či bez neho

Pokiaľ nemáte veľký dom s hosťovskými izbami, je vhodné zvážiť zaobstaranie si rozkladacej sedacej súpravy. Rozkladanie sedačky na lôžko je praktické v prípade častých návštev, ktoré rady zostávajú na noc. Moderné mechanizmy umožňujú sedačku rozložiť rýchlo a ľahko. Pri výbere si všímajte najmä:
 
  • koľko miest na spanie sedačka v rozloženom stave poskytuje (obyčajne jedno alebo dve),
  • akým spôsobom sa rozkladá.
Spôsob rozloženia je veľmi dôležitý predovšetkým vzhľadom na priestor, ktorý budete na sedačku v rozloženom stave potrebovať. Niektoré modely sa rozkladajú vysúvaním spredu – toto sa často využíva na pohodlné leňošenie napríklad pred televízorom aj vtedy, keď nie je v byte návšteva. Druhú kategóriu sedačiek tvoria tie, ktoré sa rozkladajú sklopením chrbtovej opierky. Tu je podstatné uvedomiť si – pokiaľ máme pohovku pri stene –, že pohovku bude treba pred rozložením vždy posunúť dopredu do priestoru.
Rozkladacia sedačka je ideálnym riešením aj do malého bytu, v ktorom nemožno mať aj sedačku, aj posteľ. V tom prípade investujte do kvalitnej sedacej súpravy a všímajte si, či je lôžko určené na každodenné alebo len príležitostné spanie.

4. Potreba úložného priestoru

Sedacie súpravy s úložným priestorom sú preferované najmä majiteľmi malých bytov, v ktorých je vzácny každý centimeter. Úložný priestor sa nachádza obvykle v otomane alebo pod hlavnou sedacou časťou. Otvára sa buď vyklápaním, alebo vysúvaním. Zvyčajne slúži na odkladanie vankúšov, perín či sezónneho oblečenia. V závislosti od toho, koľko úložného miesta potrebujete, si všímajte najmä jeho veľkosť.

5. Vhodný materiál, odtieň a štýl

Materiál poťahu ovplyvňuje vzhľad a najmä životnosť sedačky. Najväčšie zastúpenie medzi materiálmi poťahov majú hladké tkaniny. Ak máte doma malé deti, ideálna pre vás môže byť tkanina ošetrená špeciálnou ochrannou hydrofóbnou vrstvou. Vďaka nej zostanú prípadné rozliate tekutiny na povrchu textílie a ľahko ich utriete. Sedačky z mikrovlákna sú príjemné na dotyk, pôsobia luxusným dojmom a ľahko sa udržiavajú. Velúrované sedacie súpravy sa vyznačujú hebkým a mäkkým povrchom. Dôležitým parametrom pri výbere poťahu je počet cyklov Martindale. Platí, že čím je toto číslo vyššie, tým je poťahový materiál odolnejší voči oderu. Len pre predstavu: tkaniny s hodnotou viac ako 30 000 Martindale sú považované za vysokoodolné, vhodné aj na intenzívne zaťažovaný nábytok. Prirodzenou eleganciou a vysokou odolnosťou disponujú kožené sedačky, resp. sedacie súpravy z prírodnej usne. Ich výhodou je jednoduchá údržba, vhodnosť aj pre alergikov a nadčasovosť.
V prípade, že hľadáte nadčasovú sedaciu súpravu, voľte neutrálne farby, teda sivú, hnedú, čiernu či béžovú. Ľahko ich dotvoríte pestrofarebnými alebo vzorovanými vankúšmi. Ak má byť sedačka vo vašej obývačke dominantným prvkom, môžete staviť aj na pestré a výrazné farby. Štýlovo prispôsobte sedačku ostatnému zariadeniu, myslite však aj na to, že subtílnejšie tvary s nožičkami a v bledších odtieňoch svedčia malým priestorom viac ako robustné, masívne modely.

6. Pridaná hodnota

V súčasnosti nájdete v ponuke sedačky, ktoré zvyšujú komfort používateľa rôznym spôsobom. K obľúbeným prvkom patria napríklad polohovateľné opierky rúk, chrbta a hlavy, elektronicky ovládateľné časti pohovky či vrecká na drobnosti, ktoré chcete mať poruke, odnímateľné chrbtové a dekoračné vankúše. Dizajnovou záležitosťou sú pohovky so zabudovaným osvetlením, priaznivcov moderných technológií zas môže potešiť napríklad sedačka s integrovaným zvukovým systémom bluetooth, rozhraním USB či pripojením AUX.

Vyskúšajte si ju

Ponuka sedacích súprav na trhu je pestrá. Sedačky sú dostupné v rôznych veľkostiach, farbách, štýloch či vyhotoveniach. To je základný predpoklad na to, aby ste si vybrali svoju „srdcovku“, ktorá vám poskytne dokonalý komfort a vydrží roky. Na výber sedačky si doprajte dostatok času, a ak si nie ste niečím istí, nechajte si poradiť v predajni. Ideálne tiež je, ak sa na sedačku ešte pred kúpou posadíte a odskúšate, ako sa vám na nej sedí. Veď sedačka sa stane súčasťou vášho domova na dlhé obdobie.
 
Zhrnutie na záver:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zaka…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …