Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Rozhovor s dizajnérkou: Kľúčom k nadčasovosti sú jednoduché línie a neutrálne materiály

Rozhovor s dizajnérkou: Kľúčom k nadčasovosti sú jednoduché línie a neutrálne materiály

05. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Nie každý sa dokáže na interiér pozerať ako na komplexný celok, ktorý musí fungovať vo všetkých smeroch. Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri zariaďovaní, aké kľúčové prvky by mal mať nadčasový interiér a čo je v oblasti interiérového dizajnu momentálne najväčším trendom? O tom nám porozprávala interiérová dizajnérka Ľudmila Lešánek.

Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri zariaďovaní interiéru

V prvom rade si mnoho klientov myslí, že navrhnúť interiér zvládnu aj sami. Veď zariadiť si bývanie predsa nie je až také ťažké. :-) V istých prípadoch sa to aj podarí. Avšak nie každý má na to, ako sa hovorí, nos. Interiér potom často pôsobí „preplácane“ a taktiež pozliepane prvkami, ktoré ľudia pozháňali a dokúpili podľa toho, čo sa im v danom období zapáčilo alebo práve bolo moderné. Neskôr zistia, že jednotlivé kúsky sa k sebe vôbec nehodia a v celom priestore spolu pôsobia skôr chaoticky.

Má význam využiť služby interiérového dizajnéra aj vtedy, keď nechcem nábytok na mieru a mám vybrané rôzne kusy nábytku z obchodu alebo e-shopu?

Samozrejme, aj v tomto prípade, keď má klient vybrané kúsky nábytku z obchodov, by som odporúčala osloviť odborníka, akým je dizajnér. Interiérový dizajn nie je iba o nábytkoch ako takých. V prvom rade ide o komplexný priestor, ktorý slúži a je vnímaný ako celok – a tak by nemal iba pôsobiť, ale značne aj fungovať. Doplniť priestor kusmi nábytku neznamená, že máte váš interiér zariadený. Dizajnér vám vie pomôcť pri výbere nábytkov, doladiť ich a taktiež prepojiť tak, aby v interiéri nepôsobili náhodne. Ako sa vraví, všetko so všetkým súvisí a na všetko nadväzuje.

Čo všetko môžeme od interiérového dizajnéra očakávať

Interiérový dizajnér vám nielenže odporučí nábytok či poradí pri výbere, ale aj informuje o aktuálnych možnostiach na trhu, zároveň vás aj usmerní a hlavne pomôže rozhodnúť sa. Taktiež vás upozorní, čomu sa vyhnúť a po čom, naopak, siahať, s čím sa zároveň spája to, že vám ušetrí peniaze a taktiež čas, ktorý môžete investovať niekde inde.

Stretávate sa často s konkrétnymi požiadavkami od zákazníkov? Je lepšie, ak má klient vlastnú víziu

Veľa klientov dnes presne vie, čo chce, len si to nevedia predstaviť práve v ich interiéri, alebo potrebujú interiér doladiť, aby pôsobil ako celok. Pre mňa osobne je lepšie, keď má klient aspoň akú-takú predstavu, čo sa mu páči a čo by chcel, od čoho sa potom viem ľahšie odraziť. Často mi však klienti nechávajú voľnú ruku, čo mi dáva možnosť trochu „uletieť“, ale tu znášam riziko, že návrh nemusí prejsť.
Foto: LL Design

Stalo sa vám, že ste klienta museli odhovárať od nápadu, ktorý by nebol funkčný alebo z vášho pohľadu estetický?

Určite áno, takéto prípady sa stávajú pravidelne a nie raz ma stojí veľa síl a námahy, aby som klienta odhovorila a vysvetlila mu, že je možná aj iná, vyhovujúcejšia cesta ako tá, ktorú si vybral on a je o nej stopercentne presvedčený. :-)

Koľko času ubehne, odkedy k vám klient prvýkrát príde až po okamih, keď dostane do ruky vizualizácie? Za predpokladu, že ide o „bezproblémového“ klienta.

Ak ide o bezproblémového klienta a funguje všetko, na čom sme sa dohodli od prvého stretnutia, klient dostane návrh a finálne podklady za 5 až 8 týždňov. Žiaľ, nie vždy je táto cesta jednoduchá a celý proces väčšinou trvá dlhší čas.
Foto: LL Design

Aké prvky sú podľa vás kľúčom k nadčasovému interiéru?

Určite za základný kľúč k nadčasovosti považujem jednoduché línie a neutrálne materiály či vzory. Čiže nič výrazné a extravagantné na nábytkoch a prvkoch, ktoré sú na dlhšie obdobie a nehodláte ich vymeniť skôr ako za viac než desať rokov. Ide napríklad o kuchynskú linku, sedačku, podlahy, obklad v kúpeľni a podobne. Takouto jednoduchosťou a neutrálnosťou nič nepokazíte a čo je najlepšie, vždy k tomu môžete doladiť práve tie nápaditejšie kúsky, ktoré až tak veľa nestoja a je jednoduchšie ich vymeniť za nové a modernejšie, čím svoj interiér udržíte stále trendy a aktuálny.

Ktoré trendy v interiérovom dizajne sú podľa vás tento rok najvýraznejšie?

Tento rok, a teda celkovo posledné obdobie, sú trendy lamely. Je to jednoduchý a zároveň dizajnovo nápaditý prvok, ktorý oslovil skoro každého. Lamely majú veľa dobrých vlastností. Vyrábajú sa v drevenom dekore alebo jednofarebné – podľa toho, ako sa vám hodia do interiéru – a v rôznych šírkových vyhotoveniach. Nielenže oživia a zároveň zútulnia váš interiér formou obkladu na stenách a dokonca aj stropoch, ale môžete ich použiť aj samostatne stojace v priestore ako predeľovací prvok (paraván) vo väčšej miestnosti interiéru, kde chcete vytvoriť napríklad súkromnejšiu zónu. Lamely sú až také aktuálne, že na tento podnet vzniklo mnoho firiem, ktoré sa zaoberajú iba ich výrobou až po finálnu inštaláciu u vás doma.
Foto: LL Design
Druhým pre mňa výrazným prvkom v tomto období je určite terazzo. V podstate sa tento vzor už opakuje, bol aktuálny pred niekoľkými storočiami. Ide o vzorovaný estetický materiál, ktorý je najviac používaný a trendový na podlahách, obkladoch a tapetách na stenu. Vzorované farebné doštičky vyvolávajú pohyblivý dojem, ktorý pritiahne nejeden pohľad. Výhodou takéhoto zaujímavého vzoru je, že k nemu zladíte skoro všetko a zároveň vytvoríte jedinečný a teplý dojem.

Ktorý z trendov najviac oslovil vás?

Ja osobne sa nechám do určitej miery ovplyvniť každým trendom. Niekedy by som povedala, že až veľmi. :) (úsmev) Zakaždým sa teším, keď príde niečo nové. Čo ma však mrzí, je, že keď akýkoľvek trend pôsobí veľmi nápadito, klienti sa po ňom obávajú siahnuť. Preto sa takéto trendy využívajú skôr v komerčných priestoroch.

Redakcia Sconta ďakuje za rozhovor.


VIZITKA


Mgr. art. Ľudmila Lešánek 

Je zakladateľkou ateliéru LL Design, ktorý ponúka služby v oblasti interiérového dizajnu. Zameriava sa na návrh interiérov s osobitou originalitou, pridržiavajúc sa požiadaviek klientov. Nebojí sa žiadnych výziev, hlavným cieľom je poskytnúť klientom návrh interiéru, ktorý v nich vyvolá tú pravú emóciu. Ateliér zabezpečuje komplexný návrh interiéru (od 3D vizualizácií cez výkresy nábytkov až po výkresy elektriny a osvetlenia), ktorý odzrkadľuje životný štýl a potreby klienta.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…