Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sedacie vaky – hravý nábytok pre lenivcov aj neposedných

Sedacie vaky – hravý nábytok pre lenivcov aj neposedných

22. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Sedacie vaky sú opäť v kurze. A nie sú len hravým prvkom do detskej izby, dnes ich pokojne nájdete aj v dizajnových obývačkách či kanceláriách. Do interiéru vnášajú pocit mäkkosti a absolútneho pohodlia, ale zároveň sú štýlovým „nábytkovým“ prvkom. Čo by ste o nich mali vedieť?

Výhody sedacích vakov

Obľubujú ich nielen dospelí, ale aj deti a svoje miesto si nenájdu len v obytných priestoroch, ale aj na rôznych kultúrnych a športových, menších i veľkých podujatiach. Súčasné sedacie vaky spĺňajú oveľa prísnejšie bezpečnostné kritériá, takže plne vyhovujú i potrebám najmenších, ktorí po nich radi lozia a skáču. Majú však i ďalšie prednosti.
  • Dajú sa rozličným spôsobom tvarovať a dokonale sa prispôsobia krivkám vášho tela – vďaka tisícom guľôčok polystyrénového granulátu sa v nich môžete pohodlne usadiť v akejkoľvek polohe.
  • Sú vhodnou alternatívou k bežnému sedeniu, pretože telo si v nich môže oddýchnuť v iných polohách. Môžete na nich polihovať, driemať, ale i pracovať s notebookom. Aj preto sa stal sedací vak bežnou súčasťou relaxačných zón kancelárskych priestorov.
  • Napriek pomerne robustnému telu sú sedacie vaky ľahké – znamená to, že ich môžete hravo presunúť na miesto, kde chcete oddychovať.
  • Napriek nízkej hmotnosti majú vysokú nosnosť, často až do 120 kg.
  • Sú dostupné v nespočetných variáciách, veľkostiach, tvaroch, štýloch, povrchových úpravách aj farbách, takže určite nebudete mať problém vybrať si sedací vak podľa svojho gusta.
Sedací vak Golden Dream je v ponuke v rozličných farbách. Zdroj: Sconto
Náš tip
Sedací vak môže potešiť aj dojčiace mamičky, pretože sa v ňom spolu s bábätkom budú cítiť veľmi pohodlne. Ak máte problémy so vstávaním, zvoľte radšej stabilnejšie modely vo forme kresla.

Ako si z nich vyberať?

Sedací vak je síce skôr alternatívnym typom nábytku, treba si ho však vyberať rovnako obozretne ako bežný mobiliár; potom vám tento originálny kúsok vydrží pomerne dlho. Pri jeho kúpe si všímajte najmä povrchovú úpravu, výplň a možnosť tvarovania:


Podľa materiálu

Samotný materiál musí byť pevný, trvácny a príjemný. Na jeho výrobu sa zvyčajne používa vysokoodolná polyesterová tkanina, prípadne mikrovlákno. Často však povrch nemusí byť hladký, ale podobný semišu, takže je hebkejší na dotyk. Trvácnosti napomáha aj pevné prešívanie, ktoré zabraňuje náhodnému roztrhnutiu tkaniny, a vysoká oteruvzdornosť. Bonusom je aj ľahká údržba – zvyčajne postačuje vlhká handrička alebo odstránenie prachu vysávačom s vhodným nadstavcom.


Podľa výplne

Z hľadiska výplne uprednostňujte polystyrénový granulát, ktorý sa tak rýchlo „nevysedí“ ako iné materiály, napríklad rôzne peny či výplne prírodného pôvodu. Ak ide o veľkosť granulátu, čím je väčší, tým väčšie pohodlie poskytuje. Na druhej strane sa však zaťažením aj rýchlejšie opotrebuje, preto je dobré, ak sa výplň vo vaku môže vymieňať.


Podľa možností tvarovania

Tvar sedacieho vaku a jeho flexibilita takisto zohrávajú podstatnú rolu pri výbere. Niektoré vaky fungujú ako veľké vankúše, ktoré môžete sformovať do ľubovoľného sedacieho prvku, iné majú podobu mäkkého ležadla, kresla, dvojmiestnej sedačky či taburetu. Detské sedacie vaky sa dokonca podobajú na zvieratká, ovocie či iné objekty, ktoré zaujmú pozornosť najmenších.
Sedací vak Buzz možno tvarovať rôznymi spôsobmi, zakaždým sa na ňom pohodlne uvelebíte. Zdroj: Sconto

Podľa intenzity a miesta používania

Je dobré, ak vopred presne viete, v akej miere a kde budete sedací vak používať. Ak počítate s dennodenným vysedávaním na mäkkom „obláčiku“, potom hľadajte naozaj kvalitné produkty. V prípade, že sedací vak bude len doplnkom bežného sedacieho nábytku v interiéri, môžete sa plne zamerať najmä na dizajn a farebné vyhotovenie. Budú ho používať primárne vaše ratolesti? Potom sa pýtajte na jeho pevnosť, odolnosť a bezpečnosť. 

Ako sa to všetko začalo?

Ak máte dojem, že sedacie vaky sú výmyslom súčasnej doby, veľmi sa mýlite. Prvý novodobý „sedací vak“, či skôr jeho predchodca, bol vytvorený už v 60. rokoch minulého storočia. Stojí za ním dizajnér Roger Dean, ktorý v tom čase študoval na Kráľovskej akadémii umení v Londýne. Svoje kreslo dokončil v roku 1967 a nazval ho Sea Urchin, čo v preklade znamená „morský jež“. Jeho mäkkú výplň ešte netvorili guľôčky, ale kúsky penového materiálu. V súčasnosti je kreslo súčasťou stálej expozície v Múzeu Victorie a Alberta v Londýne, jeho prototyp si však môžete pozrieť aj v MAK-u, tzn. Múzeu úžitkového umenia vo Viedni.
Dizajn sedacieho vaku sa od prototypu zmenil na nepoznanie. Dnes máva napríklad aj podobu rozličných zvierat či iných objektov. Na obrázku sedací vak Shark 1. Zdroj: Sconto

Prvý vak plnený polystyrénom

Morskému ježovi čoskoro začal dýchať na krk sedací vak Sacco z roku 1969, za ktorým stálo trio talianskych architektov – Cesare Paolini, Piero Gatti a Franco Teodoro. Obal bol vyrobený z kože a obsah vaku tvorili polystyrénové „fazuľky“. Vznikol úplnou náhodou. Architekti si totiž všimli, že v nábytkárskej firme, pre ktorú navrhovali produkty, zvykli pracovníci počas prestávok posedávať s kávou či cigaretou v ruke na vreciach polystyrénu.

Dnes (nielen) pracovné priestory môžu dopĺňať sedacie vaky imitujúce klasický sedací nábytok či ležadlá.

Vedeli ste, že...?
Predchodcov sedacích vakov objavili už v starovekom Egypte okolo roku 2000 pred naším letopočtom. Išlo o malé kožené vrecká naplnené sušenou fazuľou alebo drobnými kamienkami. Podobné artefakty sa našli aj u pôvodných obyvateľov Ameriky. Niektoré kmene plnili sušenou fazuľou prasacie mechúry. Slúžili však skôr na rôzne hry než na relax.
Sedací vak Sacco vďačí za svoju existenciu aj tomu, že v Taliansku hľadali dizajnéri v 60. rokoch uplatnenie pre nové technológie a materiály vrátane polystyrénu a plastov, ktoré mali zlepšiť dostupnosť moderného nábytku pre široké vrstvy obyvateľstva. Samozrejme, našlo sa aj veľa konzervatívnych odporcov, ktorý tento „nevkusný kúsok“ označovali za „nekreslo“. Sedací vak však napriek tomu slávil obrovský úspech, pričom oslovil najmä komunitu hippies v Spojených štátoch a Európe. Obchodný dom Macy´s zaznamenal až 10-tisíc objednávok hneď po jeho uvedení na trh. V 70. rokoch už boli sedacie vaky považované za ikonu.
 
Tak čo, stane sa ikonický sedací vak súčasťou aj vášho interiéru? Alebo sa poobzeráte po ďalších možnostiach sedenia do detskej izby, ktoré sme pre vás spísali v ďalšom článku.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…