Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sedenie do detskej izby

Sedenie do detskej izby

26. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Hoci deťom a tínedžerom je zvyčajne jedno, kam sa usadia – či na stoličke, posteli, alebo na zemi –, okrem kancelárskej stoličky pri písacom stole by vo svojej izbe mali mať aj komfortnejšie sedenie v podobe kresla, pohovky, vaku či taburetu. Prečo by ste mali uvažovať nad doplnkovým sedením do detskej izby?

Zariadenie izby vytvára režim

Deti často posedávajú a vylihujú na posteli, či už pri učení sa, počúvaní hudby, alebo pri hraní videohier. Posteľ je však dobré využívať výlučne ako súčasť nočnej zóny. Jednak tým chránite matrac od predčasného opotrebovania, jednak je to vhodné zo psychologického hľadiska, pretože jednotlivé zákutia detskej izby plnia svoju funkciu a vašej ratolesti tak vytvárajú potrebný režim. Doplnkové sedenie je preto vítaným prvkom v kráľovstve každého dieťaťa.

Súkromná detská obývačka

Samostatná pohovka, zvyčajne dvojmiestna, je štýlovým doplnkom detskej izby, najmä u tínedžerov. Ich priestoru to prepožičiava „dospelejší“ charakter a vytvára akúsi vlastnú „obývačku“ v rámci detskej izby, ideálnu na rozhovory či pozeranie televízie. Mnohé pohovky ponúkajú aj doplnkové úložné priestory, v ktorých možno uskladniť hračky, knihy či sezónne oblečenie. Rozkladacia pohovka vašim deťom navyše poskytne ďalšie lôžko pre bratrancov, sesternice, kamaráta či spolužiaka.
Mini obývačka je dokonca trendom aj v izbičkách najmenších. Keďže deti rady imitujú svojich rodičov, vďaka „nedetskému“ nábytku môžu pestovať svoju predstavivosť a napodobňovať dospelých, servírovať bábikám kávu s koláčikom, pozývať k sebe na návštevu plyšové zvieratká alebo si pri šálke čaju podrkotať s kamarátkou zo škôlky. Vzhľadom na to, že deti sa s obľubou hrávajú na podlahe, praktickým doplnkom k sedaciemu nábytku môže byť aj skladací matrac, ktorý pri sedení prináša pohodlie, ale aj zabezpečí, že deti od podlahy neprechladnú.
Náš tip
Detskú sedačku môžete – podľa vzoru hlavnej obývačky v byte – doplniť zaujímavými
príručnými stolíkmi, napríklad v podobe košov, kde možno odkladať deky alebo hračky. Je dobré vyhnúť sa stolíkom s ostrými hranami a uprednostniť okrúhle tvary.
Pohovka v detskej izbe môže mať hravejší či odvážnejší dizajn, pestrejšie farby alebo grafické motívy, všetko však závisí od vkusu a veku vášho potomka. Je dôležité, aby ste pri výbere pohovky prenechali rozhodujúce slovo vášmu dieťaťu. V detskej izbe totiž nie je na prvom mieste strohá funkčnosť, sedačka by mala predovšetkým pôsobiť komfortne, moderne, mladistvo a vytvárať bezpečné a útulné miesto na oddych.
Na druhej strane funkčné stránky sedačky v detskej izbe určite nezanedbávajte a voľte mimoriadne odolné materiály s ľahkou údržbou. Je totiž viac než isté, že sa môže ľahko znečistiť, napríklad vtedy, ak majú vaše deti domáceho miláčika či rady pri hre maškrtia.
Náš tip
Ak zvolíte neutrálny model, môže vašim potomkom poslúžiť až do dospelosti. Nenápadný typ pohovky navyše ľahko oživíte farebnými vankúšmi, kožušinou či dekami a váš tínedžer teda môže jej vzhľad obmieňať podľa nálady.

Rýchle a praktické riešenia

Samozrejme, množstvo detských izieb nemá dostatok miesta na to, aby sa sem zmestila posteľ a ešte aj pohovka na denný relax. Viaceré nočné lôžka preto fungujú aj ako pohovky a naopak. Ak využívate riešenie „dva v jednom“, zorganizujte zvyšné zariadenie detskej izby tak, aby ste vytvorili priestor aspoň pre menší typ doplnkového sedenia, ako kreslo, vak alebo taburetka. Pokojne môže ísť o kúsok, ktorý ľahko schováte a v prípade potreby ihneď vyberiete. Extra sedenie sa vašim deťom zíde aj vtedy, keď ich prídu navštíviť kamaráti.

Kreslá podľa priestorových možností

Aj medzi rozkladacími kreslami nájdete robustnejšie modely, z ktorých sa v priebehu pár sekúnd ľahko stane hosťovská posteľ. Nemusíte sa báť ani modernejších ušiakov, ktoré majú vysokú opierku, vďaka čomu vašej ratolesti poskytnú potrebnú oporu chrbtice. Je dôležité, aby kreslo v priestore nepôsobilo ako prekážka, v malej izbe preto voľte také kúsky, ktoré pôsobia subtílnejšie a stoja na nožičkách namiesto masívnej čalúnenej podstavy.
V detskej izbe sa môže uplatniť detské relaxačné kreslo Willy, rozkladacie pepitové kreslo Pepe, kresielko Vico so subtílnou podnožou, ale aj útulný ušiak s podnožkou Gunnar. Zdroj: Sconto
Náš tip
Ak vopred počítate s tým, že s kreslom sa bude často manipulovať, vyberajte si odľahčené modely, ktoré dokážu presúvať aj deti.

Sedacie vaky

Vaky pôsobia na prvý pohľad relaxačne, takže deti sa v nich väčšinou cítia veľmi pohodlne. Sú ideálne na čítanie knihy, učenie sa alebo četovanie s priateľmi. Ich prednosťou je aj veľká variabilita – keďže sú vyplnené granulátom polystyrénu, dajú sa všakovakými spôsobmi tvarovať. Hravo sa premenia na kreslo, ležadlo alebo vymyslený „dopravný prostriedok“. Majú malú hmotnosť, no zároveň si zachovávajú vysokú nosnosť, vďaka čomu môžu na niektorých modeloch sedieť aj ľudia do 120 kg, prípadne viacero detí. Vak na sedenie ľahko prenesiete do ktorejkoľvek izby, v ktorej je aktuálne žiadaný.
Deťom môže v ich izbe robiť spoločnosť klasický sedací vak Buzz, sedací vak Dog so zvieracím motívom alebo sedací vak OOO vo forme stohovaných kolies. Zdroj: Sconto
Náš tip
Niektoré sedacie vaky majú tvar pohovky alebo relaxačného ležadla. Najmenších môžu osloviť zvieracie motívy.

Spratné taburety

Taburety a stoličky bez opierky sú ideálnym doplnkom na príležitostné sedenie v detskej izbe. Zvyčajne majú čalúnenú sedaciu časť, ľahko sa presúvajú a sú nízke, takže ani opticky miestnosť príliš nezaplnia. Môžu vytvoriť šikovný tandem spolu s kreslom alebo pohovkou, pričom budú fungovať ako podnožka pod nohy či drobná stolička pre návštevy. Vybrané modely poslúžia nielen prakticky, ale aj ako hravá dekorácia detskej izby.
Taburet LA2008, LA2003LA2009. Zdroj: Sconto
Náš tip
Do malej detskej izby môžete vašim ratolestiam zakúpiť taburety s úložným priestorom, v ktorých nájdu miesto knihy, časopisy či rôzne drobnosti.

Vankúše ako skladná náhrada

Najjednoduchším a najrýchlejším riešením sedenia pre deti a mládež sú vankúše, ktoré možno položiť na dlážku. Najmenším poslúžia aj pri detských hrách. Môžu farebne ladiť s kobercom alebo dopĺňať dekoračné vankúšiky na sedačke a posteli. V prípade potreby ich vaše deti rýchlo schovajú pod posteľ alebo vrátia na pohovku.
Pri výbere sedenia do detskej izby myslite v prvom rade na pohodlie vašich detí. Rovnako sa však pýtajte na ich názor. Je to ich kráľovstvo, preto je dôležité, aby sa v ňom cítili dobre.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Skrinky na topánky sú neoddeliteľnou súčasťou predsiení. Bez nich by vo vstupných priestoroch vznikol doslova chaos, pretože obuv už nie je len o nutnosti a pohodlno…

Inšpirujte sa: 7 dizajnov kuchyne

Kuchyňa je doslova mikrosvet, ktorý by mal byť usporiadaný podľa vašich predstáv. Jej návrh aj zariaďovanie si vyžadujú čas. Interiérový štýl, ktorý v nej preferujet…