Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Sedenie do detskej izby

Sedenie do detskej izby

07. 03. 2024, SCONTO Nábytok
Hoci deťom a tínedžerom je zvyčajne jedno, kam sa usadia – či na stoličku, posteľ alebo na zem –, okrem kancelárskej stoličky pri písacom stole by vo svojej izbe mali mať aj nejaké komfortnejšie sedenie. Prečo by ste mali uvažovať o doplnkovom sedení do detskej izby a aké sa tam hodí?

Zariadenie detskej izby vytvára režim

Deti často posedávajú a vylihujú na posteli, a to či už pri učení, počúvaní hudby, alebo pri hraní videohier. Posteľ je však dobré využívať výlučne ako súčasť nočnej zóny. Jednak tým chránite matrac pred predčasným opotrebovaním, jednak je to vhodné zo psychologického hľadiska, pretože jednotlivé zóny detskej izby plnia svoju funkciu a vašej ratolesti tak vytvárajú potrebný režim. Doplnkové sedenie je teda vítaným prvkom v kráľovstve každého dieťaťa.

Súkromná obývačka vďaka pohovke

Samostatná pohovka, zvyčajne dvojmiestna, je štýlovým doplnkom detskej izby najmä u tínedžerov. Ich priestoru prepožičiava dospelejší charakter a vytvára akúsi vlastnú „obývačku“, ideálnu na rozhovory s kamarátmi či pozeranie televízie. Mnohé pohovky ponúkajú aj doplnkové úložné priestory, v ktorých možno uskladniť napríklad málo používané veci či sezónne oblečenie. Rozkladacia pohovka vašim deťom poskytne aj ďalšie lôžko pre prípadnú návštevu.
 
Detská pohovka môže mať hravejší či odvážnejší dizajn, pestrejšie farby alebo grafické motívy, všetko však závisí od vkusu a veku vášho potomka. Na prvom mieste nie je strohá funkčnosť, sedačka by mala byť predovšetkým komfortná a mala by vytvárať bezpečné a útulné miesto na oddych.
Na druhej strane funkčnosť detskej sedačky určite nezanedbávajte a voľte mimoriadne odolné materiály s ľahkou údržbou. Je totiž viac ako isté, že sa môže ľahko znečistiť, napríklad vtedy, ak majú vaše deti domáceho miláčika či rady pri hre maškrtia.
Náš tip
Ak zvolíte neutrálny model, môže vašim potomkom poslúžiť až do dospelosti. Nenápadný typ pohovky ľahko oživíte farebnými dekoračnými vankúšmi, kožušinou či dekami a váš tínedžer môže jej vzhľad obmieňať podľa nálady.
 

Riešenia do menších detských izieb

Samozrejme, množstvo detských izieb nemá dostatok miesta na to, aby sa do nich zmestila posteľ a ešte aj pohovka na denný relax. Viaceré nočné lôžka preto fungujú aj ako pohovky a naopak. Ak využívate riešenie dva v jednom, zorganizujte zvyšné zariadenie detskej izby tak, aby ste vytvorili priestor aspoň na menší typ doplnkového sedenia, ako je kreslo, vak alebo taburetka. Pokojne môže ísť o kúsok, ktorý ľahko schováte a v prípade potreby ihneď vyberiete. Extra sedenie sa vašim deťom zíde aj vtedy, keď ich prídu navštíviť kamaráti.

Klasické alebo detské kreslá

Ponuka je široká a podľa priestorových možností môžete vyberať z robustnejších aj menších kresiel. Pre najmenších sú dostupné detské kreslá, pre tínedžerov môžete voliť štandardné, ale aj rôzne dizajnové modely. Je dôležité, aby kreslo v priestore nepôsobilo ako prekážka, do malej izby preto voľte subtílnejšie kúsky. Vzdušnosť zabezpečíte modelmi s nožičkami namiesto masívnej čalúnenej podstavy. Do detskej izby môžu byť praktické rozkladacie kreslá, z ktorých sa v priebehu pár sekúnd ľahko stane hosťovská posteľ.
Náš tip
Detské kreslo a sedačku môžete – podľa vzoru svojej obývačky – doplniť zaujímavými príručnými stolíkmi, napríklad v podobe košov, kam možno odkladať deky alebo hračky. Je dobré vyhnúť sa stolíkom s ostrými hranami a uprednostniť okrúhle tvary.

Detské sedacie vaky

Vaky už na prvý pohľad pôsobia relaxačne a deti aj tínedžeri sa na nich väčšinou cítia veľmi pohodlne. Sú ideálne na čítanie knihy, učenie alebo četovanie s priateľmi. Ich prednosťou je aj veľká variabilita – keďže sú vyplnené granulátom polystyrénu, dajú sa všakovakými spôsobmi tvarovať. Hravo sa premenia na kreslo, ležadlo alebo vymyslený „dopravný prostriedok“. Majú malú hmotnosť, no zároveň si zachovávajú vysokú nosnosť, vďaka čomu môžu na niektorých modeloch sedieť aj ľudia vážiaci do 120 kg, prípadne viacero detí. Vak na sedenie ľahko prenesiete do ktorejkoľvek izby, v ktorej je aktuálne žiadaný.
Náš tip
Niektoré sedacie vaky majú tvar pohovky, kresla alebo relaxačného ležadla. Najmenších môžu osloviť zvieracie motívy.

Detské taburetky

Taburety a stoličky bez opierky sú ideálnym doplnkom na príležitostné sedenie v detskej izbe. Zvyčajne majú čalúnenú sedaciu časť, ľahko sa presúvajú a sú nízke, takže ani opticky miestnosť príliš nezaplnia. Môžu vytvoriť aj šikovný tandem s kreslom alebo pohovkou, pričom budú fungovať ako podnožka pod nohy či drobná stolička pre návštevy. Vybrané modely poslúžia nielen prakticky, ale aj ako hravá dekorácia detskej izby.

Náš tip 

Do malej detskej izby môžete kúpiť taburety s úložným priestorom, v ktorých nájdu miesto hračky, knihy, časopisy či rôzne drobnosti. Alternatívou môžu byť truhlice s čalúneným vekom.

Skladacie matrace

Vzhľadom na to, že deti sa s obľubou hrávajú na podlahe, praktickým doplnkom k sedaciemu nábytku môže byť aj skladací matrac, ktorý pri sedení prináša pohodlie a navyše zabezpečí, že deti „od podlahy“ neprechladnú. Na sedenie môže dobre poslúžiť aj v zloženej forme. Výhodou je, že nemusia byť stále vyložené, vytiahnete ich zo skrine či z perináka vtedy, keď sú potrebné.

 

Sedacie vankúše

Najjednoduchším a najrýchlejším riešením sedenia pre deti a mládež sú sedacie vankúše, ktoré možno položiť na dlážku. Najmenším poslúžia aj pri detských hrách. Môžu farebne ladiť s kobercom alebo dopĺňať dekoračné vankúšiky na sedačke a posteli. V prípade potreby ich vaše deti rýchlo schovajú do skrine alebo vrátia na pohovku.

Detské sedenie pre najmenších

Okrem vyššie zmienených typov sedenia možno v detskej izbe využiť na hru aj štandardnú zostavu detských stoličiek a stolíka. Keďže deti rady imitujú svojich rodičov, vďaka takémuto nábytku môžu pestovať svoju predstavivosť a napodobňovať dospelých, servírovať bábikám kávu s koláčikom, pozývať k sebe na návštevu plyšové zvieratká alebo si pri šálke čaju podrkotať s kamarátkou zo škôlky. Blízko k posedeniu môžete umiestniť malý detský regál, úložnú truhlicu či box, vďaka ktorým budú mať deti poruke všetko potrebné na obľúbenú hru, kreslenie atď.
Pri výbere sedenia do detskej izby myslite v prvom rade na pohodlie svojich detí. Rovnako sa však pýtajte na ich názor, hlavne tých starších. Je to ich kráľovstvo, preto je dôležité, aby sa v ňom cítili dobre.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…