Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Detská izba: Na čo myslieť pri zariaďovaní

Detská izba: Na čo myslieť pri zariaďovaní

09. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Detská izba je pre našich najmenších najpodstatnejšou miestnosťou v dome. Je to ich útočisko, kde sa hrajú, učia aj oddychujú. Mala by byť teda komfortná, harmonická, ale aj praktická. Ako zariadiť detskú izbu, aby dobre a dlho slúžila svojmu účelu a aby sa v nej dieťa cítilo príjemne? Prinášame vám niekoľko užitočných tipov.

Pri výbere nábytku myslite na budúcnosť

Nákup nábytku sa radí medzi dlhodobejšie investície, preto k zariaďovaniu detskej izby pristupujte s rozvahou. Namiesto tematického nábytku, pre ktorý sa vaše dieťa určite nadchne, ale čoskoro ho omrzí, vyberajte nadčasové kúsky, ktoré s vašou ratolesťou porastú. Myslite na to najmä pri výbere základných nábytkových kusov, ako sú šatníková skriňa a posteľ, prípadne aj komoda. Ak je izba malá a potrebujete dobre využiť každý centimeter priestoru, vyberte posteľ s úložným miestom alebo aj s prístelkou, ktorá poslúži na príležitostné prespanie návštev vašich ratolestí. Odporúčame siahať po posteliach s odnímateľným matracom, ktorý podľa potreby kedykoľvek vymeníte za nový.
 
K dôležitým kusom nábytku v detskej izbe patrí aj písací stôl. Na výber máte zo štandardných modelov, no dobrou voľbou bude aj tzv. rastúci stôl. Takéto stoly majú nastaviteľnú výšku, niekedy aj sklon pracovnej dosky a veľkosť pracovnej plochy. Súčasťou stola môže byť aj stojan na monitor, ktorý zaistí jeho umiestnenie v adekvátnej výške a bude mať vplyv na správne držanie tela pri sedení.
Tip pre vás

Praktickým doplnkovým nábytkom do detskej izby je regál na hračky. Svojimi rozmermi zabezpečuje, že dieťa na všetko poľahky dočiahne a zároveň má obľúbené veci na jednom mieste. Keď sa dohrá, je ľahké všetko zase upratať.

Funkčné zóny sú v detskej izbe dôležité

Pri výbave detskej izby pamätajte na vymedzenie základných zón. Detská izbička by mala mať tri hlavné časti – na hranie, na spanie a na učenie. Pokiaľ izba nedisponuje dostatočným priestorom, riešením môže byť poschodová posteľ, pod ktorou sa nachádza pracovný kútik alebo úložné miesto. Z hľadiska bezpečnosti nedávajte posteľ, stôl, kreslo alebo gauč pod okno, deťom by ste ho tým nechtiac sprístupnili.
Tip pre vás: Závesy

Dobrý spánok je pre zdravý vývoj dieťaťa nesmierne dôležitý. Na okná do detskej izby zabezpečte
závesy alebo zatemňovacie rolety, vďaka ktorým sa jednoducho postaráte o potrebnú tmu aj počas dňa.

Neutrálny základ, pestré doplnky

Deti majú rady farby, ale príliš farebná a pestrá izba by na ne mohla pôsobiť rušivo. Základné vybavenie izby by malo byť jednoduché a neutrálne, ladené do teplých a svetlejších tónov. Odporúčame riadiť sa pravidlom „čím menšia izba, tým svetlejšie steny a nábytok“. Ak chcete, aby dokonale ladil, odporúčame vyberať z detských nábytkových programov, ktoré obsahujú všetko potrebné zariadenie. Obľúbené farby sú biela, sivá alebo hnedá. Pestré farby dostanete do izby výmaľbou stien a doplnkami, ktoré sa dajú veľmi ľahko vymeniť, vďaka čomu môže miestnosť pôsobiť stále inak. Hravosť nechajte na dieťati, izbu rozžiari svojimi výtvormi a rôznymi hračkami. Na čo by ste mali pamätať pri zariaďovaní detskej izby, ktorá bude vyhovovať vášmu dieťaťu aj v ďalších rokoch, sme sa venovali v samostatnom článku.
Doplnky môžu mať charakter dekorácií – napríklad môže ísť o rôzne plagáty, hodiny, girlandy –, ale aj užitočného nábytku a vybavenia s detskými motívmi. Tu možno spomenúť napríklad police, úložné boxy, stoličku k písaciemu stolu, sedacie vaky či posteľnú bielizeň a dekoračné vankúšiky.

Správne materiály

Dieťa je v kontakte s nábytkom a s povrchmi v byte omnoho častejšie ako dospelý, preto má výber materiálov veľký vplyv na to, ako sa bude vo svojom kráľovstve cítiť. Materiály v detskej izbe by mali byť predovšetkým zdravotne neškodné, odolné a ľahko udržiavateľné. Veľmi dobrým príkladom je koberec. Často ho vidíme v detských izbách, ale popravde by tam nemal vôbec byť. V kobercoch sa drží veľké množstvo prachu a roztočov, čiže pre deti lezúce po štyroch to rozhodne nie je to pravé orechové. Preto je lepšie do detskej izby zvoliť plávajúcu, vinylovú či drevenú podlahu, ktorá nechladí, no zároveň sa ľahko udržiava.
 
Prípadne treba siahnuť po penových podložkách či detských kobercoch s nízkym vlasom a z materiálov, ktoré sú nenáročné na údržbu. Aj tieto textilné doplnky možno dostať v hravých detských motívoch, často dokonca nabádajú k nejakej hre, ako napríklad skákací panák alebo cestné putovanie na obľúbenom detskom koberci cesta.
Pozor!

Zabezpečte, aby sa koberec na podlahe nešmýkal, nech nedôjde k zbytočnému zraneniu. Voľte koberec s protišmykovou úpravou, prípadne môžu pomôcť aj protišmykové podložky.

Kvalitné osvetlenie by nemalo chýbať

Na kvalitných svietidlách v detskej izbe nešetrite. Zabezpečíte nimi, že deti si počas hrania či učenia šetria oči. Navyše svetlo pomôže s vymedzením jednotlivých zón izby. Deti obľubujú aj doplnkové nočné svetlo, ktoré im dodáva pocit bezpečia. Na to skvele poslúžia rôzne svetelné reťaze a dekorácie, ktoré umiestnite v blízkosti postele. Siahnuť môžete aj po rôznych hravých stolných vyhotoveniach, ktoré do detskej izby skvelo zapadnú.

Zhrnutie:

Očami detí

Bezpečie a komfort – o to ide v každej detskej izbičke. Vypočujte si však aj myšlienky a názory dieťaťa a skúste ich skĺbiť s vašimi predstavami. Detský pohľad na zariadenie izby je obyčajne veľmi odlišný od toho dospeláckeho, avšak v izbe sa musia cítiť dobre predovšetkým deti. Preto tam, kde sa dá urobiť kompromis, je vhodné vyjsť im v ústrety a dopriať im pri skrášľovaní ich životného priestoru trocha slobody. Pre rodičov, ktorí hľadajú nové nápady na vytvorenie prostredia, ktoré podporuje radosť, učenie a fantáziu ich detí, máme pripravených päť unikátnych dizajnových konceptov.
A ako je to s vybavením izby pre tých najmenších? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom, určite patrí aj dětská postieľka a prebaľovací pult. Čo by ste o nich mali vedieť? To sa dočítate v ďalšom článku magazínu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…