Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Detská izba: Na čo myslieť pri zariaďovaní

Detská izba: Na čo myslieť pri zariaďovaní

02. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Detská izba je najpodstatnejšou miestnosťou v dome pre našich najmenších. Je to ich útočisko, kde sa hrajú, učia aj oddychujú. Ak na zariadenie detskej izby nie sú pozvaní architekti alebo dizajnéri, obvykle túto neľahkú úlohu preberajú rodičia, ktorí hľadajú inšpiráciu najčastejšie v katalógoch, obchodných domoch alebo na internete. Preto sme sa rozhodli spísať pár tipov, ktoré vám túto úlohu určite uľahčia a detská izba bude obsahovať všetko, čo má, pričom každý centimeter bude naplno využitý a funkčný.

MYSLITE NA BUDÚCNOSŤ

Nákup nábytku sa radí medzi dlhodobejšie investície, preto k zariaďovaniu detskej izby pristupujte s rozvahou. Miesto tematického nábytku, pre ktorý sa vaše dieťa určite nadchne, ale čoskoro ho omrzí, vyberajte nadčasové kúsky, ktoré s vašou ratolesťou porastú. Krásne police poslúžia najskôr na hračky a neskôr v budúcnosti na knihy.

Na oblečenie a iné potreby sú určené veľké skrine a komody. Obľube sa tešia tiež úložné boxy, ktoré na ukrytie všemožných pokladov poslúžia aj dieťaťu, aj tínedžerovi.

Detská izba: Na čo myslieť pri zariaďovaní
Rastúci detský stôl MARIANA
K dôležitým kusom nábytku v detskej izbe patrí posteľ a písací stôl. Aby ste ich nemuseli obmieňať vždy, keď dieťa trochu vyrastie, vyberajte nábytok, ktorý bude zodpovedať jeho veku a potrebám aj o pár rokov. Dobrým príkladom sú rastúce stoly. Tie majú nastaviteľnú výšku, niekedy tiež sklon pracovnej dosky a veľkosť pracovnej plochy. Súčasťou stola môže byť aj stojan na monitor, ktorý zaistí jeho umiestnenie v adekvátnej výške a bude mať vplyv na správne držanie tela pri sedení.

FUNKČNÉ ZÓNY SÚ V DETSKEJ IZBE DÔLEŽITÉ

Pri výbave detskej izby pamätajte na vymedzenie základných zón. Detská izbička by mala mať tri hlavné časti – na hranie, na spanie a na učenie. Pokiaľ izba nedisponuje dostatočným priestorom, riešením môže byť poschodová posteľ, pod ktorou sa nachádza pracovný kútik. Z hľadiska bezpečnosti nedávajte posteľ, stôl, kreslo alebo gauč pod okno, deťom by ste ho tak nechtiac sprístupnili.
Poschodová posteľ so skriňou TUNIO

VOĽTE NEUTRÁLNE ODTIENE

Program YOOP
Deti majú rady farby, ale príliš farebná a pestrá izba by na ne mohla pôsobiť rušivo. Základné vybavenie izby by malo byť jednoduché a neutrálne, ladené do teplých svetlejších tónov. Odporúčame sa riadiť pravidlom: čím menšia izba, tým svetlejšie steny a nábytok. Preto odporúčame vymaľovať izbu v neutrálnych odtieňoch a nábytok voliť v nenápadných. Obľúbené farby sú biela, šedá alebo hnedá. Pestré farby dostanete do izby doplnkami, ktoré sa dajú veľmi ľahko vymeniť,  vďaka čomu môže miestnosť pôsobiť stále inak. Hravosť nechajte na dieťati, izbu rozžiari svojimi výtvormi a rôznymi hračkami.

VŠETKO JE O MATERIÁLOCH

Dieťa je v kontakte s nábytkom a s povrchmi v byte omnoho častejšie ako dospelý, preto má výber materiálov veľký vplyv na to, ako sa bude vo svojom kráľovstve cítiť. Materiály v detskej izbe by mali byť predovšetkým zdravotne nezávadné, odolné a ľahko udržiavateľné. Veľmi dobrým príkladom je koberec. Často ho vidíme v detských izbách, ale popravde by tam nemal vôbec byť. V kobercoch sa drží veľké množstvo prachu a roztočov, čiže pre deti lezúce po štyroch to rozhodne nie je to pravé orechové. Preto je lepšie do detskej izby zvoliť plávajúcu, vinylovú či drevenú podlahu, ktorá nechladí, no zároveň sa ľahko udržiava od nečistôt. Prípadne treba siahnuť po penových podložkách či kobercoch s nízkym vlasom a z materiálov, ktoré sú nenáročné na ošetrovanie.
Detská izba: Na čo myslieť pri zariaďovaní

KVALITNÉ OSVETLENIE BY NEMALO CHÝBAŤ

Na kvalitných žiarovkách v detskej izbe nešetrite. Zabezpečíte nimi to, aby si deti počas hrania či učenia šetrili oči. Svetlo tiež pomôže s vymedzením jednotlivých zón izby. Deti obľubujú aj doplnkové nočné svetlo, ktoré im dodáva pocit bezpečia. Na to skvele poslúžia rôzne svetelné reťaze a dekorácie, ktoré umiestnite v blízkosti postele.

OČAMI DETÍ

Bezpečie a komfort – o to ide v každej detskej izbičke. Vypočujte si ale taktiež myšlienky a názory vašej ratolesti a skúste ich skĺbiť s vašimi predstavami. Detský pohľad na zariadenie izby je obyčajne veľmi odlišný od toho „dospeláckeho“, avšak v izbe sa musia cítiť dobre predovšetkým deti, nie ich rodičia. Vždy predsa chceme pre nich len to najlepšie a to by malo platiť aj pri zariaďovaní ich izby. Preto tam, kde sa dá urobiť kompromis, je vhodné vyjsť deťom v ústrety a nechať im trocha slobody pri skrášľovaní ich životného priestoru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Praktická a harmonická predsieň

Predsieň je vstupná brána do našich domovov. Vypovedá o charaktere obyvateľov, ako aj celého interiéru. Mala by byť zariadená čo najpraktickejšie, no zároveň štýlovo…

Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

Rohová sedačka v tvare písmena L alebo U je snom mnohých majiteľov bytov alebo domov. Má viacero výhod, nie je však ideálnym riešením do každého priestoru. Čo by ste…