Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

24. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže zvýšiť topper. Čo to vlastne je a na čo sa používa?
Ide vlastne o doplnkový matrac, ktorý vďaka výške 3 až 10 cm zvyšuje polohu lôžka, ale takisto chráni základný matrac pred znečistením aj mechanickým poškodením. Zároveň zlepšuje vlastnosti postele, napríklad zmäkčí príliš tvrdý matrac.

Vrchný matrac ako podložka

Užšie „krycie matrace“ fungujú ako podložky a dajú sa využívať na prekrytie lôžka, ale aj samostatne, napríklad ako relaxačné či cvičebné pomôcky. Hrubšie toppery sú vyplnené jadrom. V prípade, že nemáte ideálny matrac a neplánujete kúpu nového, môžete isté nevýhody vášho aktuálneho lôžka vyvážiť práve takýmto krycím matracom. Topper na matrac zvyšuje komfort počas spánku.
Vrchný matrac NIGEL dodáva spánku vysoký komfort. Zdroj: Sconto

Topper pre lepší spánok

Výber toppera závisí od toho, akú veľkosť potrebujete a aké vlastnosti od neho očakávate. Vrchné krycie matrace z pamäťovej peny majú ortopedický charakter, dokonale sa prispôsobia krivkám tela, takže prinesú úľavu ľuďom, ktorí trpia bolesťami chrbta, bedier a kĺbov. Ich výhodou je aj to, že menia svoju tvrdosť podľa teploty a tlaku, ktoré telo vyvíja.
 
Krycie matrace zo studenej HR peny sú maximálne priedušné, tvarovo stále a elastické. Niektoré toppery, napríklad modely vyrobené z PUR peny, môžu byť doplnené masážnymi výstupkami, vďaka ktorým sa vaše svalstvo uvoľní a zrelaxuje. Krycie matrace môžu obsahovať aj špeciálnu gélovú penu, ktorá vás bude počas spánku príjemne chladiť.
Vrchný krycí matrac Latex Medium Punto s antibakteriálnym vzdušným jadrom. Zdroj: Sconto
Náš tip
Ak nechcete mať pocit chladu alebo sa v posteli potiť, uprednostňujte matrace potiahnuté džersejovou pleteninou. Poťah môže pozostávať aj z vrstvy dutých vláken, ktoré vytvárajú tzv. klimatizačnú vrstvu, takže sa starajú o optimálnu termoreguláciu ľudského tela. Vynikajúcu priedušnosť zároveň ocenia alergici.

Komfort pre hostí

Topper sa obvykle používa na kontinentálnych posteliach či pri modeloch typu boxspring. Niektoré druhy však môžete položiť aj na bežné postele, resp. matrace. Dokonca vám môžu poslúžiť ako vrchný krycí matrac rozkladacej postele pre hostí, čím z menej pohodlného príležitostného miesta na spanie vytvoríte komfortné lôžko. Rozkladacie pohovky môžu mať totiž početné nerovnosti a priehlbiny práve v ohýbaných častiach. Topper dokáže tieto nedostatky pekne vyvážiť.
Krycí matrac Topper HR dostupný v piatich rôznych veľkostiach. Zdroj: Sconto
Náš tip
Veľký topper pomôže aj s problémovým predelom manželskej postele, na ktorej partneri využívajú dva samostatné matrace.

Hygiena je základ

Z hygienického hľadiska uprednostňujte toppery so snímateľným poťahom, ktorý ľahko vyzlečiete a vyperiete na 60 °C. Aby ste zachovali prirodzené vlastnosti krycieho matraca čo najdlhšie, každý mesiac ho na posteli otočte. Vymeniť za nový by ste ho mali zhruba každých päť rokov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…