Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Typy susedov

Typy susedov

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Rodinu a susedov si nevyberáme. Niekedy chvalabohu, inokedy žiaľbohu, no v každom prípade sa musíme naučiť vyťažiť z toho čo najviac. Dobrou správou je, že aj susedia, ktorí boli neznámymi tvárami na chodbe či na ulici, sa môžu stať našimi celoživotnými priateľmi a v niektorých prípadoch sú nám dokonca priam bližší než rodina.
Ako každý vzťah, aj tie susedské treba budovať a snažiť sa o to, aby sme nielen my mali dobrých susedov, ale predovšetkým, aby sme aj my sami boli tými susedmi, s ktorými by sa každý chcel deliť o múry svojho bytu alebo hranice svojej záhrady. Aké typy susedov okolo seba máme a ako sa snažiť o to, aby sme patrili k tým vysnívaným? 

1. Sídliskové a dedinské FBI

Do tejto skupiny patria zväčša ľudia, ktorí sa enormne zaujímajú o to, čo sa deje u druhých ľudí. Spoza záclonky sledujú každý váš krok a majú presný prehľad o tom, kedy kto kam odišiel, kedy kto prišiel a kto s kým bol. Najčastejšie sú to ľudia, ktorí sú drvivú väčšinu času doma a nevedia si nájsť inú činnosť. Je to otravné, vieme. Ale skúste sa na to pozrieť z druhej strany – čo ak sú len opustení alebo sa cítia nevyužití? Vo väčšine prípadov sú to dôchodcovia. Skúste sa im pozdraviť a navrhnúť im nejakú zaujímavú aktivitu, napríklad kúpu psíka alebo vybudovanie malého záhona okolo paneláka. Možno docielite, že ich dni budú opäť naplnené a oni s radosťou prestanú sledovať každý pohyb na ulici či vo vchode. Poznáme aj prípady, keď sa mladá rodina s malými deťmi spriatelila so seniormi v bytovom dome a tí im plnohodnotne nahradili dedka či babku – obe strany boli takto šťastné a spokojné.

2. Talianska rodina

Taniere lietajú jedna radosť, pánty na dverách už držia len na vlásku a ich rodinné problémy dopodrobna pozná každý blízky sused. Talianska rodinka je taká domácnosť, z ktorej aspoň každý druhý deň počuť hlasné hádky. Ak máte takýchto susedov, minimálne cez deň máte o zábavu postarané. Možno im treba taktne naznačiť, že v bytovke alebo na ulici nebývajú sami. Niekedy sa oplatí investovať aj do akustickej izolácie. Situácia sa zvykne zlepšiť po tom, ako deti vyletia z hniezda. No v každom prípade – prajeme pevné nervy.

Typy susedov

3. Záhradník

Spätosť s prírodou sa nevytratila ani v bytových blokoch. Ak bývate v dome, starostlivosť o pozemok je samozrejmosťou – bez ohľadu na to, či na ňom máte len trávnatý koberec alebo tri druhy stromov, päť druhov zeleniny, päť druhov ovocia a desať druhov byliniek. Záhradkára, ktorý sa ocitol v byte, však spoznáte ihneď. Parapety sa ohýbajú pod váhou nádherne udržiavaných kvetov či byliniek a jeho balkón vyzerá ako malá džungľa. Od tohto suseda zvyčajne získate výborné rady a tipy, ako sa starať o rôzne druhy rastlín, a ak sa skamarátite, občas sa vám možno ujde čerstvá mäta, bazalka či domáce paradajky, alebo jahody.

4. Študenti a partie kamarátov

Kto nebýval v jednej bytovke so študentmi, prípadne s mladou partiou kamarátov v jednom byte, nevie, čo si predstaviť pod pojmom „privát“. Časté párty, ktoré trvajú aj do rána, neustále sa chichotajúce návštevy na schodoch, fľaše od alkoholu a ohorky často pohádzané pod oknami a neraz aj 10 až 15 ľudí súčasne v jednom troj- či štvorizbovom byte. Treba však spravodlivo dodať, že počas skúškového obdobia sa študentský privát mení na tichý kláštor, v ktorom prebieha predovšetkým usilovné štúdium podporené litrami kávy a energetických nápojov. A rovnako treba dodať aj to, že nie všetci študenti a skupinky mladých ľudí bývajúcich v jednom byte zvyknú byť hlučné. S niektorými sa stačí zoznámiť a ktovie, možno vás pozvú z času na čas k sebe a omladnete aj o dvadsať rokov. Prípadne sa medzi nimi nájde ochotný babysitter, ktorý vám v prípade núdze rád postráži dieťa.

Typy susedov

5. U nás taká obyčaj...

... všetko si požičaj. Áno, presne viete, ktorí to sú. Tí, čo idú robiť koláč a postupne si prídu požičať múku, vajíčka, kilo orechov či prášok do pečiva. Požičiavať veci v rámci dobrých susedských vzťahov je, pravdaže, veľmi šľachetná a prospešná činnosť. Nie každý musí vlastniť uhlovú brúsku či tepovač na sedačku. No dobrým zvykom je tieto veci v neporušenom stave a rozumnom čase vrátiť a ideálne k nim pribaliť aj spomínaný koláčik či fľašku vínka. 

Rôznych typov susedov je veľké množstvo a asi by sa nedalo opísať každého jedného z nich. Každý človek je niečím špecifický a na dobré spolunažívanie niekedy treba trpezlivosť, veľkú dávku diplomacie i dobré komunikačné schopnosti. Nažívať so susedmi v mieri a často aj v priateľstve však vôbec nie je také ťažké, ako sa niekedy zdá. Čo môžete urobiť vy, aby ste prispeli k všeobecnej susedskej pohode a posunuli sa na pomyselnom rebríčku vysnívaných susedov čo najvyššie?

ZÁSADY DOBRÉHO SUSEDA

Buďte ohľaduplní. Či už sa to týka hlučnosti, produkovania rôznych aróm, alebo umiestňovania vášho majetku pred vlastné aj pred pivničné dvere. Predstavte si, ako by ste sa cítili vy v koži suseda, a snažte sa brať ohľad v čo najväčšej možnej miere. Ohľaduplnosť platí aj vo sfére súkromia. Nestarajte sa prehnane do súkromia susedov, aj keď je to často lákavé. Zachovajte si svoju česť a buďte dôveryhodnými ľuďmi. Týmto spôsobom možno nadviažete naozaj priateľské vzťahy s okolitými obyvateľmi, lebo budú vedieť, že vám môžu dôverovať.
Typy susedov

Parkujte s rozumom. Výrazným problémom mnohých miest a sídlisk je parkovanie. Ak nemáte vymedzené parkovacie miesta, snažte sa zaparkovať tak, aby ste skutočne zaberali len jedno miesto a umožnili tak zaparkovať aj svojim susedom.

Upratujte po svojich domácich miláčikoch. Áno, mať rád psy a mačky, na tom nie je nič zlé, avšak ak s nimi bývate v paneláku, je potrebné postarať sa o to, aby neboli na príťaž ostatným susedom. Nikto nechce stúpiť do nevoňavej mláčky či kôpky, ktorú ste po svojich miláčikoch neodpratali, ani riešiť blatové odtlačky labiek vo vestibule, pretože ste sa opäť boli prejsť za dažďa v parku.  

Pamätajte si tváre a mená. Zvyčajne sa po nasťahovaní skôr či neskôr stretnete, minimálne v spoločných priestoroch, s niektorými susedmi. Nebojte sa pozdraviť, predstaviť a prehodiť pár priateľských slov. Určite tým urobíte správny krok k dobrým vzťahom.

Buďte ľudskí. Býva vo vašom susedstve čerstvá mamička, ktorá si nevie rady s chorým dieťatkom a to v noci opakovane plače? Skúste situáciu dočasne vyriešiť štupľami do uší, nevolajte hneď políciu. Verte, že ani jej to nie je príjemné a takmer určite sa cíti hrozne. Ak máte deti a tiež ste si prešli podobnými situáciami, možno aj uvíta vaše dobre mienené a citlivo podané rady, čo robiť v takejto situácii. S pochopením je vhodné brať aj malých „hudobníkov“. Flauta, husle, klavír... Na žiadnom z hudobných nástrojov sa, žiaľ, nenaučíte hrať tak, že sa naň budete len pozerať. Ak sa dá, dohodnite sa so susedmi na takom čase cvičenia, ktorý bude pre vás aj pre nich čo najvyhovujúcejší.

Typy susedov

Pomáhajte. Vráti sa vám to – skôr či neskôr. Podržať dvere susedovi, ktorý je ovešaný nákupnými taškami, či pomôcť zniesť kočík unavenej susede vám skutočne neuberie veľa z času ani z energie. Tieto dobré skutky však môžu byť významným krokom smerom k lepším medziľudským vzťahom. A napokon, možno aj vy raz oceníte takúto drobnú pomoc.

Usmievajte sa a nebojte sa susedov pochváliť. Zamračených či napohľad nepríjemných ľudí stretávame takmer všade. Vidieť niekoho s úsmevom je pomaly raritou, a preto práve váš úsmev môže niekomu rozžiariť deň a vás okamžite postaviť do pozitívneho svetla. Veď si len spomeňte – koľkokrát sa aj vám zlepšila nálada, ak vás pozdravil niekto usmiaty alebo vám cudzí človek dal nezištný kompliment? 

Na záver môžeme azda len dodať, že susedov si síce nevyberáme, no vyberáme si to, akým spôsobom k nim budeme pristupovať, a v konečnom dôsledku aj to, akým spôsobom ovplyvníme naše budúce vzťahy. Treba vždy myslieť na to, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva, a preto často naše napohľad jednoduché činy ako milý úsmev či podržanie dverí môžu mať až zázračný vplyv na budovanie pozitívnych a radosťou naplnených vzťahov s okolím.


 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…