Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Vkusné a nadčasové šatníky s otočnými dverami

Vkusné a nadčasové šatníky s otočnými dverami

05. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Šatníkové skrine s otočnými dverami patria k večnej klasike, ktorú aj napriek vzrastajúcej popularite vstavaných šatníkov a skríň s posuvnými dverami stále uprednostňujú mnohí ľudia.
Skrine s otočnými dverami sú prirodzenou voľbou najmä v miestnostiach, ktoré sú zariadené vo vidieckom alebo historizujúcom štýle. Niektorým sa dokonca zdajú sympatickejšie aj z hľadiska manipulácie, pretože dvere jednoducho radšej otvárajú k sebe, než posúvajú. Výhodné sú tiež v tom, že môžete využiť aj ich vnútornú stranu, a to pre rôzne háčiky a vreckové organizéry na uloženie papúč, šatiek, kravát či iných doplnkov.

ÚZKU ČI ŠIROKÚ?


Z hľadiska šírky máte – podobne ako v prípade skríň s posuvnými dverami – na výber od najužších až po veľkorysé široké modely. Šatníkové skrine môžu mať párny i nepárny počet segmentov, obyčajne ide o jedno- až päťdverové skrine. V závislosti od modelu potom môžete vedľa seba postaviť aj viacero skríň, čím získate toľko segmentov, koľko potrebujete. Pamätajte na to, že vďaka členeniu vyniknú v šatníkoch s otočnými dverami ich vertikálne línie, strop spálne či inej miestnosti tak opticky zvýšia.
Šatníková skriňa CASE 3729

DÔLEŽITÉ DETAILY

Šatníky s otočnými dverami môžu byť doplnené mnohými detailmi. Ráz šatníka podčiarknu úchytky, ktoré sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. Môžu byť ornamentálne, ale aj minimalistické, zvislé i pozdĺžne, masívne i subtílne, krátke či na šírku celého jedného dielu skrine, prípadne drevené alebo antikorové.
Šatníková skriňa GENUA

 

Bez úchytiek

Ak ste zástancami minimalizmu, určite vás poteší, že niektoré modely šatníkov s otočnými dverami využívajú moderný spôsob dotykového otvárania bez úchytiek.

Niektoré modely šatníkov bývajú na prednej ploche vybavené dekoratívnymi rámovými lištami či pilastrami (výstupkami). Skrine sú doplnené aj štýlovými nožičkami, ktoré pekne dotvárajú ich celkový vzhľad. Obľúbené sú aj typy s modernými rovnými líniami a klasickým profilovaním materiálu, ktoré pôsobia romanticky.
Šatníková skriňa MARACANA

Príjemným a praktickým prvkom je aj zabudované zrkadlo či drevený dekor, napríklad povrch imitujúci biele alebo naplavené drevo – podľa toho, či máte radšej jemnejší škandinávsky štýl alebo surovší industriál. Predné steny dverí môžu mať i potlač s pestrými motívmi či zdobenými tabuľami, čo využijete najmä v detských izbách.

Skrine s otočnými dverami môžu byť dokonca kombinované s posuvnými dverami. Vybrané modely skríň možno prispôsobiť aj individuálnym požiadavkám a obohatiť ich vnútorný systém o police, zásuvky, komody či iné zásuvkové elementy.
Vkusné a nadčasové šatníky s otočnými dverami
Šatníková skriňa KOLDING

 

Náš tip

Ak máte otočné dvere so zrkadlami, ktoré sa otvárajú k sebe, vznikne optický efekt, aký vídate aj v skúšobných kabínkach predajní s oblečením – v lomenom obraze sa môžete vidieť zboku či zozadu, vďaka čomu pohodlne preskúmate svoj outfit zo všetkých strán.

MYSLITE NA DOSTATOK MIESTA

Istou prekážkou môže byť fakt, že na šatníkovú skriňu budete potrebovať viac priestoru, v praxi preto musíte počítať s väčšou vzdialenosťou medzi skriňou a ďalším kusom nábytku, trebárs medzi šatníkom a posteľou. Dvierka sa totiž otvárajú pod uhlom 90 stupňov, a tak logicky vystúpia do priestoru. Pri vymeriavaní miestnosti si teda vždy spočítajte šírku dvierok skrine a pripočítajte k nej priestor nevyhnutný na pohodlné otváranie aj bezproblémový pohyb pred skriňou, čiže minimálne ďalších 50 – 60 cm.

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…