Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

30. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Jednolôžkové postele sú zvyčajne súčasťou detských a študentských izieb, využitie však nájdu aj v hosťovských izbách, pracovniach či menších bytoch, ktoré obývajú slobodní ľudia. Vyberať si môžete spomedzi niekoľkých druhov, najprv je však dobré ujasniť si svoje priority.

Ak hovoríme o jednolôžkových posteliach, máme na mysli postele so šírkou 80 až 100 cm. Priestrannejšie modely môžu byť široké aj 120 cm, dokážu teda príležitostne poslúžiť aj dvom útlejším osobám. Ak máte v izbe k dispozícii dostatok miesta a uprednostňujete veľa priestoru na spanie, takýto väčší model môže byť pre vás ideálnou voľbou.

Pri výbere jednolôžkovej postele myslite na jej zladenie so zvyškom nábytku v izbe, ako aj na jej umiestnenie. Môžete ju situovať do priestoru, čiže ako manželskú posteľ prístupnú z obidvoch strán. Stane sa tak dominantným prvkom miestnosti. Jednolôžkové postele, najmä váľandy, však pomerne často nachádzajú svoje miesto pri stene. Pôsobia útulnejšie a bezpečnejšie, čo oceňujú hlavne deti.

Tip: Posteľ zo zostavy

Najjednoduchšou cestou pri zariaďovaní je vybrať si model, ktorý je súčasťou kompletnej nábytkovej zostavy, napríklad pre detské izby. Jednotlivé kúsky navzájom ladia, takže aj posteľ bude v takejto izbe pôsobiť harmonicky.

Posteľ v úlohe sedačky

Využitie jednolôžkovej postele nemusí byť také obmedzené, ako by sa dalo čakať. Aj obyčajná váľanda prisunutá k stene sa môže za pomoci väčších vankúšov zmeniť na pohodlnú sedačku. Variabilné využitie nájde uplatnenie napríklad v malých garsónkach pre „single“ ľudí. Sem sa mimoriadne hodia aj váľandy, ktoré sú rovno dizajnovo riešené ako imitácia sedačky. Niektoré modely sú vhodné na každodenné spanie, iné len na príležitostné.
Široké možnosti ponúkajú aj jednolôžkové postele s čelom, ktoré ich môže lemovať v záhlaví a pri nohách, prípadne po celej šírke, ale aj z dvoch či troch strán. Takéto lemovanie vytvorí perfektnú oporu pre chrbát. Navyše tak chránite omietku na stene pred ošúchaním. V prípade potreby môžete posteľ s pekne tvarovaným čelom situovať aj doprostred miestnosti a využiť ju ako deliaci prvok.
Tip: Posteľ s vankúšmi

Niektoré postele sú dodávané aj s dekoračnými vankúšmi, ktoré sú zvyčajne pevnejšie a väčšie než klasické textilné vankúše. Ak vám vyhovuje model, ale samotné doplnky by ste radšej vymenili, neexistuje ľahšia cesta – na vankúše si stačí zaobstarať alebo ušiť obliečky vo vyhovujúcich rozmeroch s motívom či farbou, ktoré sa vám páčia.

Materiál je dôležitý

Pred kúpou postele sa zamyslite nad tým, ako často ju budete používať. V detskej izbe alebo garsónke, kde posteľ neraz supluje aj pohovku, budete zrejme potrebovať maximálne odolný kúsok. Veľmi obľúbené sú najmä jednolôžkové postele z masívu či drevených materiálov, keďže sú pevné, stabilné a znesú aj dlhodobú záťaž. Čalúnené postele sa hodia do detských izieb, pretože sa postarajú o potrebné pohodlie počas spánku, ale aj pri hraní. Ich mäkké hrany zároveň poskytujú najmenším potrebnú ochranu pred úrazom. Kovové postele sú skôr elegantným doplnkom izby, napríklad hosťovskej. Ich rám býva subtílnejší a jemnejší, takže by ste ich nemali priveľmi zaťažovať, respektíve ich nosnosť môže byť nižšia ako pri drevených či čalúnených modeloch.

Aký pán, taký posteľný rám

Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vyhotovenie posteľného rámu. Majte na pamäti, že masívny, robustný model s úložným priestorom je ďalší relatívne „ťažký“ kúsok v miestnosti. Výhodou však bude jeho pevnosť a trvácnosť. Model s tenkým rámom na nožičkách zasa pôsobí moderne a vzdušne a je praktický aj z hľadiska upratovania, pretože sa podeň ľahko dostane vysávač. Na druhej strane vám neposkytne prípadný úložný priestor.

Dôležitou súčasťou rámu je aj samotné čelo. Vo všeobecnosti platí, že čelami disponujú najmä veľké dvojlôžkové postele, na trhu však nájdete aj štýlové jednolôžkové alternatívy, ktoré sa pýšia prepracovanou záhlavnou časťou. Modely s robustným čelom odporúčame zvoliť do miestnosti, ktorá je vzdušná a posteľ ju príliš nezaplní. Vo všeobecnosti je však čelo dobrou alternatívou, keďže chráni hlavu pred chladom od steny a zároveň stenu pred ošúchaním.

Veľká miera fantázie výrobcov sa ukazuje aj pri jednolôžkových posteliach pre deti. V obchodoch nájdete rôzne hravé modely, napríklad posteľ v tvare domčeka.

Jednolôžkové postele s úložným priestorom či doplnkovým lôžkom

Okrem variabilného využitia ponúkajú jednolôžkové postele rôzne doplnkové funkcie, ktoré oceníte najmä v malých interiéroch. Vyhľadávané sú najmä skryté úložné priestory, ktoré sa môžu nachádzať v zásuvkách pod matracom alebo v drevenom ráme pod výklopným roštom.

V prípade zásuviek sa ubezpečte, že pri vysúvaní im nebude nič stáť v ceste, napríklad hrubý koberec. Zásuvka býva jedna alebo sa používa viacero menších zásuviek – tu si treba rozmyslieť, čo chcete do úložného priestoru pod posteľou ukladať, a podľa toho voliť vyhotovenie úložného priestoru. Výklopný rošt zasa vyžaduje dobrý a pohodlný prístup, aby sa s ním ľahko manipulovalo. Súčasťou rámu bývajú aj viditeľné úložné priestory, ktoré môžu plniť napríklad funkciu nočného stolíka či police, kam uložíte napríklad knihy alebo nejaké zberateľské predmety.
Ak očakávate častejšie návštevy, môžete si vybrať jednolôžkovú posteľ výsuvným lôžkom. Doplnkové lôžko sa vysúva z úložného priestoru pod matracom, najčastejšie za pomoci mechanizmu na kolieskach. Alternatívou je funkčná posteľ, na ktorej stačí vyklopiť hornú časť a rozbaliť ukryté lôžko, prípadne aj dvojlôžko pre ďalších nocľažníkov. Je dôležité, aby ste si ešte pred kúpou ozrejmili, na ktorú stranu sa má doplnkový priestor na spanie rozkladať. Samozrejme, existujú aj univerzálne modely, ktoré umožňujú rozloženie doprava aj doľava.
Náš tip:

Ak trpíte bolesťami chrbta či rôznymi problémami pohybového aparátu alebo si jednoducho potrpíte na väčšie pohodlie, môžete si zaobstarať polohovaciu váľandu. Súčasťou takejto postele je zabudovaný výklopný rošt s polohovaním hlavy a nôh.

Matrac či rošt samostatne

Jednolôžkové postele majú tri vyhotovenia. Jedným sú riešenia, ktoré obsahujú matrac aj rošt. Spravidla ide o najpraktickejšiu možnosť, ktorá vám dáva istotu, že všetko spolu sedí. Pri matracoch totiž platí, že podľa ich konštrukcie si treba vyberať aj typ roštu (pevný alebo lamelový), resp. naopak. Výber matraca môže byť teda pre neznalého komplikovaný a časovo náročný. Kúpa postele so zabudovaným roštom a s matracom má ešte jednu veľkú výhodu, ktorou je lepšia cena. Celok vás spravidla vyjde výhodnejšie.

Druhou alternatívou sú postele bez roštu a matraca s tým, že si ich musíte dokúpiť samostatne. Takýto nákup poskytuje výhodu v tom, že máte úplnú moc nad tým, aký model si volíte. Ak teda máte nejaké zdravotné problémy alebo špecifické potreby, lôžko tomu môžete plne prispôsobiť. Rovnako je výhodou, že keď sa matrac opotrebuje, môžete ho poľahky vymeniť za nový. Ešte predtým, ako si produkty kúpite, zistite presné rozmery postele, aby ste si nezaobstarali príliš veľký alebo, naopak, príliš malý matrac či rošt.

Tretím typom sú postele s roštom, no bez matraca. V tomto prípade treba pozerať na typ roštu a tomu prispôsobiť výber matraca.

V strede miestnosti aj pri stene

Výhodou jednolôžkovej postele je, že na rozdiel od masívnych dvojlôžkových nezaberá toľko miesta a v priestore s ňou môžete ľahko pracovať. Ak nie je miesta nazvyš, prisuňte ju k stene a vyplňte ňou inak prázdny roh. Keďže na nej spí len jedna osoba, to, že sa k nej bude dať pristúpiť len z jednej strany, nebude problém. Z druhej strany k nej prisuňte nočný stolík a vytvorte si peknú oázu pokoja.

Ak posteľ nechcete pri stene, umiestnite ju do priestoru. Takto sa z nej stane dominantný prvok, ktorý pritiahne pozornosť a bude pôsobiť oveľa masívnejšie. Toto riešenie je výborné pre väčšie miestnosti, v ktorých posteľ nebráni dobrému prístupu k okolitým skriniam ani pohodlnému pohybu v priestore.

Zopár rád na záver

Pri výbere jednolôžkovej postele myslite na to, že:
 
  • ak hlavnú časť postele tvorí drevo (či drevotrieska), malo by ladiť s povrchovou úpravou a odtieňom dreva na ostatnom nábytku v izbe;
  • posteľ si vyberajte s ohľadom na štýl ostatného zariadenia interiéru. Napríklad s provensalským nábytkom bude ladiť posteľ z masívu, ale aj romanticky pôsobiaca kovová posteľ s jemnými ornamentmi;
  • ak ide o čalúnenú posteľ, postupujte podobne ako pri výbere sedačky – farba, vzor či štruktúra textílie by mali podčiarknuť a dotvoriť celkový charakter miestnosti.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zaka…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …