Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Vyberáme si jednolôžkovú posteľ
Publikováno: 23. 09. 2020
Jednolôžkové postele sú zvyčajne súčasťou detských a študentských izieb, využitie však nájdu aj v hosťovských izbách, pracovniach či menších bytoch, ktoré obývajú slobodní ľudia. Vyberať si môžete spomedzi niekoľkých druhov, najprv je však dobré ujasniť si svoje priority.

Ak hovoríme o jednolôžkových posteliach, máme na mysli postele so šírkou 80 až 100 cm. Priestrannejšie modely môžu byť široké aj 120 cm, dokážu tak príležitostne poslúžiť aj dvom útlejším osobám. Ak máte k dispozícii dostatok miesta v izbe a uprednostňujete veľa priestoru na spanie, môžete zvoliť aj takýto kráľovský kúsok.

Pri výbere jednolôžkovej postele myslite na jej zladenie so zvyškom nábytku v izbe, ako aj na jej umiestnenie. Môžete ju situovať do priestoru, čiže ako manželskú posteľ prístupnú z obidvoch strán. Stane sa tak dominantným prvkom miestnosti. Jednolôžkové postele, najmä váľandy, však pomerne často nachádzajú svoje miesto pri stene. Pôsobia útulnejšie a bezpečnejšie, čo oceňujú hlavne deti.

Tip: Posteľ zo zostavy

Najjednoduchšou cestou pri zariaďovaní je vybrať si model, ktorý je súčasťou kompletnej nábytkovej zostavy, napríklad pre detské izby. Jednotlivé kúsky navzájom ladia, takže aj posteľ bude v takejto izbe pôsobiť harmonicky.

POSTEĽ V ÚLOHE SEDAČKY

Využitie jednolôžkovej postele nemusí byť také obmedzené, ako by sa dalo čakať. Aj obyčajná váľanda prisunutá k stene sa môže za pomoci väčších vankúšov zmeniť na pohodlnú sedačku. Variabilné využitie nájde uplatnenie napríklad v malých garsónkach pre „single“ ľudí.

Ešte širšie možnosti ponúkajú jednolôžkové postele s čelom, ktoré ich môže lemovať v záhlaví a pri nohách, prípadne po celej šírke, ale aj z dvoch či troch strán. Takéto lemovanie vytvorí perfektnú oporu pre chrbát. Navyše tak chránite omietku na stene pred ošúchaním. V prípade potreby môžete posteľ s pekne tvarovaným čelom situovať aj doprostred miestnosti a využiť ju ako deliaci prvok.

Tip: Posteľ s vankúšmi

Niektoré postele sú dodávané aj s dekoračnými vankúšmi, ktoré sú zvyčajne pevnejšie a väčšie než klasické textilné vankúše. Ak vám vyhovuje model, ale samotné doplnky by ste radšej vymenili, neexistuje ľahšia cesta – na vankúše si stačí zaobstarať alebo ušiť obliečky vo vyhovujúcich rozmeroch s motívom či farbou, ktorá sa vám páči.

MATERIÁL JE KĽÚČOVÝ

Pred kúpou postele sa zamyslite nad tým, ako často ju budete používať. V detskej izbe alebo garsónke, kde posteľ neraz supluje aj pohovku, budete zrejme potrebovať maximálne odolný kúsok. Veľmi obľúbené sú najmä drevené jednolôžkové postele, keďže sú pevné, stabilné a znesú aj dlhodobú záťaž. Čalúnené postele sa hodia do detských izieb a študovní, pretože sa postarajú o potrebné pohodlie počas spánku, ale aj pri hraní alebo čítaní knihy. Ich oblé hrany zároveň poskytujú najmenším potrebnú ochranu pred úrazom. Kovové postele sú skôr elegantným doplnkom izby. Ich rám býva subtílnejší a jemnejší, takže by ste ich nemali priveľmi zaťažovať.

AKÝ PÁN, TAKÝ RÁM

Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj vyhotovenie posteľného rámu. Majte na pamäti, že masívny, robustný model s úložným priestorom je ďalší relatívne „ťažký“ kúsok v miestnosti. Výhodou však bude jeho pevnosť a trvácnosť. Model s tenkým rámom na nožičkách zasa pôsobí moderne a vzdušne a je praktický aj z hľadiska upratovania, pretože sa podeň ľahko dostane vysávač. Na druhej strane vám neposkytne prípadný úložný priestor. Ak milujete moderné kúsky, môžete si dopriať trocha extravagancie – na trhu sú dostupné modely s podstavou bez viditeľných nôh. Posteľ teda vyzerá, akoby sa „vznášala“.

Veľká miera fantázie výrobcov sa ukazuje aj pri jednolôžkových posteliach pre deti. V obchodoch nájdete napríklad postele zhotovené v tvare auta, lode či rozprávkového domčeka.

JEDNOLÔŽKOVÉ POSTELE PRE PRAKTICKÝCH ĽUDÍ

Okrem variabilného využitia ponúkajú jednolôžkové postele rôzne doplnkové funkcie, ktoré oceníte najmä v malých interiéroch. Vyhľadávané sú najmä skryté úložné priestory, ktoré sa môžu nachádzať v zásuvkách pod matracom alebo v drevenom ráme pod výklopným roštom. V prípade zásuviek sa ubezpečte, že pri vysúvaní im nebude nič stáť v ceste, napríklad koberec s vysokým vlasom. Výklopný rošt zasa vyžaduje dobrý a pohodlný prístup, aby sa s ním ľahko manipulovalo. Súčasťou rámu bývajú aj viditeľné úložné priestory, ktoré môžu plniť napríklad úložnú funkciu nočného stolíka.

Ak očakávate častejšie návštevy, môžete si vybrať rozkladaciu jednolôžkovú posteľ. Doplnkové lôžko sa vysúva z úložného priestoru pod matracom, najčastejšie za pomoci mechanizmu na kolieskach. Alternatívou je funkčná posteľ, na ktorej stačí vyklopiť hornú časť a rozbaliť ukryté lôžko, prípadne aj dvojlôžko pre ďalších nocľažníkov. Je dôležité, aby ste si ešte pred kúpou ozrejmili, na ktorú stranu sa má doplnkový priestor na spanie rozkladať. Samozrejme, existujú aj univerzálne modely, ktoré umožňujú pravé aj ľavé rozloženie.

Náš tip:

Ak trpíte bolesťami chrbta či rôznymi problémami pohybového aparátu, alebo si jednoducho potrpíte na väčšie pohodlie, môžete si zaobstarať polohovaciu váľandu. Súčasťou takejto postele je zabudovaný výklopný rošt s polohovaním hlavy.

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ

Pri výbere jednolôžkovej postele myslite na to, že:

  • ak hlavnú časť postele tvorí drevo (či drevotrieska), malo by ladiť s povrchovou úpravou a odtieňom dreva na ostatnom nábytku v izbe;
  • posteľ si vyberajte s ohľadom na štýl ostatného zariadenia interiéru. Napríklad s provensalským nábytkom bude ladiť posteľ z masívu, ale aj romanticky pôsobiaca kovová posteľ s jemnými ornamentmi;
  • ak ide o čalúnenú posteľ, postupujte podobne ako pri výbere sedačky – farba, vzor či štruktúra textílie by mali podčiarknuť a dotvoriť celkový charakter miestnosti.
Publikováno: 23. 09. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií