Čo brať do úvahy pri výbere matraca?

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čo brať do úvahy pri výbere matraca?
Publikováno: 09. 05. 2020
Výber matraca je jedným z kľúčových krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vašej chrbtici a celému telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje dôležité svalové partie od zbytočnej záťaže. Viete, čo všetko by ste pri jeho kúpe mali zohľadniť?
V jednom z predchádzajúcich článkov sme si bližšie predstavili základné podmienky zdravého spánku a okrem iného sme si načrtli, aké matrace máme k dispozícii z hľadiska použitých materiálov. Skladba matraca totiž ovplyvňuje nielen jeho vhodnosť podľa zdravotného stavu používateľa, vrátane alergií, ale aj ďalšie vlastnosti, ako sú tvrdosť, nosnosť či priedušnosť. Na prvom mieste by ste si teda mali položiť nasledujúce otázky:
 • Kto (v akom veku), bude matrac využívať? Je to dieťa, mladý aktívny človek alebo senior?
 • Ako často sa bude matrac používať? Denne alebo príležitostne?
 • Trpíte ako budúci používateľ nejakými zdravotnými problémami, napríklad ťažkosťami, ktoré sa týkajú chrbtice a svalov?
 • Trpíte alergiou?
 • Koľko vážite? Akú máte výšku?
 • Potrebujete mať zabezpečené aj polohovanie?
 • Zvyknete spávať na chrbte, na bruchu alebo na boku?
 • Potíte sa často počas spánku?
 • Hľadáte matrac pre obyčajnú jednolôžkovú alebo pre manželskú posteľ?
 • Aké sú rozmery rámu vašej postele?
 • Aký typ roštu má posteľ k dispozícii? (V prípade, že ho nemáte zakúpený, vyberte ho podľa typu matraca.)
 • Ak ide o lôžko pre dvoch, budete chcieť samostatný matrac pre každého partnera, alebo radšej zvolíte spoločný matrac?
Posteľ s polohovacím roštom a matracom PETTIGO


Posteľ s polohovacím roštom a matracom Pettigo

VEK A VÁHA

Vek a váha zohrávajú pri výbere matraca veľmi dôležitú úlohu, zväčša totiž súvisia aj s telesnými a zdravotnými dispozíciami používateľa. Iný matrac vyberiete pre svoje dieťa a úplne odlišný bude potrebovať človek na dôchodku. Existuje niekoľko stupňov tvrdosti matraca. Prvý stupeň označuje matrace veľmi mäkké, zatiaľ čo posledný stupeň zahŕňa extra tvrdé matrace, napríklad z odolnej peny či kokosového vlákna. Ideálne sú pre ťažších ľudí a mužov. Tvrdšie stupne matracov budú vyhovovať aj ľuďom, ktorí spávajú na chrbte alebo na bruchu.

Vedeli ste, že...?


... nosnosť matraca by mala vašu váhu presahovať minimálne o 5 kg.

Veľmi mäkké matrace by sa mali používať iba na príležitostné spanie. Neponúkajú totiž telu dostatočnú oporu a rýchlo sa opotrebujú. Mäkšie a stredne tvrdé matrace, napríklad matrace z pamäťovej peny, sú vhodné pre ženy, ľudí v strednom veku, seniorov, ako aj ľudí, ktorí buď trpia bolesťami kĺbov, alebo im vyhovuje spánková poloha na boku. Mäkké matrace sa dokážu prispôsobiť telu, vďaka čomu pomáhajú zrelaxovať svaly, netlačia na ramená či boky a zároveň bránia vzniku preležanín u starších pacientov.

Paradoxom je, že mäkké matrace sú dobrým riešením aj pre vysokých štíhlych ľudí. Hoci oproti nižším osobám môžu mať vyššiu hmotnosť, vďaka výške sa ich váha rovnomerne rozloží a telo nebude vyvíjať taký tlak na lôžko.

 

Stredne tvrdé matrace sú o čosi elastickejšie. Sem zaraďujeme sendvičové aj pružinové modely. Zvyčajne obsahujú materiály rôznej tuhosti a obsahujú tiež spevňujúce vrstvy, vďaka ktorým bránia vychyľovaniu chrbtice z jej osi počas spánku.

Môže sa stať, že vám nebude vyhovovať tvrdý ani mäkký matrac, pretože vaša chrbtica vyžaduje inú tvrdosť než napríklad nohy alebo ramená – v tom prípade skúste zónovaný matrac, do ktorého sú zakomponované mäkšie aj tvrdšie materiály kopírujúce anatómiu tela. Vďačným riešením sú aj obojstranné matrace, ktoré ponúkajú mäkšiu a tuhšiu stranu. Sami si potom môžete zvoliť tú, ktorá strana vám vyhovuje viac.

Čo brať do úvahy pri výbere matraca?

VÝŠKA MATRACA

Posteľ boxspring DIORI


Zvyčajne sa odvíja od jeho zloženia, v zásade by ste si však mali vyberať kvalitnejšie vyššie matrace namiesto tenkých modelov. Z hľadiska dostatočného komfortu je ideálna výška matraca okolo 15 cm. Vyššie modely s väčšou tvrdosťou ocenia ľudia s vyššou hmotnosťou. Vysoké matrace sú ideálne aj pre starších ľudí – jednoducho preto, lebo z vysokého lôžka sa pohodlnejšie vstáva.

Nepodceňujte ani samotné rozmery matraca. Vo všeobecnosti platí, že lôžko, resp. matrac by mali byť aspoň o 20 cm dlhšie než človek, ktorý ho bude používať. K najpoužívanejším patria modely 90 × 200 cm (v prípade manželskej postele 180 × 200 cm).

MYSLITE NA ZDRAVIE

 

Zdravotný stav majiteľa postele je alfou a omegou pri výbere vhodného matraca. Ak toto kritérium zľahčíte a zakúpite si nevhodný produkt, vaše telo bude neustále trpieť a vy si môžete postupne privodiť ešte väčšie problémy. Naopak, správne zvolený matrac môže vaše ťažkosti nielen zmierniť, ale v niektorých prípadoch – vzhľadom na závažnosť ochorenia – vás ich dokonca úplne zbaví.

Ak pociťujete problémy s chrbticou, kĺbmi či svalmi, porozmýšľajte nad ortopedickým matracom. Je špeciálne navrhnutý tak, aby telu počas spánku priniesol želanú úľavu.

Matrac BERGEN FLEX 12
Čo brať do úvahy pri výbere matraca?

Alergia alebo veľká potivosť dokáže výber matraca poriadne skomplikovať. Našťastie, v ponuke je množstvo produktov, ktoré vyhovujú potrebám takýchto citlivých používateľov. Tu treba klásť dôraz najmä na zloženie materiálov, ktoré majú hypoalergénny charakter a vysokú priedušnosť – nezadržiavajú vlhkosť, ktorá vytvára ideálne prostredie pre roztoče a baktérie. Matrace môžu obsahovať aj špeciálnu antimikrobiálnu zložku, ktorá bráni rozširovaniu mikroorganizmov. Dobrú službu vám však urobia aj vzdušné matrace z prírodných materiálov, prípadne poťahy matracov s obsahom striebra alebo aloe vera.

 

Pri určitých typoch zdravotných obmedzení je dôležité zabezpečiť polohovanie tela počas spánku. Týka sa to najmä starších pacientov, u ktorých hrozí riziko vzniku preležanín, prípadne ľudí s problémom refluxu.

Treba si uvedomiť, že všetky matrace nemožno použiť v kombinácii s polohovateľným roštom. Aj v rámci určitého typu dokonca existujú rozdiely, napríklad, polohovateľné taštičkové matrace sa od pevných odlišujú vyšším počtom taštičiek. Matrac totiž musí zachovať svoje vlastnosti aj „v ohybe“, ktorý polohovanie spôsobí.

Čo brať do úvahy pri výbere matraca?

AKÝ MATRAC JE VHODNÝ PRE PARTNEROV?

Najväčšia dilema nastáva vo chvíli, keď začnete vyberať matrac pre manželskú posteľ. Máte totiž dve možnosti – buď zakúpite spoločný veľký matrac, alebo dva samostatné matrace pre obidvoch partnerov. Čo je však lepšie? Prvou premennou v tejto rovnici je pohodlie. Kupovať spoločný matrac či dva rovnaké matrace s rovnakými vlastnosťami je už vzhľadom na anatomické rozdiely mužského a ženského tela a odlišné hmotnosti trochu nepraktické riešenie. Navyše, každý človek si do vzťahu prináša aj svoje zdravotné problémy a iné nároky na prostredie pri spánku, pod pojmom „komfort“ si teda môže predstavovať čosi iné.

Ak zvolíte dva samostatné matrace, máte oveľa voľnejšiu ruku pri výbere. Samozrejme, partnerské matrace musia byť kvôli celkovej estetike rovnako vysoké. Takéto matrace zvyknú byť riešené ako obojstranné, to znamená, že majú jednu tuhšiu a jednu mäkšiu stranu – vďaka čomu si môže každý z dvojice manželov vybrať, aký povrch bude preňho vhodný.


Spoločný matrac preferujú páry, ktorým prekáža medzera vznikajúca medzi samostatnými matracmi. Najmä vtedy, ak k nim do postele zvyknú pribehnúť aj ich ratolesti, sa priehlbina uprostred zvýrazní a stáva sa veľmi nepohodlnou. Deti by však určite nemali byť hlavným kritériom pri výbere matraca pre manželskú posteľ. Podstatným faktorom, ktorý dokáže zamiešať karty, je skôr typ postele. Ak máte model bez čela a záhlavia, prípadne s nízkym rámom, vhodnejší bude celistvý matrac.
Čo brať do úvahy pri výbere matraca?

Rátajte však aj s tým, že:
 

 • pri otáčaní sa a ďalších pohyboch vášho partnera budete otrasy cítiť aj na vašej strane lôžka;
 • pre veľké rozmery matraca bude jeho údržba zložitejšia;
 • pri manipulovaní s matracom, napríklad pri jeho obliekaní do posteľnej plachty, sa poriadne zapotíte;
 • ak dôjde k deformácii matraca na strane jedného z partnerov, budete musieť vymeniť celý model.

 

Ak si výberom vhodného matraca vôbec nie ste istí, najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím ortopédom alebo s odborníkmi priamo v predajni.

Publikováno: 09. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií