Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Zelené sedačky sú rozhodne dobrou voľbou. Presvedčte sa

Zelené sedačky sú rozhodne dobrou voľbou. Presvedčte sa

29. 03. 2023, SCONTO Nábytok
Sú obľúbené, štýlové, očarujúce, hravé… Reč je o pohovkách. A nie hocijakých. Zelené pohovky si podmanili domácnosti nielen u nás, ale aj po celom svete. Kde sa vzal trend zelených sedačiek a prečo sú rozhodne dobrou voľbou?
Ak sa bližšie pozrieme na psychológiu farieb, zelená sa spája s prírodou, obnovou a rastom. Je farbou relaxu, ale aj nádeje, pozitívnej zmeny, harmónie, mladosti a nového života. Ak ju zaradíme do interiérového dizajnu, vyvolá pocit osvieženia, bezpečia alebo dokonca pokoja. Aj to sú dôvody, prečo sa zelené pohovky stali takými obľúbenými. Pomáhajú vytvoriť v priestore pokojné miesto a pevný bod.

Trend zelených pohoviek nie je úplnou novinkou. Zrodil sa v nedávnych časoch pandémie, ktoré obmedzovali náš pohyb v exteriéri. Zelený gauč sa stal akýmsi príjemným zeleným ostrovom a útočiskom, ktoré nás aspoň prostredníctvom farby spájalo s prírodou. 

Zelená farba a evolúcia

Na zahraničných internetových portáloch sa o ich popularite začalo písať približne pred tromi rokmi. Aj podľa virálneho tvítu z augusta 2020 vtedy každý chcel v obývačke drevenú podlahu, farebný koberec a zelenú zamatovú pohovku.
 
Zelená sedačka je výrazný kúsok, ktorý rozhodne pritiahne pozornosť. Pritom nezáleží na odtieni zelenej, v interiéri na ňu vždy padne zrak ako na prvý záchytný bod. Ľudské oko je totiž najcitlivejšie na žlto-zelené odtiene. V dôsledku evolúcie patrí zelená medzi tri základné farby, ktoré vieme rozoznať spomedzi 10 miliónov odtieňov iných farieb. Môžu za to zelené rastliny ako najčastejší druh potravy.
 
7 dôvodov, prečo si vybrať zelenú sedačku
 1. Môžete ju umiestniť do interiéru v rôznych štýloch.
 2. V miestnosti vytvorí „wau efekt“.
 3. Oživí aj staršiu obývačku.
 4. Prináša množstvo rôznych odtieňov, od tlmených farieb až po žiarivé.
 5. Dobre sa kombinuje s bielou a so zemitými farbami, ale aj s ružovou.
 6. Hodí sa k prírodným materiálom, ako sú drevo, kameň, sisal, či k prírodným tkaninám.
 7. Zelená farba znižuje hladinu stresu.

Povedzte to odtieňom

Pamätáte si trend sivých pohoviek spred pár rokov? Ich miesto dnes zaujali zelené sedačky. Možno si poviete, že to nie je nič pre vás, pretože tento kus nábytku si predsa nekupujete na jednu sezónu. Lenže zelená je v interiéri súčasťou neutrálnej farebnej schémy, ktorá pôsobí nadčasovo. Vhodným pozadím pre zelenú pohovku budú neutrálne odtiene béžovej, sivej, hnedej či dokonca čiernej.
Vďaka veľkému výberu rôznych tvarov sedačiek a odtieňov zelenej si nájde tú pravú do obývačky naozaj každý. Hodí sa k rôznym interiérovým štýlom, záleží na proporciách nábytku, konkrétnom odtieni a poťahovej látke. Žiadané sú smaragdovozelené odtiene či tmavá lesná zelená, pripomínajúca ihličie. Na výber však máte aj machovozelenú, mentolovú, olivovú, akvamarínovú či šťavnatú limetkovú.
Trendom posledného roka sú pohovky bez nožičiek, ktoré sa hodia skôr do väčších obývacích izieb. Ich výhodou je, že nevytvárajú priestor na nečistoty a prach pod nimi. A keďže v hre sú stále aj organické tvary, pokojne si vyberte sedaciu súpravu s krivkami, ktoré zjemnia priestor.

Zelená pohovka pre rôzne štýly:

 • Ak si vyberiete smaragdovú zamatovú látku poťahu, doplňte ju semišovými vankúšmi a vkusným konferenčným stolíkom s prvkami zlatej alebo s mramorom. V obývačke tým docielite glamour štýl.
 • V rámci štýlu boho-chic odporúčame na zelenú pohovku umiestniť jutové vankúše a bavlnené vankúše so strapcami, na zem zase sisalový koberec a stojan so živými kvetmi. (Studio)
 • V severskom štýle nájde uplatnenie zelenosivá pohovka s hladkou tkaninou bledších farieb a skombinovaná s príručným stolíkom z dreva. Ako dekoráciu zvoľte kožušinu alebo tkaniny s textúrou.
 • Ak chcete dosiahnuť nádych retra, poobzerajte sa po zelenej pohovke s ozdobným prešívaním, postavenej na drevených nožičkách. Správnu atmosféru dotvorí farebný koberec, vankúše v kontrastných odtieňoch a retro stojaca lampa.
 • Aj rustikálnejšie ladený interiér znesie pohovku v zelenej. V tomto prípade kombinujte tlmenú zelenú s tmavším nábytkom v dekore orecha alebo tmavej exotickej dreviny.
V dnešnom svete plnom možností a estetických výziev je design interiéru kľúčovým prvkom každého priestoru. Zlepšenie a ladenie vlastného domova či pracovného priestoru môže byť inšpirované niekoľkými základnými pravidlami designu, ktoré sme pre vás spísali v ďalšom článku nášho magazínu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…