Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Aké čelo postele bude pre vašu spálňu ideálne?

Aké čelo postele bude pre vašu spálňu ideálne?

01. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Čelo postele nie je len praktické, v spálni sa stalo aj ústredným dizajnovým prvkom. Pri výbere postele tak môžete popustiť uzdu kreativite, pretože čím výraznejšie a zaujímavejšie bude, tým to bude lepšie z hľadiska trendov.
Väčšina manželských postelí sa dnes vyrába s čelom. Okrem toho, že vytvára akýsi pocit bezpečia, má aj svoju úžitkovú funkciu – ocenia ho tí, ktorí majú radi večerné čítanie kníh alebo v posteli pozerajú filmy a potrebujú si pri tom pohodlne oprieť chrbát. V ponuke výrobcov nájdete postele s čelami rôznych tvarov a vyrobené z rôznorodých materiálov. Ak by sme mali jednoznačne povedať, ktoré typy aktuálne patria k tým žiadaným, určite vedú vysoké čelá oproti nízkym.

Výber čela závisí od miestnosti

Keďže čelo je vo väčšine prípadov neoddeliteľnou súčasťou rámu postele, kupujete ho spolu s ňou „v jednom balíčku“. Posteľ je kľúčový kúsok tejto miestnosti, ktorý si treba zaobstarať ako prvý v poradí. Zároveň myslite na to, ako bude vyzerať ostatné zariadenie spálne.
 
Pri výbere sa riaďte proporciami miestnosti – príliš vysoké či mohutné čelo postele by v malej alebo úzkej spálni nevyniklo. V menšej spálni bude ako dizajnový prvok pôsobiť členené čelo postele, ktoré má tvar praktického podhlavníka, napríklad z ekokože. Takisto je tu vhodnou voľbou posteľ s tvarovaným čelom z odolného kovu.

Čelo ako dominanta miestnosti

Svetoví výrobcovia nábytku nám na výstavách ukázali aj netradičné modely, kde čelo pôsobí ako obrovský paraván, ktorý posteľ doslova objíma. Tento efekt dosiahli aj vkusným bočným zaoblením. Iní sa odvážili ísť ešte ďalej a namiesto klasického čela ukázali systém posuvných panelov, ktoré fungujú ako pohyblivé krídla po bokoch postele. Majestátne pôsobia nadrozmerné čelá postelí, ktoré spálni dominujú ako „statement piece“. Pinterest zaznamenal dokonca 88-percentný nárast vo vyhľadávaní tohto spojenia v súvislosti s čelom postele.

Čalúnenie je stávkou na istotu

Ak chcete vniesť do spálne vrstvenie a mäkkosť, je pre vás výbornou voľbou čalúnené čelo. Môže mať ozdobné prešitie, ktoré celú posteľ povýši na kúsok vhodný do interiéru v mnohých štýloch – od škandinávskeho po glamour. Nemusí mať pritom len klasický tvar obdĺžnika, vybrať si môžete ozdobne tvarované čelo alebo model s vyrezávanými prvkami a ornamentmi. Takáto posteľ vnesie do spálne noblesu.

Pri čalúnení je dôležitý aj materiál, z ktorého je vyrobené. Najmenej práce s údržbou budete mať pri modeloch z kože a ekokože, ktoré len raz za čas pretriete navlhčenou handričkou. V prípade látkového čalúnenia sa pripravte na pravidelné vysávanie, najmä ak bude látka tmavšej farby. 

Praktické čelo s odkladacím priestorom

Čelo môže byť dokonca širšie ako samotná posteľ. Tieto centimetre navyše poslúžia na umiestnenie poličiek či nočných stolíkov. Takýto integrovaný odkladací priestor je vždy vítaný a môžete ho využiť na odloženie rôznych drobností. Aj keď aktuálne sú moderné nočné lampy na stene (umiestnené či už zboku popri čele, alebo zhora, teda visiace), väčšina má doma predsa len klasiku v podobe stolovej lampy, ktorú tiež treba niekam umiestniť a ktorá si vyžaduje pohodlný prístup k vypínaču

Masívne drevené čelo vnesie hrejivú atmosféru

Čelo z masívneho dreva ako súčasť konštrukcie postele poslúži v prvom rade na opretie. Vďaka zaujímavému spracovaniu však môže miestnosť oživiť alebo ju aj odľahčiť, napríklad pri vysokom rebrovanom čele alebo jednoduchom latovaní. To môže byť horizontálne aj vertikálne. Dobrou voľbou však bude aj plné drevené čelo. Tento materiál ochráni pred studenou stenou a v spálni navodí hrejivú atmosféru.

So svetlom aj s USB konektorom

Zaujímavým prvkom spálne bude určite posteľ s čalúneným čelom podsvieteným LED osvetlením. Pred kúpou sa však uistite, či sa dá farba osvetlenia meniť. V prípade, že to tak nie je, vám musí byť konkrétny odtieň svetla príjemný, nie každému totiž vyhovuje studené LED svetlo.

Ďalšou vychytávkou, ktorú nájdeme na moderných modeloch, je napríklad aj USB konektor. Hoci sa hovorí, že elektronika do spálne nepatrí, mnohí pred spaním ešte radi pozerajú správy alebo telefón používajú ako budík, takže ho majú aj v noci v dosahu.

Voliteľný doplnok k posteli pre nerozhodných

Pri niektorých modeloch postelí si čelo môžete zvoliť ako voliteľnú časť. Ide najmä o čelá vyrobené z drevotrieskovej dosky, ktoré sú k dispozícii v rôznych rozmeroch – podľa šírky postele. Keďže majú špeciálny tlačený povrch, nemusíte sa báť, že časom sa tento materiál začne olupovať.
 
Ich výhodou je, že sa vyrábajú v množstve farieb a dekorov. Čelá sú určené na konkrétne modely, s ktorými sa dajú kombinovať a na ktoré sa jednoducho pripevnia. Berte ich ako ideálnu voľbu pre nerozhodných či v prípade, že sa čelo rozhodnete namontovať až neskôr, podľa potreby.

Veľká zmena s malým rozpočtom

Ak chcete vašu spálňu oživiť a máte chuť na zmenu, riešením je návlek na čelo postele. Takýchto poťahov si môžete kúpiť aj viac a meniť ich podľa nálady. Alebo nad čelo postele umiestnite závesnú tyč a spravte zo závesov ľahký baldachýn. Možností je veľa, stačí len zapojiť fantáziu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…