Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čalúnené postele sú príjemné na pohľad aj na dotyk

Čalúnené postele sú príjemné na pohľad aj na dotyk

13. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Kto by nechcel každú noc zaspávať na mäkučkom obláčiku? Presne takýto pocit evokuje čalúnená posteľ – kráľovná dnešných spální. Drevený skelet obalený v poddajnej pene a odetý do moderných textílií umožňuje posúvať dizajn postele na novú úroveň a meniť celkový pohľad na miesto našich snov.
Prvé čalúnené postele sa údajne objavili už v 17. storočí, keď postupne nahrádzali honosné postele s baldachýnom. V tom čase sa začal klásť väčší dôraz na celkový komfort a v spálňach sa k slovu dostávala skôr intimita než pompéznosť – tá bola v dome vyhradená predovšetkým pre spoločenské miestnosti. Dnes je čalúnená posteľ prvou voľbou ľudí, ktorí hľadajú spojenie maximálneho pohodlia, nevtieravého luxusu a hebkého dizajnu, príjemného na pohľad aj na dotyk.

Prečo sa rozhodnúť pre čalúnenú posteľ?

  • Čalúnená posteľ je výrazným, často dokonca dominantným kúskom každej spálne. Aj v malých rozmeroch totiž vytvára dojem luxusného lôžka s veľkým priestorom na spanie.
  • Je vhodná najmä vtedy, ak posteľ neslúži len na nočný spánok, ale aj na celkový relax. Radi pri čítaní knihy alebo pozeraní televízie polihujete? Oporu pri takýchto činnostiach alebo pri krátkom zdriemnutí počas poobednej siesty poskytuje čalúnené záhlavie, ktoré je obvykle súčasťou takejto postele. Ak túžite po absolútnom pohodlí, vyberte si čalúnenú posteľ s roštom a so záhlavím, ktoré sa dajú polohovať.
  • Čalúnenie tlmí nárazy a buchnutia, napríklad keď nechtiac zavadíte o niektorú z hrán. Preto sú aj detské hry v bezprostrednej blízkosti takejto postele oveľa bezpečnejšie – zvoliť si dokonca môžete čalúnenú posteľ do študentskej či detskej izby.
  • Čalúnenie vytvára v miestnosti príjemnú hrejivú atmosféru. Zároveň čalúnené čelo dobre tepelne izoluje od chladnej steny.

Dizajny, z ktorých si vyberie každý

Jednou z nesporných výhod čalúnených postelí je, že sa robia v mnohých dizajnových vyhotoveniach. Nech už teda preferujete akýkoľvek štýl bývania, nie je problém vybrať si taký model, ktorý doň skvelo zapadne. Dané je to jednak širokou paletou dostupných farieb, jednak rôznymi vyhotoveniami čalúnenia od hladkých minimalistických poťahov až po ozdobné luxusné prešívania. Robia sa postele robustné, ktoré sa poľahky stanú dominantou priestoru, ale aj subtílne, vhodné i do menších spální. V súčasnosti sú populárne predovšetkým postele s vysokými čelami, ktoré pôsobia vyslovene majestátne.
Náš tip
Ak chcete mať spálňu čo najviac nadčasovú, voľte si posteľ v neutrálnych farbách. Dá sa zladiť prakticky s čímkoľvek a okrem toho sa dojem z nej dá rýchlo a ľahko zmeniť vhodnými doplňujúcimi posteľnými textíliami. Pokiaľ však túžite po niečom nevšednom, vhodné budú postele vo výrazných farbách. Zároveň ide o trendy riešenie, ktoré z postele robí ústredný, neprehliadnuteľný prvok spálne.

Čo si treba uvedomiť ešte pred kúpou?

Je dobré vziať do úvahy, že čalúnené postele vyžadujú väčšiu starostlivosť než drevené alebo kovové. Hoci technológia výroby textílií pokročila natoľko, že znesú aj časté namáhanie či rozličné druhy znečistenia, údržbu neradno zanedbávať. Takéto čalúnenie sa oplatí aspoň raz do týždňa povysávať (s nadstavcom, ktorý je na to určený), aby sa v poťahu zbytočne neusádzal prach. Tu treba poznamenať, že práve zachytávanie prachu v čalúnení robí z týchto postelí menej vhodný nábytok pre alergikov. Ak sa často opierate o mäkké záhlavie, takisto mu venujte dostatočnú pozornosť – po dlhšom čase sa na ňom môžu objaviť stopy potu alebo mastnoty, ktoré treba vyčistiť prostriedkom na čalúnené povrchy.

Voľba čalúnenej postele je otázna najmä vtedy, keď máte domácich maznáčikov. Ak chcete predísť čisteniu chlpov, vyberte si iný typ posteľného rámu, poťah s jednoduchou údržbou alebo svojmu štvornohému priateľovi skrátka odoprite vstup do spálne.

Výber poťahového materiálu

Pri kúpe čalúnenej postele je kľúčový výber vhodného materiálu, a to predovšetkým v prípade, ak v nej plánujete tráviť čas aj v priebehu dňa. Mal by byť vysokoodolný, pevný a vydržať aj občasný „útok“ vašich ratolestí, ktoré zvyknú po mäkkých posteliach s radosťou skákať. Môžete si zvoliť medzi prírodnými alebo syntetickými textíliami, prírodnou či umelou kožou, ktorá je na nerozoznanie od originálu, no jej údržba je jednoduchšia. Vhodná je i úprava látky, vďaka ktorej sa dá povrch ľahko čistiť, napríklad pomocou čistej vody.
Atmosféra podľa nálady
Čalúnenie postele funguje rovnako ako poťah sedačky – žiadaný ráz možno vytvárať kombinovaním textilných doplnkov (vankúše, deky, prestieradlá, posteľná bielizeň) v rôznych farbách, tvaroch a vzoroch.

Praktické váľandy

 
Kompletne čalúnené zvyknú byť aj váľandy, ktoré sú ideálne predovšetkým do priestorov detských izieb. Majú jednoduchý tvar, zvyčajne aj praktický úložný priestor a často i zaujímavé pestrofarebné motívy poťahu. Ak sú kombinované so záhlavím, môžu dokonca suplovať úlohu jednoduchej pohovky, ktorá je využiteľná aj počas dňa – či už pre návštevy, alebo na oddych. Dnes zoženiete váľandy v krásnych dizajnových vyhotoveniach, ktoré sa uplatnia aj v hosťovských izbách či dokonca v obývačkách, kde môžu plniť funkciu doplnkového sedenia i lôžka pre návštevy.

Dobré rady na záver

Pokiaľ si kupujete posteľ s čalúneným záhlavím, dajte si naozaj záležať na jeho výbere. Čelo postele totiž dokáže výrazne ovplyvniť dizajn celej miestnosti. Existujú postele s extra vysokým záhlavím, ale aj s čelom, ktoré po bokoch „objíma“ posteľ z obidvoch strán a sčasti tak pripomína kreslá typu ušiak. Vodorovné pásy čalúnenej opierky zasa posteľ opticky rozšíria.
Náš tip
Príjemný akcent dodá posteli i prešívanie so vsadenými gombíkmi či kryštálikmi. Prešívanie pritom môže byť horizontálne, vertikálne aj diagonálne v štýle chesterfieldu.
Ak túžite po čalúnenej posteli, ale máte malú spálňu, voľte radšej svetlejšie farby poťahu, nenápadné, drobné motívy a menej výrazné textúry. Tie sa postarajú o to, že posteľ nebude pôsobiť príliš mohutne. Naopak, vo veľkých miestnostiach si môžete dovoliť tmavšie farby poťahu i viac extravagancie – vyskúšajte napríklad posteľ so vznešeným vysokým záhlavím alebo so širším čalúneným okrajom, ktoré obopína samotný matrac a rozširuje celkovú plochu postele.
Čalúnené postele majú často robustnú podstavu, avšak výnimkou nie sú ani modely na vyšších nožičkách, ktoré celý objem rámu opticky odľahčia. Pri výbere si všímajte ako materiál nožičiek, tak aj ich tvar a farebný odtieň. Môže to byť detail, ktorý rozhodne napríklad o ladení postele s ostatným nábytkom.
Samostatným typom čalúnených postelí sú tzv. boxspringové postele (označované aj ako kontinentálne či americké postele). Ide o špeciálne modely, ktoré využívajú viac vrstiev matracov. Poskytujú tak nielen zvýšený komfort počas spánku, ale aj elegantné vyvýšené lôžko, ktoré umožňuje ľahšie vstávanie z postele.
Samozrejme, nesmieme zabúdať ani na úložný priestor – výhodou je, že mnohé čalúnené postele ním disponujú, takže okrem svojho elegantného vzhľadu sa môžu pochváliť tým, že predstavujú funkčný nábytkový solitér. Čalúnený rám rafinovane a elegantne skryje všetky odkladacie boxy pod matracom. Získate teda nielen lôžko, ale aj miesto navyše, ktoré oceníte najmä vtedy, ak bývate v malom byte. Pokiaľ zvolíte úložný priestor, ktorý je vo forme zásuviek, myslite na to, že na ich otváranie budete potrebovať v okolí postele dostatok miesta.
Pri výbere nočných stolíkov k čalúnenej posteli vás prakticky nič neobmedzuje. Môžete si vybrať z klasických vyhotovení, dobre sa však pri tomto druhu postelí vynímajú aj rôzne príručné stolíky. Ladiť ich môžete k nožičkám postele alebo k ostatnému nábytku, či doplnkom v spálni. K niektorým modelom postelí dostať kúpiť aj čalúnené nočné stolíky, ktoré sú v dokonalej harmónii s posteľou.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…