Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čalúnené postele sú príjemné na pohľad aj na dotyk

Čalúnené postele sú príjemné na pohľad aj na dotyk

06. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Kto by nechcel každú noc zaspávať na mäkučkom obláčiku? Presne takýto pocit evokuje čalúnená posteľ – kráľovná dnešných spální. Drevený skelet obalený do poddajnej peny a odetý do moderných textílií umožňuje posúvať dizajn postele na novú úroveň a meniť celkový pohľad na moderný budoár našich snov.
Prvé čalúnené postele sa údajne objavili už v 17. storočí, keď postupne nahrádzali honosné postele s nebesami. V tomto čase sa začal klásť väčší dôraz na celkový komfort a v spálňach sa k slovu dostávala skôr intimita než pompéznosť – tá bola v dome vyhradená predovšetkým pre spoločenské miestnosti. Dnes je čalúnená posteľ prvou voľbou ľudí, ktorí hľadajú spojenie maximálneho pohodlia, nevtieravého luxusu a hebkého dizajnu, príjemného na pohľad aj na dotyk.

Prečo sa rozhodnúť pre čalúnenú posteľ?

  • Čalúnená posteľ je výrazným, často dokonca dominantným kúskom každej spálne. Aj v malých rozmeroch totiž vytvára dojem luxusného lôžka s veľkým priestorom na spanie.
  • Je vhodná najmä vtedy, ak posteľ neslúži len na nočný spánok, ale aj na celkový relax. Radi pri čítaní knihy alebo pozeraní televízie polihujete? Oporu pri takýchto činnostiach alebo pri krátkom zdriemnutí počas nedeľnej siesty poskytuje čalúnené záhlavie, ktoré je obvykle súčasťou takejto postele. Ak túžite po absolútnom pohodlí, vyberajte si čalúnenú posteľ s roštom a so záhlavím, ktoré sa dajú polohovať.
  • Čalúnenie pôsobí v priestore mäkko, zároveň tlmí nárazy a buchnutia, trebárs keď nechtiac zavadíte o niektorú z hrán. Preto sú aj detské hry v bezprostrednej blízkosti takejto postele oveľa bezpečnejšie – zvoliť si dokonca môžete čalúnenú posteľ do študentskej či detskej izby.
Náš tip
Jednou z nesporných výhod takýchto typov postelí je nesmierne široká paleta farebných vyhotovení. Ak túžite po výraznom kúsku, môžete staviť na posteľ v modernej smaragdovozelenej či kráľovskej modrej farbe, ale aj v luxusnom koženom poťahu či so zaujímavým vzorom.
Čalúnená posteľ Charlotte

Čo si treba uvedomiť ešte pred kúpou?

Je dobré vziať do úvahy, že čalúnené postele vyžadujú väčšiu starostlivosť než drevený alebo kovový rám. Hoci technológia výroby textílií pokročila natoľko, že znesú aj časté namáhanie či rozličné druhy znečistenia, údržbu neradno zanedbávať. Takéto čalúnenie sa oplatí aspoň raz do týždňa povysávať (s nadstavcom, ktorý je na to určený), aby sa v poťahu zbytočne neusádzal prach. Ak sa často opierate o mäkké záhlavie, venujte mu takisto dostatočnú pozornosť – po dlhšom čase sa na ňom môžu objaviť stopy potu alebo mastnoty, ktoré treba vyčistiť prostriedkom na čalúnené povrchy.
 
Voľba čalúnenej postele je otázna najmä vtedy, keď máte domácich maznáčikov. Ak chcete predísť čisteniu chlpov, vyberte si iný typ posteľného rámu, poťah s jednoduchou údržbou alebo svojmu štvornohému priateľovi skrátka odoprite vstup do vašej postele.

Kvalita látky rozhoduje

Pri kúpe čalúnenej postele je kľúčový výber vhodnej látky, a to predovšetkým v prípade, ak v nej plánujete tráviť čas aj v priebehu dňa. Mala by byť vysokoodolná, pevná a vydržať aj občasný „útok“ vašich ratolestí, ktoré zvyknú po mäkkých posteliach s radosťou skákať. Zvoliť si môžete medzi prírodnými alebo syntetickými vláknami, kožou či umelou kožou, ktorá je na nerozoznanie od originálu, jej údržba je však oveľa jednoduchšia. Vhodná je i úprava látky, vďaka ktorej sa povrch dá ľahko čistiť, napríklad pomocou čistej vody.
Posteľ Alex čalúnená textilnou kožou
Atmosféra podľa nálady
Čalúnenie postele funguje rovnako ako poťah sedačky – žiadaný ráz možno vytvárať kombinovaním textilných doplnkov (vankúše, deky, posteľná bielizeň) v rôznych farebných, tvarových a vzorových vyhotoveniac
h.
Kompletne čalúnené zvyknú byť aj takzvané váľandy, ktoré sú ideálne predovšetkým pre priestory detských izieb. Váľandy majú jednoduchý tvar, zvyčajne aj praktický úložný priestor a často i zaujímavé pestrofarebné motívy poťahu. Ak sú kombinované so záhlavím, môžu dokonca suplovať úlohu jednoduchej pohovky, ktorá je využiteľná aj počas dňa – či už pre návštevy, alebo na oddych.
Čalúnená váľanda Lemon

Dobré rady na záver

Pokiaľ si kupujete posteľ s čalúneným záhlavím, dajte si naozaj záležať na jeho výbere. Čelo postele totiž dokáže výrazne ovplyvniť dizajn celej miestnosti. Existujú postele s extra vysokým záhlavím, ale aj s čelom, ktoré po bokoch „objíma“ posteľ z obidvoch strán a sčasti tak pripomína kreslá typu ušiak. Vodorovné pásy čalúnenej opierky zasa posteľ opticky rozšíria.
Náš tip
Príjemný akcent dodá posteli i prešívanie so vsadenými gombíkmi či kryštálikmi. Prešívanie pritom môže byť horizontálne, vertikálne, ale aj diagonálne – v štýle pohoviek chesterfield.
Čalúnená posteľ Astrid
Ak túžite po čalúnenej posteli, ale máte malú spálňu, voľte radšej svetlejšie farby poťahu, nenápadné, drobné motívy a menej výrazné textúry. Tie sa postarajú o to, že posteľ nebude pôsobiť príliš mohutne. Naopak, vo veľkých miestnostiach si môžete dovoliť tmavšie farby poťahu i viac extravagancie – vyskúšajte napríklad posteľ so vznešeným vysokým záhlavím alebo so širším čalúneným okrajom, ktoré obopína samotný matrac a rozširuje celkovú plochu na ležanie. Ponúka tým používateľovi ešte príjemnejší a pohodlnejší pocit počas spánku.
Posteľ Sleep
Čalúnené postele majú zvyčajne robustnú podstavu, avšak výnimkou nie sú ani modely na vyšších nožičkách, ktoré celý objem rámu opticky odľahčia. Samostatným typom čalúnených postelí sú tzv. boxspringy. Ide o špeciálne modely, ktoré využívajú viac vrstiev matracov. Poskytujú tak nielen zvýšený komfort počas spánku, ale aj elegantné vyvýšené lôžko, ktoré umožňuje ľahšie vstávanie z postele, a to najmä ľudom vo vyššom veku.
Čalúnená boxspringová posteľ Zumba
Samozrejme, nesmieme zabúdať ani na úložný priestor – výhodou je, že mnohé čalúnené postele ním disponujú, takže okrem svojho elegantného vzhľadu sa môžu pochváliť tým, že predstavujú funkčný nábytkový solitér. Čalúnený rám rafinovane a elegantne skryje všetky odkladacie boxy pod matracom. Získate teda nielen lôžko, ale aj miesto navyše, ktoré oceníte najmä vtedy, ak bývate v malom byte.
Čalúnená posteľ Flamingo s úložným priestorom

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Praktická a harmonická predsieň

Predsieň je vstupná brána do našich domovov. Vypovedá o charaktere obyvateľov, ako aj celého interiéru. Mala by byť zariadená čo najpraktickejšie, no zároveň štýlovo…

Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

Rohová sedačka v tvare písmena L alebo U je snom mnohých majiteľov bytov alebo domov. Má viacero výhod, nie je však ideálnym riešením do každého priestoru. Čo by ste…