Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Chcete ísť s dobou? Spoznajte nové trendy v kuchyniach

Chcete ísť s dobou? Spoznajte nové trendy v kuchyniach

02. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Módne trendy majú vrtkavú povahu. Zatiaľ čo kedysi na vás z moderných kuchýň žiarili červená dvierka s vysokým leskom, dnes sa dizajn uberá skôr prírodnou cestou. Chystáte sa zariaďovať? Inšpirujte sa kuchyňami súčasnosti.

Prírodné materiály a dekory v centre pozornosti

V posledných rokoch sa v domovoch zabývala príroda a neočakáva sa, že v budúcnosti to bude inak. Moderným kuchyniam budú vládnuť kamenné, mramorové a masívne dosky. Vzhľadom na to, že ide o pomerne drahé materiály, ktoré môžu byť náchylné na čistenie drogistickými prípravkami, najistejšie je siahnuť po MDF materiáli. Dostať ho v mnohých dekoroch, pričom na pohľad sú často nerozoznateľné od originálu.

Mramorová doska by mala mať výrazné žilky. Práve tento materiál je symbolom luxusu. Okrem mramoru je v centre pozornosti aj kvarcit, brazílska žula alebo ónyx, prípadne kamene s výraznými zelenými odtieňmi.
Skrinky moderných kuchýň sa vyrábajú v dekore dreva – svetlého aj tmavého. Ozvláštňujúcim prvkom môžu byť výraznejšie kovové rúčky. Napokon, kov je ďalším prírodným materiálom, ktorý zapadá do konceptu kuchyne v prírodnom dizajne. Trendové sú kovy vo farebných odtieňoch medi a zlata, ktoré patria medzi teplé tóny. Chybu neurobíte ani s tlmenejším cínom alebo s brúsenou mosadzou, ktoré vyzerajú prirodzenejšie. Efektne môže pôsobiť i čierna farba, ktorá býva použitá ako akcent aj na svietidlách a doplnkoch.

Privítajte v kuchyni svetlo

Svetlo prináša pozitívne naladenie a dobrú náladu. Práve preto sa dbá na to, aby moderné kuchyne boli jasné a aby v nich bolo veľa svetla. Celkové presvetlenie zabezpečí kuchyňa v bielej farbe, pričom jej ďalšou výhodou je nadčasovosť a univerzálnosť. Čím viac svetlých odtieňov a reflexných materiálov, tým lepšie. Chýbať by však nemali ani veľké okná.

S presvetlenou miestnosťou úzko súvisí aj voľba osvetlenia. Podľa posledných trendov by kuchynská pracovná doska mala byť osvetlená farbou denného svetla. Príjemným dizajnovým spestrením je aj decentné podsvietenie. Svoje miesto v kuchyni si nájdu i osobité lustre, ktoré môžu byť lineárne aj asymetrické.

Netradičná zástena

V moderných kuchyniach sa nosným prvkom stáva zástena. V kurze sa stále drží vyhotovenie, ktoré farebne korešponduje s pracovnou doskou. Na päty mu však šliapu netradičnejšie riešenia, pri ktorých zástena vystupuje skôr ako dekoračný doplnok ladiaci s nejakým zariadením alebo s maľovkou kuchyne. Zástena nielen za sporákom môže byť vysoká až po strop. Navyše sa neobjavuje len v klasickom geometrickom spracovaní v podobe štvorca či obdĺžnika, ale je možné vidieť i oblúkové alebo asymetrické obloženie. Obľúbeným riešením je i zástena identická s pracovnou doskou. Navyše zástena môže byť reliéfna, ale aj obrazová či s abstraktnými motívmi.

Minimalizmus s bezúchytkovým otváraním

V moderných kuchyniach často vidieť kombinovanie minimalistického vyhotovenia s výraznejšími prvkami. Minimalizmus v kuchyni sa odráža najmä na celkovej jednoliatosti, keď zostava skriniek pôsobí ako hladká stena. Čistý vzhľad je dosiahnutý oklieštením všetkého rušivého, napríklad úchytiek. Moderné kuchynské linky riešia otváranie skriniek a zásuviek napríklad pomocou vyfrézovaných rukovätí alebo systémom push-open.
Spoločne so spomínaným minimalizmom ide ruka v ruke voľba inteligentných kuchynských spotrebičov, ktoré môžete ovládať na diaľku pomocou smartfónu. Často je možná ich integrácia do ekosystému smart domácnosti. Napríklad ráno môžete vstať a v kuchyni na vás bude čakať zapnutý a nahriaty kávovar.

Potravinová skriňa sa postará o poriadok, police o odľahčenie

Čoraz častejšie sa v koncepte kuchýň objavujú potravinové skrine. Majú rovnaký dekor ako ostatné skrinky, takže sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou kuchyne. Ich nespornou výhodou je prehľadnosť a poriadok. Populárne však sú aj police a otvorené regály, ktoré odľahčujú dizajn kuchyne, dodávajú jej vzdušnosť a efekt obývačiek. Ruka v ruke s tým idú dekorácie vrátane umeleckých obrazov, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru priestoru.

Multifunkčné kuchynské ostrovčeky

Kuchynské ostrovčeky v klasických obdĺžnikových tvaroch sú síce nadčasovou záležitosťou, no v súčasnosti im konkurujú ostrovčeky zaoblené alebo doplnené o praktické i estetické prvky. Hlavne v multifunkčných priestoroch, ktoré spájajú kuchyňu a obývačku, pôsobia takéto ostrovčeky ako kľúčový bod elegantne oddeľujúci dva zmienené priestory. Ostrovčeky majú atypické tvary, keďže nezriedka sú do nich zakomponované jedálenské stoly a regály.

Prírodné doplnky

Drevené misy alebo kuchynské pomôcky na varenie, ako napríklad dosky na krájanie, prútené koše, utierky z ľanových alebo bavlnených textílií, dotvárajú celkovú atmosféru priestoru. V súčasnosti možno v kuchyni hojne vidieť kvety a bylinky, ktoré evokujú čerstvosť a zároveň zjemňujú a harmonizujú priestor.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…