Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť kuchyňu s obývačkou

Ako zariadiť kuchyňu s obývačkou

02. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Nadčasovosť, neobmedzenosť a priestrannosť. Práve tieto pocity v nás vzbudzujú novodobé otvorené priestory v interiéroch. Tie spájajú viacero funkčností s moderným prístupom. Otvorenosť nám umožňuje dopriať priestoru viac svetla a prináša aj viac možností, ako ho zariadiť. Azda najčastejšie dnes dochádza k spájaniu kuchyne s obývacou izbou, teda dvoch miest, ktoré sú centrami domácnosti. Ako prepojiť jednotlivé funkčné zóny, aby boli v harmónii?
Otvorené priestory a bývanie sa stali charakteristickými črtami moderného bývania. Celkovo sa životný štýl zmenil a tomu sa prispôsobilo aj rozloženie priestorov, v ktorých bývame. Viac ako kedykoľvek predtým sa vyžaduje plynulejšie a flexibilnejšie usporiadanie a do popredia sa dostáva atmosféra spájania a spoločenskosti. Najmä v bytoch či domoch menších dispozícií sa „rúcanie“ priečok stalo riešením, ako dodať priestoru vzdušnosť a lepšie svetelné podmienky a tiež ušetriť miesto, ktoré zbytočne zaberajú múry aj dvere.

Otvorený interiér je však potrebné dôkladne premyslieť tak, aby sa priestor využil čo najefektívnejšie. Na jednej strane treba dbať o to, aby nepôsobil chladne a neútulne, a na druhej strane o celistvé prepojenie jednotlivých zón a funkčnosť. V neposlednom rade je potrebné určiť si, akú náladu chceme daným priestorom vyvolať.

Funkčné oblasti priestoru

Kuchyňa a obývačka sú a stále budú ústredným bodom celého interiéru. V tomto priestore sa odohráva každodenný život rodiny. Samozrejme, netreba zabúdať, že ide o dve rozdielne oblasti v dome, z ktorých každá plní nejakú funkciu. Treba myslieť na plynulú prípravu jedla a celkový chod domácnosti a zároveň na oddych a komfort, ktorý má poskytnúť obývacia časť.
 
Nevyhnutné funkčné oblasti pri správnom chode priestoru kuchyne s obývačkou:
  • Zóna kuchyne – ide o pracovný priestor trojuholníka, ktorý sa skladá z chladničky, drezu a zo sporáka. Ich správne usporiadanie ovplyvňuje plynulý a rýchly chod pri príprave jedla. Taktiež netreba zabúdať na vyčlenenie dostatočnej pracovnej plochy. Úložný priestor pozostáva z rôznych skriniek, políc, regálov, závesných systémov a slúži na odkladanie vecí potrebných pri príprave jedla.
  • Miesto na stolovanie – ide o funkčnú časť, ktorá je zastúpená kuchynským ostrovčekom alebo jedálenským stolom (prípadne oboma, ak je na to dostatok miesta). Táto zóna by mala byť napojená na kuchynskú časť a doplnená skrinkami či regálmi na odloženie všetkého potrebného na stolovanie.
  • Obývací priestor – oddychová časť, ktorá plní hlavnú relaxačnú funkciu priestoru. Vytvárajú ju pohodlné sedačky s nízkym konferenčným stolíkom a televíziou. Doplnená môže byť o rôzny nábytok podľa potreby domácnosti.
Nábytok z kuchynského programu Flash. Zdroj: Sconto
Hoci ide o funkčné časti v rámci jedného priestoru, na dosiahnutie útulnosti, resp. vytvorenie akýchsi pomyselných hraníc medzi zónami, opticky môžu byť časti oddelené od seba rôznymi prvkami. Tými pevnými sú napríklad nízke múriky, zasklené či lamelové steny a stĺpy.
Vizuálnu oddelenosť však možno dosiahnuť aj ďalšími prvkami, ako sú sedačka v priestore, otvorené regály použité ako steny, koberce vymedzujúce funkčné zóny alebo aj už spomínaný kuchynský ostrov, ktorý predstavuje veľmi dobrý prvok na prepojenie zón. Dôležité je, aby bol prechod medzi jednotlivými zónami pohodlný a nevytvárali sa zbytočné bariéry, ktoré by mohli brániť plynulosti pohybu.

Výhody a nevýhody kuchyne spojenej s obývačkou

Ak sa rozhodnete pre spojenie kuchyne s obývacou časťou, treba vziať do úvahy aj prípadné nevýhody. Mnohým pri prepojení priestoru prekážajú pachy, ktoré vznikajú pri varení. Samozrejme, tomuto nedostatku sa dá vo veľkej miere zabrániť kvalitným a výkonným odsávačom pár. Tiež je potrebné vo zvýšenej miere dbať na poriadok a čistotu, veď každý váš návštevník bude vidieť do kuchyne. Ako mínus môže byť brané aj menšie množstvo voľných stien na situovanie nábytku, preto treba viackrát siahať po voľne stojacich solitéroch.

Pokiaľ však tieto nevýhody pre vás nepredstavujú žiadny väčší problém, otvorený interiér určite stojí za zváženie. Ako sme už spomínali, značnou výhodou je veľkorysý presvetlený priestor, ktorý umožňuje viacero možností pri zariaďovaní. Prepojením týchto priestorov nám vzniká aj viac úžitkovej plochy. Mnohým vyhovuje i „spoločenskosť“ takéhoto priestoru – členovia domácnosti sú pokope, hoci sa v tom istom čase venujú iným aktivitám, rodič má pod dohľadom deti, kým varí, návšteva je na očiach, aj keď potrebujeme niečo zobrať z kuchynskej časti atď.

Záverečné tipy a rady na zariaďovanie kuchyne s obývačkou

V otvorenom priestore je pri zariaďovaní nutné dbať o súdržnosť – štýlov, materiálov a aj farieb. Čím viac sa držíme týchto pravidiel, tým viac bude priestor pôsobiť harmonicky a jednotne.
Nábytok z kuchynského programu Nobilia Artis. Zdroj: Sconto
Nábytok kuchyne, jedálne a obývačky by mal byť štýlovo rovnaký. Vhodným riešením je nábytok na mieru do celého priestoru, ktorý bude spolu dokonale ladiť. Ak si dávate vyrobiť kuchyňu na mieru, možnosťou je aj dať si vyhotoviť zvlášť solitérne skrinky, ktorých umiestnením v obývacej časti dosiahnete požadované zladenie kuchyne s obývacím priestorom.
Nábytok z kuchynského programu Nobilia Artis. Zdroj: Sconto
Neutrálne farby nábytku sú do veľkých otvorených priestorov veľmi vhodné. Dodávajú mu nadčasovosť a umožňujú jeho ľahkú kombinovateľnosť s doplnkami rôznych odtieňov a vzorov. Tými je možné podľa potreby poľahky zmeniť atmosféru celého priestoru.
V kuchyni spojenej s obývačkou sú vítané otvorené police či regály. Poskytujú totiž priestor na dekorácie ladiace s obývacou zónou a dodávajú tým kuchyni charakter obývacej steny.
Nábytok z kuchynského programu Nobilia Natura. Zdroj: Sconto
Optické prepojenie jednotlivých častí možno docieliť závesnými skrinkami či policami, ktoré prechádzajú v línii z jednej funkčnej časti do ďalšej.
Nábytok z kuchynského programu Nobilia Focus. Zdroj: Sconto
V menších prepojených priestoroch môže byť vhodným riešením vstavaná skriňa pozostávajúca z otvorených regálov a úložných častí uzatvorených posuvnými dverami. Dvierka môžu pôsobiť ako ozdobné panely, zároveň však skryjú to, čo je pre domácnosť potrebné, no inde na to nie je miesto.
Nábytok z kuchynského programu Nobilia Artis. Zdroj: Sconto
Každá funkčná zóna potrebuje svoje osvetlenie. Svietidlá nemusia byť nevyhnutne rovnaké, možno ich efektne kombinovať. Dôležité však je, aby zodpovedali štýlu miestnosti. Vhodné je používať aj doplnkové lampy, ktoré sa večer postarajú o príjemnú atmosféru.
Nábytok z kuchynského programu Nobilia Riva. Zdroj: Sconto

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…