Kam umiestniť televízor?

Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Kam umiestniť televízor?
Publikováno: 09. 05. 2020
Čierna technika je neoddeliteľnou súčasťou nášho domova, viacerí si bez televízora nevedia predstaviť deň a dokonca jeho sledovaniu dokážu venovať celé hodiny. Tento spotrebič však nie je práve šetrný k našim očiam, krčnému svalstvu a chrbtici, preto by sme mali zvážiť nielen výber správneho modelu, ale aj jeho ideálne umiestnenie.
Pri voľbe televízora by sme v prvom rade mali myslieť na vhodnú pozorovaciu vzdialenosť, ktorá sa odvíja od dvoch základných parametrov – dĺžky uhlopriečky a rozlíšenia. Uhlopriečka sa meria v palcoch, pričom jeden palec sa rovná dĺžke 2,54 cm. Vo všeobecnosti platí – čím väčšia uhlopriečka, tým väčšia vzdialenosť obrazovky od pohovky bude potrebná. Nie je to však úplná pravda.

KVALITA OBRAZU

Všetko závisí od rozlíšenia (HD Ready, Full HD alebo 4K, prezývané tiež Ultra HD), ktoré zásadne ovplyvňuje kvalitu obrazu. Treba pamätať na to, že ani obrovská uhlopriečka vám nezaručí dokonalý obraz, pokiaľ bude televízor postavený v príliš malej miestnosti, na nevhodnom mieste, alebo bude mať horšie rozlíšenie.

Pozor na rozlíšenie 

V prípade modelu s tou istou uhlopriečkou, najmä pri väčších typoch, sa môže optimálna pozorovacia vzdialenosť vzhľadom na kvalitu rozlíšenia líšiť aj o meter. Pozerať na druh rozlíšenia pri výbere obrazovky je preto veľmi podstatné.

Čo sa stane, keď podmienku správneho výberu parametrov nedodržíte? Buď sa vám obraz bude zdať nejasný a rozostrený (slangovo „rozpixelovaný“, pretože budete jemne rozoznávať jednotlivé body – takzvané pixely), alebo sa vám budú strácať detaily. V prvom prípade sedíte príliš blízko, v druhom prípade je obrazovka umiestnená ďaleko. Zároveň sa môže celkom paradoxne stať, že menšia obrazovka s lepším rozlíšením bude pre vás ideálna, zatiaľ čo väčšia so slabším rozlíšením vás ako diváka vôbec neuspokojí.

Informáciu o ideálnej pozorovacej vzdialenosti uvádzajú výrobcovia i predajné siete s elektronikou v prehľadných tabuľkách. Údaje sa síce môžu mierne líšiť, ale určite vám pri výbere pomôžu. Zmerajte si teda vzdialenosť sedačky od plánovaného miesta pre televízor a podľa toho vyberajte veľkosť obrazovky a jej rozlíšenie.
Kam umiestniť televízor?

V AKEJ VÝŠKE?

Z praktických skúseností máte určite odpozorované, že vás rýchlo začne bolieť krk, ak pozeráte na obrazovku umiestnenú príliš vysoko. Často sa to stáva napríklad v reštauráciách pri sledovaní hokejových zápasov. Ideálna poloha televízora je nastavená vtedy, ak je stred obrazovky vo výške očí diváka, prípadne pár centimetrov nižšie. Najlepšie je, ak pri sledovaní televízie nemusíte mať zaklonenú ani predklonenú hlavu. Zväčša ide o výšku od 90 do 120 cm.


Vzhľadom na to, že výška členov rodiny je odlišná, snažte sa nájsť vyhovujúci kompromis. Najťažšie je prispôsobiť sa malým deťom – samozrejme, najmenším treba pobyt pri televízore v záujme ich zdravia obmedziť, prípadne to vyriešiť dočasným malým televízorom v ich vlastnej izbe, ktorý bude osadený na mieru ich výškovým proporciám.

TV stolík SUMMER

K stredu pohovky 

Pri umiestňovaní televízora sa snažte určiť stred pohovky a polohu obrazovky tomu čo najviac prispôsobiť. Takto bude poskytovať dobrý obraz všetkým sediacim. Kľúčové je to najmä v prípade modelov so zakrivenou obrazovkou, ktoré sú hitom posledných sezón.

SVETELNÉ PODMIENKY

Množstvo a smerovanie svetla v miestnosti, či už prirodzeného alebo umelého, rozhodne netreba pri umiestňovaní televízora podceňovať. Svetlo sa totiž môže na obrazovke odrážať alebo vytvárať nepríjemné odlesky. Za žiadnych okolností by takýto spotrebič nemal byť upevnený na stene, kde sa nachádza aj okno, alebo oproti nej.

V presvetlených miestnostiach treba počítať aj s vhodnými tieniacimi prvkami, napríklad žalúziami, ktoré dokážu svetlo regulovať, alebo zatemňujúcimi prvkami, ako sú závesy či rolety. Ak sa stane, že do interiéru zasvieti slnko, jednoducho ich zatiahnete.


Rovnakú kľúčovú rolu zohráva aj rozmiestnenie svietidiel. Kvôli zdravému zraku je nevhodné sledovať televíziu pri úplnej tme, takto totiž vzniká veľmi nepríjemný ostrý kontrast. Obrazovka vtedy, laicky povedané, „ťahá oči“. V miestnosti by preto nemalo chýbať aspoň tlmené osvetlenie, ktoré jas obrazovky zmierni. Ideálne je také, ktoré smeruje spoza nej, záchranou však môžu byť aj skrinky obývačkových stien so zabudovaným osvetlením alebo decentným podsvietením.
TV stolík GOAL

NA SKRINKU ČI NA STENU

Výber miesta pre televízor ovplyvňujú aj ďalšie faktory, napríklad, v akej miestnosti vám bude robiť spoločnosť, a teda ako často ho budete sledovať. V spálni je dobré umiestniť obrazovku vo výške postele, v kuchyni sa však striktných pravidiel môžete bez obáv zriecť, keďže sledovaniu sa tu človek nevenuje v plnej miere.

Najčastejšie sa televízory umiestňujú na police obývacích stien alebo TV stolíky, ktoré sú na to určené. Výrobcovia nábytku vopred počítajú s ich väčším zaťažením a vybavením, ktoré je potrebné, trebárs policami a zásuvkami na diaľkové ovládanie či otvormi na organizáciu káblov. Televízory sú doplnené štýlovými stojančekmi v rozličnom dizajne, vďaka čomu sa na polici budú pekne vynímať.
TV stolek GENT 31

Alternatívou je tiež umiestnenie televízora na stenu. Na to sú určené špeciálne držiaky, ktoré sa dajú primontovať na stenu, do rohu, ale aj na strop. Inštalujte ich však len do betónu, dreva alebo pálenej tehly, sadrokartón totiž nemusí mať dostatočnú nosnosť. Existujú držiaky fixné, ale aj polohovateľné, ktoré sa dajú vysúvať a otáčať. Predstavujú ideálne riešenie pre otvorené dispozície, kde chcete televíziu pozorovať napríklad z obývačky i z kuchyne. Obrazovku na držiaku si takto ľahko otočíte a nastavíte podľa toho, v ktorej časti miestnosti sa práve nachádzate.
Kam umiestniť televízor?
Pri výbere držiaka pre váš model televízora sa treba riadiť jednak hmotnosťou spotrebiča, ktorú držiak unesie, ale aj takzvaným VESA štandardom, ktorý stanovuje rozpätie určené na zabudovanie (vzdialenosť štyroch otvorov so závitom na priskrutkovanie televízora k držiaku). To sa odvíja od veľkosti uhlopriečky obrazovky, pre ktorú je vhodný. Buď tento parameter uvádza samotný výrobca, alebo sa dá jednoducho zmerať na zadnej strane spotrebiča.

NA ČO MYSLIEŤ NA ZÁVER

Ak patríte k náročnejším divákom, určite nebudete riešiť len pohodlie a úložné priestory pre diaľkové ovládače. Televízory v súčasnosti ponúkajú množstvo doplnkov, ktoré zintenzívňujú zážitok pri sledovaní filmu alebo športového zápasu. Ak teda plánujete vybaviť svoju televíznu miestnosť aj reproduktormi či subwoofermi, vopred si rozvrhnite ich umiestnenie tak, aby sa zvuk z nich šíril po miestnosti rovnomerne a perfektne tak dokresľoval scény na obrazovke, no zároveň nenarúšal dizajn nábytkových prvkov.
Publikováno: 09. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií