Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Leto pred dverami: je naň vaša terasa pripravená?

Leto pred dverami: je naň vaša terasa pripravená?

16. 06. 2022, SCONTO Nábytok
Leto už klope na dvere. Vlastne práve stojí na vašej terase a rozhliada sa dookola. Čo na nej asi tak vidí? Zariadili ste si ju tak, aby ste boli spokojní? Inšpirujte sa našimi tipmi aj najnovšími trendmi na najbližšie obdobie.

Začnite pekne od podlahy

Terasa sa často nachádza hneď vedľa obývačky a je akýmsi jej exteriérovým pokračovaním. Základným princípom pri jej návrhu vtedy býva zachovanie usporiadania priestoru a štýlu. Ale nemusí to byť pravidlo, najmä ak ju máte v záhrade ďalej od domu. V prípade, že vás zariaďovanie terasy ešte len čaká, siahnite po veľkoformátových terasových dlaždiciach, ktoré budú farebne kontrastovať so zeleňou.
 
Zaujímavým riešením budú aj dlaždice v tvare šesťuholníkov alebo klasické obdĺžnikové ukladané do vzoru rybej kosti. Na vzostupe sú keramické a gresové dlažby, ktoré sú ešte odolnejšie ako prírodný kameň a v porovnaní s drevom menej náročné na údržbu. Vedia však dokonale imitovať drevo, kameň aj betón.

Záhradný nábytok, ktorý by nemal ujsť vašej pozornosti

Interiérové trendy na tento rok hlásia oblé línie a organické tvary. Nič teda nepokazíte, ak si v takomto štýle zariadite terasu. Záhradné zostavy môžete doplniť o oddychové závesné kreslá či kúsky z ratanu a jeho imitácií. Nábytok s výpletom odľahčí priestor a je ideálny aj na menšie terasy či balkóny. Pri dostatočnom priestore určite investujte do záhradného ležadla. Je ideálne na opaľovanie sa aj relaxáciu pod slnečníkom.
Náš tip
Umiestnite do záhrady hojdačku. Môže mať buď vlastný pevný oceľový rám, alebo si zadovážte model, ktorý natiahnete medzi dva kmene stromov.

Vždy moderné prírodné materiály

Dostať prírodné materiály na terasu je hračka, veď aj samotné umiestnenie v exteriéri je zárukou toho, že nimi bude obklopená. Aby ste tento pocit ešte umocnili, pridajte na terasu drevenú lavicu, pri stolovaní použite keramický riad, bavlnené či ľanové obrúsky a na zem položte terakotové kvetináče. Tieto materiály môžete doplniť prírodným kameňom. V takto upravenom priestore načerpáte energiu po náročnom dni.

Zemité farby aj pastelové odtiene

Pri terase platí, že svetlé farby sú vhodnejšie ako tmavé. Ich povrchová teplota bude vplyvom slnečných lúčov nižšia a takisto sa nemusíte báť ich vyblednutia. Ak hľadáte konkrétny farebný trend na vašu terasu, voľte prírodné farby a zemité odtiene. Hodia sa do akéhokoľvek priestoru, či už máte terasu prekrytú len slnečnou plachtou, alebo ste investovali do modernej bioklimatickej pergoly s otočnými lamelami.
 
Ak sa chcete v záhrade cítiť ako na dovolenke, inšpirujte sa štýlom boho či tropickými motívmi na doplnkoch. Sivú dlažbu zase vhodne doplní nábytok v industriálnom štýle s čiernymi kovovými detailmi a čalúnením v antracitovej farbe. Na terasu sa vracajú aj pastelové tóny. Výborne sa hodia k bielemu nábytku. Platí pravidlo: čím viac bielej, tým tlmenejší tón pastelovej.
Náš tip
Nič nepokazíte klasickými záhradnými stolmi so štyrmi nožičkami, trendom na nasledujúce obdobie však sú zaujímavé podnože.

Na terase ako v druhej obývačke

Žiadny iný materiál nedodá terase taký obývačkový nádych ako textílie. Exteriérové sedačky doplnené o pohodlné čalúnené podsedáky a opierky chrbta by preto na terase nemali chýbať. Trendom sú už niekoľko rokov. Ich výhodou je dlhá životnosť vďaka odolným materiálom a ľahká údržba. Novinkou v tejto oblasti sú hrubé tkaniny s hustou väzbou, ktoré bolo doteraz vidno len na čalúnení interiérových kúskov. Pocit takéhoto príjemného salónika umocnia doplnky v podobe dekoratívnych vankúšov a pletenín na chladné večery.

Osvetlenie na dosiahnutie príjemnej atmosféry

Pohľad na svetlá na pozadí tmavej noci mnohých fascinuje. Čarovnú atmosféru vnesú svetelné LED reťaze, ktoré sa ľahko inštalujú. Ak túžite po niečom originálnom, skúste nimi obmotať menší stromček alebo krík, prípadne reťaz vložte do veľkej sklenenej nádoby.
 
Podobný efekt vytvoria aj dizajnové stolové lampy vhodné do exteriéru. Môžete si vybrať z modelov na baterky alebo z prenosných solárnych modelov, ktoré šetria prírodu. Ak vás upokojuje pohľad na plameň ohňa, doplňte osvetlenie štýlovými lampášmi do exteriéru či prenosným stolovým krbom. Z takto zariadenej terasy sa vám bude večer len ťažko odchádzať do postele.
Čo by vám nemalo chýbať v interiéri na navodenie letnej atmosféry sa dočítate v ďalšom článku. Inšpirujte sa našimi piatimi tipomi na léto. Nevyžadujú veľký rozpočet a vaše bývanie pripravia na dni plné slnka a pohody.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…