Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nespútaný interiér v štýle boho

Nespútaný interiér v štýle boho

06. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Štýl boho alebo aj boho chic je ideálny pre tých, ktorí chcú, aby bol ich domov naplnený životom, výraznými farbami, vzormi, textúrami a kreativitou. Uchváti vás farebnými kombináciami orientálnych aj etnických motívov, nekonvenčnosťou a dobrou atmosférou.
Štýl boho určite neprehliadnete. Pre svoju ležérnosť sa stáva čoraz populárnejším aj v našich končinách. Názov boho je odkazom na bohémsky štýl. Pod slovom bohém si dnes predstavíme človeka mimo spoločenských konvencií, umelca a pôžitkára, tráviaceho čas vysedávaním v kaviarňach. V 19. storočí však týmto pomenovaním vo Francúzsku označovali chudobných maliarov a spisovateľov. Tí sa sťahovali do susedstva migrujúcich Cigánov, ktorí podľa vtedajšieho mylného presvedčenia prišli z Čiech (odtiaľ názov Bohemian), a inšpirovali sa ich farebnosťou. V móde má bohémsky štýl blízko k ére hippies a k 60. a 70. rokom. Predstavte si všetky tie rozviate odevy, ležérne pletené doplnky, strapce a umelecké, kreatívne prvky pretavené do podoby interiéru.

Naprieč krajinami a kultúrami

Bohémsky interiér je plný farieb, a aj keď prednosť majú sýte odtiene, nemá svoju špecifickú farebnú schému. Zjednodušene povedané, platí, že čím pestrejšie, tým lepšie. S obľubou sa používajú teplé farby ako hnedá, béžová a terakotová, tóny vzácnych kovov a kameňov (fialová, oranžová, modrá), na doplnkoch sa uplatnia aj metalické farby.
 
Veľkú úlohu v štýle boho zohrávajú etno prvky, či už orientálne s nádychom Ázie a Blízkeho východu, alebo z oblastí ako Afrika a Južná Amerika. Po inšpiráciu si môžete zájsť do krajín ako Maroko, Španielsko, Portugalsko, Čile alebo Mexiko. Je to teda ideálny interiérový štýl pre cestovateľov. Suveníry z ciest budú skvele fungovať ako interiérové doplnky s vlastným príbehom. Ako zariadiť interiér s nádychom orientu sme sa venovali v samostatnom článku.
Vedeli ste, že?

Obľúbenou dekoráciou pre interiéry v štýle boho sú tzv. juju hat. Pôvodne vzácne klobúky vyrobené z rafie a peria pochádzajú zo západného Kamerunu. Stali sa vyhľadávaným doplnkom na stenu.

Jeden štýl, veľa odtieňov

Na bohémskom štýle je najlepšie to, že nemá fixné pravidlá a porušovanie konvencií je vítané. Vďaka jeho jedinečnosti nebudú žiadne dve domácnosti vyzerať rovnako. Ak sa rozhodnete pre orientálny štýl boho, inšpirujte sa farebnosťou bazára v Marrákeši, závesnými svietidlami, nízkymi stolíkmi a taburetmi. Európsky štýl boho zase spoznáte podľa strapcov, háčkovaných a čipkovaných doplnkov a ratanového nábytku. Zaoceánsky štýl boho pripomína divoký západ, a to vďaka vintage kožiam, sukulentom či vzorovaným farebným kobercom. Bohémsky štýl v modernom dizajne znesie aj biele steny dekorované svetelnými reťazami s bavlnenými guľami, baldachýn nad posteľou, prútené doplnky a zamatové čalúnenie.
Posteľ Goa

Extravagantné doplnky

Za zariadením interiéru sa môžete vydať do bazárov aj starožitníctiev a skombinovať ho s novým masívnym dreveným nábytkom. Útulnosť miestnosti dodajú textilné doplnky ako závesy, ktoré padajú až na podlahu, vankúše, pletené prikrývky, mäkké pufy na sedenie a farebné tkané koberce so strapcami. Na stenu môžete zavesiť tapisériu alebo lapač snov. Štýl boho si potrpí na prírodné materiály ako drevo, prútie, ľan, bavlna, kožušiny, koža, korok, morská tráva alebo jutovina. Ak vám to priestory a konštrukčné riešenie stropu dovoľujú, do obývačky môžete umiestniť závesné kreslo, hojdačku či hojdaciu sieť.

Kvetiny sú must-have

Samostatnou kapitolou sú rastliny, ktoré podčiarknu mierne eklektický charakter štýlu boho chic, a preto v ňom nesmú chýbať. Pre pestovateľov začiatočníkov sú ideálne malé kaktusy, perfektnými rastlinami pre bohémsky interiér budú aj dracény, palmy, svokrine jazyky, filodendrony či monstery. Na menšie rastlinky zvoľte terakotové kvetináče alebo nádoby s etno vzorom, väčšie kvety vyniknú v kvetináčoch z morskej trávy. Skúste sa odviazať a okrem klasických miest, ako sú parapetná doska, skrinka alebo polička, zaveste kvetináče na držiaky z makramé a nechajte ich visieť.

V skratke: Ako dekorovať interiér v štýle boho

  • Bohémsky štýl miluje strapce, uzlíky, brmbolce, makramé, ale aj čipkované a háčkované detaily.
  • Bavlnené a ľanové textílie doplňte o kožušiny a koberce, aby ste dodali miestnosti textúru.
  • Na steny zaveste tapisérie, obrazy, fotky, lapače snov alebo mandaly, ktoré vytvoria zaujímavý kontrast.
  • Závesy nemusíte mať len na oknách, môžu nahradiť aj dvere alebo baldachýn nad posteľou.
  • Svietidlá môžu mať rôznu podobu – od farebných lustrov doplnených lampášmi a sviečkami až po tienidlá z morskej trávy.
  • Všetko, čo visí, sa ráta – v interiéri nájdu využitie závesné hojdacie kreslá a siete, ale aj kvetináče zavesené na držiakoch z makramé.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…