Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Trendy v interiéri na rok 2022

Trendy v interiéri na rok 2022

07. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Spravím to len raz a budem mať pokoj? Možno áno, ale určite to neplatí pre tých, ktorí sa radi inšpirujú a sledujú najnovšie trendy v oblasti interiérového dizajnu. Čo bude špecifické a typické práve pre rok 2022?
Nebude pre vás asi nič nové, keď povieme, že trendy sa opakujú z predchádzajúcich rokov. Prinášajú však menšie obmeny, niečo vlastné a inovatívne. Na pár z trendov sa teraz spoločne pozrieme. Ktovie, možno vás zaujmú natoľko, že sa aj vy rozhodnete priniesť vášmu interiéru nejaké osvieženie.

Multifunkčnosť priestoru aj zariadenia

Zdá sa, že hlavným aspektom bude podobne ako v minulom roku multifunkčnosť priestorov, čím sa bude riadiť celý bytový dizajn. Skončilo sa obdobie, keď vybraný priestor slúžil iba na jeden účel. Snahou je maximálne využitie miesta a spĺňanie viacerých funkcií na jednej ploche. Podporuje sa tým možnosť vykonávania rôznych aktivít v rámci jednej miestnosti, komunikatívnosť a pozitívna atmosféra daná otvorenosťou a prepájaním rôznych funkčných zón.

Multifunkčnosť sa však odzrkadľuje nielen celkovo v priestore, ale aj v jeho zariadení. Súčasná ponuka na trhu poskytuje veľa praktických nábytkových kúskov, ktoré zastrešujú viacero funkcií a sú ideálne z hľadiska zariaďovania otvorených dispozícií aj z hľadiska šetrenia miesta či využitia v rozličných situáciách. Často ide o dizajnové stvárnenia, ktoré prihliadajú na potrebu univerzálnosti, teda vhodnosť zakomponovania do reprezentatívnych aj súkromných častí interiéru. K zástupcom multifunkčného nábytku patria napríklad rozkladacie sedačky, poschodové postele so zabudovanými skriňami či pracovným priestorom, rôzne praktické riešenia stolov a stolíkov, ktoré sú vítané najmä v malých bytoch či otvorených priestoroch.
Komoda a písací stôl v jednom. Zdroj: Sconto/Rolando
Komoda a jedálenský stôl v jednom. Zdroj: Sconto/Bracket

Oblé línie a organické tvary

Ladnosť a sviežosť. Práve tak majú na nás zapôsobiť interiéry, v ktorých sú zakomponované nábytky s oblinami. Organické tvary sú inšpirované prírodou, a preto sa neriadia žiadnymi pravidlami. Oblé línie zas odzrkadľujú zakrivené ženské tvary. Ich cieľom je odľahčiť a zjemniť celý priestor. Forma a funkčnosť v tomto prípade napredujú rovnomerne. Takéto kúsky vplývajú nápadito, čím docielite, aby sa interiér javil zaujímavý, rafinovaný a, samozrejme, aj nezabudnuteľný. Oblé línie pôsobia mäkko a zhovievavo, vďaka čomu je miestnosť útulnejšia. Okrúhle tvary dodajú vášmu domovu jemný a prirodzený vzhľad, pričom do interiéru ich vnesiete nielen nábytkom, ale aj potlačou na textíliách.

Zaoblené hrany možno vnímať napríklad na pohovkách či taburetoch. Zakomponované však môžu byť aj ako architektonické prvky či formou nástenných obkladov a maľoviek. Zabúdať netreba ani na oblé LED svietidlá, ktoré sú stále „in“ a ľahko sa zladia so zvyškom zariadenia v miestnosti.
Efektný výklenok v tvare oblúka nad posteľou a sedačka v oblých tvaroch. Zdroj: Sconto/Idea a Fredrika

Retrodizajn opäť na scéne – 70. roky sa vracajú

Nebolo to tak dávno, keď tento štýl vládol svetu. Retro sa znova vracia a v niektorých krajinách si vydobylo miesto medzi top štýlmi bývania. Niektorí ho považujú za chaotické, nepohodlné a bez chuti. Svojím návratom však dokazuje, že pre mnohých stále nestratilo na svojich kvalitách a šarme. Dnes sa prezentuje spájaním hravosti, odvahy a elegancie, pričom zmes vzorov má viesť k dosiahnutiu teplej atmosféry. Pravidlo „menej je viac“ však platí aj v tomto prípade. Cieľom je vytvoriť príjemné a veselé bývanie. Typické sú kolíkové nohy na nábytku, využívanie dreva, vzorovaných tapiet a závesov, vysoko štruktúrovaných látok, ako aj kobercov, ktoré často prekrývajú celú podlahu. Pocit retra sa vytvára buď farebnými odtieňmi machu, šalvie a terakoty, alebo odtieňmi horčice.

Životné prostredie a udržateľnosť

Ekologický prístup zasahuje všetky oblasti života, zariadenie interiérov nevynímajúc. Dôraz sa kladie na udržateľnosť. Tá sa prejavuje jednak tým, že použitým, starým veciam dávame druhú šancu na život, jednak siahame po výrobkoch recyklovateľných či vyrobených aspoň čiastočne z recyklovaných materiálov. Prím v moderných ekointeriéroch teda hrajú najmä prírodné materiály, akými sú drevo, kameň, bavlna a podobne. Toto je trend, ktorý bude s ohľadom na naliehavú požiadavku doby odvrátiť klimatickú katastrofu aktuálny nielen v tomto roku.

Farby roka

Pantone Color Institute vybral ako farbu roka fialovú s názvom very peri. Považuje sa za najteplejší odtieň z modrej škály a označuje sa za radostný. Prináša veľké, perspektívne zmeny, vzbudzuje oživenie a zvedavosť a podporuje odvážnosť a kreativitu. Hlavnou úlohou tejto farby roka je vniesť do interiérov pocit hravosti a podnietiť k nečakaným farebným kombináciám. Použiť ho možno na stenách, nábytku alebo doplnkoch ako akcent. Pôsobiť bude nápadito a sviežo. Ľahko sa ladí s bielymi a sivými odtieňmi. Pôvabne a nadčasovo bude pôsobiť v kombinácii s odtieňmi dreva alebo aj s tmavšou antracitovou farbou.
Farba roka very peri. Zdroj: pantone.com
Spoločnosť Dulux určila za farbu roka nebesky modrý odtieň bright skies. Farba oblohy má predstavovať nádej a optimizmus. Stále aktuálne sú však aj zemité, neutrálne odtiene hnedej a sivej. Tieto vytvárajú teplú atmosféru a prispievajú k útulnejšiemu bývaniu. Sú inšpirované prírodou a jej vplyvmi. S prírodou sa spája aj zelená farba. Ak chcete do svojho interiéru vniesť trochu luxusu, určite skúste siahnuť po smaragdovozelenej. Táto farba sa označuje za žiarivejší odtieň zelenej a veľmi honosne pôsobí napríklad v spojení so zamatom. V priestore bude pôsobiť nápadito a inovatívne.
Nebesky modrá posteľ Lena. Zdroj: Sconto
Sivohnedá posteľ Mattis I. a smaragdovozelená sedačka Papira. Zdroj: Sconto
Nech sú naše domovy akokoľvek krásne a moderné, všetko má tendenciu zovšednieť, ak občas neurobíme aspoň drobné zmeny. Trendy prinášajú oživenie a inšpirujú nás k tomu, aby sme vytrhli naše príbytky zo stereotypu. Neváhajte a doprajte aj tomu vášmu obmenu – aj malými úpravami mu môžete dodať nový nádych a atmosféru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…