Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Moderná kuchyňa roka 2022

Moderné kuchyne roka 2022

01. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Moderné kuchyne na mieru z ponuky Sconta zaujmú na prvý pohľad čistými líniami, kvalitným vypracovaním a sebavedomým dizajnom. Vďaka akým detailom pôsobia kompaktne a sú mimoriadne odolné? Čím sa vlastne vyznačuje moderná kuchyňa a čo bude v tejto miestnosti trendové v nasledujúcom období?

Trendy kuchyne v odtieňoch betónu

Okrem bielej a klasických drevených dekorov začína skrinkam do kuchyne a pracovným doskám dominovať aj čierna farba bridlice a sivá farba kamenín, betónu či ocele. Čo by ste povedali na vernú imitáciu cementového povrchu? Tento jedinečný efekt ponúkajú napríklad kuchyne SPEED v odtieni čierny betón. Pokiaľ preferujete bledšie odtiene, ideálnou pre vás môže byť RIVA, jedna z najobľúbenejších kuchýň, a to nielen vzhľadom na širokú ponuku dekorov (biely a viacero sivých odtieňov betónu), ale aj jednoduché, čisté línie, ktoré sa skvele hodia do moderných interiérov. Na umocnenie efektu si môžete rovnaký dekor vybrať aj pre obývaciu izbu prepojenú s kuchyňou a jedálňou.
 
O tom, prečo obľúbenosť kameninových a bridlicových dekorov rastie, vás jediným pohľadom presvedčí napríklad model STONEART, ktorý je mimoriadne odolný voči manuálnemu poškodeniu a prežije aj náročné používanie. Navyše je dostupný aj s novými korpusmi veľkosti XL, ktoré sú oproti štandardným korpusom vyššie a ponúkajú tak viac úložného miesta, čo je mimoriadne vhodné riešenie do malých kuchýň. Nevšedným vzhľadom zaujme aj kuchyňa s dekorom leštenej ocele. Variant INOX vďaka tomuto vizuálnemu vyhotoveniu pôsobí ako profesionálna kuchyňa v reštaurácii.

Matné povrchy

Ak uprednostňujete moderné matné plochy, ktoré posledné roky vytlačili z piedestálu lesk, potom vám ulahodí kuchyňa TOUCH s mnohými dekormi v matnej povrchovej úprave. Superhladký materiál lakovanej fólie skriniek je nielen estetický, ale aj jednoduchý na údržbu. Dvierka sú dostupné od bledých farieb, ako napríklad alpská biela, magnólia, hodvábna sivá, cez modrý odtieň aqua, bridlicovosivú, kamennú sivú až po čiernu farbu.

Bezúdržbovosť dotiahol nemecký výrobca kuchýň do dokonalosti pri kuchyniach EASYTOUCH. Ich ultramatnú povrchovú úpravu v alpskej bielej, pieskovej, hrdzavej červenej alebo grafitovej čiernej farbe dopĺňa inovatívna technológia Antifingerprint, vďaka ktorej sa stanú odtlačky prstov minulosťou.
 
Alpská biela a príjemný vzhľad charakterizujú ďalšiu matnú kuchyňu INLINE, ktorej prednosťou sú úchopy vyfrézované do dvierok. Tie nahrádzajú bežné úchytky, čím dodávajú kuchyni čistý ráz, ničím nenarúšanú, dokonalú symetriu a pôsobivú jednoduchosť. Supermatný lakovaný povrch má aj rad FASHION, ktorý je synonymom elegancie. Štýlovo a trendy pôsobí obzvlášť v kombinácii s dekorom dreva či kameňa.

Mimoriadna odolnosť

Moderná kuchyňa roka 2022 presvedčí sebavedomým dizajnom a kvalitným vybavením, musí však byť predovšetkým funkčná a odolná. A k tomu dopomôžu dostupné technológie či precízne vypracované detaily. Moderný vzhľad s pokročilou technológiou spája séria LASER. Hrany skriniek a jednotlivých elementov (dvierok, zásuviek, políc) sú totiž opracované laserom, preto sú bez škár. To zaručuje nielen krásny čistý dizajn, ale aj vysokú odolnosť voči vlhkosti a vode.

Hoci s takýmito technickými vylepšeniami sa zväčša spája aj vyššia cena, v prípade kuchyne LASER to neplatí – patrí cenovo k najlacnejším modelom. Ak chcete, aby kuchyňa vyzerala dlho ako nová, je tu aj model LUX s vysoko lesklými lakovanými plochami. Zalakované a ručne dočistené hrany podčiarkujú nielen estetickú stránku kuchyne, ale hlavne zvyšujú jej odolnosť a životnosť. Môžete si vybrať z niekoľkých dekorov a doladiť k nim pracovnú dosku aj úchytky.

Prírodný dekor

Túžite po prirodzenom vzhľade dreva? Kuchyňa STRUCTURA vyniká povrchovou úpravou s imitáciou dreva v rôznych dekoroch duba (Halifax, Havanna, Sierra, Nero) od svetlého po čierny odtieň. Tí, ktorí potrebujú viac úložného priestoru, v nej ocenia korpusy generácie XL. Prírodný dekor ponúka aj kuchyňa RIVA s krásnou vierohodnou kresbou duba v dizajne San Remo a Somerset alebo s kresbou orechového dreva.

Trendy kombinácie

Ak sa vám zdá ucelená linka v jednom farebnom tóne príliš nudná, potom vás možno osloví ďalší trend roka 2022 – horné aj dolné skrinky odlišných farieb. Na horné skrinky sa odporúča vyberať si svetlé farby a dekory, pri dolných skrinkách sa nemusíte báť tmavých farieb. Kombinovať pritom nemusíte len z dekorov, ktoré sa ponúkajú pri jednotlivých kuchynských linkách. Originálny vzhľad možno docieliť aj kombináciou prvkov z dvoch odlišných kuchynských modelov.

Elegancia v minimalizme

Minimalizmus patrí aj do kuchyne, preto nie div, že klasické úchytky sú v modernej kuchyni čoraz častejšie nahrádzané skrytými riešeniami. Čisté línie podčiarknu bezúchytkové skrinky, ktoré sa otvárajú buď zatlačením (tzv. push up systém), alebo pomocou nenápadných úchopových líšt na hranách dvierok či zásuviek. Úchopy môžu byť aj vyfrézované do dvierok. Takéto riešenia sú zároveň praktické, údržba čelných plôch je totiž pri nich jednoduchšia. Minimalistický dizajn, jasné tvary a línie bez zbytočných ozdôb a úchytiek sú charakteristické pre kuchyne v dizajne Line N, ktoré v spojení s prepracovanými detailmi vybavenia, ako sú integrované LED osvetlenie či moderné žalúzie, predstavujú lákadlo pre všetkých, ktorí túžia po elegantnej, dizajnovo čistej, modernej kuchyni. V dizajne Line N sa robia napríklad kuchyne ARTIS, STONEART, EASYTOUCH a STRUCTURA.

Neutrálnosť ako základ pre variabilnosť

Pozitívnu energiu a hravosť do kuchyne pustíte rôznymi doplnkovými farbami. Neutrálne odtiene kuchýň umožňujú meniť atmosféru kuchyne rýchlo a jednoducho podľa sezóny či aktuálnej nálady. Jednoduché línie a dekory v neutrálnych farbách (bielej, sivej či čiernej) ponúka napríklad kuchyňa SPEED, ktorá nechá vyniknúť vašu kreativitu a doplnky všetkých farieb. Jej plusom však nie je len možnosť vybrať si z niekoľkých dekorov čelných plôch či pracovných dosiek, ktoré jej dajú presne taký nádych, po akom túžite, ale aj jej nízka cena. Vysoký lesk, symetria, čisté línie a biela farba kuchyne PURA sú tiež ako stvorené na kombináciu so živými, energickými odtieňmi, ktoré dodajú kuchynskému priestoru príjemnú, veselú atmosféru.

Tip na záver: Viac ako kuchyňa

Otvorené priestory sú v súčasnosti veľmi trendy. Prečítajte si ďalšie tipy na trendy na zariaďovanie moderne kuchyne. Medzi nimi je jaj spájanie kuchyne s inými obývacími priestormi. To postavilo výrobcov kuchýň pred zaujímavú výzvu, a to posunúť dekor kuchynského nábytku na novú úroveň a dať zákazníkom príležitosť jednoducho a elegantne zariadiť v jednom štýle hneď niekoľko miestností – okrem obývačky a jedálne napríklad aj kúpeľňu. Takúto možnosť ponúkajú kuchyne FLASH, TOUCH, EASYTOUCH a mnohé ďalšie.

 
Kuchyňa Flash spojená s obývacou izbou. Zdroj: Sconto
Kuchynský program Touch využitý pre miestnosť určenú na rôzne domáce práce. Zdroj: Sconto
Kúpeľňa z kuchynského programu Easytouch. Zdroj: Sconto

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Obývacia izba v eklektickom štýle

Ste kreatívni a nemáte radi uhladenosť ani stereotyp? Radi sa líšite od ostatných a neláka vás ísť ruka v ruke s aktuálnymi trendmi, no napriek tomu chcete, aby vaše…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …