Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Malé sedačky – sedenie na každú príležitosť

Malé sedačky – sedenie na každú príležitosť

06. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Boríte sa so zložitým obytným priestorom či s veľmi malou metrážou bytu? Alebo túžite po pohodlnom sedení aj inde ako v obývačke? Malé sedacie súpravy či pohovky môžu byť pre vás tým správnym riešením.
Malé sedacie súpravy alebo pohovky sú vďaka šírke do 250 cm ideálnym riešením pre domácnosti, v ktorých žijú jednotlivci alebo bezdetné páry. Vytvárajú dostatočný priestor na oddych či pozeranie televízie, zároveň však dokážu poslúžiť návštevám. Môžu sa uplatniť aj v miestnostiach, kde nie je potrebné dopĺňať základné sedenie kreslami či taburetmi. Dobre poslúžia napríklad aj v pracovni, hosťovskej a detskej izbe či vo voľnočasových priestoroch, napríklad v herniach.

Klasika pre dvoch

K tradičným malým pohovkám patria dvojmiestne sedačky, ktoré poskytnú pohodlné sedenie pre dve osoby, v niektorých prípadoch však dokážu pojať aj troch ľudí. Sú užšie a niekedy disponujú i menšou hĺbkou sedenia v porovnaní s klasickými pohovkami.
Vedeli ste, že...?
Malým sedačkám pre dvoch sa v zahraničí hovorí aj „loveseats“ (v preklade „sedačka pre milencov“). Vznikli už na začiatku 19. storočia a dostali aj ďalšie názvy, ako konverzačná sofa či dokonca klebetná pohovka.
Ak chcete, aby malá sedačka pôsobila veľkorysejším, no zároveň kompaktným dojmom, môžete zvoliť model s jednoliatou sedacou časťou bez predelov. Takýto typ pohovky ocení aj početnejšia návšteva, keďže človek uprostred sa tu neocitne v nepohodlnej polohe na rozhraní dvoch sedacích dielov. Niektoré modely sedačiek môžu mať nielen súvislú sedaciu plochu, ale aj celistvú chrbtovú opierku. Opierku však tvoria aj dva samostatné či viaceré chrbtové vankúše.

Kaviarenská škrupinka

Tento typ malých sedačiek vynikne v priestore vďaka svojim oblým tvarom. Rámová konštrukcia je čalúnená v celku, takže chrbtová časť sa plynule zvažuje k opierkam rúk a vytvára akúsi škrupinku či mušľu. Tento dojem dokáže zvýrazniť aj lastúrovito riešená opierka chrbta. Niektoré modely môžu pripomínať aj akúsi rozšírenú verziu kresla ušiak, preto sa hodia aj do starších bytov či interiérov v historizujúcom štýle. Do vašej obývačky môžu vniesť i ležérnu kaviarenskú atmosféru.
Náš tip
Pri dostatočnej výške sedenia môžete takúto sedačku využiť aj v kuchyni namiesto bežnej jedálenskej lavice.

Praktická pohovka

Vo veľmi malom byte, v pracovni či študentskej izbe vám príde vhod pohovka pripomínajúca váľandu. Často nemá opierky rúk a namiesto chrbtovej časti disponuje len väčšími odnímateľnými čalúnenými vankúšmi. Napriek tomu môže byť vyhotovená veľmi nápadito, napríklad so sedacou časťou pripomínajúcou nastohované matrace alebo v efektnom viacfarebnom dizajne. Jej plusom často býva aj úložný priestor a možnosť rozloženia na lôžko na spanie

V čalúnenom objatí

Zaujímavým a v súčasnosti veľmi žiadaným typom malých sedacích súprav je tzv. tuxedo sedačka, ktorá má bočné opierky v jednej výške s chrbtovou opierkou, takže tvoria kompaktný celok – vkusné dizajnové „objatie“. Sedenie s hranatou siluetou má intímnejší charakter, keďže sediaca osoba je v ňom chránená z troch strán. Takéto pohovky často mávajú aj prešívanie chrbtovej opierky v štýle chesterfield, pôsobia nezvyčajne a elegantne. Podobný dojem vytvárajú aj tzv. megapohovky so zníženými masívnejšími opierkami, ktoré môžete kvôli ešte lepšiemu komfortu vystlať vankúšmi.
Náš tip
Tuxedo sedačka vynikne v zamatovom vyhotovení a odvážnejších farbách, ako sú smaragdová, modrá či žltá.

Škandinávia – stávka na istotu

Jednoduché línie a striedma farebnosť sú charakteristické pre malé sedacie súpravyškandinávskom štýle. Často ide o pohovky s minimalisticky riešeným hranatým telom, vyššími drevenými nožičkami a melírovaným poťahom v neutrálnych farbách, ako sú biela, sivá či modrá. Ich výhodou je univerzálnosť a dobrá kombinovateľnosť. Hodia sa takmer do každého priestoru, pretože ich poľahky zladíte s rozličnými materiálmi i povrchmi.

Kráľovstvo v malom

Určite ste zaregistrovali nadšenie z tzv. chesterfield pohoviek, ktoré spoznáte podľa typického prešívania s ozdobnými gombíkmi. Dobrou správou je, že nemusíte vlastniť škótsku zrúcaninu či lovecký zámoček, pohovky chesterfield dnes totiž existujú aj ako menšie modely so šírkou do 250 cm, takže sa zmestia aj do vašej malej obývačky. Takéto sedačky pôsobia honosne a do vášho mini interiéru vnesú elegantný nádych.

Pohodlne aj s otomanom

Aj malé sedačky môžu byť formované v tvare písmena L a pritom nebyť náročné na priestor. Zvyčajne sú navrhnuté oveľa jednoduchšie a nemajú výrazné riešenie opierok. Ako bonus však ponúkajú otoman, ktorý dáva možnosť komfortnejšieho oddychu. Pozor si však musíte dať na správny výber modelu – v ľavom alebo pravom zhotovení. 

Zopár praktických rád na záver

  • Ak máte naozaj malý priestor, snažte sa vyberať si oblé modely, ktoré budú vďaka krivkám pôsobiť jemnejšie.
  • Modely s hranatým chrbtom budú pre zmenu lepšie „sedieť“ pri stene.
  • Malé sedačky na nožičkách pôsobia v priestore vzdušnejšie, pretože vytvárajú ilúziu ľahkosti.
  • Tvar nožičiek tiež zohráva svoju rolu. V prípade malých sedačiek sa často využívajú aj štýlové zošikmené nôžky.
  • Sedačku do malých priestorov voľte radšej v nenápadnej neutrálnej či pastelovej farbe, ktorá lepšie rozptyľuje svetlo.
  • Ak chcete miestnosť rozžiariť a sedačku použiť ako akcent, zvoľte čalúnenie vo veselších odtieňoch či vzoroch.
  • Pri výbere malej sedačky dbajte aj na výber bočných opierok rúk, ktoré ovplyvnia celkovú siluetu sedacieho solitéru – v prípade nedostatku miesta voľte najmä také, ktoré majú opierky len jemne naznačené alebo namiesto nich ponúkajú jednoduché vankúšiky.
  • Výhodou mnohých malých sedacích súprav môže byť ich multifunkčný charakter. Ak potrebujete lôžko do zálohy, vyberajte si malé rozkladacie pohovky či sedačky s úložným priestorom.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…