Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Máte malý byt? Pri zariaďovaní stavte na týchto 7 praktických tipov!

Máte malý byt? Pri zariaďovaní stavte na týchto 7 praktických tipov!

04. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Zaobstarali ste si menší byt, než ste pôvodne plánovali? Zmestiť doň celý svoj svet môže byť niekedy náročné. Existuje však pár trikov, ako z malého priestoru vytvoriť krásny domov, kde budete mať navyše všetko, čo potrebujete. Ako zariadiť malý byt, aby výsledok stál za to a cítili ste sa v ňom príjemne?

1. Svetlo a svetlé odtiene robia zázraky

Svetlo dokáže ozajstné divy, a tak ho využite v najvyššej možnej miere. Neschovávajte okná za ťažké závesy a nepriehľadné záclony. Miestnosť presvetlite dômyselným umiestnením svietidiel. Centrálny zdroj osvetlenia je dobré doplniť menšími lokálnymi v podobe bodových svetiel a lámp s rôznou intenzitou a dosahom. Pomôže aj inštalácia zrkadiel, ktoré nielenže odrážajú svetlo, ale aj opticky zväčšujú miestnosti.

Pri dizajnovaní menšieho bytu vám môže výrazne pomôcť svetlá farebná paleta. Vďaka svetlým tónom a neutrálnemu základu môžete jednoducho vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Vhodnými farbami môžu byť biele, krémové, pastelové alebo tlmené odtiene, ktoré navyše lepšie odrážajú prirodzené svetlo. Výrazné a tmavé farby môžete do miestnosti zakomponovať pomocou jednotlivých kusov nábytku, doplnkov vrátane izbových rastlín či zaujímavých detailov a dekorácií.
Tip: Záclony a závesy zaveste čo najbližšie k stropu. Okrem toho sa uistite, že siahajú až na podlahu. Vytvoríte tak ilúziu väčšieho okna, čím sa zväčší aj vnímaná veľkosť miestnosti.

2. Zabudnite na priečky a dvere

Otvorená dispozícia je moderná a prispieva k pocitu vzdušnosti a priestrannosti. Vždy je lepšie mať jednu veľkú a dobre presvetlenú miestnosť ako dve malé a tmavé. Pokiaľ chcete malý interiér zväčšiť, snažte sa ho čo najviac otvoriť. Pomyselné delenie skúste riešiť posuvnými stenami, paravánmi, knižnicami šikovne naaranžovanými do priestoru, textilnými zástenami, roletami alebo len pomocou farieb. Ideálne sú i zasklené steny, ktorými prechádza svetlo do ďalších častí bytu. Dvere môžu byť v malom interiéri tiež tvrdým orieškom. Klasické otočné prekážajú a znižujú komfort používania priestoru. V posledných rokoch sú obľúbené posuvné dvere, ktoré vôbec nezavadzajú.
Tip: Do otvorených dispozícií je vhodné vyberať si zariadenia z nábytkových programov, ktoré pozostávajú z kusov nábytku vhodných do rôznych miestností. Tak môžete jednoducho zladiť jednotlivé funkčné časti otvoreného priestoru.

3. Vyvarujte sa mohutného nábytku a stavte na multifunkčnosť

Poctivý masívny nábytok je krásny a vnáša do bývania príjemnú atmosféru, ale v malom byte by vás robustné riešenia doslova dusili. Vyberte si subtílnejšie kusy nábytku, ktoré sú úmerné veľkosti vašej izby – príliš veľké skrinky, pohovky a stoličky môžu spôsobiť, že vám nezostane veľa priestoru na voľný pohyb a miestnosť bude pôsobiť preplnene.

Do obývačky je lepšie zaobstarať si nízke otvorené skrinky či poličky vo svetlých odtieňoch, ktoré možno vyplniť farebnými krabicami alebo prútenými košíkmi, kam sa schovajú rozličné drobnosti. Nábytok na nožičkách priestor odľahčuje, a keďže je vidieť aj podeň, opticky zväčšuje.
Pri riešení malého priestoru sa počíta každý centimeter. Poobzerajte sa preto po multifunkčnom nábytku, ktorý zvláda viac úloh naraz. Tak ušetríte miesto a získate všetko, čo potrebujete na pohodlné bývanie. Rozkladacie pohovky, ktoré vám ponúknu lôžko navyše v prípade, že u vás prespí hosť, šatníky s posuvnými dverami, pri ktorých nemusíte myslieť na miesto potrebné na otváranie dverí, vyklápacie postele, predsieňové lavice s úložnými priestormi na topánky, barové stoly s policami a barovými stoličkami do malých kuchýň, nízke komody využiteľné ako príručné či nočné stolíky a stojany, rozkladacie stoly – to všetko a omnoho viac je k dispozícii pre všetkých majiteľov malých obydlí, ktorí túžia po štýlovom bývaní a komforte, no zároveň potrebujú praktické riešenia zodpovedajúce dispozícii bytu.
Rozkladací písací stôl Work Concept. Zdroj: Sconto
Výklopná posteľ Bed Concept 1. Zdroj: Sconto
Tip: Lesklý nábytok svetlých farieb zväčší priestor a miestnosť doslova rozžiari. Obzvlášť je vhodný do malých priestorov, ktoré nemajú dostatok prirodzeného denného svetla.

4. Využite priestor na stenách či dverách

Ak bývate v menšom byte, rozhodne by ste mali využiť aj steny, vďaka ktorým získate nemalé množstvo úložného priestoru. Vkusné usporiadanie doplnkov navyše môže dodať vášmu priestoru osobitosť a hĺbku.

Môžete si vybrať zavesenie jedného veľkého kusa alebo kombináciu niekoľkých menších poličiek. Pri výbere dekoratívnych doplnkov do políc sa zamerajte skôr na veľké tvary ako na drobnosti, aby ste sa vyhli zbytočnému neporiadku. S policami to však neprežeňte. Ak ich do bytu umiestnite príliš veľa, môžu opticky zmenšiť priestor, ktorý bude následne pôsobiť skľučujúco.

Využite efektívne aj priestor, ktorý ponúkajú dvere špajzy či kúpeľne. Na zadnú časť dverí v špajze zaveste napríklad stojany na umiestnenie potravín, na tie kúpeľňové umiestnite vešiak, ktorý poslúži na odkladanie oblečenia či uterákov.
Nástenný regál Part a súprava políc Rave. Zdroj: Sconto

5. Dajte si záležať aj na podlahe

Správne zvolená podlaha pomôže malý interiér opticky zväčšiť. Zamerajte sa skôr na veľkoplošnú súvislú podlahu a odolajte drobným vzorom alebo mozaikám. Plochu nerozdeľujte použitím rôznych krytín. Ako pri maľbe stien, aj tu platí pravidlo, že svetlá farba je tým najlepším riešením. Ak si nemôžete dovoliť vymeniť podlahu, zaobstarajte si koberec svetlej farby.

6. Kreatívne využite rohy a zákutia

Kútik, ktorý by ste vo väčšom priestore pokojne nechali prázdny, môže v malom byte vynikajúco poslúžiť. Rohové skrine, regály, stolíky sa dnes robia v mnohých štýloch, a tak ich využijete nielen prakticky, ale môžu byť aj dizajnovým doplnkom interiéru. Skúste teda porozmýšľať nad kreatívnymi spôsobmi, ako využiť často nedostatočne využívané zákutia a rohy, namiesto toho, aby ste ich odsúdili a opečiatkovali ako zbytočný priestor.
Rohový regál Parkano a rohová šatníková skriňa Arianna. Zdroj: Sconto

7. Zbavte sa zbytočností a neporiadku

Človek za život nazhromaždí až neuveriteľné množstvo vecí. Väčšinou máme niekde v hlave ukrytú myšlienku, že by sme svoje veci mali podrobiť nemilosrdnej revízii, ale až sťahovanie do nového bytu býva tým spúšťacím mechanizmom. Berte sťahovanie ako výzvu nadobro sa rozlúčiť s tým, čo vám už nijako neslúži. A áno, aj tie nohavice, do ktorých sa snažíte schudnúť už pár rokov, či dekorácie, ktoré ste už dlho nevystavili na obdiv, pretože máte nové a krajšie, aj tie preč.

Raz alebo dvakrát do roka sa pokúste prejsť svoj majetok a prehodnotiť, čo by ste si mali ponechať. Budete prekvapení, koľko toho v skutočnosti vôbec nepotrebujete a o koľko čistejší a vzdušnejší bude váš domov, keď skončíte. A nezabúdajte, ani neporiadok malému bytu nesvedčí. Všetko by malo mať svoje miesto. Ledabolo porozhadzované veci totiž prispievajú k dojmu preplnenosti a k stiesnenosti priestoru.

Malé, ale pekné bývanie

Hoci sme v malom byte v mnohom obmedzení, neznamená to, že krása musí ustúpiť funkčnosti. Stačí sa držať základných pravidiel a aj menšie priestory môžete razom premeniť na štýlové kráľovstvo, v ktorom zároveň budete mať všetko, čo potrebujete pre každodenný život a svoje pohodlie. Veríme, že aj naše tipy vám k tomu pomôžu.
Čo si zapamätať:
  • Vneste do domácnosti čo najviac svetla pomocou svetlých odtieňov.
  • Uprednostňujte otvorené dispozície – zbytočne nerozdeľujte priestor priečkami.
  • Voľte subtílny nábytok na nožičkách.
  • Inštalujte zrkadlá – vhodné sú aj skrine, ktoré ich už majú zabudované.
  • Vyberte si multifunkčný nábytok, ktorý môže poslúžiť viacerými spôsobmi.
  • Využite priestor, ktorý vám ponúkajú steny a dvere, ale aj rohy miestností.
  • Udržujte poriadok a nebojte sa zbaviť toho, čo k životu nepotrebujete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…