Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Modré sedačky môžu byť dominantou vašej obývačky

Modré sedačky môžu byť dominantou vašej obývačky

30. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Farebné trendy prichádzajú a odchádzajú, no modrá sedačka je nadčasovým riešením, ktoré bude fungovať v akomkoľvek interiéri. Samozrejme, záleží na konkrétnom odtieni, materiáli aj na jej proporciách. Kým niekoho nadchne denimový materiál na jednoduchých líniách, iný sa musí poobzerať po honosnom zamate a výraznom prešívaní, aby dosiahol v obývačke vytúžený efekt. Ktorá modrá sedačka má šancu stať sa dominantou vašej domácnosti?
Určite ste si už pri farebnom označení všimli skratku RGB. Názov vznikol z iniciálok troch primárnych farieb, medzi ktoré patrí aj modrá. R ako red označuje červenú, G ako green zelenú a B patrí modrej, teda po anglicky blue. Na ich vlnové dĺžky má ľudské oko najvyššiu citlivosť. Modrá farba je vo všeobecnosti veľmi populárna, v roku 2015 sa stala v jednom prieskume dokonca celosvetovo najobľúbenejšou farbou. V ďalšej ankete o dva roky neskôr jej prvenstvo vyfúkla modrozelená.

Farba, ktorá je v prírode skôr vzácnosťou

Pri pohľade na nekonečnú modrú oblohu či modré more by sa mohlo zdať, že ide o farbu, ktorá sa v prírode vyskytuje bežne. V skutočnosti je modrej vo svete fauny a flóry prekvapivo málo. Modré kvety má menej ako 10 % rastlín z takmer 300-tisíc kvitnúcich druhov na svete. Modrokrídle motýle majú zase na krídlach vrstvené nanoštruktúry, ktorých farby sa navzájom rušia a odráža sa iba modrá. Podobný efekt nájdeme na perí sojky modrej či na rybích šupinách tŕňovca pestrého. Jasnú modrú srsť suchozemských cicavcov by sme však hľadali márne.

Napriek tomu, že modrá je v prírode viac-menej vzácna, poznáme množstvo odtieňov tejto farby. Podľa niektorých zdrojov ich existuje až 260. V interiéri sa spájajú s koncentráciou aj s uvoľnením. Modrá pôsobí upokojujúco a je stelesnením harmónie a rovnováhy. Symbolizuje stabilitu, tradíciu, dôveru a obľubujú ju rovnako ženy i muži. Aj preto je modrá sedačka do obývačky dobrou voľbou.

Modrá sedačka – odtieň do každej domácnosti

Modrá nemusí byť vôbec chladná, ako by si niekto mohol myslieť. Stačí len zvoliť teplý odtieň, napríklad royal blue, čiže kráľovskú modrú, ktorú údajne vytvorili pre anglickú kráľovnú. Výrazná bude aj kobaltovomodrá a sýty odtieň indigo. Sviežosť vnesie do interiéru azúrovomodrá, ktorá má v sebe aj veľa zelenej (technicky je tu pomer modrej a zelenej 50 : 50), a námornícka modrá, s ktorou sa dajú vykúzliť nadčasové kombinácie.

S azúrovou sa často zamieňa aj tyrkysová, ktorá nemá tak prísne definovaný pomer farieb. Temnejší odtieň petrolejovej sedačky si bude pýtať výrazné a kontrastné doplnky v obývačke. Pri odtieni baby blue stavte zase na jemné pastelové farby doplnkov. 

7 dôvodov, prečo si vybrať modrú sedačku

  1. Hodí sa do interiérov rôznych štýlov.
  2. Výborne sa kombinuje s inými farbami.
  3. Ľahko s ňou vytvoríte interiér tón v tóne.
  4. Prináša množstvo rôznych odtieňov – od výrazných až po jemné.
  5. Vyniknú pri nej prírodné materiály, ako sú drevo a mramor.
  6. Vystúpite s ňou z davu, keďže nie je taká opozeraná ako napríklad sivé a zelené sedacie súpravy.
  7. Modrá farba pôsobí upokojujúco a prináša harmóniu.

Ako v interiéri kombinovať modrú sedačku?

Svetlé modré tóny sa hodia do menších izieb. V takejto obývačke nechajte steny biele a zvoľte pastelové doplnky. Nežne bude pôsobiť vzor drobných kvetov či motívy vtákov.
Teplé odtiene modrej odporúčame kombinovať s tmavým drevom. Rôzne odtiene modrej budú pôsobiť v spoločnosti dreva, medených či zlatých detailov odlišne. Studené odtiene modrej sa zase hodia k bielej a sivej farbe.
 
Pri výbere čalúnenia myslite na praktickosť – zamat, velúr a semiš vyzerajú síce luxusne, ale pri malých deťoch voľte odolnejšie alternatívy, ako sú špeciálne zmesi alebo hladké hydrofóbne tkaniny.
Aj keď máte sedačku výraznej modrej farby, zvyšok interiéru nemusí zostať neutrálny. K modrej výmaľbe steny za pohovkou doplňte modrú na koberci či dekoračných vankúšoch. Dosiahnete tak zaujímavé modré vrstvy a interiér tón v tóne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…

Prečo a ako si vybrať polohovateľný rošt do postele?

Polohovacie rošty ponúkajú maximálny komfort, keďže umožňujú nastavenie sklonu v oblasti hlavy i nôh. Ich výhody ocenia nielen seniori alebo ľudia so zhoršenou pohyb…