Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nadčasové obývacie steny so štruktúrou dreva

Nadčasové obývacie steny so štruktúrou dreva

10. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Hľadáte obývaciu stenu do svojho interiéru? Ak túžite po hodnotnom kúsku, ktorý vás len tak ľahko neomrzí, zvoľte model s dekorom dreva. Tento prírodný materiál pôsobí hrejivo, príjemne a ľahko sa uplatní v rôznych štýloch bývania.
Kým množstvo iných materiálov zažíva svoje dni slávy a potom rýchlo upadá do zabudnutia, drevo je nadčasové. Bolo moderné v minulosti a stále je „in“. Pri pohľade na trendy zo svetových výstav možno s určitosťou prehlásiť, že drevo bude mať dôležité slovo v interiérovom dizajne i v najbližších rokoch. Pre stylistov a architektov totiž predstavuje neustály zdroj inšpirácie. Aké sú ďalšie výhody tohto materiálu?
 
  • Má nádhernú nezameniteľnú kresbu, ktorá pôsobí ako umelecké dielo.
  • Ako prírodný materiál pôsobí na človeka upokojujúco. Je príjemné nielen na pohľad, ale aj na dotyk.
  • Dáva interiéru istý punc elegancie a vysokej kvality – výrobky z dreva alebo s dreveným dekorom evokujú ručnú prácu a krásu tradičného remesla.
  • Vynikne dokonca aj so svojimi nedokonalosťami, rôznymi hrčami, ryhami či trhlinkami. Neraz sú takéto chyby medzi „fajnšmekrami“ veľmi žiadané.
  • Drevo ponúka nespočetné množstvo odtieňov, od najsvetlejších po najtmavšie.
  • Je ľahko kombinovateľné s inými farbami a materiálmi, aktuálne napríklad s kovom, sklom, ale aj plastom.
Obývací program GURU

MASÍV, DYHA ALEBO LAMINÁT?

Masív pochádza zo stopercentne prírodného mäkkého alebo tvrdého dreva, nábytok tak vďaka nemu získava originálny vzhľad. Nevýhodou je náročnejšie spracovanie, vyžaduje si použitie naozaj kvalitnej guľatiny. Aj veľkých milovníkov dreva môže odradiť zložitejšia údržba. Takýto nábytok treba pravidelne ošetrovať, ideálne prírodným olejom.

Ďalšou možnosťou je nábytok vyrobený z dyhy, často neprávom označovaný ako menej kvalitný než masív. Základný korpus síce zvyčajne tvorí drevotrieska potiahnutá drevenou dyhou, tá však neraz ponúka krajšiu kresbu ako samotný masív, pretože vzniká precíznym rezaním alebo lúpaním kmeňa.

Laminát je oproti dvom predchádzajúcim alternatívam najlacnejší a zároveň najmenej náročným na starostlivosť. Drevodekor ponúka realistický vzhľad dreva, pričom je často na nerozoznanie od skutočného masívu alebo dyhy. Pokrokové technológie dnes umožňujú vytvoriť dokonca 3D efekt, takže aj na dotyk dezén pôsobí ako skutočné drevo. Plusom je vysoká odolnosť, najmä voči vlhkosti, teplotným výkyvom či rôznym škodcom, ale aj dlhá životnosť.
Obývacia stena FESTIVAL

Fóliovaný drevený materiál 

Pri výrobe obývacích stien sa často používa aj fóliovaný drevený materiál, ktorý predstavuje najlacnejšiu alternatívu. Ide o tenkú vrstvu papiera, nalepenú na samotný povrch skriniek. Umožňuje vytvoriť azda najširšie spektrum farebných úprav a dekorov, na druhej strane však treba dávať pozor na možné odreniny a škrabance.

AKÝ DEKOR ZVOLIŤ?


To závisí od toho, či preferujete tmavšie alebo svetlejšie tóny nábytku, prípadne od kresby dreva. V súčasnosti sú v kurze najmä svetlé – šampanské odtiene, ako dub sonoma, ktoré sa vynikajúco kombinujú s inými farbami, napríklad s bielou. Svetlé tóny podčiarknu škandinávsku či provensálsku atmosféru vášho interiéru. Čoraz väčšej obľube sa však tešia aj veľmi tmavé odtiene dreveného dekoru, ako dub canyon alebo takzvaný trufelovaný dub. Odvážne vyznejú predovšetkým v kombinácii s čiernou. Pozornosť venujte aj štruktúre drevodekoru, inak totiž vyznie na menších a inak na väčších plochách.
Obývacia stena BALIN

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…