Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nadčasové obývacie steny so štruktúrou dreva

Nadčasové obývacie steny so štruktúrou dreva

02. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Hľadáte obývačkovú stenu do svojho interiéru? Ak túžite po nábytku do obývačky, ktorý vás len tak neomrzí, zvoľte model s dekorom dreva. Tento materiál pôsobí hrejivo, prirodzene a ľahko sa uplatní v rôznych štýloch bývania.
Kým niektoré materiály a povrchové úpravy zažívajú svoje dni slávy a potom rýchlo upadnú do zabudnutia, drevo je nadčasové. Bolo moderné v minulosti a stále je „in“. Pri pohľade na trendy zo svetových výstav možno s určitosťou vyhlásiť, že drevo bude mať dôležité slovo v interiérovom dizajne i v ďalších rokoch. Pre stylistov a architektov totiž predstavuje neustály zdroj inšpirácie. Aké sú ďalšie výhody tohto materiálu?
  • Má nádhernú nezameniteľnú kresbu, ktorá pôsobí ako umelecké dielo.
  • Ako prírodný materiál pôsobí na človeka upokojujúco. Je príjemné nielen na pohľad, ale aj na dotyk.
  • Dáva interiéru istý punc elegancie a kvality – výrobky z dreva alebo s dreveným dekorom evokujú ručnú prácu a krásu tradičného remesla.
  • Vynikne dokonca aj so svojimi nedokonalosťami, teda s rôznymi hrčami, ryhami či trhlinkami. Neraz sú takéto chyby medzi fajnšmekrami veľmi žiadané.
  • Drevo ponúka nespočetné množstvo odtieňov – od najsvetlejších po najtmavšie.
  • Ľahko sa kombinuje s inými farbami a materiálmi, aktuálne sú obľúbené najmä jeho spojenia s kovom.

Nábytok do obývačky z masívu, dyhy alebo laminátu?

Masív pochádza zo stopercentne prírodného mäkkého alebo tvrdého dreva, nábytok teda vďaka nemu získava originálny vzhľad. Aj veľkých milovníkov dreva však môže odradiť zložitejšia údržba. Takýto nábytok treba pravidelne ošetrovať, ideálne prírodným olejom. Masív je v porovnaní s ostatnými materiálmi drahší, no jeho životnosť sa počíta v desiatkach rokov.

Ďalšou možnosťou je nábytok vyrobený zdyhy. Základný korpus síce zvyčajne tvorí drevotrieska potiahnutá drevenou dyhou, no tá neraz ponúka krajšiu kresbu ako samotný masív, pretože vzniká precíznym rezaním alebo lúpaním kmeňa.

Veľmi rozšírený je nábytok z drevotriesky. Tá predstavuje kompozitný materiál z drevených častíc (napríklad piliny, štiepka) a rôznych spojív (napríklad živica, lepidlo). Je pevná, ale v porovnaní s masívom ľahšia, takže s nábytkom sa jednoduchšie manipuluje. Ak je kvalitná, vyznačuje sa dlhou životnosťou a odolnosťou voči oderu a škrabancom, problémom však môže byť vlhkosť. K jej plusom určite patrí cenová dostupnosť. Vďaka rôznym povrchovým úpravám ponúka veľké množstvo dizajnových vyhotovení.

Drevotrieska alebo iný drevený materiál bývajú neraz upravené laminátom. Ten je nenáročný na starostlivosť. Drevodekor ponúka realistický vzhľad dreva, pričom je často na nerozoznanie od skutočného masívu alebo dyhy. Pokrokové technológie dnes umožňujú vytvoriť dokonca 3D efekt, takže dezén pôsobí aj na dotyk ako skutočné drevo.
 
Pri výrobe zostáv do obývačky sa často používa aj tzv. fóliovaný drevený materiál. Ide o tenkú vrstvu papiera nalepenú na samotný povrch skriniek. Umožňuje vytvoriť azda najširšie spektrum farebných úprav a dekorov, no zároveň treba dávať pozor na možné odreniny a škrabance.

Aký dekor obývačkovej zostavy zvoliť?

To závisí od toho, či preferujete tmavšie alebo svetlejšie tóny nábytku, prípadne od kresby dreva. V súčasnosti sú v kurze najmä svetlé odtiene, ako dub sonoma alebo dub artisan, ktoré sa vynikajúco kombinujú s inými farbami, často s bielou. Svetlé tóny podčiarknu napríklad škandinávsku či provensalskú atmosféru vášho interiéru. 
Pri nábytku do obývacej izby sa čoraz väčšej obľube tešia aj tmavé odtiene dreveného dekoru, ako dub canyon a imitácie starého dreva. Odvážne vyznejú predovšetkým v kombinácii s čiernou. Pozornosť venujte aj štruktúre drevodekoru – inak vyznie na menších a inak na väčších plochách.
Okrem kombinácie drevodekoru s jednoliatymi farebnými plochami sú zaujímavé aj spojenia s mramorovým dekorom, ktorý dodáva nábytku elegantný a luxusný vzhľad, ako aj s betónovým dekorom, vyhľadávaným najmä do interiérov v industriálnom štýle. O zaujímavé efekty sa zvykne postarať LED osvetlenie, ktoré večer vytvorí v obývačke príjemnú atmosféru.
Či už sa rozhodnete pre celodrevený dekor, alebo pre kombináciu drevodekoru s bielymi, čiernymi a sivými plochami, vďaka týmto neutrálnym odtieňom získate nábytok do obývačky, ktorý poľahky zladíte s ďalším zariadením a doplnkami. Vzhľadom na množstvo dizajnových vyhotovení nie je problém vybrať si takú obývačkovú zostavu, ktorá dokonale zapadne do štýlu vášho interiéru. Vyberať si pritom nemusíte len z hotových zostáv, ale aj z nábytkových programov. Tie umožňujú vyskladať si stenu z presne takých prvkov, ktoré vám vyhovujú.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…