Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Najčastejšie chyby pri zariaďovaní kuchyne – vyhnite sa im!

Najčastejšie chyby pri zariaďovaní kuchyne – vyhnite sa im!

30. 11. 2020, SCONTO Nábytok
Nová kuchyňa si vyžaduje dostatok plánovania, pretože svojmu účelu bude slúžiť niekoľko (desiatok) rokov a veľké zmeny pri nej neprichádzajú zo dňa na deň. Akým najčastejším chybám pri zariaďovaní kuchyne by ste sa mali vyhnúť?

Nemyslíte na usporiadanie kuchyne

Prvým krôčikom k vysnívanej kuchyni býva zvyčajne návrh, ktorý si sami pripravíme a načrtneme ceruzkou na papier. Málokto však pri ňom rešpektuje zónovanie kuchyne a ideálne rozmiestnenie drezu, sporáka a chladničky. Najčastejším nedostatkom kuchýň je práve zle vyriešené rozmiestnenie, nevhodne umiestnené skrinky či zbytočne zastavaná plocha. Radám, podľa čoho si vyberať kuchynskú linku a aké ergonomické pravidlá je nutné dodržiavať, sme sa venovali aj v našom magazíne.

Trváte na ostrovčeku, aj keď naň nemáte miesto

Kuchynský ostrovček je skvelá vec, má množstvo benefitov, ale nehodí sa do každej kuchyne. V prípade menšej miestnosti sa môže stať, že priestor bude pôsobiť preplnene a bude skôr na príťaž. Naopak, vo veľkých kuchyniach je skôr nevyhnutnosťou. Odborníci z kuchynských štúdií odporúčajú dávať ostrovček len do miestnosti, ktorá má rozmery aspoň 8 x 4 metre. V malom priestore je lepším riešením kompaktná kuchyňa.
Kuchyňa Nobilia Cascada
Kuchyňa Stoneart

Bojujete s nedostatkom úložného priestoru

Hovorí sa, že žiadna kuchyňa nie je príliš veľká. Miesta na uskladnenie riadov, pomôcok na varenie či potravín nie je nikdy dosť. V každom prípade, aj tu platí, že lepšie je poradiť sa s architektom v kuchynskom štúdiu ako potom zalamovať rukami nad pracovnou doskou zapratanou spotrebičmi, ktoré vlastne nemáte kam uložiť, alebo nad plytkými policami. Navyše, nie každá domácnosť má vlastnú špajzu. Vtedy je ideálnym riešením potravinová skriňa do kuchyne, ktorá sa stane jej plnohodnotnou náhradou. Ak máte v kuchyni málo úložného priestoru, využite horné partie a skrinky až po strop. Šetriť miesto pomôžu aj spotrebiče so spojenými funkciami, napríklad mikrovlnka s rúrou v jednom.

V kuchyni máte málo svetla

Jedno centrálne osvetlenie na celú kuchyňu nestačí. K základnému stropnému svietidlu treba pridať aj LED osvetlenie nad kuchynskú linku (napríklad integrované do horných skriniek linky), svietidlo nad jedálenský stôl alebo bodové svetlá, ktoré rozostavíte nad pracovnú dosku či drez. Pri príprave jedla alebo stolovaní tak zapnete len tie svetlá, ktoré aktuálne potrebujete, a zabezpečíte si primerané svetelné podmienky pri všetkých činnostiach, ktoré sa v kuchyni vykonávajú. V priestore prepojenej kuchyne a obývačky je vhodné aj tzv. akcentové osvetlenie – nasvietenie skriniek alebo vnútra zasklených skriniek, ktoré tak večer vytvoria zaujímavú kulisu v obytnom priestore.
Kuchyňa Nobilia Rio
Kuchyňa Stoneart

Až časom zistíte, že zásuviek nie je dosť

Inštaláciu zásuviek, vypínačov a elektrických zariadení upravuje slovenská technická norma. Tá zakazuje elektrické zariadenia v okolí kuchynského drezu a aj medzi varnou doskou a digestorom. Niekedy sme však limitovaní dispozičným riešením kuchyne alebo jej rozmermi. Rozmiestnenie spotrebičov a zásuviek si premyslite ešte pred začatím prác. Pri zlom rozmiestnení zásuviek hrozí, že kuchyňa bude plná káblov alebo budú chýbať na dôležitých miestach. Vhodným riešením sú aj tzv. pop-up krabice. Eliminujú kontakt s vodou a vďaka ich dizajnu ich nenápadne zabudujete do kuchynskej linky.

Odsávač pár považujete za nepotrebný

Patríte medzi typy, ktoré si myslia, že im digestor netreba a po varení stačí dokorán otvoriť okná a vyvetrať? Nemáte pravdu. Kvalitný odsávač pár totiž eliminuje nielen nepríjemné pachy, ale aj mastné výpary, ktoré vznikajú pri varení. Zároveň predchádza tvorbe plesní. Ak sa bojíte, že by v kuchyni zaberal veľa miesta, môžete ho nahradiť výsuvným modelom alebo moderným riešením, pri ktorom je odsávač pár integrovaný priamo do varnej dosky na ostrovčeku alebo v klasickej kuchynskej linke.
Kuchyňa Nobilia Sylt
Kuchyňa Inline

Vybrali ste si nepraktické materiály

Aj keď momentálne sú trendové matné povrchové úpravy nábytku, ani lesklá klasika neurazí. Veď biele lesklé kuchyne patrili dlhodobo k najobľúbenejším modelom. V tomto prípade si však dajte pozor na špeciálnu úpravu proti odtlačkom prstov. Inak sa môže stať, že sa ich nebudete vedieť zbaviť a s handričkou v ruke sa stanete otrokmi vlastnej kuchyne. Nadčasové a praktické na údržbu budú v kuchyni materiály ako drevo, umelý kameň alebo nehrdzavejúca oceľ. Na mieste kuchynskej zásteny zase oceníte veľkoplošný materiál bez škár, ktorý sa ľahko umýva.
Kuchyňa Nobilia Lux
Kuchyňa Castello

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…