Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Obývacia stena s dekorom dreva – svetlá či tmavá?

Obývacia stena s dekorom dreva – svetlá či tmavá?

23. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Obývacie steny z masívu či s povrchovou úpravou imitujúcou drevo sú dlhodobo obľúbené. Pôsobia totiž na pohľad príjemne hrejivo a niektoré kúsky dokonca nikdy nevyjdú z módy. Problematické však môže byť rozhodnutie, či zvoliť obývaciu stenu radšej svetlú alebo tmavú. Čo je charakteristické pre jednotlivé odtiene?

Svetlá je univerzálna

Vďaka severskému štýlu, ktorý zobral pred pár rokmi svet interiérového dizajnu útokom, si mnohí obľúbili najmä svetlé odtiene dreva a drevených dekorov, ako buk, dub, jaseň a breza, ale aj smrek či borovica. Priestory pomáhajú opticky zväčšiť, rozjasniť a ponúkajú väčšiu slobodu pri farebnom ladení s ďalšími prvkami v miestnosti.
 
Okrem klasickejších svetlohnedých a svetlobéžových či jemných sivých tónov patria k obľúbeným aj povrchy so zlatožltým nádychom. Svetlé dekory sa môžu bez obáv používať aj na väčších plochách, ako sú podlahy alebo obklady stien. Pri zariaďovaní izby obývacou stenou vo svetlom vyhotovení myslite na nasledujúce pravidlá:
 • Obývacie steny v dekore svetlosivého dreva sú ideálne pre interiéry zariadené v minimalistickom modernom či industriálnom štýle.
 • Svetlé dekory s výraznou kresbou sa pre zmenu hodia do rustikálne ladených interiérov.
 • Ak chcete do miestnosti s prevahou svetlých drevených tónov priniesť trochu sofistikovanosti, využite akcenty a doplnky v zlatých, medených a bronzových odtieňoch.
 • Svetlé odtiene veľmi dobre ladia aj s ďalšími prírodnými materiálmi, ako sú mramor, koža či kameň.
 • Ak ste zvolili stenu do obývačky vo svetlom odtieni, veľmi dobre sa pri nej budú vynímať aj prvky v bielej či smotanovej farbe, ktoré jemne podčiarknu efekt vzdušnosti v interiéri.
Obývacia stena Kanada v dekore dub artisan
Obývacia stena Festival v dekore dub san remo

Tmavá je veľmi trendová

V ostatných rokoch si dizajnéri obľúbili výrazne tmavé drevo a dekory, ako orech, wenge, čerešňa s charakteristickým červeným nádychom či exotické druhy dreva, napríklad eben a mahagón. Do priestorov vnášajú istú dramatickosť, zaujímavý kontrast, ale i formálnejší výraz. Dávajú im hĺbku a dimenziu, pôsobia reprezentatívne. Hodia sa predovšetkým do väčších miestností, v ktorých je potrebné navodiť intímnejšiu atmosféru. Strhávajú na seba pozornosť, neraz dokonca prebijú aj ostatné farby v interiéri, zároveň však nesú závan pravej elegancie.

Obývacia stena Jones
Dekory tmavého dreva majú v dizajne podobný efekt ako v móde čierna – sú prosto nadčasové. Pri ich používaní však treba dodržiavať pár dôležitých zásad:
 • Nie je úplne ideálne používať ich v malých priestoroch, pretože ich môžu opticky zmenšovať. V priestorovo limitovaných miestnostiach si vyžadujú cit skúseného dizajnéra.
 • Dobre sa kombinujú so všetkými odtieňmi sivej – veľmi obľúbená je najmä antracitová.
 • Ešte honosnejší charakter dajú tmavým dreveným dekorom doplnky v „kráľovských“ farbách, ako sú kobaltová modrá, červená, bordová či smaragdová.
 • Dobre vyniknú aj v kombinácii so sklom, s krištáľovými lustrami či drahými kovmi.
 • Keďže pohlcujú svetlo, vyžadujú si veľmi dobre premyslené umelé osvetlenie. Ideálne je aj náladové podsvietenie vnútri vitrín alebo pozdĺž políc v rámci obývačkových stien.
 • Efekt „ťažoby“ zminimalizujete, ak ich doplníte svetlými plochami v pozadí. V prípade bielej voľte radšej takzvané sprané tóny off-white, ako smotanová či slonovinová.

Obývacia stena Balin
Náš tip
Ak kombinujete farby v interiéri, 60 % venujte dominantnému odtieňu, 30 % doplnkovej farbe a zvyšných 10 % akcentom. Platí to aj v prípade drevených prvkov.

Obývacie steny a drevená kombinatorika

Neraz sa stáva, že ste nútení zakomponovať do interiéru viacero druhov dreva alebo povrchov imitujúcich drevo. Kameňom úrazu je potom ich vzájomné zladenie. V obývacej izbe to znamená vybrať si na prvom mieste takú stenu, ktorá bude v harmónii s podlahou. Ak je tiež drevená alebo využíva laminát pripomínajúci drevo, ideálne je, ak má nábytok o čosi svetlejší odtieň.

Nesnažte sa stenu do obývačky za každú cenu doplniť prvkami v rovnakom odtieni dreva. Výsledok môže byť buď príliš nudný, alebo rušivý, keďže dosiahnuť úplnú odtieňovú zhodu je takmer nemožné. Ak veľmi bazírujete na dokonalej harmónii drevených odtieňov, vyberajte si spomedzi nábytkových zostáv. V opačnom prípade hľadajte skôr drevené doplnky „tón v tóne“, čiže ak má obývacia stena odtieň svetlého žltého dreva, ostatné kusy nábytku môžu byť vyrobené v tmavšom, medovejšom tóne.
Nábytková zostava – obývačkový program Cortina
Obývačkový program Cortina

6 dobrých rád na záver

 • Pri výbere obývacej steny s dreveným dekorom nerozhoduje len samotný odtieň, ale aj textúra. Niektoré druhy dreva, dyhy či lamináty majú výraznejšiu kresbu či žilkovanie. Môžu byť veľmi výrazné a vyžadovať striedmejšie ladenie zvyšného mobiliára.
 • Nikdy nekombinujte dva drevené povrchy s výraznou kresbou. Čím má obývačka sýtejší odtieň dreva, tým jednoduchšiu textúru by mala mať.
 • Svetlé a tmavé tóny môžu vytvárať príjemný kontrast – protiklady by sa však mali objavovať len v jemných líniách či na menších plochách, čiže napríklad na doplnkovom subtílnejšom nábytku, ako sú konzolové stolíky či ozdobné prvky sedacích súprav.
 • V rámci industriálneho štýlu si obľubu získavajú aj obývacie steny s povrchovou úpravou rozličných farebných typov dreva – v tomto prípade je dobré využiť nábytkové zostavy, ktoré ponúkajú rôzne vzájomne zladené kusy nábytku.
 • Ak máte stenu do obývačky v podobnom odtieni ako podlahu, o želaný kontrast či stmeľujúci efekt sa môže postarať koberec.
 • Skvelým trikom je aj skombinovať podlahu s obývacou stenou, ktorá obsahuje dva drevené dekory, pričom jeden je svetlejší a druhý sa zhoduje s farebným ladením samotnej podlahy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…