Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť obývačku a vybrať si vhodnú obývačkovú stenu?

Ako zariadiť obývačku a vybrať si vhodnú obývačkovú stenu?

11. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Ak stojíte pred otázkou, ako zariadiť obývačku a vybrať si obývačkovú stenu, odpovedáme, že obozretne. Obývačka je jednou z najdôležitejších miestností v byte, a preto by ste sa v nej mali cítiť čo najpríjemnejšie. Na čo pri plánovaní nezabudnúť?

Ako zariadiť obývačku: všeobecné rady

Či už premýšľate nad tým, ako zariadiť malú, prípadne úzku obývačku, alebo zariaďujete obývačku, ktorá bude prepojená s kuchyňou, vždy si nakreslite pôdorys miestnosti. Čo by mal nákres obsahovať?
 
  • Rozmery miestnosti, teda dĺžku, šírku i výšku
  • Umiestnenie okien
  • Umiestnenie a otváranie dverí
  • Rozmiestnenie elektrických zásuviek
Plánik si môžete nakresliť v niektorom z voľne dostupných plánovacích programov, ale pokojne si vystačíte aj s papierom a ceruzkou. Do plánu si následne budete zakresľovať rozmery nábytku. Pamätajte na ergonomické nároky miestnosti. Okolo nábytku by ste mali ľahko prejsť a aj jednotlivé zóny (relaxačné, pracovné, hracie, jedálenské) by mali byť priechodné bez obmedzení. Skrátka pri prechádzaní by vám nič nemalo stáť v ceste, pričom všeobecne sa odporúčajú „prechádzacie cestičky“ so šírkou najmenej 55 cm. Do rozmerov nábytkov nezabudnite započítať i priestor nevyhnutný na otváranie dvierok.

Farebná paleta podľa svetových strán

S orientáciou na svetové strany sa spájajú nároky na svetlo a výber farieb. Ak je vaša obývačka orientovaná na sever, bude v nej menej svetla, preto si vyberte farebnú paletu zloženú zo svetlých a pastelových farieb. Ak máte obývačku orientovanú na juh, prípadne juhovýchod alebo juhozápad, môžete si v nej dovoliť experimentovať i s tmavšími farbami. To sa týka stien aj nábytku.

5 rád, ako si vybrať stenu do obývačky

Obývačková stena utvára ráz celej obývačky. Na to, aby ste si vybrali tú najvhodnejšiu, je potrebné zvážiť niekoľko zásadných vecí.

1. Veľkosť priestoru

Najprv sa zamerajte na priestor a zamyslite sa nad dispozičným riešením. Podľa toho si budete vyberať množstvo nábytku, z ktorého obývačku zostavíte. Niekedy ho môže tvoriť len stolík pod televízor s poličkou, inokedy môžete mať miesto aj na komody a závesné skrinky. Dôležitým ukazovateľom je i umiestnenie televízora. Bude visieť na stene alebo ho dáte na skrinku?

Obývačková stena môže byť umiestnená pri kratšej alebo dlhšej stene, pričom každý variant má svoje za a proti.
 
  • Kratšia stena. Ak umiestnite nábytok ku kratšej stene, zostane vám väčší priestor, a tak môžete obývačku rozdeliť na viac zón.
  • Dlhšia stena. Na dlhšej stene bude nábytok pôsobiť vzdušnejšie. Z každej strany by mal zostať aspoň 1 m voľného priestoru. 

2. Farebnosť

Farba obývačkovej steny by mala zodpovedať farebnej palete obývačky, ale najmä tomu, ako veľmi je svetlá alebo tmavá.

Do tmavej a menšej izby bude ideálna biela obývačková stena, prípadne stena zo svetlého dreva, ktoré ponúka napríklad dekor duba. Tmavé miestnosti opticky presvetlia reflexné povrchy. Nebojte sa teda obývačku doplniť zrkadlami. Povrch skriniek obývačkovej steny môže byť vo vysokom lesku.

Vo svetlej obývačke bude skvele vyzerať obývačková stena s antracitovým dekorom a všeobecne s dekorom tmavšieho dreva.

Do tmavej aj svetlej obývačky sa výborne hodí obývačková stena s LED osvetlením. Tmavšie obývačky zväčší a presvetlí, v tých svetlých bude mať toto osvetlenie predovšetkým dekoratívny charakter.

3. Vzdušnosť na prvom mieste

Ako zariadiť malú obývačku v paneláku a ako obývačku s kuchyňou? Nech už zariaďujete akokoľvek veľký priestor, myslite na to, že vzdušnosť hrá prím. Už dávno odzvonilo masívnym obývačkovým stenám, ktoré vstupovali hlboko do priestoru a zaberali celú stenu. V súčasnosti je populárny nábytok na nožičkách, ktorý miestnosti dopraje spomínanú vzdušnosť. Ideálna je aj kombinácia plných a sklenených dvierok obývačkovej steny.

So zasklenými dvierkami sa však majte na pozore. Vo vitrínach by malo byť vystavené len minimum vecí a dekorácií, aby priestor nevyzeral neupratane. Veľké množstvo vecí môže priestor zbytočne zapĺňať a zbavovať ľahkosti. Najlepšou voľbou sú obývačkové steny s plnými bezúchytkovými dvierkami, ktoré pôsobia celistvo a jednoducho.

4. Umiestnenie nábytku

Ak stojíte pred otázkou, ako zariadiť malú obývačku v paneláku, verte, že najlepším riešením je nábytok, ktorý môžete pripevniť na stenu. Existujú skrinky, prípadne policové steny, ktoré sa dajú kompletne zavesiť na stenu. Nepripravujete sa teda o podlahový priestor a navyše sa vám bude pod nábytkom ľahko upratovať. Zároveň docielite požadovanú vzdušnosť.

5. Štýl obývačkovej steny

Nad dizajnovým vyhotovením steny by ste sa mali zamýšľať už pri otázke, ako zariadiť obývačku. Ak preferujete industriálny štýl, siahnite po obývačkovej stene, ktorá kombinuje dekor dreva a kovových prvkov. Pre provensalský štýl je charakteristická biela farba s čiernymi doplnkami. Dvierka obývačkovej steny môžu byť zdobené frézovaním. Často sa kombinujú plné dvierka so zasklenými. Vysoko moderné obývačky zvyknú staviť na minimalizmus a čisté línie. Obvykle ide o steny s bezúchytkovým otváraním.
Pri výbere obývačkovej steny berte do úvahy veľkosť priestoru, ale aj to, koľko je v ňom svetla. Nemenej dôležitý je dizajn obývačkovej steny – ten by mal ladiť so zvyškom vybavenia. Obývačkovú stenu si môžete zostaviť i z nábytkových programov, ktoré okrem štandardných prvkov často obsahujú aj doplňujúci nábytok, ako napríklad jedálenský stôl, stoličky či konferenčný stolík. Vďaka tomu budete mať všetok nábytok v obývačke v dokonalej harmónii.

Máte radi zmeny a čas od času chcete obmeniť atmosféru obývačky? Tipy, ako na to, sme spísali v jednom z ďalších článkov nášho magazínu, kde sa dozviete, že pôsobivý redesign vás nemusí stať celoživotnou úsporou.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…