Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Postele s úložným priestorom

Postele s úložným priestorom

05. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Lôžko zaberá veľkú plochu, a tak využitie miesta pod ním na odkladanie vecí je rozhodne praktické najmä v malých bytoch. Postele s úložným priestorom bývajú riešené rôzne, vyberať si teda môžete napríklad na základe typu odkladaných vecí či prístupu k nemu. Aké modely sú vám k dispozícii a čo si všímať pri výbere?
Odkladacie kapacity v byte môžete riešiť viacerými spôsobmi. Jednou z alternatív sú rôzne uzatvárateľné boxy, ktoré zasuniete do priestoru pod posteľou, ktorá stojí na nožičkách. K nevýhodám takéhoto riešenia patrí napríklad hromadenie prachu, zložitejšia údržba či náročnejšie vyťahovanie vecí spod postele.

Postele s úložným priestorom jednak skryjú vaše poklady, jednak šikovným spôsobom skombinujú oddychovú funkciu s praktickou. Možno do nich uložiť najmä vankúše, paplóny, prikrývky, deky, ale aj sezónne veci, ako sú kufre, kabelky či zimná obuv. Skrátka všetko, čo sa nezmestilo do útrob vašej šatníkovej skrine a nepoužívate to pravidelne. Pridanou úložnou funkciou môžu byť vybavené nielen manželské postele, ale aj jednolôžkové postele, detské postele či váľandy. Niektoré modely poskytujú naozaj veľkorysý odkladací priestor, pred výberom konkrétneho typu by ste však mali zvážiť viaceré faktory.

Postele otvárateľné zhora

Úložný priestor postele môže mať podobu veľkých či malých zásuviek alebo vypĺňať celý objem spodnej časti postele obostavaný posteľným rámom. Z hľadiska veľkosti odkladacej kapacity sú tieto modely najvyhovujúcejšie. Prístup k úložnému priestoru získate nadvihnutím vrchnej časti postele spolu s roštom a matracom. Vyhovuje vám takýto celistvý odkladací priestor? Pred výberom postele si najprv overte, aký spôsob otvárania bude pre vás najpohodlnejší.

Pozdĺžne otváranie roštu

Patrí k najčastejším a používa sa najmä v jednolôžkových posteliachváľandách. Funguje tak, že vrchnú časť postele s roštom a matracom (môžu byť aj obalené čalúnením, resp. textilným poťahom) jednoducho uchopíte (pomocou úchytky alebo bez nej) a zdvihnete do výšky. Lôžková časť sa vyklopí a vy sa pohodlne dostanete do úložného priestoru. Ak máte takýto mechanizmus nastavený na manželskej posteli, máte vlastne k dispozícii dva oddelené odkladacie priestory. Samozrejme, musíte zabezpečiť, aby boli postele z obidvoch strán aj pohodlne prístupné. 

Predné otváranie cez pevné rošty

Takýto typ otvárania je ideálny v spálňach, kde nie je dostatok priestoru pozdĺž samotnej postele. Hlavnú úlohu tu zohráva pevný rošt, ktorý sa zdvíha z prednej časti postele. Ak sú lôžka oddelené priečkou, získate – podobne ako v prípade pozdĺžneho otvárania – dva separátne úložné priestory. Nevýhodou môže byť vyššia hmotnosť plochy, s ktorou bude manipulácia namáhavejšia, najmä ak si zadovážite ťažký matrac.

Predné otváranie cez polohovateľné rošty

V princípe ide o podobný spôsob ako pri predchádzajúcom type otvárania. Rozdiel je iba v tom, že pri zdvíhaní sa vyklápa len nožná časť roštu. Ak máte dva rošty, výhodou je, že môžete dvíhať zvlášť jeden, zvlášť druhý rošt. 

Praktické zásuvky

Úložný priestor bez oddelených priečinkov je komplikovanejší na usporiadanie vecí. Z tohto hľadiska vám lepšiu službu urobia zásuvky. Tie zvyčajne nájdete v bočnej časti postele, niektoré modely ich však majú sústredené aj v jej prednej časti. Výnimkou nie sú ani kombinované veľkosti zásuviek, ktoré umožňujú uloženie vecí menších i väčších rozmerov.
Priestor na otváranie
Pri výbere postele so zásuvkami dávajte pozor na to, aby ste mali na ich úplné otvorenie dostatok priestoru. Môže ho zabrzdiť aj dodatočný nočný stolík či príliš úzky priechod medzi posteľou a skriňou.
Otváranie a zatváranie posteľnej zásuvky obyčajne uľahčujú kolieska, vďaka ktorým sa so zásuvkami jednoducho manipuluje. Treba však zvážiť umiestnenie koberca pod posteľou, resp. výšku jeho vlasu, pretože vysúvanie a zasúvanie môže brzdiť. Zásuvky sú väčšinou bezúchytkové, prípadne sú rukoväte navrhnuté ako jednoduchý výrez v čelnej lište zásuvky, aby nič nerušilo dizajn postele. Stretnúť sa môžete aj s posteľami kombinujúcimi zásuvky s regálmi.

Rafinované riešenia

Postele môžu mať zabudované aj ďalšie odkladacie kapacity. Niektoré modely obsahujú napríklad otvorené police na knihy, iné ukrývajú ďalší úložný priestor ešte sofistikovanejšie – za čelom postele, prípadne v jej prednej časti.
Tip pre rodičov:
Úložné priestory ocenia aj rodičia pri modeloch postelí pre deti. Poschodové postele môžu byť napríklad riešené tak, že v priestore pod lôžkom sa nachádza skriňa, komoda, zásuvky, stôl či pracovný kútik. V prípade, že potrebujete príležitostné lôžko, v ponuke obchodov nájdete aj postele, ktoré majú v úložnom priestore zabudované výsuvné lôžko, prípadne i zásuvky či police.

Aj úložné priestory musia „dýchať“

Uzatvorené úložné priestory síce nezadržiavajú toľko prachu, no je dôležité, aby v nich prúdil vzduch, ktorý zabezpečí jednak dobré odvetrávanie matraca, jednak to, aby uskladnené veci nezatuchli. Napriek veľkej kapacite úložného miesta pod posteľou sa nesnažte zaplniť ho na maximum, takto totiž prirodzenému prúdeniu vzduchu zabránite. Veci, ktoré by mohli byť zdrojom rôznych pachov (napríklad obuv), dávajte do zásuviek v uzatvárateľných nádobách. Dobrým pomocníkom pri šetrení miesta aj kvôli ochrane pred nečistotami a roztočmi sú vákuové vaky. Drobnosti môžete kvôli lepšej usporiadanosti umiestňovať do úložných priestorov v rôznych boxoch. 
Úložné priestory umožňujú využiť miesto pod posteľou na maximum. Preskúmajte možnosti, ktoré máte k dispozícii, a zvážte plusy a mínusy jednotlivých riešení. Modelov, z ktorých máte na výber, je veľa – nielen po technickej, ale aj dizajnovej stránke. Určite teda bez problémov nájdete taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a štýlovým preferenciám.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…