Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Riešenie do malých kuchýň: barové pulty a stoličky

Barový pult vyrieši v malej kuchyni problém s miestom

05. 05. 2022, SCONTO Nábytok
Kuchyne s barovým pultom sú nielen trendom, ale aj praktickým riešením nejednej domácnosti. Pult dokáže v prípade spojenia kuchyne s obývačkou jednotlivé miestnosti opticky oddeľovať alebo predstavuje jednoduchý spôsob, ako dostať do menšieho priestoru miesto na stolovanie. Využíva sa však nielen v malých dispozíciách, ale aj ako moderný prvok v priestranných kuchyniach. Aký barový pult so stoličkami si vybrať?
V prípade malej kuchyne si človek naozaj dvakrát premyslí, čo skutočne využije. Ak bojujete s nedostatkom priestoru, je pre vás šikovným riešením barový pult. Určený je predovšetkým na rýchle raňajky a príležitostné krátke stolovanie počas dňa. V otvorenom priestore môže byť tvorený rozšírením pracovnej plochy kuchynskej linky, vtedy môže jeho výška lícovať s výškou kuchynskej dosky. S cieľom maximálne využiť priestor sa môžete rozhodnúť aj pre skrinku pod barovým stolom či pre iné úložné riešenie, počítajte však s priestorom potrebným na nohy pri sedení. Na samotnú barovú stoličku postačí priestor hlboký 35 cm.

Akú vysokú stoličku si vybrať?

Od výšky barového pultu sa odvíja výber barových stoličiek. Najrozšírenejšie sú barové stoličky na jednej nohe – sú vhodné pre rôzne výšky barových pultov. Výškovo nastaviteľné sedadlo ľahko prispôsobíte výške svojho barového pultu, zvyčajne je to v rozmedzí 58 – 86 cm.

Barové stoličky na štyroch nohách sa vyznačujú stabilitou a vysokou nosnosťou, avšak výška sedadla je pevná. Obľúbenými sa stali aj „polovysoké stoličky“, ktoré kombinujú výhody bežnej jedálenskej stoličky s tou barovou. Výhodou niektorých modelov sú plastové klzáky na podnoži, ktoré stoličku pomáhajú vyvážiť aj na mierne nerovnom povrchu. 
Tip
Výška stoličky je pre pohodlné sedenie za barovým stolom kľúčová. Najlepšie preto spravíte, keď budete stoličky kupovať po tom, ako si zaobstaráte stôl, alebo spolu s ním. Uistite sa, že oba kúsky sú kompatibilné.

Po akom materiáli pre stoličky siahnuť?

Barové stoličky majú množstvo farebných aj materiálových vyhotovení. Výber je preto čisto na vás a štýle bývania, do akého ich potrebujete zakomponovať. V súčasnosti sú najpopulárnejšie kombinácie viacerých materiálov, napríklad dreva a kovu, no skvelo vyzerajú aj kúsky vyrobené len z jedného.

Drevo je klasika, ktorá nikdy nesklame. Je nadčasové, pôsobí hrejivo a ľahko sa kombinuje s inými prvkami v miestnosti. Kov sa zas pýši dlhou trvácnosťou, chladnou eleganciou a minimalistickým dizajnom. Ľahká údržba a váha sú typické pre plast, ktorý sa nám ponúka viac ako iné materiály v rôznych farbách a tvarových variáciách.
Pri materiáli je dobré sledovať nielen konštrukciu, ale aj samotný poťah. Luxusný vzhľad dodáva stoličkám syntetická a klasická koža. O domácku a príjemnú atmosféru sa zas postarajú rôzne textílie. Obľúbené je napríklad na dotyk príjemné a na údržbu ľahké mikrovlákno.
Barové stoličky v rôznych materiálových vyhotoveniach. Zdroj: Sconto/stolička Sonja H, Juliette, Norma, Gladis
Tip
Ak plánujete barovú stoličku využívať intenzívnejšie, na príjemné a dlhé večery s rodinou a priateľmi kvôli väčšiemu pohodliu zvoľte mäkké čalúnené modely, najlepšie s vyššou opierkou chrbta.

Pre maximálne pohodlie

Na časté a dlhodobé používanie voľte jednoznačne barové stoličky s operadlom, ktoré umožnia chrbtovým svalom uvoľniť sa. Na výber máte spravidla dve možnosti: nižšie a vyššie vyhotovenie. Nižšie operadlo pôsobí minimalisticky. Je zlatou strednou cestou pre tých, ktorí chcú jednoduchú a menej výraznú stoličku, zároveň však chcú chrbtu dopriať aspoň akú-takú oporu. Vyššie vyhotovenie ponúka komfort podobný klasickej jedálenskej stoličke, a tak si na nej vydržíte posedieť aj niekoľko hodín. V takomto prípade môžu byť vítané aj opierky na ruky, ktoré maximálne zvyšujú pohodlie sediaceho. Sedadlo barovej stoličky by malo byť aspoň o 20 cm nižšie ako doska barového pultu.

Okrem opierok môže komfort používania ovplyvňovať aj konštrukcia. Na výber máte z pevných a otáčavých modelov stoličiek. Výhodou otáčavého typu je, že sedadlo stoličky si môžete kedykoľvek upraviť do strany, do ktorej potrebujete, a aj vstávanie od stola tým môže byť pohodlnejšie. Pevná konštrukcia je síce menej praktická, no používateľom poskytuje určitú istotu pri sedení. Hodí sa najmä vtedy, keď za barovým stolom chcete sedieť dlhší čas.

Jednotlivé typy barových stoličiek majú svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere sa riaďte nielen funkčnosťou, ale aj dizajnom – v malom priestore uprednostnite vzdušné konštrukcie, ktoré sa postarajú o štýlové posedenie „na vysokej nohe“.

Barový pult do malej aj veľkej kuchyne

Malá kuchyňa s barovým pultom dokáže pritiahnuť pozornosť a zaujať. Pult vie rozbiť nudný vzhľad miestnosti a vytvoriť v nej zaujímavý kútik. A čo je hlavné, do malého priestoru ním dostanete nevyhnutné miesto na stolovanie. Keď je v domácnosti ozaj veľmi málo miesta, oplatí sa siahnuť po minimalistickom okrúhlom stolíku na jednej nohe alebo stolíku štvorcového tvaru na štyroch nohách, ktorý sa dá umiestniť napríklad do prázdneho rohu. Stoličky je lepšie voliť bez operadla a opierok na ruky – pôsobia subtílnejšie, navyše ich môžete schovať pod pult a sú univerzálne pre rôzne postavy.

Barové posedenie však nie je určené len do malých bytov. Ako efektný a praktický doplnok sa v súčasnosti často zakomponováva aj do dispozične veľkých kuchýň na mieru, pričom materiálovo a dizajnovo dokonale ladí s ostatným zariadením kuchyne. Využívajú sa kompaktnejšie, ale aj na priestor štedré riešenia, ktoré plnohodnotne zastupujú samostatné jedálenské stoly. 

Je váš kuchynský barový pult bezpečný pre hostí?

Pri používaní barových stoličiek a stolov myslite hlavne na bezpečnosť. Stoličky sú vysoké a ľudia, ktorí na ne nie sú zvyknutí, či deti sa z nich môžu ľahko zošmyknúť alebo sa prevrátiť. Ak ste si zvolili otáčavú stoličku, dbajte, aby jej otáčanie bolo plynulé, no nie príliš ľahké. Pri zosadaní vám stolička nesmie „utiecť“. Bezpečnosť podporia aj opierky na nohy, chrbát a ruky. Barová stolička musí byť aj dostatočne pevná. Počas zosadania nesmie meniť výšku alebo sa nakláňať. Podobne je na tom stôl, ktorý musí byť dostatočne stabilný. Ak sa oň náhodou opriete, nesmie sa prevrhnúť.

Barový pult nielen do kuchyne

Vďaka tomu, že barové stoly a stoličky sú menej náročné na priestor, praktickým a pekným doplnkom môžu byť, samozrejme, aj v iných miestnostiach bytu. Dostupné sú rôzne materiálové a dizajnové vyhotovenia vrátane takých, ktoré sú vhodné dokonca aj na použitie v exteriéri. Ak teda hľadáte efektívne a efektné riešenie stolovania a posedenia, barové pulty a stoličky predstavujú ideálny nábytok do rôznych menších, ale i väčších priestorov.
Pri zariaďovaní malej kuchyne si človek láme hlavu s mnohými vecami. V našom článku prinášame praktické inšpirácie pre malú kuchyňu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…