Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Stojany s kvetmi ozdobia každý byt

Stojany s kvetmi ozdobia každý byt

28. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Izbové rastliny sú v poslednom období nesmierne populárne. Trend urban jungle v interiéri je najviditeľnejší v mestách, kde ľudia cítia potrebu byť viac spojení s prírodou. Okrem vhodného výberu rastlinných druhov si dajte záležať aj na stojanoch na kvety, teda na tom, akým spôsobom budú vaši zelení miláčikovia vystavení na obdiv.
Živé kvety a rastliny vnášajú do interiéru energiu a pozitívne vplývajú na psychiku. Pôsobia neutrálne a hodia sa k akémukoľvek štýlu zariadenia a do každej miestnosti, v ktorej sú vyhovujúce podmienky na ich pestovanie. Podľa toho, koľko máte miesta, môžete voliť väčšie i menšie rastliny a rozmiestniť ich v byte ako solitéry alebo v rôznych zoskupeniach.

Umiestňovanie izbových rastlín

Momentálne sú obľúbené rastliny, ktoré poznáte z fotiek škandinávskych interiérov a možno sa nájdu aj u vašich mám a babičiek, ako napríklad asparágus, fitónia, figovník, kalatea, zelenec, monstera či obyčajné sukulenty. Pokiaľ ste si zadovážili veľký exemplár, samozrejme, tento si vystačí s pekným črepníkom a umiestnením priamo na podlahu. Vzhľadom na prípadné nehody s vodou však odporúčame dať pod črepník nejakú podložku. Veľké rastliny dobre vyplnia najmä kúty miestností, no pekne sa budú vynímať aj inde v priestore.
Menšie rastliny nájdu svoje miesto voľne postavené na policiach, komodách či iných vyššie položených miestach, ale aj na rôznych stojanoch na kvety, ktoré umožňujú vytvárať zo zelene pekné kompozície. Kvety môžete povkladať do dizajnovo rozličných nádob, aby ste vytvorili potrebný kontrast a z takejto skupiny zaujímavé zátišie. Zoskupenie rastlín vo veľkom stojane na kvety vytvorí ohniskový bod miestnosti. Kvet, kvetináč a stojan môžu spolu vytvoriť krásny dizajnový doplnok, preto si ich vyberajte naozaj starostlivo. Ak túžite po rastlinnom kútiku, môžete kombinovať aj viaceré stojany, a to či už z rovnakej série, alebo také, ktoré proste vzájomne ladia.
Tip pre vás

Byt môžu okrášliť nielen kvety v stojanoch, ale aj v závesných držiakoch. Obzvlášť ak nemáte dostatok miesta na podlahe, môže byť využitie miesta „vo vzduchu“ ideálne. Aj pri závesných riešeniach možno vytvárať zaujímavé kompozície.

Stojany na kvety každého štýlu

 
Stojany na kvety sú dostupné v rôznych štýloch, takže nebude problém vybrať si taký, ktorý zapadne do vášho interiéru. Na výber máte z jednoduchých, minimalistických modelov, industriálnych a rustikálnych kúskov, vidieckych aj luxusných vyhotovení. Vyrobené sú zvyčajne z dreva alebo kovu, prípadne ich kombinácií.
Ako stojany však môžete využiť aj príručné a odkladacie stolíky, tiež dostupné v rôznych rozmeroch, materiáloch a dizajnoch. Odkladacia plocha vybraných modelov býva dokonca zo skla, a tak sa nemusíte báť, že stolík poškodíte vodou.
Tip na záver
Podobne ako odkladacie stolíky môžu poslúžiť i rôzne regály, konzolové stolíky či pri troche fantázie aj iné predmety pôvodne slúžiace na iné účely, ako napríklad staré stoličky. Záleží len na tom, čo vizuálne ladí so štýlom vášho interiéru.
V SCONTO Magazíne sa tiež dočítate, ako si z obyčajného črepníka vyrobiť dekoratívny kúsok, v ktorom sa budú vaše kvety vynímať.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…